ממשלת טורקיה החדשה: רק שלושה שינויים מממשל ארדואן

שני מקורבים של הנשיא החדש ארדואן, ששואף להמשיך להחזיק בשלטון בפועל, מונו לסגניו של אהמט דבוטולו

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

ראש הממשלה המיועד של טורקיה, אהמט דבוטולו, הודיע שלשום על הקמת ממשלה חדשה, המתבססת רובה ככולה על ממשלתו הקודמת של רג'פ טייפ ארדואן. ארדואן, שנבחר לפני כשבועיים לנשיא, שואף להמשיך להחזיק בשלטון בפועל, במשרה שעד כה היתה טקסית בעיקרה.

דבוטולו הקים את ממשלתו החדשה פחות מיום לאחר שקיבל מנדט מארדואן. מתוך 21 התיקים בממשלה חלו שינויים בשלושה משרדים בלבד, ושני אישים המקורבים לארדואן התמנו לסגני ראש הממשלה. ארדואן אישר את רשימת השרים ללא דיחוי.

נוכחותם המתמשכת של מקורבי ארדואן בראש משרדי ממשלה בכירים כגון הפנים, ההגנה, החינוך והאנרגיה אינה מותירה ספקות שתהיה לו השפעה רבה על הממשלה, על אף החוקה הקובעת שעל הנשיא להתרחק מהפוליטיקה היומיומית במדינה.

אהמט דבוטולו, ראש ממשלת טורקיהצילום: רויטרס

"לולא ידעתי שדבוטולו הוא ראש הממשלה, הייתי אומר שזו עוד ממשלה של ארדואן", אמר סונר קאקאפטיי מ"קרן וושינגטון למדיניות המזרח התיכון". "כמעט כל אלה שמונו על ידי ארדואן נותרו במקומם, וזה מאפשר לו להיות נוכח בקבינט גם כשאינו נוכח פיזית".

כשארדואן הושבע ביום חמישי, הוא הדגיש את שאיפתו שטורקיה תצטרף לאיחוד האירופי. דבוטולו חיזק את השאיפה הזאת באמצעות מינויו של מבלוט צ׳בושולו, השר לענייני האיחוד האירופי בממשלה הקודמת, לשר החוץ החדש.

לפני ההודעה סברו רבים בטורקיה ששר החוץ החדש יהיה חקאן פידאן, ראש שירותי המודיעין, אך הוא לא נכלל בממשלה החדשה. כתוצאה מכך יוכל פידאן להמשיך להיות מעורב בתהליך השלום עם המורדים הכורדים בדרום מזרח המדינה, לאחר שמונה על ידי ארדואן לפני יותר משנה לנהל את המשא ומתן איתם.

הניסיון של דבוטולו עם מנהיגי אירופה צפוי לסייע לו ברענון קשרי טורקיה עם המערב, שנפגעו בשנים האחרונות בשל החששות באירופה לגבי מחויבות אנקרה לעקרונות הדמוקרטיים, ההתנכלות לעיתונאים ולמבקרי הממשלה והאכזריות שבה דוכאו בשנים האחרונות הפגנות ומחאות אזרחיות.

שני הסגנים החדשים של ראש הממשלה הם יאלצ'ין אקדוגאן, אחד מיועציו הקרובים של ארדואן, ונומאן קורטולמוס, לשעבר מנהיגה של תנועה איסלאמית ששוכנע בשנה שעברה באופן אישי על ידי ארדואן להצטרף למפלגת הצדק והפיתוח. השניים אמורים לגשר בין הנשיא לבין הממשלה החדשה.

"אנחנו נדע מה יהיו החובות המדויקים שלנו אחרי ישיבת הממשלה הבאה", אמר קורטולמוס בראיון לטלוויזיה. לדבריו, "הציר העיקרי של הממשלה נותר ללא שינוי, כצפוי, כי בסופו של דבר לא היה כעת שינוי של הממשלה אלא רק ביצוע כמה שינויים פרוצדורליים".

ככל הנראה, דבוטולו ישאף ליציבות פיננסית, בעיקר בכל הנוגע למשקיעים זרים, ולשם כך לא שינה את הצוות הכלכלי של הממשלה הקודמת: ראש הממשלה עלי בבג'אן, שר האוצר מהמט סימסק ושר הכלכלה ניהאט זייבקצ'י נותרו בתפקידם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ