המורדים מתבססים בגולן ומהדקים מצור על כוח האו"ם

שוחררו כ־35 משקיפי או"ם מהפיליפינים שכותרו על ידי המורדים. כ-40 אחרים עדיין מכותרים. ישראל: לא נשקפת סכנה מיידית מאל־קאעדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארגוני המורדים הסורים ביססו בסוף השבוע את אחיזתם במעבר קונייטרה שבגבול עם ישראל ברמת הגולן והדפו ניסיון התקפה של צבא אסד. 44 פקחי שמירת שלום מפיג'י, שנפלו בשבי ביום חמישי, עדיין מוחזקים בידי המורדים. האו"ם מנסה לנהל כעת משא ומתן עקיף עם הארגון במטרה לשחררם. גורלם של החטופים לא ידוע, אך אין כל דיווח על פגיעה בהם עד כה. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה אמש כי המורדים אף הדקו את המצור. לפי דיפלומטים באו"ם, האיסלאמיסטים תגברו את כוחותיהם במקום, כשהגיעו לשם עם יותר מ-20 כלי רכב.

במערכת הביטחון בישראל אומרים כי מי ששולטים פיזית בצד הסורי של המעבר הם אנשי מיליציית המורדים המתונה יחסית, צבא סוריה החופשית, וכי בשלב זה לא נשקפת סכנה מיידית מארגון ג'בהאת א־נוסרה, המזוהה עם אל־קאעדה. עם זאת, כוחות צה"ל ברמה נמצאים בכוננות גבוהה יחסית לנוכח ההתפתחויות.

במבצע לכיבוש אזור קונייטרה השתתפו כ-300 מורדים מארגונים שונים. צבא סוריה החופשית הוביל אותם, תוך נוכחות מועטת יחסית של "נוסרה" הקיצוני. חיילי צבא סוריה ספגו אבידות ונמלטו מהאזור צפונה, לאזורים הנמצאים בשליטת המשטר. בסוף השבוע תקף הצבא הסורי באש ארטילרית את אזור המעבר וניסה לארגן מתקפת נגד, שנהדפה. במערכת הביטחון הישראלית תיארו את ניסיון ההשתלטות המחודש של משטר אסד על המעבר "פאתטי".

צילום: גיל אליהו

בד בבד, הטילו אנשי א־נוסרה מצור על שני מוצבי או"ם שאוישו בידי גדוד מהפיליפינים, מדרום לקונייטרה. כ-35 מהם, שכותרו במוצב רוחיינה, הדרומי יותר, חולצו אתמול בהצלחה לאחר קרב יריות והועברו לשטח ישראל. "הם חולצו בבטחה", אמר עובד רשמי באו"ם, ופקידים בכירים נוספים בארגון אישרו את הדברים. כוח נוסף של משקיפים פיליפינים, שנמצא במוצב ברייקה הצפוני ומונה כ-40 חיילים, עדיין מכותר. אתמול הגיע כוח של הגדוד האירי, רכוב על שריוניות, כדי לחלץ את החיילים מהמוצב הדרומי והם עזבו את המקום ופונו לשטח ישראל.

המצור על המוצב הצפוני נמשך, אך נראה שהאו"ם יעשה ניסיון לחלץ גם את החיילים בו, הנצורים במרחק של 1,400 מטרים בלבד ממזרח לגבול עם ישראל. נשיא הפיליפינים בנינו אקינו הורה לחיילים שלא למסור את נשקם ולא להיכנע ובאזור התפתחו קרבות עם אנשי ארגון המורדים הקיצוני, שהניחו מטעני חבלה בפתח אחד המוצבים וירו אש מרגמות. החיילים מהפיליפינים הגיבו בירי ונראה כי המורדים נסוגו במקצת מאזור המוצב הצפוני.

בשל הקרבות, פינה כוח האו"ם את כל מוצביו בצד הסורי של דרום רמת הגולן, מקונייטרה עד למשולש הגבולות בין ירדן, סוריה וישראל. כוח המשקיפים שומר על נוכחות קטנה במוצבים בצד הישראלי של הגבול. זהו השינוי מרחיק הלכת ביותר בפריסת האו"ם באזור מאז ההסכם שגובש ב-1974, בעקבות מלחמת יום הכיפורים. גם נוכחות צבא סוריה באזור מועטה והיא מוגבלת לאזור הכפר הדרוזי חאדר ולמובלעת סביב הר החרמון.

בגולן מוצב באופן קבע כוח אונדו"ף מאז 1974. פקחים מהכוח שנשבו במארס ובמאי השנה שוחררו בהמשך ללא פגע. כיום שולחות שש מדינות חיילים לאונדו"ף: פיג'י, הודו, אירלנד, נפאל, הולנד והפיליפינים, ולפי הנתונים מספר החיילים בכוח עומד על 1,223.

מקור ביטחוני בכיר בישראל אמר אמש ל"הארץ" כי ישראל אינה מזהה סכנה מיידית במצב שנוצר בקונייטרה וכי האזור שבקרבת הגבול נתפס בידי צבא סוריה החופשית, שיחסיו עם ישראל סבירים. לדבריו, לבד מתליית דגל של אל־קאעדה בצדו המזרחי של המעבר בידי "נוסרה", לא היתה כל פעילות התגרות בישראל. הוא העריך כי בטווח הזמן הקצר, המיליציה המתונה יותר תרסן כל מהלך של "נוסרה" נגד ישראל, מחשש לתגובה חריפה של צה"ל. "בינתיים, איש בצד הסורי לא מכוון אלינו נשק, כי הם יודעים שיספגו מכה חזקה אם ינסו משהו", אמר. עם זאת, הוא הודה כי "לא לעולם חוסן" וכי השינויים התכופים במצב בסוריה עלולים להשפיע ביטחונית גם על ישראל.

גם בלבנון מביטים בחשש בנעשה בסוריה, ומתכוננים לאפשרות שארגון "המדינה האיסלאמית" יתקרב עוד יותר לגבול לבנון. לפי דיווחים, בעיירות ובשכונות הנוצריות במדינה פתחו בתהליך התחמשות מאסיבי. הנוצרים בלבנון טוענים כי ההתנכלויות לנוצרים בעיראק ובסוריה היוו מעין אות אזהרה עבורם. לטענתם, השיעים בלבנון נהנים מהגנת חיזבאללה, אך לנוצרים אין כוח צבאי שיגן עליהם. בלבנון גם מתחו ביקורת קשה על הסיוע האמריקאי שהועבר לצבא הלבנוני והסבירו כי מדובר בנשק קל שלא יעניק אף יתרון אסטרטגי. בלבנון מסבירים כי תוכנית המדינה האיסלאמית להשתלטות על המזרח התיכון כבר ברורה וכי עליהם להתכונן בהתאם.

אתמול השתתפו מאות בני אדם בתהלוכה בחיפה נגד ארגון המדינה האיסלאמית . מזכ"ל חד"ש, עו"ד איימן עודה, שהיה אחר ממארגני התהלוכה אמר כי "דאע"ש והדאעשיזם הם זן מסוכן של פאשיזם שמחסל כל חלקה טובה בעולם הערבי. הם שוחטים באמצעות קורבנותיהם את חלומותינו למען חברה ערבית דמוקרטית ונאורה. רעיונות בעולם הערבי תמיד השפיעו על הלך הרוח בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל, לכן חד״ש מובילה קו נוקשה נגד הדאעשיזם והפונדמטליזם הקיצוני וכל הרעיונות שעלולים לפלג את האוכלוסייה הערבית. אנו נאבקים למען חברה ערבית מאוחדת, דמוקרטית ונאורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ