מועמד לנשיאות באפגניסטאן: סגן הנשיא מעורב בזיוף תוצאות הבחירות

מחנהו של עבדוללה עבדוללה פרסם הקלטה של סגנו של הנשיא קרזאי. בסוף השבוע קרס הליך בדיקת הזיופים, אך היום שוב ניתן לו אור ירוק

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ניו יורק טיימס

המאבק הפוליטי באפגניסטאן על תוצאות הסיבוב השני בבחירות לנשיאות נמשך גם אתמול (ראשון), עם האשמתו של המועמד עבדוללה עבדוללה את אחד מסגני הנשיא במעורבות בזיוף קולות באופן אישי. ההידרדרות הזאת מתרחשת שלושה שבועות לאחר ששר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי גיבש הסכם בין הצדדים לבדיקת הזיופים בפיקוח בינלאומי – הליך שקרס במהלך סוף השבוע.

הבדיקה הושהתה לשבוע במהלך עיד אל-פיטר, ומטות הבחירות של עבדוללה ושל יריבו אשרף גאני התווכחו על הפרטים הטכניים של ביטול קלפיות שבהן התרחשו זיופים. האו"ם, המסייע בבדיקת הקולות, וועדת הבחירות העצמאית של אפגניסטאן הודיעו כי התקבלה החלטה על הקריטריונים לביטול קולות לא כשרים, וניסו להמשיך בהליך אתמול.

אולם, צוותו של עבדוללה סירב להשתתף והעלה שורת התנגדויות לקריטריונים שהוצגו. קרי דיבר בטלפון עם שני המועמדים בשישי, אך לא חלה התקדמות. לבסוף היום ניתן אור ירוק באופן זמני מצד המחנה של עבדוללה לבדיקה.

עובדות בוועדת הבחירות של אפגניסטאן פותחות קלפיות בשביל הליך הביקורתצילום: אי־פי

בנוסף, אתמול פרסם מנהל מסע הבחירות של עבדוללה הקלטה, שבה לטענתו נשמע סגן הנשיא קארים חלילי מורה לתומכיו לתמוך בגאני בסיבוב השני. מקורב לחלילי טען כי מדובר בזיוף וגינה את הפרסום הזה. הדובר בקלטת, הנשמע כמו חלילי אך הדבר טרם אומת, אומר שהקהילה הבינלאומית, ועדת הבחירות והנשיא חמיד קרזאי תומכים בגאני. הוא אף רמז שבעלות בריתה של אפגניסטאן יאפשרו להשתמש בכל אמצעי לשם השגת התוצאה הזאת.

"חברינו הבינלאומיים הבטיחו לנו ששימוש בכל אמצעי וניצול כל הזדמנות חייב להכריע את הבחירות לטובת הצד הזה, אפילו אם האפשרויות או האמצעים נוגדים את מנגנוני הבחירות", נאמר בהקלטה. בריילאי ארסאלאי מנהל הקמפיין של עבדוללה, אמר כי ההקלטה מוכיחה שזיוף הבחירות נועד להביא לניצחונו של גאני: "הראיות פורסמו כדי ליידע את חברינו האזרחים שנשיאנו, שבכירים אחרים בממשל, ושוועדת הבחירות הם כלים. יש לנו אחריות ליידע את העם שהפרו את זכויותיו".

יותר מ-700 פקחי בחירות זרים נמצאים בבירה קאבול, והם מוכנים לבצע בחינה של 100% מהקולות בסיבוב השני. סביבם נפרשו אמצעי אבטחה מרובים, וחלק מהפקחים הובאו מאזורי קרבות כמו עיראק ולוב, וגרים חמישה בחדר אחד לעתים. שני המועמדים ביקור אתמול את משפחת קרזאי, לאחר שבן דודו של הנשיא נהרג בפיגוע התאבדות ביום שלישי האחרון. השמאת קרזאי היה מנהל מסע הבחירות של גאני במחוז קנדהאר.

עבדוללה עבדוללה עם ג'ון קרי. ניסיונות קרי לפשר במהלך סוף השבוע עלו בתוהוצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ