רוחאני: הסנקציות האחרונות שהטילה ארצות הברית - "פלישה לאיראן"

על רקע הניסיון של המעצמות להגיע לעסקה מקיפה עם טהראן, הודיע נשיא איראן שהסנקציות לא יסכלו את המשך השיחות עמן על הגרעין

אי־פי ורויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אי־פי ורויטרס

נשיא איראן חסן רוחאני כינה אתמול את הסנקציות האחרונות שהטיל המערב על מדינתו "פלישה לאיראן". בסוף השבוע הטילה וושינגטון סנקציות על יותר מ–25 חברות, בנקים ובני אדם, שלדבריה חשודים בפעילות למען הרחבת התוכנית הגרעינית של איראן, בתמיכה בטרור ובסיוע בהתחמקות מהסנקציות האמריקאיות והבינלאומיות. הסנצקיות אוסרות על אזרחים אמריקאים להיות מעורבים בפעילות כלכלית עם מי מהמוסדות ובני האדם שצוינו, מקפיאות את נכסיהם וחוסמת את הגישה לרכושם שבתחום ארה"ב.

בשיחה עם בעלי תפקידים איראניים אתמול, השמיע רוחאני ביקורת על הסנקציות. "הסנקציות הן פלישה למדינה האיראנית. אנו נתנגד לפלישה ונעמיד את הפולשים במקומם", אמר רוחאני, שדבריו שודרו בטלוויזיה הממלכתית. "לא נרשה את המשך הפלישה ואת הישנותה". אף על פי כן, הפעולה של סוף השבוע אינה נחשבת להרחבת הסנקציות, אלא יישום הסנקציות הקיימות.

נשיא איראן חסן רוחאניצילום: אי־פי

מאוחר יותר אתמול מסר רוחאני במסיבת עיתונאים שהסנקציות לא יסכלו את השיחות עם המעצמות בסוגיית הגרעין. נשיא איראן הוסיף כי אינו יודע אם ייסע לעצרת האו"ם בחודש הבא וגם ש"אין לו תוכניות" להיפגש שם עם אובמה. אשתקד שוחחו השניים בטלפון בזמן כינוס עצרת האו"ם - השיחה הראשונה בין מנהיגי שתי המדינות מאז המהפכה האיסלאמית באיראן ב–1979.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, הודיעה אתמול כי חמש המעצמות וגרמניה ינצלו את פתיחת מושב האו"ם בניו יורק בספטמבר כדי לדון בדרכים להגיע לעסקה מקיפה עם איראן בעניין תוכנית הגרעין. המעצמות וגרמניה הסכימו להאריך את השיחות עם איראן עד 24 בנובמבר, זאת לאחר שנכשלו המאמצים להגיע להסכם עד תאריך היעד שנקבע ל–20 ביולי. אשטון עתידה להמשיך לעמוד בראש משלחת המעצמות לשיחות, אף כי כהונתה אמורה להסתיים בסוף אוקטובר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ