תחנוני הכורדים לנשק עומדים להיענות

במשך שנים הפצירו הכורדים בפני ארה"ב שתמכור להם נשק, אך היא סירבה. כעת עולה השאלה האם הסי-איי-אי החל לספק ללוחמי הפשמרגה נשק בחשאי

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

במשך שנים התחננו הכורדים בעיראק בפני ממשל אובמה שיאפשר להם לרכוש נשק אמריקאי, אך ארה"ב לא רצתה להעצים את שאיפתם למדינה עצמאית ואת החשש של ממשלת בגדאד מפני מדינה כזו. כך לכל אורך השנים דחה הממשל האמריקאי את בקשותיהם, אף שהם נמנים עם בעלי הברית הקרובים ביותר של ארה"ב בעיראק. בכירים אמריקאים טענו שביכולתם למכור נשק רק לממשלה בבגדאד, גם אחרי שראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאליכי, הפר הבטחה בכתב להעביר חלק מהנשק לכורדים.

האזור הכורדי השליו והאוטונומי-למחצה בצפון עיראק נחשב לסיפור ההצלחה היחיד שהתפתח בעקבות הפלישה האמריקאית ב-2003. וושינגטון התנגדה לחימוש הכורדים משום ששאפה לשמור על עיראק שלמה ומאוחדת, ואילו צבא כורדי חזק נתפס כגורם שעשוי להאיץ את הפיכת האזור הכורדי למדינה עצמאית. כעת ארגון "המדינה האיסלאמית", שבכירים אמריקאים מגדירים אותו "צבא טרור", גבר על יחידות כורדיות המצוידות בנשק קל, והוא מאיים על האזור הכורדי ועל צוותים אמריקאים המוצבים שם.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר אתמול כי מדינתו הגדילה את הסיוע הצבאי שהיא מעניקה לכורדים, אולם לא פירט. בכירים בבית הלבן אמרו שלשום כי בגדאד שלחה לכורדים כלי נשק, לראשונה אחרי שנים שנים של איבה בין הכורדים לממשלת עיראק. "ארה"ב וממשלת עיראק הגדילו את הסיוע הצבאי לכוחות הכורדים הנלחמים", אמר אובמה. עשרות מבין 300 היועצים הצבאיים האמריקאים ששלח הפנטגון לעיראק ביוני פועלים מארביל, בירת האזור הכורדי, המרוחקת כ-40 קילומטרים מכוחות ארגון המדינה האיסלאמית.

לוחמי פשמרגה כורדים במחוז נינווה שבצפון עיראק, שלשוםצילום: רויטרס

למרבה האירוניה, לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית השתמשו בכלי נשק ובכלי רכב משוריינים מתוצרת ארה"ב - שאותם נטלו מצבא עיראק - בלחימתם נגד הכורדים, שעליהם נאסר לרכוש ציוד דומה מהאמריקאים, כך אמרו בכירים אמריקאים וכורדים. ארה"ב ניסתה לעצור באמצעות תקיפות אוויריות את התקדמות הקיצונים לעבר ארביל, אולם בכירים כורדים אומרים שארה"ב גם הבטיחה להתחיל לשלוח להם נשק. מנגד, בכירים בפנטגון אומרים שמדיניותם לא השתנתה - הם מוכנים למכור נשק רק לבגדאד. זה מעלה את השאלה האם הסי-איי-אי התחיל לספק לכורדים כלי נשק בחשאי, צעד שאותו נציגים רשמיים של ארה"ב אינם מאשרים או מכחישים. הסי-איי-אי סירב להגיב לשאלה בעניין.

בין שאכן קיימת תוכנית חשאית לאספקת נשק ובין שלא, נשמעים יותר ויותר קולות הקוראים לארה"ב להתחיל לספק לכורדים נשק בהקדם ובגלוי. "אם בגדאד אינה מספקת לכורדים את הנשק שהם זקוקים לו, עלינו לספק להם אותו ישירות", אומר חבר בית הנבחרים האמריקאי, אדם שיף, דמוקרט מקליפורניה, חבר הוועדה לענייני מודיעין. "הדרך היחידה להתמודד עם האיום הזה היא לחמש את כוחות הביטחון העיראקים והכורדים, ולמרות זאת אנחנו לא עושים כלום כדי לתמוך בהם", אמר הגנרל בדימוס, מייקל ברברו, שעמד בראש היחידות שעסקו באימון צבא עיראק. "זה חסר כל היגיון בעיני. מדובר באיום קיומי. מדוע אנחנו לא מסייעים שם לפחות באספקת ציוד ונשק לכוחות שלהם?".

בכירים אמריקאים ניסו להביא לכך שחלק מהסיוע הצבאי שניתן לממשלת עיראק יועבר לכורדים, אך אל-מאליכי לא שיתף פעולה. על פי תוכנית הפנטגון למכירות נשק לחו"ל, כלי נשק אמריקאים בשווי של 200 מיליון דולר נועדו לכורדים, אולם ממשלת מאליכי מעולם לא העבירה אותם לידיהם. "מדיניות זו של עיראק מאוחדת, שבה הכל עובר דרך בגדאד, מתעלמת מהמציאות בשטח", אמר ברברו בראיון. דובר האזור הכורדי בוושינגטון, כרוואן זבארי, אמר בריאיון כי בכירים אמריקאים הבטיחו לו שבקרוב ישלחו רובים ותחמושת. "אתמול בלילה הם אמרו, 'נפעל במהירות לספק לכם נכסים צבאיים'", אמר זבארי שלשום.

לדברי שניהם, כוחות של המדינה האיסלאמית הלמו בכוחות הכורדים, והם התחזקו לאחר שנטלו מצבא עיראק האמרים משוריינים ומקלעים מתוצרת אמריקאית. "זה לא שלוחמי 'הפשמרגה' הכורדים פוחדים או לא מוכנים להילחם", אמר זבארי על המליציות הכורדיות. "הם (לוחמי המדינה האיסלאמית) תוקפים אותנו בהאמרים משוריינים ואנחנו יורים עליהם חזרה ברובי קלצ'ניקוב. זה לא עושה להם שום דבר. 
עד שבשלב מסוים פשוט נגמרת לך התחמושת".

לכורדים יש מעט טנקים וכלי רכב משוריינים, אבל לא בסינג'אר, עיר המרוחקת ממרכזי הכוח הכורדים שבארביל ובסולימאניה שבצפון-מערב המדינה. סינג'אר נפלה תוך זמן קצר בעקבות מתקפה של לוחמי המדינה האיסלאמית, שגרמה לבריחת אלפים מתושבי האזור בני המיעוט היזידי לראש הר, שם משליכים להם מטוסים אמריקאים אספקה מהאוויר, בניסיון למנוע את מותם ברעב ובצמא. רבים מלוחמי הפשמרגה הכורדים היו מצוידים בשש מחסניות בלבד כל אחד, אמר בכיר לשעבר בסי-איי-אי, שבקיא בנעשה באזור ודיבר בעילום שם. לדברי זבארי, תקיפות מהאוויר של כלי טיס אמריקאים אינן משנות את מצב הלוחמים הכורדים בשטח. "אנחנו עדיין זקוקים לציוד צבאי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ