ארה"ב החלה לחמש את הכוחות הכורדים בעיראק

הישגי "המדינה האיסלאמית" דחפו את ארה"ב לסייע באופן ישיר לכורדים בצפון עיראק. שר ההגנה הייגל: הסיוע האווירי הצליח לעצור את התקדמות החמושים

אי-פי וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
אי-פי וגרדיאן

החל לספק נשק ישירות לכוחות הכורדים , כך אישר היום משרד החוץ האמריקאי. "אנו עובדים עם ממשלת עיראק כדי להעביר לכורדים במהירות נשק הנדרש בדחיפות", אמרה סגנית דוברת משרד החוץ, מארי הארף, לסי-אן-אן. "הסיוע כולל העברת נשק מצד העיראקים, ואנחנו פועלים לעשות את אותו הדבר עם מאגרים שברשותנו", אמרה.

עד כה התעקשו בוושינגטון שכל מכירת נשק לכורדים תיעשה דרך הממשלה המרכזית בבגדאד, שהיא זו שתחליט כיצד לחלקו. אולם, של הפשמרגה, כוחות הביטחון של המחוז האוטונומי הכורדי, בשדה הקרב בשבוע האחרון, בגבעת הקפיטול, גרמו לממשל לשנות כיוון.

הארף ציינה כי המאמצים נמשכים מאז השבוע שעבר, אך לא אמרה מהי הסוכנות האחראית על אספקת הנשק ובאילו אמצעי לחימה מדובר. גורם בממשל האמריקאי אמר לסוכנות אי-פי כי אין מדובר במשרד ההגנה. באופן היסטורי סוכנות הביון המרכזית, הסי־איי־אי, היא זו שחימשה ארגונים זרים באופן חשאי.

לוחם כורדי מהפשמרגה ליד היישוב אל-מחמור בצפון עיראקצילום: אי־אף־פי

הצעד מלמד על רמת הדאגה בארה"ב מהתקדמות המדינה האיסלאמית בצפון עיראק, ומשקף את עמדת הממשל כי על הממשלה העיראקית לנקוט את הצעדים ההכרחיים לפתרון בעיות הביטחון שלה - הקמת ממשלה שתאחד את העדות השונות במדינה נגד הלוחמים הסונים הקיצונים. ייתכן כי זהו צעד שבא בעקבות סירובו של ראש הממשלה השיעי לפנות את מקומו לדמות מקטבת פחות.

בכיר אמריקאי  אמר כי בימים האחרונים החל צבא ארה"ב בהעברת משלוחי הנשק מצבא עיראק לפשמרגה, וסיפק את הסיוע הלוגיסטי לאזור הצפון. הדבר בא לצד הגברת התקיפות של חיל האוויר האמריקאי באזור, שסייע לכורדים לכבוש מחדש את אל־מחמור ואת אל־גווייר, שני יישובים ליד האזור הכורדי האוטונומי שנפלו לידי החמושים הסונים.

לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית משתמשים בכלי נשק ובכלי רכב משוריינים מתוצרת ארה"ב - שאותם נטלו מצבא עיראק - בלחימתם נגד הכורדים, שעליהם נאסר לרכוש ציוד דומה מהאמריקאים, כך אמרו בכירים אמריקאים וכורדים. על פי תוכנית הפנטגון למכירות נשק לחו"ל, כלי נשק אמריקאים בשווי של 200 מיליון דולר נועדו לכורדים, אולם ממשלת מאליכי מעולם לא העבירה אותם לידיהם.

דובר האזור הכורדי בוושינגטון, כרוואן זבארי, אמר בריאיון כי בכירים אמריקאים הבטיחו לו שבקרוב ישלחו רובים ותחמושת. "אתמול בלילה הם אמרו, 'נפעל במהירות לספק לכם נכסים צבאיים'", אמר זבארי שלשום, "זה לא שלוחמי 'הפשמרגה' הכורדים פוחדים או לא מוכנים להילחם", אמר זבארי על המליציות הכורדיות. "הם (לוחמי המדינה האיסלאמית) תוקפים אותנו בהאמרים משוריינים ואנחנו יורים עליהם חזרה ברובי קלצ'ניקוב".

צ'אק הייגל, שר ההגנה של ארה"ב, הכריז הבוקר כי הסיוע האווירי בצפון עיראק הצליח לעצור את התקדמות המדינה האיסלאמית, וכי ארה"ב מוכנה לקבל עוד בקשות לעזרה. עם זאת, הייגל לא אישר את הדיווח שלפיו החלה וושינגטון לחמש את הכודים. אולם, הוא אינו ממונה על הסי־איי־איי ועל פעילויותיו.

חילוץ הפליטים היזידים בצפון עיראקצילום: רויטרס
אלפי יזידים נמלטים מקיצוני "המדינה האיסלאמית" לגבול הסורי, אתמולצילום: רויטרס

הייגל התייחס בדבריו לאלפי שנותרו באזור ההררי שמצפון למרכז קהילתם בסינג'אר, ואמר כי התקיפות האוויריות נועדו לשבור את המצור האיסלאמיסטי על האזור. אתמול חזרו לשטח עיראק, לאזור הכורדי, יותר מ-20 אלף פליטים יזידים שנמלטו דרך שטח סוריה מהרי סינג'אר. עוד כ-20 אלף פליטים נותרו במקום, והם עדיין בסכנת מוות. בן רודס, סגן היועצת לביטחון לאומי, סיפר כי הממשל שוקל כמה אפשרויות לפינוי יתר האזרחים מהמקום.

ג'ונתן קרון, כתב של העיתון הבריטי "הטלגרף", הוא הכתב המערבי הראשון להגיע לאזור סינג'אר, ומשם הוא דיווח על מראות קשים בקרב הפליטים היזידים שנותרו בהרים. לדבריו, מאות בני אדם, אם לא יותר מכך, מתו ברעב ובצמא, וגופותיהם פזורות מעל סינג'אר. הוא הגיע למקום במסוק של צבא עיראק.

מדיווחו עולה שרבים ממשלוחי המזון לאזור היו חסרי תועלת מאחר שהופלו מגובה רב ללא מצנחים, והתפוצצו עם פגיעתם בקרקע. חלק גדול מהמסוקים המגיעים לשם מנסים לחלץ כמה שיותר פליטים, אך במקרים רבים הם אינם מסוגלים לנחות בגלל תוואי הקרקע הבעייתי, ובכל מקרה כל מסוק אינו מסוגל לקחת מספר גדול של אנשים. רבים מתקשים להגיע לנקודות הגבוהות בהרים, ומתים בדרך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ