מנהיג הכורדים בטורקיה: המלחמה בת 30 השנה עומדת להסתיים

עבדוללה אוג'לאן הכלוא הודיע על התקדמות המאמצים הדיפלומטיים עם ממשלת טורקיה, בעוד כוחותיו מסייעים לכורדים בעיראק מול האיסלאמיסטים

רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ו"הארץ"

מנהיגה הכלוא של המחתרת הכורדית בטורקיה (הפ־ק־ק), עבדוללה אוג'לאן, אומר כי מלחמתה בת 30 השנה של תנועתו עם ממשלת טורקיה קרבה לסיומה בעקבות תהליכים דיפלומטיים. אנקרה פתחה ב–2012 בשיחות שלום עם המנהיג הכורדי, בניסיון להביא לסיום הסכסוך שהביא למותם של 40 אלף איש, שיסע את המדינה ופגע בכלכלתה. במארס 2013 הכריז אוג'לאן על הפסקת אש, והיא נשמרה רוב הזמן.

"המלחמה בת 30 השנה קרבה לקצה באמצעות משא ומתן דמוקרטי", אמר אוג'לאן למחוקקים פרו־כורדים שביקרו אותו בבית הכלא אימראלי שליד איסטנבול ב–15 באוגוסט, יום השנה לתחילת המרד של הפ־ק־ק, כך דיווחה סוכנות הידיעות פיראט ניוז, המזוהה עם הכורדים. "לתהליך ישנה משמעות היסטורית וחברתית עמוקה, ופוטנציאל להוות מודל לפתרונות בדרכי שלום לבעיות רציניות באזור כולו, לא רק בטורקיה", הוא הוסיף.

הפ־ק־ק החל במאבקו נגד טורקיה ב–1984, במטרה להקים מדינה עצמאית עבור הכורדים בדרום־מזרח טורקיה. מאז הם מיתנו את דרישותיהם, וקראו למימוש זכויות פוליטיות ותרבותיות נרחבות יותר, שנמנעו מהם זמן רב.

כורדים מפגינים בפריז בתמיכה בכוחות הכורדיים שנלחמים באיסלאמיסטים בעיראק, אתמולצילום: אי־אף־פי

הצהרתו של אוג'לאן באה שבוע לאחר שראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ניצח בבחירות לנשיאות. ארדואן השקיע מאמצים פוליטיים רבים בתהליכי השלום עם הכורדים, וחיזק את זכויותיהם התרבותיות והלשוניות גם תוך הסתכנות במחלוקות עם חלק מתומכיו.

על אף ניצחונו של ארדואן עם 51.8% מהקולות, המועמד בבחירות לנשיאות מטעם "מפלגת הפועלים הכורדית" (HDP), סלהאטין דמירטאש, סיים עם 9.8%, במה שאוגלאן הגדיר כפריצת דרך עבור הדמוקרטיה בטורקיה. לדבריו HDP מסוגלים להפוך למפלגת האופוזיציה העיקרית מול ארדואן, ואף להחליף יום אחד את מפלגתו השלטון. הוא אמר כי הבחירות סללו את הדרך לניקוי "המדיניות הלאומנית הקיצונית והפשיסטית", מטורקיה, הניצבת בפני תקופת מעבר "שתקדם את הרעיון הדמוקרטי בטורקיה מאוטופיה למציאות". במהלך קמפיין הבחירות, ניסה דמירטאש להרחיב את בסיס התמיכה במפלגה גם מעבר למצביעים כורדים, ולמשוך מצביעים חילונים באמצעות מצעו הסוציאליסטי, התומך בזכויות נשים והומואים.

דבריו של אוג'לאן באים בעוד מורדי הפ־ק־ק ולוחמים כורדים אחרים ממלאים תפקיד חשוב במאבק בלוחמים הסונים הקיצוניים מארגון "המדינה האיסלאמית" בצפון עיראק. בהודעתו מהכלא בירך אוג'לאן את לוחמי הפ־ק־ק, לוחמי הפשמרגה - כוחות הביטחון הכורדיים בעיראק, ויחידות כורדיות לוחמות נוספות שאיחדו כוחות נגד המורדים האיסלאמיסטים, ואמר כי הן "נלחמו עבור חירותנו". הפ־ק־ק עדיין מוגדר כארגון טרור, לא רק בטורקיה אלא גם בארה"ב ובאיחוד האירופי, מה שמסבך את מעורבותו במאבק הנתמך על ידי וושינגטון מול "המדינה האיסלאמית". המנהיג הצבאי של הפ־ק־ק, מוראט קראילאן, שעומד בראש בסיס הפ־ק־ק בהר קנדיל שבצפון עיראק, קרא החודש ל"חזית מאבק לאומית" בין הקבוצות הכורדיות למאבק בג'יהאדיסטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ