לוחמי "המדינה האיסלאמית" קברו חיים מאות יזידים; 20 אלף פליטים חזרו

שר עיראקי מסר כי נמצאו גופותיהם של לפחות 500 יזידים. מאות נשים נחטפו והפכו לשפחות. הכורדים כבשו מחדש שני יישובים מידי הסונים הקיצונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ממדי הטיהור האתני שמבצעים לוחמי ארגון "המדינה האיסלאמית" (לשעבר דאע"ש) בבני המיעוט היזידי בצפון־מערב עיראק מתחילים להיחשף, אך ההתערבות האמריקאית מתחילה לשאת פרי - ופליטים יזידים רבים חולצו ביממה האחרונה מאזור ההררי שאליו נמלטו.

השר העיראקי לזכויות אדם, מוחמד שיעה א-סודאני, אמר בצהריים (ראשון) כי לפחות 500 גופות יזידים נמצאו בקברי אחים. לדבריו, לממשלת עיראק יש ראיות לפיהן חלק מההרוגים הם נשים וילדים שנקברו חיים. הוא הוסיף כי על פי ההערכות לפחות 300 נשים יזידיות נחטפו והפכו לשפחות.

בצד מעשי הזוועה של "המדינה איסלאמית" דווח כי לוחמים כורדים הצליחו לחלץ כ-20 אלף מתוך 40 אלף הפליטים היזידים שנלכדו בהרים שבצפון עיראק ביממה האחרונה. הפליטים החלו לזרום חזרה לשטח עיראק, לאחר שעברו מסע רב-סכנות דרך שטח סוריה. כנראה מדובר באותם הפליטים שגורם סורי טען מוקדם יותר שחצו את הגבול בין המדינות.

למאמץ סייעו גם התקיפות האוויריות של צבא ארה"ב, שהמשיך היום לפגוע במעוזי המדינה האיסלאמית ובהצנחת מזון, מים ותרופות לרבבות יזידים שנצורים זה כשבוע בהר סינג'אר. מטוסי קרב ומל"טים אמריקאים ביצעו לפחות ארבע תקיפות על שיירות חמושת ומשאית שירו ללא אבחנה לעבר קבוצה של יזידים. הנסיגה הזמנית של האיסלאמיסטים אפשרה ליזידים לשוב.

הפשמרגה, כוחות הביטחון של המחוז הכורדי, מסרו כי הצליחו לכבוש מחדש שני יישובים מידי "המדינה האיסלאמית", אך הודו כי היפוך המגמה בלחימה לא יבוא במהירות. הלוחמים הכורדים הסתייעו בהשתלטות על גווייר ועל מחמור בתקיפות האוויריות של ארה"ב נגד מטרות של הלוחמים הסונים הקיצוניים. במקביל, פינתה ארה"ב חלק מצוות הקונסוליה שלה בארביל מחשש לביטחונם.

זהו סבב התקיפות השלישי מאז אישר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לצבאו להתערב בנעשה בצפון עיראק בסוף שבוע שעבר. גם חיל האוויר הבריטי והצרפתי הצטרפו היום למשימת הצנחת הסיוע ההומניטרי באזורים הנצורים.

משפחה יזידית שנמלטה למחנה פליטים בגבול סוריה-עיראקצילום: אי־פי

מרבית התקיפות בצפון עיראק נעשות בניסיון להדוף את התקדמות האיסלאמיסטים באזור סינג'אר, ולעבר בירת חבל כורדיסטאן, ארביל. הסנאטור הרפובליקאי ג'ון מקיין אמר הלילה כי הפעולה המוגבלת שבה נוקט ממשל אובמה בצפון עיראק מעידה על "חוסר הבנה בסיסי של האיום" שמציב ארגון המדינה האיסלאמית. מקיין קרא לאובמה להורות על הרחבת התקיפות גם לשטח סוריה.

בתוך כך, בא לבגדאד שר החוץ הצרפתי לורן פביוס כדי לדון עם צמרת השלטון העיראקי במאמצים לרסן את התקדמות לוחמי המדינה האיסלאמית, ובהמשך הוא צפוי להגיע לארביל לשיחות עם ההנהגה הכורדית. "עיראק זקוקה לממשלת אחדות רחבה אם ברצונה ללחום בחמושים האיסלאמים שקרעו נתחים מצפונה ומאיימים על מיעוטים".

במהלך ההתקדמות שלהם בסוריה ובעיראק הכריזו אנשי המדינה האיסלאמית על הקמת חליפות בראשותו של אבו-באכר אל-בגדדי. יודגש כי ממשלת עיראק בראשותו של נורי אל-מליכי משותקת עקב חילוקי דעות פוליטיים עמוקים מאז הבחירות באפריל והדבר מונע ממנה לפתוח בפעולה צבאית אפקטיבית. הכורדים לוחמים כמעט לבדם בהתקדמות האיסלאמיסטים בחזיתות השונות, אך ככל הנראה לא הצליחו למנוע את השתלטותם על סכר מוסול האסטרטגי בסוף השבוע שעבר.

גורמים מערביים מעריכים כי בהר סינג'אר לכודים 50 אלף עד 150 אלף בני אדם, ואלה נמצאים בסכנה מיידית של מוות בצמא וברעב עקב החום הכבד. על פי הערכות, גם כרבע מהנוצרים בעיראק נאלצו להימלט מבתיהם, אחרי שהאיסלאמיסטים השתלטו על עירם המרכזית - קראקוש.

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אמר אמש כי תקיפות חיל האוויר האמריקאי בעיראק הצליחו להרוס כלי נשק וציוד שהיה אמור לשמש את לוחמי "המדינה האיסלאמית" לתקוף את ארביל, בירת החבל הכורדי. אובמה סירב לקבוע מסגרת זמן למבצע הנוכחי בעיראק, אך הדגיש שלא מדובר בכמה שבועות בלבד. "המבצע יימשך זמן רב", אמר אובמה, והוסיף כי השלב הבא הוא ליצור מסדרון בטוח דרכו יוכלו עשרות אלפי היזדים שבסכנת חיים לעזוב את ההרים. את הדברים אמר במסיבת עיתונאים קצרה, לפני שעזב את וושינגטון לחופשה בת שבועיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ