אובמה אישר תקיפה אמריקאית בעיראק

הנשיא האמריקאי הורה לבצע תקיפות אוויריות בצפון המדינה בכדי למנוע "רצח עם", אך הבהיר כי אין בכוונתו לחדש בה את הנוכחות הצבאית. הצבא החל להעביר ציוד הומניטרי לפליטים

חמי שלו
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
סוכנויות הידיעות

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אישר הלילה (שישי) כי הורה להפציץ מספר מטרות בצפון עיראק, וזאת כדי לסייע לכוחות הכורדים והעיראקיים במאבקם בארגון הסוני הקיצוני "המדינה האיסלאמית" (לשעבר דאע"ש) שהשתלט על חלקים נרחבים מצפון וממערב המדינה. אובמה אמר כי נתן אישור לתקוף בין היתר בכדי להגן על אזרחים אמריקאיים בעיר ארביל, אליה מתקדמים חמושי "המדינה האיסלאמית". דבריו של אובמה נאמרו מספר שעות לאחר שעיתון הניו יורק טיימס דיווח על תקיפות שבוצעו בצפון המדינה על ידי הצבא האמריקאי, ולאחר שדובר הפנטגון הכחיש את קיומן. 

אובמה הבהיר כי אין בכוונתו לגרור את ארצות הברית בחזרה למלחמה נוספת בעיראק, לאחר שהכוחות האמריקאיים נסוגו ממנה ב-2011. "אנו יכולים לנהוג בזהירות ובאחריות בכדי למנוע רצח עם פוטנציאלי", אמר והוסיף כי בשל כך אישר הפצצות נקודתיות במידת הצורך והטסת ציוד הומניטרי למיעוטים המסתתרים באזור.

בתוך כך, מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה הלילה וגינתה את הפגיעה באזרחים בעקבות הלחימה בין חמושי "המדינה האיסלאמית" והצבא העיראקי. נציגי המועצה קראו לקהילה הבינלאומית לתמוך בממשלה העיראקית, וציינו כי מתקפות "המדינה האיסלאמית" עלולים להוות פשעים נגד האנושות. 

משפחה יזידית שנמלטה מסינג'אר לנוכח התקדמות המדינה האיסלאמיתצילום: אי־אף־פי

מוקדם יותר דיווח הניו יורק טיימס כי כוחות צבא ארה"ב הפציצו לפחות שתי מטרות בצפון עיראק. כלי תקשורת כורדיים דיווחו כי ההפצצות כוונו לעבר חמושים אשר השתלטו על הערים גווער ומחמור. מיד לאחר מכן הכחיש דובר הפנטגון, אדמירל ג'ון קרבי, את הדיווחים וצייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "מדובר בדיווחים שקריים". אולם, גורמים רשמיים בממשל אמרו באותה עת כי אושרה הנחתה של ציוד הומניטרי בצפון המדינה, וכי אופציית התקיפה עדיין נשקלת. על פי דיווח ברשת אי-בי-סי, גורם בכיר אישר כי הצבא כבר החל לספק את הציוד.

במקביל, מתרבים הדיווחים על בריחה המונית של נוצרים מהאזורים שעליהם השתלטו הקיצונים ועל כ-40,000 אלף בני המיעוט היזידי שמתים ברעב ובצמא אחרי שנמלטו לאזורים הררים לאחר שחמושים בארגון איימו על חייהם. ארגון יוניצ"ף דיווח כי לפחות 40 ילדים כבר מתו מהחום הכבד באזור.

בדיונים שקיים אובמה אמש עם צוותי הבית הלבן לביטחון לאומי, נשקלה האפשרות להטיל מהאוויר משלוחי סיוע באזור הר סינג'אר שאליו נמלטו בני המיעוטים או לתקוף ישירות את הבסיס שהקימו אנשי "המדינה האיסלאמית" באזור. העיתון הצרפתי "לה מונד" דיווח כי הנשיא פרנסואה הולנד אמר בשיחת טלפון עם הנהגת הכורדים בעיראק שפריז תהיה מוכנה לסייע "בחסימת המתקפה של המדינה האיסלאמית".

בי-בי-סי דיווח הערב כי כרבע מהנוצרים בעיראק נמלטו מבתיהם בעקבות השתלטות ארגון "המדינה האיסלאמית" על שטחים נוספים במדינה. על פי הדיווח, אנשי הארגון הסוני הקיצוני החלו "לטהר" את מחוז נינווה, שכבשו מידי השיעים והמיעוט הטורקמני. באזור חיים עוד בני מיעוטים דתיים ואתניים רבים, ובהם בני הדת היזידית - קהילה דתית כורדית ייחודית. עדי ראייה סיפרו כי תושבי קראקוש, העיירה הנוצרית הגדולה בעיראק, נסו בטרם נכנסו אליו האיסלאמיסטים.

במקביל, חיזקו היום לוחמי "המדינה האיסלאמית" את אחיזתם בקרבת המחוז האוטונומי הכורדי, במתקפה המדאיגה מאוד את בגדאד ואת מדינות האזור. בין היתר, טוען הארגון שאנשיו כבשו את סכר מוסול - הסכר החשוב במדינה - אך הכורדים טוענים מנגד כי אנשיהם עדיין שולטים במתקן האסטרטגי. עוד טוענים אנשי "המדינה האיסלאמית" כי השתלטו על מחמור, עיירה הקרובה לארביל, בירת המחוז הכורדי. אולם, בכירים בממשל הכורדי אמרו כי כוחותיהם עדיין שולטים במקום, וערוצי הטלוויזיה שידרו תמונות של החיילים הכורדים נוהגים ברחבי העיירה. בנוסף, כבשו הלוחמים הג'יהאדיסטים את תל-כיף ואת אל-כווייר.

כיבוש העיר סינג'אר, מרכזה של הקהילה היזידית, גרם לעשרות אלפים מבני העדה לברוח להרים באזור, ואלה נמצאים כאמור בסכנה של מוות ברעב ובצמא. "המדינה האיסלאמית" רואה ביזידים, שדתם היא שילוב של הדתות הפרסיות העתיקות עם אלמנטים מהאיסלאם, אויבים דתיים ו"סוגדים לשטן", ובהתאם קוראת להשמדתם.

חייל כורדי מכוחות הפשמרגה המוצב בפאתי מחוז נינווה בצפון עיראקצילום: רויטרס

האו"ם הודיע כי הצליח להציל כמה אלפים מבין הפליטים היזידים שנמלטו להרים ב-24 השעות האחרונות. לפי הערכות משרד האו"ם לתיאום ולעניינים הומניטאריים, כ-200,000 בני אדם נמלטו בימים האחרונים, מהם כ-40,000 אלף מתחבאים בתשעה אתרים שונים בהרים ועוד 130,000 נסו למחוז הכורדי. סינג'אר התרוקנה מ-300,000 תושביה מאז שבת האחרונה, ולפי הערכות כ-25,000 בני אדם בלבד נותרו בה.

"אמרו לנו להמיר את דתנו או שיכרתו לנו את הראש", סיפר חולדון אתיאס, שנותר מאחור כדי להגן על הגידולים החקלאיים של משפחתו, "אף אחד לא מגיע לעזור לנו". יזידי אחר, המתחבא בערים והזדהה בשם נפיע, סיפר: "מלאי המזון קטן, גם התחמושת והמים. יש לנו כיכר לחם אחד לחלוק בין 10 אנשים. אנחנו צריכים ללכת שני קילומטר בשביל מים. היו תקיפות אוויריות נגדם, אבל הן לא שינו דבר".

בזירה הבינלאומית, הכורדים מנסים לגייס את התבוסה שנחלו בסוף השבוע כדי ללחוץ על ארה"ב לסייע להם בכסף ובנשק כדי להילחם באויב האיסלאמיסטי. "ההתפתחות הזאת מצדיקה את כל הסיבות שעל הפנטגון להעביר לפשמרגה נשק מתקדם", אמר קרוואן זבארי, דובר הממשלה המחוזית הכורדית בארה"ב. הכורדים מסתייעים בחברות שתדלנות חזקות וגיבשו מסע תקשורתי מלוטש בוושינגטון, גם כדי לסייע בטווח הקצר נגד "המדינה האיסלאמית", וגם בטווח הארוך כדי לתמוך במאמצם להשיג עצמאות.

לפי נתונים של הממשל בארה"ב, הממשלה הכורדית מוציאה יותר ממיליון דולר על שתדלנים בכירים בוושינגטון, כדי להביא את קולה למעגלים הבכירים בגבעת הקפיטול והממשל. בין היתר, הם גייסו את זלמאי חלילזאד, שגריר ארה"ב לשעבר בעיראק ובאו"ם, ובכירים כורדים סבורים כי הם מצליחים להניע את וושינגטון לכיוון סיוע ישיר למתנגדים הפנימיים לממשלה בבגדאד, אף כי אין התבטאות רשמית של גורמים אמריקאיים כדי לאשר את האופטימיות הזאת.

חיילי פשמרגה נושאים את ארונות חבריהם שנהרגו בלחימה עם המדינה האיסלאמיתצילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ