האו"ם: כל המשקיפים הפיליפינים חולצו מידי המורדים בגולן הסורי

הרמטכ"ל הפיליפיני הודיע הלילה כי בנוסף ל-35 המשקיפים שחולצו אתמול, נמלטו הלילה עוד כ-40 מהחיילים הפיליפינים הנותרים שכותרו בידי מורדים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

מפקד הצבא הפיליפיני, גרגוריו פיו קטפאנג, הודיע הלילה (ראשון) כי כל משקיפי האו"ם מארצו, המוצבים בגולן הסורי, הצליחו להיחלץ משני האזורים בהם הותקפו על ידי מורדים סורים שצרו עליהם. קטפאנג ציין כי המשקיפים נעו בנפרד לעבר עמדות מאובטחות ורחוקות מאיום המורדים. לדבריו, המשקיפים הפיליפינים היו מוקפים על ידי המורדים במשך שבע שעות וירו לעברם כדי להגן על עצמם בטרם יכלו להימלט ולשבור את המצור. מהאו"ם נמסר כי 40 משקיפים נמלטו במהלך הפסקת אש שהוסכמה עם המורדים החמושים באזור, זמן קצר לאחר חצות ,והם הועברו למקום מבטחים.

אתמול דווחה סוכנות הידיעות "רויטרס" מפי גורמים רשמיים באו"ם כי כ-35 משקיפים פיליפינים, שכותרו על ידי המורדים הסורים בצדה הסורי של רמת הגולן, חולצו בשעות הבוקר בהצלחה לאחר קרב יריות. "הם חולצו בבטחה, קרוב ל-36 מהמשקיפים", אמר גורם רשמי באו"ם, ופקידים בכירים נוספים בארגון אישרו את הדברים. לפי סוכנות הידיעות אי-פי, הכוח חולץ מהבסיס בו שהה על ידי חיילי שמירת שלום איריים. 

אולם, כוח נוסף של משקיפים פיליפינים, שהוצב בבסיס אחר ומנה כ-40 חיילים, נשאר מכותר, ואמש המורדים אף הדקו את המצור עליו. לפי גורמים דיפלומטיים באו"ם, האיסלמיסטיים תגברו את כוחותיהם במקום, כשכוח התגבור הגיע לשם עם יותר מ-20 כלי רכב.

הרמטכ"ל הפיליפיני בהערכת מצב המשקיפים מארצו בגולן הסוריצילום: אי־פי

לצד זאת, הודיע ביום חמישי האו"ם כי 44 מפקחיו ברמת הגולן, כוחות שמירת שלום מפיג'י, נפלו בשבי מורדים סורים. מלשכתו של מזכ"ל הארגון, באן קי מון, נמסר אז כי הכוחות  נשבו בצד הסורי של הגבול, "בזמן חילופי אש כבדים בין ארגונים חמושים לצבא סוריה". עוד נמסר כי "האו"ם עושה כל מאמץ כדי להביא את שחרור הפקחים". בהודעה לא נאמר איזה ארגון מחזיק בלוחמים הזרים, אך ידוע כי כמה גופים שונים מהמורדים הסורים נלחמים באזור, בהם חזית א-נוסרה, הזרוע הסורית של אל-קאעדה, וצבא סוריה החופשי.

לאחר נפילתם בשבי של הכוחות מפיג'י שלשום, דרשו המורדים כי החיילים הפיליפינים שהיו נצורים בשני הבסיסים יסגירו את עצמם, אולם האחרונים סירבו.

בגולן מוצב באופן קבע כוח אונדו"ף מאז 1974, כדי לשמור על הפסקת האש והפרדת הכוחות לאחר מלחמת יום הכיפורים. פקחים מהכוח שנשבו במארס ובמאי השנה שוחררו בהמשך ללא פגע. כיום שש מדינות שולחות חיילים לאונדו"ף: פיג'י, הודו, אירלנד, נפאל, הולנד והפיליפינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ