עדכונים שוטפים |

האו"ם: ארגון המדינה האיסלאמית מבצע פשעי מלחמה

איראן עצרה ארבעה עיתונאים ■ מחבלים מוסלמים מסוריה ניסו לערוך פיגוע בנורווגיה ■ פואד מאסום נבחר להיות נשיא עיראק ■ הארגון "המדינה האיסלאמית" הוציאם צו המחייב לערוך מילת נשים בשטחים שבשליטתם ■ כל מה שחשוב ומעניין באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

26/06/14

14:45: ראש הוועדה העצמאית של האו"ם לחקירת פשעי מלחמה בסוריה הודיע כי מפקדי הארגון "המדינה האיסלאמית" (לשעבר דאע"ש) הם "מועמדים טובים" להיות ברשימה הסודית של חשודים בהפרת החוק הבינלאומי. פאולו סרג'יו פיניירו, דיפלומט ואקדמאי ברזילאי, אמר כי הארגון שפרש מאל-קאעדה ושולט כרגע בחלקים גדולים של סוריה ועיראק ביצע הוצאות להורג פומביות, צליבות "והפרות קשות אחרות של זכויות אדם".

פיניירו נקב רק בשמו של הארגון הסוני הקיצוני בשעה שפירט לראשונה את הקטגוריות השונות ברשימה שהעביר. הרשימה נעולה אצל נציבת האו"ם לזכויות אדם נאבי פילאי. את הדברים הוא מסר לחברות מועצת הביטחון לקבוצת עיתונאים.

לדבריו, הרשימה כוללת אנשים "שאחראים פלילית לחטיפות, לעינויים ולהוצאות להורג", ראשי זרועות המודיעין והכליאה בסוריה, מפקדי צבא שהורו לפגוע באזרחים, נמלי תעופה שמהם יצאו הפצצות נגד אוכלוסייה אזרחית, וארגונים חמושים שתקפו אזרחים ועקרו אותם מבתיהם.

25/07/14

19:05: איראן אישרה כי עצרה ארבעה עיתונאים, בהם כתב של העיתון "וושינגטון פוסט" ועוד שני צלמים אמריקאים עצמאים, אך לא נמסר היכן הם מוחזקים. העיתון האמריקאי אמר כי ג'ייסון רזאיאן, כתב שלו באיראן, ואשתו נעצרו בטהראן.

בעיתון אמרו עוד כי לרזאיאן אזרחות אמריקאית ואיראנית, וכי אשתו יגנה סאלהי היא אזרחית איראן שפנתה לארה"ב בבקשה לתושבות קבע, וכי היא כתבת העובדת עבור עיתון באיחוד הנסיכויות. לא נמסרה זהותם של שני הצלמים.

אירנ"א, סוכנות הידיעות הרשמית של איראן, היא זו שפרסמה את האישור של הרשויות ברפובליקה האיסלאמית כי העיתונאים נעצרו.

10:28: ירדן הפילה בירי טילי נ"מ כלי טיס בלתי מאויש במחוז אל-מפראק, שמצפון-מזרח לבירה עמאן, כך דיווחה רשת אל-ערבייה. בדיווח צוטטו גורמים ירדנים שאמרו כי המל"ט הגיע מהגבול הצפוני של ירדן, כלומר מסוריה. תושבים דיווחו כי הבתים באזור רעדו בשל הפיצוץ העז.

24/07/14

15:47: ייתכן כי מחבלים מוסלמים עם ניסיון לחימה בסוריה מתכננים פיגוע בנורווגיה בימים הקרובים, כך מסרה המשטרה המקומית. במקביל, נפרשו יחידות שיטור חמושות בגבולות, בנמלי התעופה ובתחנות הרכבת במדינה. ההערכה היא שמדובר בקבוצה של אזרחים נורגווים מאומנים, שלחמו בזירות קרב במדינות מוסלמיות ברחבי העולם, ושכ-50 מהם נסעו לסוריה בשנים האחרונות.

15:08: פואד מאסום נבחר להיות נשיא עיראק הבא. הפרלמנט העיראקי בחר במאסום, פוליטיקאי כורדי ותיק, למשרה השמורה לפי המנהג למיעוט הכורדי. זהו הצעד השני בדרך להקמתה של ממשלה חדשה בבגדאד, לאחר הבחירה ביושב ראש לפרלמנט.

פואד מאסום, הפוליטיקאי הכורדי שנבחר לנשיא עיראקצילום: AFP

10:52: חמושים תקפו שיירה שהסיעה אסירים מצפון לבגדאד, ובקרב היריות שהתפתח נהרגו 52 אסירים ושמונה חיילים. התקיפה החלה באש מרגמות לעבר בסיסים של הצבא בעיירה טאג'י, שם הוחזקו חשודים במעורבות בפעילות טרור, מה שהוביל את הרשויות לפנות את המתקנים מחשש לבריחה.

בעת השיירה שיצאה מהבסיסים היתה בדרכה, התפוצצו מטעני צעד, ונפתחה אש לעברה. בתקרית נפצעו עוד 15 בני אדם, ולא ברור מי אחראי למותם של האסירים.

10:30: ראש ממשלת עיראק נורי אל-מאליכי דחה ניסיון איראני לשכנעו לפרוש, כך מסרו פוליטיקאים בכירים בבגדאד. אם נכון, הדבר מעיד על נחישותו של אל-מאליכי לשמור על כסאו, אפילו במחיר של יציאה נגד בעלת בריתו הקרובה ביותר בזירה הבינלאומית ובהסתכנות בהחמרת המשבר במדינה.

נורי אל-מאליכי, ראש ממשלת עיראקצילום: BLOOMBERG

בשבועות האחרונים גבר הלחץ על אל-מאליכי השיעי לפרוש, כולל מתוך המחנה השיעי ומההנהגה הדתית של העדה. מבקריו טוענים כי הוא דמות פלגנית שלא יוכל לגייס תמיכה מהמיעוט הסוני ומהכורדים כדי להילחם בכוחות "המדינה האיסלאמית" (לשעבר דאע"ש), שכבשו חלקים נרחבים מהמדינה.

שינוי עמדת איראן, שעד כה עמדה לצד אל-מאליכי, התגלה בפגישה של ראש ממשלת עיראק עם הנציג האיראני הבכיר בבגדאד, הגנרל ראסם סוליימני. טהראן היתה גורם מכריע בזכייתו של אל-מאליכי בכהונה שנייה בתפקיד, בזכות הלחץ על מפלגות שיעיות אחרות לתמוך בו לאחר דיונים ממושכים.

23/07/14

17:19: מנהיג הארגון הקיצוני "המדינה האיסלאמית", אבו באכר אל-בגדאדי, הוציא היום צו המחייב לערוך מילת נשים לכל הנשים בשטחים שבשליטתו, כך דיווחה היום (רביעי) סוכנות הידיעות האיטלקית אנס"א. נוסח הצו, שכולל שגיאות דפוס רבות, מתבסס על תכתיבים המיוחסים לנביא מוחמד, אף שהמקורות המצוטטים בו אינם אלה המקובלים בדרך כלל.

בצו, שהאותנטיות שלו טרם אומתה, נכתב כי ההחלטה התקבלה על מנת "להגן על המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה, ומתוך חשש להתפשטות החטא והתועבה בקרב גברים ונשים בחברה האיסלאמית".

הנוהג המכונה "מילת נשים", שבמהלכו מבוצעת כריתה ותפירת חלק של איבר המין הנשי, נפוץ במדינות אפריקאיות‏ רבות, בעיקר באזורים מוסלמיים. ברוב המקרים התבצעת המילה בילדות בנות 3 עד 13. הנוהג צמח מתוך מסורות עתיקות, ולדברי הסמכות הסונית הרמה ביותר, האימאם אל-אזהר, אין לו בסיס בדוקטרינה האיסלאמית.

15:12: עשרות שוטרים נעצרו היום בטורקיה בחשד שצותתו לגורמי ממשל במדינה, בהם ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן. בין 76 העצורים גם קצינים בכירים, המעורבים, ככל הנראה, בחקירת השחיתות של פקידי ממשל בשנה שעברה, שהובילה להתפטרותם של ארבעה שרים, ולחודשים של תוהו ובוהו פוליטי בטורקיה.

בעוד בטורקיה יש המגדירים את המעצר "פוליטי", השוטרים מואשמים כי בדו מזימה הקשורה לארגון טרור, כדי שיוכלו להאזין לקווי טלפון. חקירת הטרור נעצרה אחרי שלוש שנים, ויותר מ-2000 האזנות.

הממשלה טוענת כי היא הייתה מטרה בידי "מבנה מקביל", מונח המשמש לתיאור , ילדי טורקיה המגורר בארה"ב. מפלגתו של ארדואן, מפלגת הצדק והפיתוח, הייתה בעבר בת בריתה של גולן, אך בשנים האחרונות הפכו ליריבים.

רג'פ טייפ ארדואן, ראש ממשלת טורקיהצילום: AFP

13:36: מחבל מתאבד רכוב על אופנוע התפוצץ בשעות הבוקר באפגניסטאן סמוך למתחם של הכוחות הזרים שם, וגם למותם של ארבעה מאבטחים זרים, ופציעתם של ששה נוספים. ארגון הטליבאן במדינה לקח אחריות על הפיגוע.

המחבל פוצץ עצמו בשערי המתחם, היכן שמתגוררים יועצים זרים לממשלת אפגניסטאן, בלב הבירה קאבול. זהותם של השומרים עדיין לא ידוע, וגם לא ארץ מוצאם.

21/07/14

21:10: 37 בני אדם לפחות, מהם 32 אנשי טליבאן, נהרגו בתקריות שונות היום באפגניסטאן. בפיגוע התאבדות במחוז הלמנד, שבדרום אפגניסטאן, נהרגו שוטר ואזרח - לצד המחבל המתאבד. במבצעים של הצבא האפגני נגד האיסלאמיסטים נהרגו 31 לוחמי טליבאן ונפצעו 15. כמו כן, נהרגו שלושה חיילים שנפגעו ממטען צד - לא נמסרו פרטים על מקום הפגיעה או מתי אירעה.

12:07: שר הבריאות של לוב מסר שהקרבות בין קבוצות חמושים שונות על השליטה בנמל התעופה הבינלאומי בבירה, טריפולי, גרמה למותם של 47 אנשים במהלך 24 השעות האחרונות. השר דיווח באתר האינטרנט שלו שהלחימה הותירה גם 120 פצועים.

טרמינל הנוסעים של שדה התעופה בטריפולי באחת ההפוגות מהקרבות, 17 ביוליצילום: AFP

הקרבות בנמל התעופה נמשכים כבר שבוע, בו נלחמות קבוצה רבת כוח מהעיר זינטאן שבמערב המדינה, שכרגע שולטת על המבנה, לבין קבוצות חמושים מוסלמיות מהעיר מיסרטה המזרחית לטריפולי. הקרבות התחדשו בשבת לאחר שהמאמצים להשיג הפסקת אש נכשלו. הקרבות בין הקבוצות גרמו לסגירת תחנות דלק ומשרדי ממשלה באזור. לוב חווה את השבוע האלים ביותר מאז הדחתו של הדיקטטור מועמר קדאפי ב-2011. 

20/07/14

21:57: איראן התקדמה לעבר השמדת מאגרי האורניום הרגישים ביותר שלה, בהתאם להסכם הביניים שהושג עם שש המעצמות בשנה שעברה, כך קובע דו"ח חודשי של סוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית (סבא"א). הדו"ח מראה כי איראן ממלאת את תנאי ההסכם שנקבעו לחצי שנה, לפיהם היא אמורה להגביל את פעילותה הגרעינית בתמורה להקלה חלקית בסנקציות.

ההסכם אמור היה לפוג ביום שבת, אך הוא הוארך עם כמה התאמות לאחר שהצדדים לא הצליחו לעמוד בתאריך היעד להשגת הסכם מלא שנקבע ל-20 ביולי, והסכימו להמשיך בשיחות לארבעה חודשים נוספים. לפי ההסכם שנחתם בז'נבה ב-24 בנובמבר, איראן התחייבה לעצור את פעילותה הגרעינית הרגישה ביותר, כולל העשרת האורניום לרמה של 20%. היא גם התחייבה לדלל או להמיר את המאגרים הנותרים של החומר - כמעט 210 ק"ג - במהלך תקופה של חצי שנה, תהליך שהושלם לפי דו"ח סבא"א.

המערב עקב מקרוב אחר המאגרים, שכן רמת העשרתם מאפשרת להגיע באמצעות צעד טכני פשוט לרמה הנדרשת לנשק גרעיני. איראן טוענת כי היא מעשירה אורניום לתחנות חשמל גרעיניות או לכורי מחקר, ולא למטרות פיתוח יכולות נשק גרעיניות.

18:20: מוסול, העיר השנייה בגודלה בעיראק, התרוקנה לחלוטין מתושביה הנוצרים, כך מסר היום גורם רשמי בעיראק. נוצרים נמלטו מהעיר אל המחוז האוטונומי של כורדיסטאן, לאחר שהמורדים האיסלאמיסטים שהשתלטו עליה הציבו להם אולטימטום. "מספר הנוצרים במוסול היה כ-50,000 בני אדם", אמר באשר קיקי, יו"ר מועצה מקומית במחוז הצפוני נינווה, שמוסול היא העיר המרכזית בו. "מאז 2003 [פלישת הכוחות הבינלאומיים בהובלת ארה"ב לעיראק], כ-30,000 עזבו את העיר. היתר עזבו לאחר האיומים האחרונים של קבוצות טרור", הוסיף, "כעת מוסול ריקה מנוצרים לראשונה בהיסטוריה שלה".

שר החוץ של ארה"ב (במרכז) לאחר חתימת הסכם הגרעין עם איראןצילום: אי-אף-פי

מוקדם יותר השבוע, המורדים הסונים מארגון "המדינה האיסלאמית" הורו לתושבים הנוצרים של מוסול להמיר את דתם לאיסלאם או לשלם מס הגנה, ואיימו כי אם לא יעשו כך יוצאו להורג. המורדים, שהשתלטו על מוסול ביוני, הורו לנוצרים להחליט עד יום שבת. דובר נשיאותי בכורדיסטאן קרא אתמול לעולם לסייע לממשלה המקומית בהגנה על הנוצרים שהגיעו לחבל.

14:31: נשיא עבדל פתח א-סיסי נשבע היום (ראשון) להגיב על המתקפה הקטלנית אתמול על מחסום צבאי בדרום-מערב מצרים, שגרמה למותם של 21 חיילים ולפציעתם של ארבעה. "הנשיא מבקש להבהיר שהפשע הנתעב שלקח את הנפשות האמיצות האלה ושפך את דמם לא יישאר ללא מענה", מסר א-סיסי בהודעתו, "אנחנו נעקור את הטרור מכל חלק במצרים".

במצרים הוכרזו שלושה ימי אבל החל מהיום. הפיגוע ארע אתמול לקראת השקיעה, בזמן שרבים סעדו את ארוחת הרמדאן, ליד העיר פאראפרה. חמושים בלתי מזוהים החלו לירות ולזרוק רימונים על מחסן הנשק של המחסום. החמושים נהרגו בהתפוצצות של מחסן הנשק. כוחות הביטחון הצליחו לנטרל שתי מכוניות תופת שהיו במקום וטרם התפוצצות.

הצבא המצרי מאשים קבוצות טרור שונות במתקפה, אבל התקשורת במצרים מדווחת שמדובר במבריחים מהאזור, שקרוב לגבול עם לוב. בחודש שעבר נהרגו חמישה חיילים מצרים בהתקפה של מבריחים באותו אזור.

19/07/14

נשיא מצרים, עבד אל-פתח א-סיסיצילום: AFP

13:20: נוצרים עיראקים נמלטים מהעיר מוסול, לאחר שהמורדים האיסלאמים איימו להרוג אותם אם לא ימירו את דתם לאיסלאם או ישלמו "מס הגנה". בהצהרה שהוקראה במסגדים בעיר, המורדים מארגון "המדינה האיסלאמית" הודיעו כי על הנוצרים למלא את דרישותיהם עד היום בצהריים, ואם לא הם יוצאו להורג.

האולטימטום מתבסס על מעמד ה"ד'ימי", במסגרתו תושבים לא מוסלמים במדינות איסלאמיות שסירבו להמיר את דתם זכו להגנה אם שילמו מס מיוחד הנקרא ג'יזיה. "אנו מציעים להם שלוש אפשרויות: איסלאם; חוזה ד'ימה הכולל תשלום ג'יזיה; ואם יסרבו לזה - התשובה תהיה החרב", נמסר בהצהרת הארגון.

"משפחות נוצריות בדרכן לדהוכ ואירביל", במחוז האוטונומי הסמוך של כורדיסטאן, כך אמר הפטריארך לואיס סאקו, אחד ממנהיגי הדת הנוצרים הבכירים בעיראק. "לראשונה בהיסטוריה של עיראק, מוסול כעת ריקה מנוצרים", אמר.

18/07/14

13:22: יותר מ-5,500 אזרחים נהרגו בעיראק במחצית הראשונה של שנת 2014, כך לפי דו"ח של האו"ם המפרט את השפעת חודשי האלימות שהגיעו לשיאם עם המתקפה הסונית בצפון המדינה. לפחות 11,665 נפצעו מאז ינואר, אז השתלטו המורדים הסונים שהתפלגו מאל-קאעדה ומכונים כעת "המדינה האיסלאמית" על העיר פאלוג'ה במחוז המערבי אנאבר, כך קובע דו"ח האו"ם.

בחודש שעבר, כבשו המורדים שטחים נרחבים בצפון עיראק, בהם מוסול, העיר הגדולה באזור. מבן 2,400 ההרוגים בחודש יוני, 1,531 היו אזרחים, כך מסר האו"ם מוקדם יותר החודש. הדו"ח מתעד את מה שהוא מגדיר כ"הפרות שיטתיות ושערורייתיות" של החוק הבינלאומי על ידי המורדים. הוא קובע כי הקבוצה הוציאה להורג אזרחים, ביצעה פשעי אלימות מינית נגד נשים וילדות, ביצעה חטיפות והתנקשויות במנהיגים פוליטיים, קהילתיים ודתיים, והרגה ילדים. הדו"ח מפרט גם הפרות זכויות אדם שהתבצעו על ידי כוחות הממשלה וקבוצות התומכות בהם, הכוללות הוצאות לא חוקיות להורג של אסירים ועצירים.

17/07/14

12:13: חמושים ירו טילים לפנות בוקר אל נמל התעופה הבינלאומי בקאבול, וגרמו לסגירתו הזמנית. לאחר קרב יריות בין כוחות הביטחון לחמושים, ארבעה מהתוקפים נהרגו, כך מסרו גורמים רשמיים. עוד נמסר כי אין נפגעים בקרב כוחות המשטרה או האזרחים שהיו בנמל התעופה. הטליבאן לקח אחריות על המתקפה.

הלוחמים השתלטו על אתר בנייה כ-700 מטר צפונית למתקן, והשתמשו בהם כבסיס לירי ולשיגור טילים אל עבר נמל התעופה והמטוסים הבינלאומיים הטסים מעל קאבול, כך מסר הצבא. נמל התעופה משמש לטיסות אזרחיות וכבסיס לכוחות נאט"ו הלוחמים בטליבאן ובמורדים נוספים זה יותר מעשור. מתקפות סמוך לנמל התעופה שכיחות, אך לרוב הן אינן קרובות אליו כל כך.

המתקפה מתרחשת בתקופה מכרעת עבור אפגניסטאן, במקביל לספירה החוזרת של פתקי ההצבעה הסיבוב השני בבחירות לנשיאות, שתוצאותיהן שנויות במחלוקת. העברת שלטון שקטה היא צעד מרכזי על מנת ליצב את המדינה לקראת עזיבת רוב הכוחות הזרים בסוף השנה.

10:55: בית משפט במצרים גזר אתמול 20 שנות מאסר עד מאסר עולם על תשעה גברים שהורשעו בתקיפה מינית, שבועות לאחר שהממשלה החריפה את הענשיה על אלימות מינית. האישומים נוגעים לארבעה אירועים שונים, בהם תקיפתה המינית של אישה בחגיגות ההמוניות לאחר בחירתו של נשיא מצרים החדש, עבד אל-פתאח א-סיסי, בכיכר תחריר בחודש שעבר. סרטון וידאו של המקרה שפורסם באינטרנט עורר מחאה נרחבת. 

ביומו השלישי בתפקיד, א-סיסי ביקר את האשה בבית החולים, התנצל בפניה והבטיח כי המדינה תנקוט פעילות. התלונות הנמשכות על היקף האלימות המינית במצרים הפכו לבולטות יותר לאחר ההתקוממות נגד ממשלת מובארק ב-2011. קבוצות עממיות הוקמו כדי לחשוף את התעלמות הרשויות והחברה מתקיפות מיניות. במקביל, התהפוכות הפוליטיות שעברה המדינה לאחר הדחת מובארק הובילו לעלייה באלימות המינית, ומקרים של אונס במחאות ועצרות המוניות הפכו לשכיחים יותר. ביוני, ממשלת מצרים קבעה לראשונה כי הטרדה מינית היא עבירה פלילית, שניתן להטיל בגינה עונש מאסר.

16/07/14

19:15: איראן ושש המעצמות החליטו באופן מקדמי לסכם את סבב השיחות הנוכחי בווינה מוקדם מהצפוי, אך לחדשן לאחר חלוף תאריך היעד, 20 ביולי, שהוצב בהסכם הביניים שנחתם בז'נבה בנובמבר. את הדברים מסרו דיפלומטים המעורבים בשיחות הגרעין באוסטריה.

שני הצדדים התכוונו להמשיך בדיונים עד יום ראשון, אך שני בעלי תפקידים המעורבים בנעשה סיפרו כי השיחות כנראה ידעכו מוקדם יותר, מאחר שאיראן והמעצמות לא הצליחו להתקדם במאמץ לגשר על הפערים - וכנראה לא יצליחו לעשות כן עד תאריך היעד.

בהסכם הביניים שהצדדים יכולים להאריך את השיחות על הסכם קבע בחצי שנה, אך בארה"ב הבהירו כי לא יפעילו את הסעיף הזה באופן אוטומטי, וכי עליהם להשתכנע שיש סיבה לעשות כן. לפי הערכות, העמדה הזאת הביאה את שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף להציע כי ארצו לא תגדיל את יכולת העשרת האורניום שלה בשנים הקרובות, בניסיון להצדיק את המשך הדיונים לאחר 20 ביולי.

14:09: בשאר אל אסד הושבע לכהונה שלישית בת שבע שנים כנשיא סוריה. בנאומו הכריז שהעם הסורי ניצח ב"מלחמה המלוכלכת" שניהלו גורמים מבחוץ.

הטלוויזיה הסורית שידרה את מה שלטענתה הוא טקס בשידור ישיר מהארמון המלכותי בדמשק, במהלכו נשבע אסד לתפקיד. אסד נראה מגיע לארמון בהר קאסיון, וצועד לאורך שטיח אדום בעוד תזמורת מנגנת את ההמנון הסורי. משמר כבוד ליווה אותו לעבר אולם עמוס בחברי פרלמנט, ואנשי דת נוצרים ומוסלמים.

כשהוא לבוש בחליפה כחולה, אסד הניח את ידו על הקוראן, ונשבע לכבד את החוקה הסורית. "אני נשבע, באל הכול יכול לכבד את חוקת המדינה, את חוקיה, ואת המערכת הרפובליקנית שלה ולדאוג לאינטרס של העם הסורי והחירויות שלו", אמר. מיד לאחר מכן פתח בנאום בו הוא מהלל את העם הסורי, ואת בחירתו "להביס את המלחמה המלוכלכת". 

12:25: גורמי ביטחון בתימן אמרו היום כי ביומיים של עימותים בין מורדים שיעים לכפריים סונים-איסלאמיסטים, נהרגו 35 בני אדם בצפון המדינה. הגורמים אמרו שמורדי חוואטי, שמשתייכים לעדה השיעית, נאבקו ביריביהם הסונים המשתייכים לאחד השבטים הגדולים במדינה, בסיוע מיליציות מקומיות.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ