דרמה פוליטית בעיראק |

ראש הממשלה אל-מאליכי הודח, אך מסרב לקבל את הדין

לתפקיד ראש הממשלה הזמני מונה סגן יו"ר הפרלמנט חיידר אל-עבאדי. אל-מאליכי פרש בתגובה כוחות בבגדאד, דבר שמגביר את החשש לעימות שיעי-סוני

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

דרמה פוליטית שמתרחשת בבגדאד לאורך שעות היום (שני) הגיעה בשעות האחרונות לשיא עם הדחתו של ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאליכי, ומינויו של פוליטיקאי שיעי בכיר אחר לתפקיד ראש הממשלה. אל-מאליכי, שמסרב לקבל את הדין, הורה לכוחות עילית להיפרש ב"אזור הירוק" בלב בגדאד, בו מרוכזים מרבית מבני הממשל והשגרירויות הזרות.

בנאום לאומה אחר הצהריים הטיל נשיא עיראק, הכורדי פואד מעסום, על סגן יו"ר הפרלמנט, חיידר אל-עבאדי, את מלאכת הרכבת הממשלה בתוך 30 יום. הודעתו של מעסום באה אחרי שהגוש השיעי בפרלמנט העיראקי - המונה 127 מתוך 173 מחוקקים - החליט להסיר את תמיכתו באל-מאליכי. גוש זה כולל את חברי מפלגת "מדינת החוק" שבראשה עומד אל-מאליכי עצמו, וכן מפלגות שיעיות נוספות ובהן זו של המטיף מוקדתא א-סאדר.

אלא שאל-מאליכי אינו מקבל את רוע הגזרה והורה על תגבור כוחות ברחובות בגדאד. בכלל זה נסגרו שני רחובות מרכזיים המשמשים לעתים קרובות לעצרות בעד ונגד הממשלה. קודם להכרזה על מינויו של אל-עבאדי, הכחיש בית המשפט העליון של עיראק הודעה שהתפרסמה בשמו כמה שעות קודם לכן, ולפיה יש להטיל על אל-מאליכי את מלאכת הרכבת הממשלה. הערב הצהיר אל-מאליכי כי מינוי אל-עבאדי היא "הפרה מסוכנת" של החוקה וכי "אנו נתקן את הטעות הזו".

נאמניו של ראש הממשלה המודח אל-מאליכי בבגדאדצילום: רויטרס

המערכת הפוליטית העיראקית שרויה במשבר עמוק מאז הבחירות הכלליות בחודש אפריל. אל-מאליכי מתמודד עם דרישת ארה"ב והמחנה השיעי שאליו הוא משתייך, לפרוש ולאפשר לדמות פייסנית יותר להקים את הממשלה הבאה. סירובו של אל-מאליכי הביא למשבר שאינו מאפשר הקמת ממשלת אחדות שיעית-סונית-כורדית בעיראק.

התביעות מאל-מאליכי להתפטר הלכו וגברו לנוכח ההישגים הטריטוריאליים שרושם ארגון "המדינה האיסלאמית" בצפון ובמערב המדינה ומנוסתם של רבבות נוצרים ויזידים מבתיהם. אלא שהקיפאון הפוליטי גורם גם לקיפאון בקרב כוחות הביטחון ואינו מאפשר את גיוס הסונים ללחימה באיסלאמיסטים הקיצונים. הכורדים מנהלים מצדם מלחמה עצמאית במדינה האיסלאמית ואף קראו לקהילה הבינלאומית לחמש אותם באופן עצמאי.

תגבור הכוחות השיעיים בבגדאד על ידי אל-מאליכי מגביר את החשש מהידרדרות המצב בבירה העיראקית לתוהו ובוהו ולעימות חסר תקדים בין סונים ושיעים. הדבר עלול לסבך את המערכה האמריקאית מול כוחות המדינה האיסלאמית ולחשוף את בגדאד להתקפות של הארגון הג'יהאדיסטי.

חיידר אל-עבאדיצילום: אי־פי
נורי אל-מאליכיצילום: רויטרס

בנאום שנשא הלילה בטלוויזיה העיראקית תקף אל-מאליכי את הנשיא מעסום, שנבחר לתפקיד רק בסוף החודש שעבר, על כך שלא מינה אותו לכהונה שלישית. אל-מאליכי, שעומד בראש הסיעה שזכתה במספר הקולות הרב ביותר בבחירות שנערכו בעיראק באפריל, האשים את מעסום ב"הפרה בוטה של החוקה לטובת שיקולים פוליטיים", והזהיר כי להחלטתו תהיינה "השלכות חמורות". מקורביו של אל-מאליכי אמרו כי אל-עבאדי "מייצג את עצמו בלבד".

ארצות הברית מטילה על אל-מאליכי את מירב האחריות להתפרקות מוסדות השלטון ולהתפוררות הצבא העיראקי, ורואה בהחלפתו תנאי מוקדם להדיפת כוחות המדינה האיסלאמית. בכיר במשרד החוץ האמריקאי אמר בעקבות נאום אל-מאליכי כי ארה"ב מעניקה למעסום "תמיכה מלאה". לדבריו, וושינגטון רואה בנשיא הנבחר מי שיכול לשמור על החוקה וליצור בעיראק הסכמה לאומית.

בעקבות ההתפחויות הביעו במערב חשש שהתעקשותו של אל-מאליכי להישאר בשלטון עלולה להביא את היחסים המתוחים בין השיעים התומכים בו לבין הסונים בעיראק לנקודת רתיחה. מצב כזה יקשה מאוד על מאמציו של הנשיא האמריקאי, ברק אובמה, להעביר את האחריות למאבק מול "המדינה האיסלאמית" לצבא עיראקי מתפקד הכפוף לממשלה מאוחדת.

יזידים חוצים את נהר החידקל שעל גבול סוריה-עיראקצילום: אי־אף־פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ