לוגו רויטרס
רויטרס

למעלה מ-15,000 תומכי האחים המוסלמים, הפגינו הערב (שישי) בתהלוכה למען חמאס בעמאן, בירת ירדן. רבים מהמפגינים קראו קריאות "מוות לישראל", ועודדו את הפלגים הפלסטינים להאיץ את ירי הרקטות לעבר ערי ישראל. חלקם צעדו כשהם לבושים במדיהם של חברי הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל קסאם, ומנופפים בדגלי פלסטין.

"לאחר שהמשא ומתן נכשל, נותר רק להניף את דגל ההתנגדות, אשר עומד מאחורי הניצחון שהושג ברצועת עזה", אמר במהלך ההפגנה זאקי באני ראשיד, סגן ראש תנועת האחים המוסלמים בירדן.

תנועת האחים המוסלמים נחשבת לאחת מהתנועות הפוליטיות הגדולות בירדן, ונהנית מפופולריות במספר ערים גדולות הנחשבות למעוזי האיסלאם. בשונה ממדינות אחרות, בהן נאסרה התנועה ותומכיה הועמדו לדין, השלטונות במדינה גילו עד כה סובלנות כלפי החברים בה. ההערכה היא כי תומכיה מבקשים לנצל את הגל האנטי-ישראל המורגש כעת בירדן, מאז החלה הלחימה בעזה לפני כחודש. 

פעילי האחים המוסלמים בהפגנת הזדהות עם חמאס בעמאן, היוםצילום: רויטרס

ממשלת ירדן דחתה השבוע בקשות מטעם מפלגות אופוזיציה, אשר גובו על ידי מפגינים ברחובות, לסלק את השגריר הישראלי מהמדינה ולהחריף את יחסיה עם ישראל. בתגובה אמר ראש הממשלה הירדני, עבדאללה א-נסור, כי ירדן מנצלת את קשריה עימה בכדי לאפשר אספקה גדולה של ציוד הומניטרי לפלסטינים בעזה. בימים האחרונים, בשל מניין הקורבנות הגבוה ברצועה, ארגונים רבים במדינה החלו לגייס עבורם תרומות, ומלך ירדן, עבדאללה, אף תרם דם ביום שלישי האחרון.

מרבית משבעת מיליון התושבים בירדן הינם פלסטינים במוצאם, אשר הם או הוריהם ברחו או גורשו מירדן במהלך מלחמת העצמאות. אולם, פוליטיקאים ומומחים מעידים כי חמאס נהנה לאחרונה מפופולריות גם בקרב לבנונים אשר אינם פלסטינים במוצאם. זאת משום שאלו תופסים את מאבק חמאס בצה"ל, הנהנה מעליונות צבאית ברורה, כאמיץ.

הפגנת התמיכה בחמאס בירדן, היוםצילום: רויטרס
צילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ