73 בני אדם נהרגו בפיגוע במסגד סוני בעיראק; 300 ג'יהאדיסטים נפגעו בסוריה

מחבלים טבחו במתפללים לאחר תפילות יום השישי, והמו"מ הקואליציוני הושהה. בסוריה פצועים והרוגים רבים ל"מדינה האיסלאמית" בקרבות עם הצבא

ניו יורק טיימס, רויטרס ואי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
ניו יורק טיימס, רויטרס ואי־פי

73 בני אדם נהרגו אמש (שישי) בפיגוע מסגד סוני לאחר תפילות יום השישי במחוז דיאלה שבצפון עיראק. חמושים הסתערו לתוך מסגד מוסעב אבן עומייר ופתחו באש על המתפללים", אמר עד ראייה. אף ארגון לא קיבל אחריות עדיין למעשה. הבוקר נהרגו שמונה בני אדם בפיגוע התאבדות ליד מטה של המודיעין העיראקי בבגדאד.

בעקבות הטבח במסגד הודיעו שני גושים סוניים בפרלמנט על השהיית השיחות להקמת ממשלה חדשה, במחאה על הפיגוע. מדובר בבריתות פוליטיות המזוהות עם יו"ר הפרלמנט סלים אל-ג'בורי ושל סגן ראש הממשלה סאלח אל-מוטלק. שני הגופים דרשו כי ראש הממשלה היוצא נורי אל-מאליכי והגוש הפרלמנטרי השיעי המוביל ימסרו לידיהם את מבצעי הפיגוע בתוך 48 שעות ויפצו את משפחות הקורבנות.

מוקדם יותר היום הצליחו כוחות כורדים בצפון עיראק להתקדם מול הארגון "המדינה האיסלאמית", בסיוע תקיפות אוויריות של חיל האוויר של ארה"ב. בכך הצליחו כוחות הפשמרגה הכורדיים להתקרב עוד לעבר העיר מוסול.

לוחמי מיליציה שיעית בעיראק הנאמנה לאיש הדת הקיצוני מוקתדא א-סאדרצילום: אי־אף־פי

בסוריה נפגעו 300 לוחמים של המדינה האיסלאמית, רבים מהם נהרגו, בניסיון לכבוש בסיס גדול של צבא סוריה במחוז א-ראקה, שבצפון-מזרח המדינה. ארגון אופוזיציה המנטר את הנתונים מהשטח בסוריה מסר: "הנפגעים נרשמו בשלושת הימים האחרונים, בשעה שהמשטר הגביר את התקיפות מהאוויר ליד בסיס חיל האוויר טבקה, המעוז האחרון של הצבא הסורי באזור".

הארגון מסר לסוכנות הידיעות ד-פ-א כי המשטר השתמש בטילי סקאד כדי להדוף שלוש תקיפות נגד הבסיס מאז יום שלישי.

רמטכ"ל צבא ארצות הברית, הגנרל מרטין דמפסי, אמר הלילה כי אי אפשר לנצח את הארגון "המדינה האיסלאמית" ללא תקיפות אוויריות של ארה"ב או של שותפותיה באזור בשטח סוריה. דבריו, למרות הזהירות הרבה שבהם נוסחו, נחשבים משמעותיים מאחר שדמפסי הוא היועץ הצבאי הבכיר לנשיא, ועד כה היה בראש אלה שהבליטו הסיכונים בתקיפות האוויריות בסוריה, עם תחילת מלחמת האזרחים שם.

הגנרל מרטין דמפסי במסיבת העיתונאיםצילום: רויטרס

"זהו ארגון עם ראייה אסטרטגית אפוקליפטית של אחרית הימים, שבסופו של דבר נצטרף לנצח אותו", אמר דמפסי בדברים המרחיבים ביותר שלו מתחילת הפעולות האוויריות של ארה"ב בעיראק, "האם אפשר לנצח אותו ללא טיפול בחלק הנמצא בסוריה? התשובה היא לא". דמפסי דיבר לצד שר ההגנה צ'אק הייגל במסיבת עיתונאים בפטנגון, והשניים לא רמזו על האפשרות כי הנשיא ברק אובמה יורה על תקיפות כאלה.

דמפסי היה זהיר בתארו את המאמץ שיידרש כדי לסלק את איום המדינה האיסלאמית. "דרוש מגוון של אמצעים, שתקיפות אוויריות הוא רק חלק קטן שלהם. אני לא חוזה כי אלה אכן יקרו בסוריה, לפחות לא מצד ארה"ב. אולם, מדובר ביישום של כל הכלים שיש למדינה – דיפלומטיה, כלכלה, מידע, צבא".

התקיפות האוויריות של ארה"ב בעיראק הביאו להוצאתו להורג של העיתונאי ג'יימס פולי. עריפת ראשו תועדה בסרטון שפרסמו אנשי המדינה האיסלאמית באינטרנט. אתמול דווח כי הנשיא אובמה הורה על מבצע לשחרור השבויים האמריקאים שבידי הארגון בסוריה, אך זה נכשל מאחר שהם לא היו במקום שאליו הגיעו הכוחות המיוחדים שנשלחו. בנוסף, דווח כי הארגון דרש 132 מיליון דולר עבור פולי.

תקיפות אוויריו של חיל האוויר הסורי בא-ראקה השבועצילום: רויטרס

היום נודע כי הארגון שלח לפני 10 ימים מכתב בדואר אלקטרוני להוריו של פולי, שבו קרא לממשלת ארה"ב לשלם את הכופר עבור פולי כפי שעשו ממשלות אחרות עבור אזרחיהן, או להסכים לחילופי שבויים. בדוא"ל גינו הכותבים את השימוש של ארה"ב בתקיפות מהאוויריות וטענו שהאמריקאים "מפחדים ממפגש פנים אל פנים". במכתב גם היתה אזהרה: "היום מילותינו הן חרבות המונפות לעבריכם, ממשלה ואזרחים כאחד! לא נעצור עד שנרווה את צימאוננו לדמכם!".

דבריו מתפרסים בצד דו"ח ראשון של האו"ם מאז יולי 2013, שבו מניין הרוגים רשמי מטעמו במלחמת האזרחים במדינה. לפי הארגון, נהרגו יותר מ-191 אלף בני אדם. המספר כמעט כפול מהמניין האחרון של ההרוגים שפרסם הארגון, שעמד על כ-100 אלף. רק אתמול פרסם ארגון אופוזיציה, מצפה זכויות האדם הסורי, מניין אחר - 180 אלף הרוגים.

בצד השני של הגבול, בעיראק, נמשכים המאמצים לבלום את המדינה האיסלאמית, ואף להסיג אותה מכמה יישובים שכבשה. איש הדת השיעי הבכיר ביותר בעיראק, האייתוללה הגדול עלי א-סיסתאני, קרא למנהיגי המדינה ליישב את חילוקי הדעות ביניהם באופן "ריאליסטי ובר-ביצוע", כדי להקים ממשלה חדשה שתוכל לגייס את תמיכת המיעוט הסוני ולזכות באמון הכורדים, המבקשים להקים מדינה עצמאית.

א-סיסתאני קרא להקמת ממשלה חדשה שלחבריה אכפת "מעתיד המדינה ומאזרחיה", ללא קשר למוצאם האתני ולהשתייכותם הדתית. הוא הזהיר את הפוליטיקאים מפני הצגת "דרישות ותנאים שעלולים לסכל את הקמת הממשלה החדשה". ראש הממשלה הנכנס חיידר אל-עבאדי צריך להגיש את רשימת מועמדיו לשרים לאישור הפרלמנט עד 10 בספטמבר, אך בפעמים קודמות תאריך היעד הזה נחצה בגלל מיקוח פוליטי ממושך.

דוברו של א-סיסתאני, שהציג את דבריו לעם העיראקי, הציג מטעם האייתוללה גם קריאה דחופה לסיוע אווירי לתושבי העיירה אמרילי שבצפון עיראק, שבה מתגוררים כ-15 אלף שיעים ממוצא טורקמני. לוחמי המדינה האיסלאמית צרים על העיירה, הסובלת ממחסור חמור במזון ובציוד רפואי. היא נמצאת כ-170 קילומטר מצפון לבגדאד.

בתוך כך, באזורים שבשליטת המדינה האיסלאמית בצפון עיראק דווח כי אדם נסקל למוות בעיר מוסול, לאחר שבית משפט של הארגון הרשיע אותו בניאוף. זה הדיווח הראשון על ענישה כזו של המדינה האיסלאמית בעיראק, אף כי היא יושמה בעבר בשטחים שבשליטת הארגון בסוריה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ