רויטרס ואי-פי

איראן ושש המעצמות החליטו הלילה (שבת) להאריך בארבעה חודשים את המשא ומתן על תוכנית הגרעין, לאחר שלא הצליחו להגיע להסכם עד תאריך היעד שנקבע ל-20 ביולי. שישה סבבי שיחות בשנה האחרונה אמורים היו להביא להסכם שיגביל את תוכנית הגרעין האיראנית, בתמורה להקלה הדרגתית בסנקציות הבינלאומיות המוטלות על טהראן.

בעוד ארה"ב ואיראן מתמודדות עם לחץ מבית מצד המפקפקים בסיכויי ההסכם, שני הצדדים ניסו הלילה להציג את הצד החיובי של ההסכמות שכבר הושגו, אך הכירו בכך שהסכם מלא עדיין רחוק. "ישנו תהליך התקדמות מוחשי בכמה מהנושאים", אמרה שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, שניהלה את השיחות בשם ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה. אך היא הזהירה כי "פערים משמעותיים בכמה מסוגיות הליבה יידרשו עוד זמן ומאמצים". שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, הקריא את אותה הצהרה בפרסית.

בהצהרת הבית הלבן נמסר כי המשך השיחות יאפשר "סיכוי אמין להסכם מקיף". שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, שהגיע לווינה לפני שבוע בניסיון לקדם את השיחות, אמר כי הארכתן מתאפשרת בשל "ההתקדמות שעשינו והנתיב קדימה שאנחנו יכולים לצפות לו".

שר החוץ האיראני ושרת החוץ של האיחוד האירופי, היום בווינהצילום: AP

קרי ציין בדבריו כי ארה"ב "תמשיך לאכוף בקפדנות את הסנקציות שנותרו על כנן" נגד איראן במהלך ארבעת החודשים הקרובים. אך הוא הוסיף כי בארבעת החודשים הקרובים היא תתיר לאיראן גישה ל-2.8 מילארד דולר מנכסיה שהוקפאו, לאחר שטהראן הסכימה להמשיך ולנטרל את מאגרי האורניום הרגישים ביותר שלה – המועשרים ל-20% - באמצעות המרתם לדלק לכור גרעיני המשמש לייצור איזוטופים רפואיים.

קרי אמר כי עתיד תוכנית ההעשרה של איראן הוא אחד הנושאים השנויים במחלוקת. "ישנם פערים ממשיים בנושאים כמו יכולות ההעשרה במתקן בנתנז", אמר. "הנושא הזה הוא מרכיב קריטי לחלוטין בכל הסכם מקיף אפשרי. יש לנו עוד עבודה רבה בנושא זה ובאחרים".

מוקדם יותר השבוע אמר זריף לכתבים כי ארצו תסכים להסדר קבע שיותיר את יכולת העשרת האורניום שלה ברמתה הנוכחית לכמה שנים, בתנאי שלאחר מכן יכירו בה כתוכנית גרעין למטרות שלום ויותר לה להעשיר אורניום בכל רמה, ככל מדינה אחרת בעולם. לפי הצעתו, איראן תשמור בתקופה זו על 19,000 צנטריפוגות - מרבית מבין 20,000 הצנטריפוגות שברשותה - אך קרי אמר השבוע כי שמירת כל הצנטריפוגות נמצאת מחוץ לשאלה. דיפלומטים בוושינגטון אומרים כי ארה"ב מעוניינת להגיע להסכם שיאפשר הותרת 2,000 צנטריפוגות פעילות בידי איראן.

במסגרת הסדר הביניים שהושג עם המעצמות בנובמבר, קיבלה איראן הקלה של 6 מיליארד דולר בסנקציות המוטלות עליה. גורמים רשמיים בארה"ב אמרו כי וושינגטון תמשיך גם כעת להדגיש בפני העולם שטהראן איננה "פתוחה לעסקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ