קרי: ארגון "המדינה האיסלאמית" מאיים על העולם, עלינו להיאבק בו יחדיו

שר החוץ האמריקאי כתב בניו יורק טיימס: "יש עדות שהקיצונים הללו לא יסתפקו במבצעים בסוריה ובעיראק, תקיפות אוויריות לא יספיקו"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי, קורא להקמת קואליציה בינלאומית במטרה להרחיב את הפעולות נגד ארגון "המדינה האיסלאמית", המהווה לדבריו איום על העולם.

במאמר שפורסם הבוקר (שבת) בניו יורק טיימס, כתב קרי כי "תקיפות אוויריות לבדן לא יובילו לתבוסתם. נדרשת תגובה מלאה יותר מהעולם. עלינו לסייע לכוחות העיראקיים ולכוחות המתונים הפועלים בסוריה, אשר לוחמים באנשי המדינה האיסלאמית בחזית". קרי הוסיף כי "ארגונים קיצוניים מובסים אך ורק כאשר אומות אחראיות מתאחדות כדי להתנגד להם".

לדברי קרי, "צוות הלוחמים הזרים של המדינה האיסלאמית הוא איום גובר לא רק עבור האזור, אלא בכל מקום אשר אליו הם עלולים להגיע מבלי שהתגלו – כולל אל ארה"ב. קיימת עדות לכך שהקיצונים הללו לא יסתפקו בעצירה בסוריה ובעיראק. הם גדולים יותר וממומנים טוב יותר בהתגלמות זו, ומשתמשים בנפט פיראטי, חטיפות וסחיטה כדי לממן את מבצעיהם בסוריה ועיראק... הם כבר הציגו את היכולת לכבוש ולהחזיק בשטח רב יותר מאשר כל ארגון טרור אחר, באזור אסטרטגי הגובל בירדן, לבנון וטורקיה וקרוב באופן מסוכן אל ישראל".

לוחם המדינה האיסלאמית אחרי תפיסת בסיס של צבא סוריה, השבועצילום: אי–פי

במאמר התייחס קרי לכניסתה של ארה"ב לתפקיד נשיאת מועצת הביטחון של האו"ם בספטמבר הקרוב. "ארה"ב תנצל את ההזדמנות הזו כדי לבנות קואליציה רחבה ולהדגיש את הסכנה הנשקפת מאלו המתגייסים לארגוני הטרור הקיצוניים, בהם ארגון המדינה האיסלאמית". שר החוץ האמריקאי ציין כי במהלך העצרת הכללית של האו"ם, הצפויה להתכנס בעוד פחות מחודש, יוביל הנשיא אובמה כינוס מיוחד של המועצה בו ינסו החברות בה לגבש תוכנית במטרה להתמודד עם האיום שאותם לוחמים צעירים מהווים בכל מקום בעולם.

על ועידת נאט"ו שתתכנס בשבוע הבא בוויילס, ובה צפויים קרי ושר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, להיפגש עם מקביליהם האירופים, ציין קרי כי "המטרה היא לגבש תוכנית רחבה לסיוע בלחימה בעיראק ובסוריה. בעקבות הפגישה הזו, אנו מתכננים להגיע גם למזרח התיכון כדי להרחיב את הקואליציה של המדינות התומכות, ולרתום את אלו המאוימות מלוחמי המדינה האיסלאמית באופן ישיר".

אתמול פרסם הפנטגון נתונים לפיהם צבא ארה"ב ביצע 110 תקיפות בעיראק מאז ה-8 באוגוסט, ארבע מתוכן ליד סכר מוסול. לדברי הארגון, מטרות התקיפות אתמול היו ארבעה נגמ"שים ושלושה כלי רכב נוספים השייכים לארגון המדינה האיסלאמית. דובר הפנטגון, ג'ון קירבי, הסביר כי צבא ארה"ב מוסיף לתקוף באזור גם אחרי תפיסת הסכר מחדש בידי כוחות עיראקים וכורדיים, "מפני שהמדינה האיסלאמית רוצה אותו חזרה". לדבריו, "הם מוסיפים לאיים על הסכר והמתקן. וכל עוד הם מהווים איום על המתקן, אנו הולכים להמשיך ולסייע לכוחות הביטחון העיראקים לשמור את בעלותם עליו".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ