האו"ם: שוחררו כ-35 משקיפים שכותרו על ידי המורדים הסורים

כוחות שמירת שלום איריים חילצו הבוקר כוח פיליפיני אחד ואחר עדיין מכותר, ולפי גורמים באו"ם המורדים הולכים ומהדקים את המצור עליו

כ-35 משקיפים פיליפינים שכותרו על ידי המורדים הסורים בצדה הסורי של רמת הגולן חולצו הבוקר בהצלחה לאחר קרב יריות, כך מדווחת הערב (שבת) סוכנות הידיעות רויטרס מפי גורמים רשמיים באו"ם. "הם חולצו בבטחה, קרוב ל-36 מהמשקיפים", אמר גורם רשמי באו"ם, ופקידים בכירים נוספים בארגון אישרו את הדברים. לפי סוכנות הידיעות אי-פי, הכוח חולץ מהבסיס בו שהה על ידי חיילי שמירת שלום איריים. 

כוח נוסף של משקיפים פיליפינים, שנמצא בבסיס אחר ומונה כ-40 חיילים, עדיין מכותר, ולפי רויטרס, המורדים אף הדקו את המצור עליו בשעות האחרונות. לפי גורמים דיפלומטיים באו"ם, האיסלמיסטיים תגברו את כוחותיהם במקום, כשכוח התגבור הגיע לשם עם יותר מ-20 כלי רכב.

שר ההגנה של הפיליפינים, וולטר גזמין, אמר כי המורדים הסורים תקפו הבוקר את פקחי האו"ם מארצו המכותרים ברמה. לא דווח על נפגעים באירוע. דובר צבא הפיליפינים, רמון זגאלה, אמר כי הפקחים השיבו אש לירי. "ישנה אש מתמשכת אך כל הפיליפינים בטוחים", הבהיר.

לצד זאת, שלשום הודיע האו"ם כי 44 מפקחיו ברמת הגולן, כוחות שמירת שלום מפיג'י, נפלו בשבי מורדים סורים, מלשכתו של מזכ"ל הארגון, באן קי מון, נמסר אז כי הכוחות  נשבו בצד הסורי של הגבול, "בזמן חילופי אש כבדים בין ארגונים חמושים לצבא סוריה". עוד נמסר כי "האו"ם עושה כל מאמץ כדי להביא את שחרור הפקחים". בהודעה לא נאמר איזה ארגון מחזיק בלוחמים הזרים, אך ידוע כי כמה גופים שונים מהמורדים הסורים נלחמים באזור, בהם חזית א-נוסרה, הזרוע הסורית של אל-קאעדה, וצבא סוריה החופשי.

לאחר נפילתם בשבי של הכוחות מפיג'י שלשום, דרשו המורדים כי החיילים הפיליפינים הנצורים בשני הבסיסים יסגירו את עצמם, אולם האחרונים סירבו. שרת החוץ של אוסטרליה, ג'ולי בישופ, גינתה הבוקר את חטיפת הפקחים מפיג'י וקראה לשחרורם. "כחברה במועצת הביטחון באו"ם, אוסטרליה דורשת את שחרורם המיידי וללא תנאים של כל פקחי האו"ם".

בגולן מוצב באופן קבע כוח אונדו"ף מאז 1974, כדי לשמור על הפסקת האש והפרדת הכוחות לאחר מלחמת יום הכיפורים. פקחים מהכוח שנשבו במארס ובמאי השנה שוחררו בהמשך ללא פגע. כיום שש מדינות שולחות חיילים לאונדו"ף: פיג'י, הודו, אירלנד, נפאל, הולנד והפיליפינים.

תגובות