חייל אפגני הרג גנרל אמריקאי: האמריקאי הבכיר שמת במלחמה מאז וייטנאם

קצין בדרגת מייג'ור גנרל נהרג כשחייל אפגני פתח באש בבסיס אימונים בפרברי קאבול. עוד 15 חיילים נפצעו, בהם בכיר גרמני

ניו יורק טיימס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים19
ניו יורק טיימס ואי-פי

גנרל בצבא ארצות הברית נהרג היום (שלישי) באפגניסטאן לאחר שנורה בידי חייל אפגני במחנה אימונים צבאי בפרברי קאבול, כך הודיע הפנטגון. ההרוג, בדרגת מייג'ור גנרל, הוא הרולד גרין, איש הצבא האמריקאי הבכיר ביותר שמת בפעילות עוינת במדינה זרה מאז מלחמת וייטנאם, ובעל הדרגה הבינלאומי הבכיר ביותר שנהרג במדינה מאז נפילת שלטון הטליבאן ב-2001. "זהו יום נורא, זוהי טרגדיה קשה", מסר דובר הפנטגון, ג'ון קירבי.

המתקפה אירעה במחנה קרגה, בסיס אימונים בניהול צבא בריטניה הנמצא מערבית לבירה קאבול. הגנרל מוחמד זהיר עזימי, דובר משרד ההגנה של אפגניסטאן, אמר כי "טרוריסט במדים צבאיים" פתח באש מעמדת שמירה לעבר קבוצה של חיילים מקומיים וזרים בכירים, וכי היורה נהרג. 15 חיילים נוספים נפצעו בתקרית, מחציתם אמריקאים, ובהם גם בריגדיר גנרל גרמני. צבא גרמניה מסר כי לא נשקפת סכנה לחייו.

הגנרל גרין היה מומחה לטכנולוגיה ותואר בעבר על ידי הניו יורק טיימס כקצין שלקח תפקיד מרכזי "בהכנסת סמארטפונים, שיחות וידאו קונפרנס ועולמות וירטואליים לתוך התרבות הצבאית האמריקאית".

חיילים של צבא אפגניסטאן בשערי בסיס קאמפ קרגהצילום: רויטרס

נאט"ו מסרה כי היא חוקרת את המתקפה, ונשיא אפגניסטאן חמיד קרזאי גינה אותה כ"פעולה פחדנית של אויבים שלא רוצים לראות מוסדות חזקים באפגניסטאן". כתבים של סוכנות אי-פי דיווחו על אווירה מתוחה בבסיס מיד לאחר הירי. אחד החיילים בשיירה של נאט"ו שעזבה את המחנה ירה יריות אזהרה סמוך לעיתונאים שהיו במכונית ולעוברי אורח שהיו בסמוך. איש לא נפגע מהירי.

בהצהרה שנשלחה לעיתונאים, דובר הטליבאן זביהוללה מוג'אהיד שיבח את "החייל האפגני" שביצע את המתקפה, אך לא לקח עליה אחריות. בשנה החולפת חלה ירידה במקרים של "מתקפות פנימיות" - תקריות בהן חברים בכוחות הביטחון האפגני תוקפים את עמיתיהם מנאט"ו. ב-2013 נהרגו 16 חיילים בעשר מתקפות נפרדות, לעומת 2012, בה נהרגו 53 חיילי קואליציה ב-28 מתקפות נפרדות מסוג זה.

מייג'ור גנרל הרולד גרין. עסק בהכנסת סמארטפונים, וידאו קונפרנס ועולמות וירטואליים לתרבות הצבאיתצילום: אי־פי

פעמים רבות מורדי טליבאן לוקחים אחריות על המתקפות הללו, כהוכחה ליכולתם לחדור את שורות הצבא או המשטרה האפגנית. מקרים אחרים מיוחסים למחלוקות אישיות או תרעומת של אפגנים בשל הנוכחות הזרה המתמשכת בארצם. התקריות ממחישות את האתגרים הניצבים בפני השלטון באפגניסטאן, על רקע עזיבתם הצפויה של הכוחות הבינלאומיים בסוף השנה הקרובה.

עד למקרה זה, האמריקאי הבכיר ביותר שמת באפגניסטאן היה בריגדיר גנרל טרנס ג'ון הילדר, שמת בנסיבות טבעיות בפברואר 2012. בצבא ארה"ב, דרגת הגנרל הנמוכה ביותר היא בריגדיר גנרל (גנרל עם כוכב אחד - דרגה המקביל לתת-אלוף), ומעליה דרגת המייג'ור גנרל (גנרל עם שני כוכבים - דרגה המקבילה לאלוף). מעליהם ישנו לוטננט גנרל ומעליו גנרל - דרגה המוענקת למספר נמוך של אישים בפיקוד הבכיר ביותר של הצבא, בהם יו"ר המטות המשולבים. ישנן דרגות גנרל בכירות יותר נוספות, המוענקות לשם כבוד, באופן מיוחד על ידי הקונגרס או בנסיבות חריגות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ