הג'יהאדיסטים הציגו את הכוח הצבאי המרשים ביותר בעיראק במערומיו

הפשמרגה, צבא הכורדים, הובסו בשבוע שעבר, ולפתע סלע היציבות והכבוד הכורדי הזדעזע. למרות הסיוע מארה"ב, התושבים עורכים חשבון נפש

מרטין צ'ולוב, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרטין צ'ולוב, גרדיאן

מראה הנסיגה של לוחמי הפשמרגה המהוללים בשבוע שעבר היה קשה מנשוא עבור הכורדים בצפון עיראק. במשך עשרות שנים היו הפשמרגה הכוח שעליו יכלו לסמוך להבטחת שלום המחוז וכדי לשמר את חלומותיהם לאוטונומיה.

בסוף שבוע משפיל אחד, הוברחו הכוחות הכורדיים חזרה לארביל בידי אויב הממקד את תשומת לבו ואת נשקו נגד כל מה שיש לכורדים - מה שהצליחו לבנות בעשרות שנות המלחמה נגד סדאם חוסיין, בפלישה של ארה"ב, ובשמונה שנות איבה כלפי ממשלה המרכזית של עיראק, שבהן רבים בצפון התרכזו בעצמם ושגשגו.

מאז שכוחות "המדינה האיסלאמית" (לשעבר דאע"ש) החלו בניסיונות ההסתערות על ארביל ב–3 באוגוסט מנהלים הכורדים חשבון נפש. גורמים רשמיים סבורים שיחידות פשמרגה אחדות נחות על זרי הדפנה של העבר במקום על יכולתן העכשווית. כמה מהם חוששים שהכוח הצבאי המרשים ביותר בעיראק הגיע לקצה גבול יכולתו בניסיון להילחם בג'יהאדיסטים לאורך חזית שאורכה כאלף קילומטר.

לוחמי פשמרגה מוצבים באזור מוסול בצפון עיראקצילום: אי־אף־פי

אחרים אומרים שאימוניהם לא היו ברמה הנדרשת, ושכוחות המילואים שהשתתפו בעבר במערכות רבות, מעולם לא התמודדו עם אויב כה חזק. "הפשמרגה שלנו אמיצים מאוד", אמר מסרור ברזאני, ראש מועצת הביטחון של המחוז הכרודי, "אבל הנשק שבידיהם נחות". הוא הסביר: "הם מצוידים במקלעים קלים ושחוקים. אין לנו נשק מתאים להתמודד עם הציוד שאנשי 'המדינה האיסלאמית' נושאים".

משלוח נשק שהועבר להם ביום שני מארה"ב הסיר לפי שעה את החשש המיידי מהמחסור באמצעי לחימה קלים, אבל הרובים והכדורים החדשים שקיבלו לא יכול להתמודד עם נשק הכבד שהמורדים הסונים הקיצונים נושאים, שאת רובו סיפקה ארה"ב לצבא עיראק בתשע שנות הכיבוש האמריקאי.

חלק גדול מהנשק הזה, הכולל טנקים, ג'יפים כבדים, נגמ"שים וארטילריה, נפל בידי "המדינה האיסלאמית" אחרי שחיילי צבא עיראק נטשו את בסיסיהם בחלק הערבי בצפון המדינה באמצע יוני. מאגר הנשק העצום הזה העניק למורדים עוצמה נוספת, הממשיכה לעורר מורא בקרב הכורדים וחושף את מגבלות כוחם הצבאי והפוליטי.

מפגינים כורדים מודים לארה"ב על הסיוע הצבאי ליד הקונסולייה האמריקאית בבגדאדצילום: רויטרס

"לא איכפת לי לקבל טנקים מהשטן", אמר השבוע מנצר ג'לאל, לוחם כורדי מתנדב וחבר פשמרגה לשעבר, בקו החזית ליד ארביל, "נילחם בהם עם כל מה שיש, אבל תרשה לי להגיד לך כמה אני מאושר מהמטוסים האמריקאים".

הערכות, שלפיהן התקיפות האוויריות האמריקאיות הצילו את ארביל בטווח הקצר, מוצגות כעובדה בקרב גורמים כורדים רבים, המצטמררים מעצם המחשבה שלוחמי "המדינה האיסלאמית" היו כה קרובים להשתלט על העיר ועל שדות הנפט הסמוכים לה. "הצעד הבא יהיה בניית צבא מודרני שיתמודד עם זה בטווח הארוך", אמר גורם רשמי, "ארה"ב לא רצתה שיהיה לנו נשק שעמו אנו עלולים לאיים על שכנינו, אבל אנחנו לא צריכים אותו בשביל לאיים על אף אחד, אנחנו צריכים אותו בשביל להגן על עצמנו. בעבורנו זו מכה קשה הרבה יותר מכל מכה שצבא אל־מאליכי יכול להנחית".

בקו החזית נשאו כמה גברים בגיל העמידה בלבוש כורדי מסורתי עם מטולי נ"ט. "לחמתי נגד סדאם והאיראנים", אמר אחד מהם, "לחמתי נגד אל־מאליכי", אמר אחר. הלוחם השלישי סבח חרג'י, מתורגמן לשעבר בצבא ארה"ב, צעד קדימה עם נשק אמריקאי. "כבר לחמתי נגד האנשים האלה בעבר", אמר על לוחמי הג'יהאד המצויים רק שני קילומטרים משם, "כולנו נזדקק להרבה יותר ממה שיש לנו".

כוחות פשמרגה נפרשים מחדש במחוז דיאלה לאחר הקרבות עם המדינה האיסלאמיתצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ