איראן נפטרה מכל מאגר האורניום המועשר ברמה גבוהה

סבא"א הודיעה כי טהראן עומדת עד כה בכל התחייבויותיה בהתאם להסכם הזמני עם המעצמות, שבראשן דילול האורניום המועשר ל-20%

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

איראן דיללה את כל האורניום המועשר ברמה גבוהה שלה לכדי מינון שלא מאפשר לייצר ממנו נשק גרעיני, כך מסרה סוכנות הגרעין של האו"ם (סבא"א). המהלך נעשה במסגרת התחייבות איראן להמיר או למהול את מאגרי האורניום המועשרים ב-20% שברשותה לפי ההסכם הזמני שחתמה עם שש המעצמות בנובמבר אשתקד.

בסבב השיחות האחרון הצדדים לא הצליחו להגיע להסכם סופי עד תאריך היעד שנקבע - 20 ביולי - והוחלט שהשיחות יימשכו ארבעה חודשים נוספים, עד 24 בנובמבר. ובכל זאת, הידיעה האחרונה, לפיה איראן נפטרה מכל האורניום המועשר ברמה גבוהה שלה, ראויה לציון כי היא משקפת את רצונה של איראן לא לטרפד את התהליך המדיני עם שש המדינות - ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה.

כשהשיחות עם המעצמות החלו, היו ברשות איראן כ-200 ק"ג אורניום מועשר ב-20%, כמות המספיקה בקושי לראש נפץ גרעיני אחד, לאחר עיבוד נוסף. עתה פרסמה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) כי כל הכמות הזו דוללה, וכי איראן מקיימת גם את כל שאר ההתחייבויות שלה במסגרת ההסכמים.

ג'ון קרי במסיבת עיתונאים במהלך סבב שיחות הגרעין האחרון, 15 ביוליצילום: REUTERS

טהראן להוטה לחתום על עסקה שתביא לסיום הסנקציות, שהוטלו עליה בעקבות פעילותה הגרעינית, אבל מסרבת לקבל את התכתיבים ארוכי הטווח שארה"ב והמעצמות דורשות ממנה, על פיהם עליה לחדול ממרבית הפעילות האטומית, גם כזו שלא קשורה לנשק גרעיני. הפערים בשיחות, שהובילו להארכתן, סובבים סביב הנושא הזה.

הוויכוח העיקרי הוא על העשרת אורניום, שיכול גם לספק דלק לכור הגרעיני וגם ליצור ראשי נפץ גרעיניים. עד השבוע שעבר טהראן דרשה שיתאפשר לה להרחיב את תכנית העשרת האורניום שלה בשמונה השנים הבאות לרמה שתדרוש כ-190 אלף צנטריפוגות. היום יש בידיה 20 אלף צנטריפוגות, כאשר רק מחצית מהן פעילות.

ג'ון קרי, שר החוץ האמריקאי, אמר בשבוע שעבר כי זה "ברור כשמש" שאפילו 10 אלף זה יותר מדי, ודיפלומטים בוושינגטון אומרים כי ארה"ב לא מוכנה ליותר מ-2,000. לאחרונה, גורמים רשמיים באיראן אותתו כי הם מוכנים להקפיא גם את המספר הזה לעת עתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ