רויטרס ו"הארץ"

שירלי סוטלוף, אמו של העיתונאי האמריקאי סטיבן סוטלוף, שבו מחזיק הארגון "המדינה האיסלאמית" (לשעבר דאע"ש), פנתה לחוטפיו היום (רביעי) בסרטון ששידרה רשת "אל-ערבייה" וביקשה מהם לחוס עליו ולשחררו. סוטלוף נראה בסרטון שבו הוצא להורג ג'יימס פולי, עיתונאי אמריקאי אחר, ונאמר כי הוא יהיה הבא בתור אם ארה"ב לא תשלם כופר עבורו.

"אני שולחת לך את המסר הזה, אבו-בכר אל-בגדאדי אל-קוריישי אל-חוסייני, ח'ליף המדינה האיסלאמית. אני שירלי סוטלוף, ובני סטיבן בידיכם. הוא עיתונאי שנסע למזה"ת לסקר את סבלם של המוסלמים בידי עריצים. סטיבן הוא בן נאמן ונדיב, אח ונכד. הוא אדם מכובד, שתמיד ניסה לסייע לחלשים. לא ראינו את סטיבן זה שנה, ואנחנו מתגעגעים אליו מאוד. אנו רוצים לראות אותו בבית בריא ושלם ולחבק אותו", אמרה סוטלוף בסרטון.

אמו של העיתונאי הוסיפה טיעון שבא לאתגר את מנהיג המדינה האיסלאמית מנקודת מבט דתית: "מאז נפילתו בשבי, למדתי רבות על האיסלאם, על כך שהוא מטיף שאין לראות אחראי באדם לחטאיהם של אחרים. הבנתי שלח'ליף הסמכות להורות על חנינה. אני מבקשת ממך לשחרר אותו. כאם אני מבקשת צדק ממך, להיות רחום, ולא להעניש את בני על מעשים שאין לו שליטה עליהם. אני מבקשת ממך ללכת בדרכו של הנביא מוחמד שהגן על 'עם הספר'. אני רוצה מה שכל אם רוצה – לראות את ילדיהם של ילדיה. אני מבקשת ממך להעניק לי זאת". צפו בפנייתה של סוטלוף:

סוטלוף נחטף בסוריה לפני יותר משנה, ומאז ביקשה אמו שירלי, מורה ממיאמי, מכלי תקשורת ברחבי העולם לכבד את האיפול התקשורתי ביחס לדיווחים על היעלמו. הסיבה לכך היתה מסר שהעבירו אנשי המדינה האיסלאמית אליה כי אם תפרסם את דבר חטיפתו, יהרגו אותו. החוטפים הם אלה ששברו את האיפול בעצמם בכך שפרסמו כי סוטלוף יהיה הבא שיוצא להורג לאחר פולי.

בסרטון נראה סוטלוף כורע באותו המקום שבו לכאורה כרתו את ראשו של פולי, בשעה שרעולי פנים מאיימים להוציאו להורג, אם לא ימלאו את דרישות הארגון, בהם הפסקת התקיפות האוויריות של ארה"ב נגד המדינה האיסלאמית.

דייוויד גרטנשטיין-רוס, מנהל המרכז לחקר ההקצנה בטרור שבוושינגטון, אמר כי הסרטון מציב דילמה לאל-בגדאדי, שכן אין רבים בעולם המוסלמי, ובטח שבעולם המערבי, המכירים בסמכותו כח'ליף. כמו כן, דבריה של סוטלוף קוראים עליו תיגר מנקודת מבט דתית: "הסרטון נועד להציג את סוטלוף כאדם ולהפעיל לחץ על אל-בגדאדי, ואילו היו מחזיקים באדם היקר ללבי, זה הדבר שהייתי עושה. ברגע שמישהו נופל לידי המדינה האיסלאמית, סיכויי הישרדותו קטנים".

העיתונאי האמריקאי סטיבן סוטלוף בסרטון של המדינה האיסלאמיתצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ