רויטרס ו"הארץ"

אלפי אזרחים לבנוניים ופליטים סורים נסים הבוקר (שני) במכוניות ובכלי רכב מסחריים מהגבול המזרחי של לבנון עם סוריה, שם השתלטו לוחמים סונים קיצונים על העיר ערסאל. באזור מתנהלת לחימה עזה בין כוחות הצבא לבין הלוחמים הסורים, שרבים מהם נמנים עם פלגים המזוהים עם אל-קאעדה, דוגמת חזית א-נוסרה ו"המדינה האיסלאמית", שהתפלגה מהארגון. מנגד, בחיזבאללה הביעו תמיכה בצבא לבנון ואמרו כי הם עומדים לצדו בלחימה.

מנוסת האזרחים הואצה עם שליחת התגבורת של צבא לבנון כדי להיאבק בלוחמים הקיצונים. זוהי הזליגה החמורה ביותר של מלחמת האזרחים הסורית לשטח לבנון, שגם בה מבעבע המתח בין האיסלאם הקיצוני לבין העדות האחרות באזור. הלחימה בערסאל, עיר שברובה סונית המוקפת כפרים שיעים, החלה כבר לפני שלושה ימים. עד כה נהרגו 11 חיילים לבנונים לפחות, ועוד 13 מהם נעדרים. כמו כן, הם מחזיקים 16 שוטרים כבני ערובה. בערסאל מתגוררים כ-35 אלף תושבים לבנונים, ובסביבתה נמצאים עוד כ-100 אלף פליטים סורים.

חילופי האש בלחימה בצפון-מזרח לבנוןצילום: אי־פי

כתבים בסביבה דיווחו על חילופי אש עזים ועל הדי פגזים שאפשר לשמוע במרחקים, מהירי של הטנקים הלבנונים על עמדות הג'יהאדיסטים. כתריסר משאיות עם טנקים של צבא לבנון נראו בפאתי ערסאל הבוקר. הפעולה של הכוחות האיסלאמיסטים החלה לאחר שצבא בלנון הודיע כי עצר את עימאד אחמד ג'ומעה, אזרח סורי שהזדהה כחבר בחזית א-נוסרה. רמטכ"ל צבא לבנון, הגנרל  ז'אן קהוואג'י אמר כי הלוחמים בערסאל שייכים לארגונים סונים קיצוניים, בלי לנקוב בשמותיהם של הגופים הללו. קהוואג'י אמר שהלחימה שם "רצינית יותר ממה שחלק מהציבור סבור", וקרא לפוליטיקאים הלבנונים להביע תמיכה בלתי מסויגת בצבא.

בניגוד לדבריו, בעיתון "וול סטריט ג'ורנל" זיהו את הלוחמים כחברי "המדינה האיסלאמית", ואף דיווחו כי הלחימה אינה מרוכזת רק באזור בעלבק, אלא גם בפעולות תגמול של הקיצונים הסונים על מעצר ג'ומעה בטריפולי, העיר השנייה בגודלה במדינה, שם חמושים על אופנועים תקפו חיילים. אתמול דיווח העיתון הלבנוני "דיילי סטאר" על קרבות באזור קלאמון בשטח סוריה, בקרבת הגבול עם לבנון, שבהם נהרגו שני לוחמי חיזבאללה ו-20 חיילים סורים ו"עשרות" לוחמים של חזית א-נוסרה.

משפחות נמלטות על טנדר מהקרבות בערסאלצילום: אי־פי

הגבול באזור הזה, מחוז בעלבק שבצפון-מזרח לבנון, נחשב פרוץ במיוחד, והוא נתיב ראשי להברחות בין המדינות. בהתאם, אזור ערסאל משמש מקום מקלט למורדים הסונים מהקרבות בסוריה. כך, גם שימש האזור המבודד יעד לפליטים סורים שנסו מיישוביהם שמעבר לגבול. אחת מהם, פטמה משרף מהעיר חומס, סיפרה כי היא, בעלה וחמשת ילדיהם מפוחדים: "הילדים צועקים, ואין לנו היכן להתחבא".

ההצלחה של הפלגים המזוהים עם אל-קאעדה, כמו גם יכולתם לפעול בצורה נרחבת, מהווה מכה לחיזבאללה השיעי, שהתמקד בלחימה בחודשים האחרונים במעוזי המורדים נגד משטר אסד באזור הגבול מהצד הסורי, והצליח להשיב לידי המשטר חלקים גדולים ממערב סוריה. בארגון אמרו כי הם "עומדים שכם אל שכם" עם מוסדות הצבא במאבק נגד הג'יהאדיסטים. מנגד, הצבא מסר בהודעה כי הוא פועל לבדו בשטח.

הלוחמים הג'יהאדיסטים עם השוטרים החטופיםצילום: אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ