המורדים בסוריה דורשים פיצויים בתמורה לשחרור הפקחים מפיג'י

עוד דורש "ג'בהת א-נוסרה" כי ארגונו יוסר מרשימת ארגוני הטרור של האו"ם. מפקד צבא פיג'י: חלה התקדמות במו"מ, המשקיפים במקום בטוח

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

פעילי ארגון "ג'בהת א-נוסרה" שלקחו בשבי בשבוע שעבר עשרות חיילים מפיג'י, המשרתים כפקחי שמירת שלום מטעם האו"ם ברמת הגולן, דורשים בתמורה לשחרורם כי קבוצתם תוסר מרשימת ארגוני הטרור של האו"ם וכי ישולמו פיצויים עבור שלושה מחברי הארגון שנהרגו במהלך הלחימה, כך נמסר ממפקד צבא פיג'י.

המפקד, מוזס טיקוטוג'ה, אמר כי חלה התקדמות במו"מ המתנהל בין "א-נוסרה" לבין צוות המו"מ החדש הנמצא בסוריה. "המורדים אינם אומרים לנו איפה הפקחים נמצאים, אך הם ממשיכים להבטיח לנו כי שומרים עליהם", הוסיף טיקוטוג'ה, לכלי התקשורת בסובה, בירת פיג'י. "המורדים גם אמרו לנו שהם דאגו לכך שהמשקיפים אינם נמצאים באזורי הקרב". פעילי "א-נוסרה" מצדם טוענים כי הם מחזיקים בפקחים במחאה על כך שכוח האו"ם מגן על ישראל.

לפי טיקוטוג'ה כוחות המורדים הציבו שלושה תנאים לשחרור הפקחים: ראשית, פיצוי כספי עבור שלושה מלוחמיהם שנהרגו בלחימה מול פקחי האו"ם. שנית, העברת סיוע הומניטארי לתושבי גוטה, מאחז של הארגון בפרברי דמשק, ושלישית, הסרה של הארגון מרשימת ארגוני הטרור של האו"ם. "הובטח לנו במטה האו"ם כי ייעשה כל מאמץ להשיב בשלום את החיילים", אמר מפקד צבא פיג'י.

כוחות המורדים בגבול ישראל-סוריה, רמת הגולן הבוקרצילום: גיל אליהו

אתמול (שני) התנהלו קרבות עזים לאורך כל שעות היום בין כוחות צבא סוריה לבין המורדים, סמוך לאזור בו 44 הפקחים הפיג'יאנים נלקחו בשבי ועשרות מעמיתיהם מהפיליפינים הצליחו להימלט. בשבוע שבעבר, לאחר שהפקחים מפיג'י נלקחו בשבי, יותר מ-70 משקיפים מהפיליפינים כותרו על ידי המורדים בשני אזורים שונים. בסוף השבוע הם חולצו בהצלחה. 

מלחמת האזרחים בסוריה, שמתנהלת מזה שלוש שנים, הגיעה לאחרונה לגבול ישראל, כאשר פעילי ארגון "א-נוסרה", המסונף לאל-קאעדה, השיגו בסוף השבוע האחרון שליטה זמנית על מעבר קונייטרה, המתופעל בימים כתיקונם על ידי כוח אונדו"ף של האו"ם. לפי שעה המורדים ממשיכים להחזיק במעבר הגבול לישראל, ואתמול נצפו כוחות המורדים במרחק מטרים ספורים מגדר המערכת.

כוח אונדו"ף, הנמצא תחת פיקוד הודי, כולל 1,250 חיילים מהודו, אירלנד, נפאל והולנד, כמו גם פיג'י והפיליפינים. על רקע ההסלמה בגבול הודיעו לאורך השנה האחרונה אוסטריה, יפן וקרואטיה על הוצאת חייליהם. גם הפיליפינים תסיים את השתתפותה במשימה ברמת הגולן בעקבות התקרית האירועים ביומיים האחרונים. אירלנד, ש-130 מחייליה משרתים בכוח, הזהירה אתמול כי לא תשלח חיילים נוספים לרמה אם לא יבחנו מחדש נהלי הפעילות הבסיסיים.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ