עדכונים שוטפים |

הפרלמנט העיראקי אישר ממשלה חדשה

המשטר הצבאי המצרי מאשים את הנשיא המודח מורסי במסירת סודות לקטאר ■ פסעודיה החזירה את הסגל הדיפלומטי מבירת תימן בשל הפגנות ארגונים שיעים ■ לוב מאשימה את סודאן בחימוש המליציות האיסלמיסטיות ■ כל מה שחשוב ומעניין באזור

לייב בלוג המזרח התיכון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לייב בלוג המזרח התיכון

23:51: הפרלמנט בעיראק אישר היום ממשלה חדשה, ובה סגני ראש ממשלה סוני וכורדי. לאחר שבועות של מאמצים פוליטים שהובילו למבוי סתום, אושרו שני הסגנים. על תפקידי שר הפנים ושר ההגנה טרם הושגה הסכמה, אולם ראש הממשלה חיידר אל-עבאדי, עליו הוטלה מלאכת הרכבת ממשלת האחדות, הבטיח לאייש אותם בתוך שבוע. ראש הממשלה הקודם של עיראק, נורי אל-מליכי, מונה לאחד מסגני הנשיא במדינה. מטרת הרכבת ממשלת האחדות, בין היתר, היא יצירת חזית עמידה יותר מול האיום שבהתקדמות ארגון המדינה האיסלאמית באזור.

22:54: העיתון "א-שורוק" היוצא לאור במצרים דיווח כי הנשיא המודח, מוחמד מורסי, העביר בזמן כהותנו מידע סודי ביותר אודות מערכת הביטחון המצרית לממשלת קטאר באמצעות בכירים בלשכתו, כך לפי מסמכים שהגיעו לידי העיתון. לפי עדי התביעה במשפטו של מורסי, שכתב האישום נגדו מייחס לו עבירות ריגול חמורות, העידו כי הנשיא לשעבר העביר לקטאר דו"חות מסווגים שקיבל ממערכת הביטחון המצרית מתוקף תפקידו כנשיא. הדו"חות כללו מידע מסווג על צבא מצרים, על תקציבי המודיעין המצרי, על פריסת כוחות ארה"ב באזור ועל מיקום כוחות צה"ל בגבול בין המדינות.

בנוסף למורסי, הוגשו כתבי אישום כנגד עשרה אנשים נוספים באמצעותם הועבר המידע לקטאר – רובם אנשי תנועת "האחים המוסלמים". שניים מהנאשמים שימשו בתפקידים בכירים מאוד בלשכת מורסי, ובשל סיווגם הביטחוני הגבוה הם יכלו להיכנס ולצאת מהלשכה מבלי שתיקיהם נבדקו. כך, לפי התביעה המצרית, הם הצליחו להבריח את הדו"חות ולהעבירם לקטאר. נאשם אחר, שעבד כדייל בחברת התעופה המצרית, העביר גם הוא חומרים מסווגים בכמה הזדמנויות בהן עלה על טיסות לקטאר מקהיר. בנוסף, חלק מהמידע הועבר באמצעים אלקטרוניים,

הפרשה הנוכחית אליה מתייחס "א-שורוק", המוכרת במצרים בשם "פרשת הריגול הגדולה", מצטרפת לפרשיות נוספות המיוחסות לנשיא מורסי ולבכירים בתנועת האחים המוסלמים – בהן הברחת אסירים במהלך מהפכת ה-25 בינואר עם הדחת מובארק, ופרשיות שחיתות נוספות.

14:42: לפחות 60 בני אדם, בהם 12 ילדים, נהרגו בפצצות שביצע חיל האוויר הסורי באזורים הנמצאים בשליטת המדינה האיסלאמית בסוף השבוע. בשלושת החודשים האחרונים הגביר הממשל הסורי את השימוש שהוא עושה בחיל האוויר לתקיפת יעדי ג'יהאדיסטים בצפון ובמזרח המדינה. בין היתר נפגעו מטרות אסטרטגיות אך נפגעו גם מבנים אזרחיים. לפחות 40 בני אדם נהרגו בהפצצה על מאפיה שהפעילו הג'יהאדיסטים בעיר א-ראקה, שבה נמצאת המפקדה הראשית של המדינה האיסלאמית. 19 בני אדם נוספים נהרגו בעיר דיר א-זור.

11:11: סעודיה החזירה את המשלחת הדיפלומטית שלה בתימן בעקבות התגברות הפגנות החותים השיעים במדינה. העיתון הסעודי "אל-ווטאן" דיווח כי 50 אנשי השגרירות פונו יחד עם 60 סטודנטים סעודים לרפואה הלומדים בצנעא.

08:58: כוחות עיראקים סילקו את לוחמי המדינה האיסלאמית מאזור סכר חדיתא שבמערב המדינה בסיוע הפצצות אמריקאיות. גורמי ביטחון בבגדאד מסרו כי הג'יהאדיסטים ניסו כמה פעמים לכבוש את הסכר שעל הנהר פרת מדי כוחות הממשלה והשבטים הסונים שבמחוז אנבאר. בנוסף, הופצצו מטרות באזור העיירה ברוואנה.

ההפצצות באזור סכר חדיתא באות כחלק מהתרחבות המבצע האווירי שמנהל צבא ארה"ב בסיוע בעלות הברית מצפון עיראק למערבה. ביום רביעי צפוי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, להציג את האסטרטגיה האמריקאית למאבק בארגון המדינה האיסלאמית.

היום צפוי הפרלמנט העיראקי להצביע על אישור הממשלה החדשה בראשותו של חיידר אל-עבאדי. הקמת ממשלת אחדות חדשה בין שיעים, סונים וכורדים נתפסת כצעד קריטי למעורבות הצבא העיראקי במבצע למיגור המדינה האיסלאמית.

08:20: מנהיגה הרוחני של איראן, עלי חמינאי, עבר הבוקר בהצלחה ניתוח בבלוטת הערמונית - כך דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית אירנ"א.

07/09/14

23:30: לוב מאשימה את סודאן באספקת נשק ותחמושות לארגוני טרור הפועלים בשטח המדינה. כתוצאה מכך, נמסר בהודעה מטריפולי, הוכרז הנספח הצבאי של סודאן בלוב "אישיות בלתי רצויה". סודאן דוחה את הטענות מכל וכל וטוענת כי לא קיבלה כל הודעה רשמית על גירוש הנספח.

לוב טוענת כי מטוס סודאני נושא מטען של אמצעי לחימה נלכד בדרום לוב, אחרי שנחת לתדלוק, וכי המטען היה אמור להגיע לנמל התעופה בטריפולי, המוחזק על ידי מיליציות איסלאמיות. לא נמסר מתי נלכד המטוס הסודאני.

חייל אמריקאי על סכר חדיתא ב-2005. הפעם לא יהיו "מגפיים על הקרקע"צילום: אי־פי

20:00: ראש ממשלת לבנון, תמאם סלאם, קרא בנאום טלוויזיוני לאזרחי ארצו לשמור על איפוק ובאחריות. זאת, לנוכח הזעם הרב על לכידתם של 19 חיילים לבנונים בידי ג'יהאדיסטים באזור העיירה ערסאל, ועריפת ראשם של שניים מהם בסוף השבוע. תמונות מזעזעות של עריפת הראשים פורסמו ביומיים האחרונים.

משפחותיהם של החטופים חסמו כבישים בלבנון והציתו צמיגים. במקביל נשמעים קולות הקוראים להעניש את הפליטים הסורים השוהים בלבנון. "שיבוש התנועה בכבישים או שיבוש החיים בארצנו לא יחזירו את חיילינו. המאבק שלנו הוא בטרוריסטים ולא בינינו לבין עצמנו", אמר סלאם.

16:48: מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, קרא למדינות ערב להתייצב נגד ארגון המדינה האיסלאמית וארגונים קיצוניים אחרים, וכינה אותם "איומים קיומיים". הוא הוסיף כי מדינות האזור הערביות עומדות בשעה זו במבחן, וכי דרושה מהן החלטה "ברורה ונחושה" לקרוא תגר על קבוצות הטרור המתעצמות.

10:34: שלטונות איראן עצרו אזרח אוקראיני בחשד שתכנן לחבל בכור בבושהר - כך דווח בכלי תקשורת במדינה. לפי הדיווח, האיש הוא "מומחה" שהוצב בכור כחלק מהסיוע שמעניקה רוסיה להפעלתו. לא נמסרו פרטים נוספים על נסיבות המעצר.

10:22: שלטונות מצרים עצרו תשעה בני אדם שהופיעו בחודש שעבר בסרטון המתעד את "החתונה ההומואית הראשונה של מצרים". הסרטון זכה בתוך זמן קצר לתהודה תקשורתית רבה ברשתות החברתיות. התשעה הואשמו בהוללות ובחתירה תחת ערכי המוסר.

נישואים חד מיניים אינם חוקיים במצרים. הומוסקסואליות אינה מוגדרת בלת חוקית, אך האפליה נגד הומואים ולסביות נרחבת ומקובלת מאוד. בהודעת התובע הכללי בקהיר נאמר כי החתונה התקיימה בחודש אפריל אך לא היה ידוע עליה עד שפורסם הסרטון באוגוסט. "התמונות משפילות, מצערות ומכעיסות את האל", נאמר בהודעה.

09:16: לפחות שבעה בני אדם נהרגו ו-22 נפצעו בהפצצה שבוצעה אמש חיל האוויר העיראקי על בית חולים בעיירה חאוויג'ה, הנשלטת על ידי לוחמי המדינה האיסלאמית. עוד דווח כי כוחות כורדים כבשו את הר זרטא, שלו חשיבות אסטרטגית במאבק לגירוש הג'יהאדיסטים מצפון עיראק.

הלילה ביצע חיל האוויר האמריקאי שורה של תקיפות על עמדות של ג'יהאדיסטים סמוך לסכר חדיתא. זו הפעם הראשונה שארה"ב מפציצה באזור בניסיון להגן על הכוחות עיראקים ושבטים סונים השומרים על הסכר.

06/09/14

22:28: סעודיה הודיעה כי היא פותחת במיזם להקמת גדר לאורך גבולותיה הצפוניים, כחלק ממאמציה להדק את שליטתה בנעשה במדבריות ולמנוע כניסת מסתננים ומבריחי סמים, נשק ובקר. המלך עבדאללה אמר בסוף השבוע כי החלק הראשון בהקמת גדר הביטחון יתפרש על פני 900 קילומטרים. פרויקט הגדר יכלול חמישה מכשולים, ביניהם מגדלי שמירה, ציוד לראיית לילה ו-50 מכ"מים.

לוחמי "המדינה האיסלאמית" בעיר א-רקה שבסוריהצילום: אי־פי

20:50: לוחמי "המדינה האיסלאמית" ערפו את ראשו של חייל לבנוני שנשבה על ידם בחודש שעבר בעיירה ערסאל שעל גבול סוריה. זו הפעם השנייה שהג'יהאדיסטים מוציאים להורג חייל לבנוני ומפרסמים את התמונות באינטרנט וברשתות החברתיות.

החייל שהוצא להורג שייך לקבוצה של 19 חיילים לבנונים שנעדרים מאז ההתקפה על ערסאל, שבה לקחו חלק אנשי המדינה האיסלאמית ולוחמים מארגון "ג'בהת א-נוסרה" המזוהה עם אל קאעדה.

19:09: לפחות 25 בני אדם נהרגו בשורת הפצצות של חיל האוויר הסורי על מעוזי המדינה האיסלאמית בצפון-מזרח המדינה. עדי ראייה דיווחו על שמונה הפצצות שבהן נפגעו בין היתר מכוניות ומבנים בעיר א-ראקה, הנשלטת על ידי הג'יהאדיסטים.

18:47: לפחות 40 בני אדם נהרגו בעימותים בין מורדים חותים לבין אנשי השבטים הסונים בצפון תימן. הקרבות בין הצדדים התחדשו בשבועות האחרונים אחרי שכוחות סונים השתלטו על עמדות חותיות 175 קילומטרים ממזרח לבירה צנעא. הכוחות החותים חונים זה שלושה שבועות בפאתי הבירה, סמוך למתקני תשתית, בקריאה להדחת הממשלה ולהחזרת הסובסידיות על הדלק.

בניסיון להביא לסיום המשבר הדיח בשבוע שעבר נשיא תימן, עבד ראבו מנסור האדי, את ממשלתו, והוא צפוי למנות ראש ממשלה חדש בתוך שבוע. המהלך לא הביא להרגעת החותים, שחסמו כבישים מרכזיים בצפון תימן ויצאו להפגנות המונים.

17:24: עיתונאי צרפתי שהוחזק בן ערובה במשך חודשים על ידי אנשי "המדינה האיסלאמית" בסוריה, טוען כי אחד משוביו הוא האזרח הצרפתי שחשוד ברצח ארבעה במוזיאון היהודי בבריסל השנה.

השבועון הצרפתי "לה פואה" דיווח כי העיתונאי, ניקולא הנן, טוען כי עונה על ידי מהדי נמוש, בעת שהוחזק בסוריה. הנן הוחזק בשבי היתר עם העיתונאים האמריקאים ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף, שהוצאו להורג בימים האחרונים. הוא שוחרר באפריל יחד עם עיתונאים צרפתיים נוספים שנשבו ביוני 2013.

16:00: נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, ביקש בנאום לאומה מאזרחי ארצו להיות סבלניים ביחס לשיבושי החשמל הקשים ולהבין כי מצרים מתמודדת עם "אתגרים עצומים". ביום חמישי גרמה הפסקת חשמל שנמשכה שעות לכאוס ברכבת התחתית של קהיר ולהפסקת שידורים של תחנות טלוויזיה רבות. ממשלת מצרים מתקשה למסור הסברים שיפיגו את זעם התושבים

13:00: שלטונות מצרים הגישו כתב אישום נגד הנשיא המודח מוחמד מורסי בגין העברת מסמכים סודיים לידי קטאר, דרך ערוץ הטלוויזיה "אל ג'זירה", בתמורה למיליון דולר. מורסי, שדוחה את ההאשמות נגדו מכל וכל, מואשם בריגול.

קטאר תמכה בתנועת האחים המוסלמים ובמורסי לאורך כל תקופת שלטונו בן השנה ומאז ההפיכה הצבאית ביולי 2013 הפכו יחסי קהיר-דוחא למתוחים מאוד בשל כך. מאז ההפיכה הצבאית נשפטו למוות כמה מבכירי האחים המוסלמים ועוד מאות מפעילי התנועה.

נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי בבית המשפט בקהיר צילום: REUTERS

נגד מורסי הוגשו שורה של כתבי אישום ובהם: התססה ועידוד מעשי אלימות סמוך לארמון הנשיאות ב-2012; רצח קצינים במערך בתי הסוהר בעת בריחתו מהכלא בעת ההתקוממות העממית במצרים ב-2011; הונאה הקשורה למדיניות הכלכלית של האחים המוסלמים; חשיפת סודות מדינה לארגונים זרים; קשירת קשר עם ארגונים זרים לביצוע פעולות טרור.

11:08: פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קיבלו גישה נדירה למתקן מחקר ופיתוח בטהראן, שבו מפתחת איראן דורות מתקדמים יותר של צנטרפוגות להעשרת אורניום.

בדו"ח סוכנות הגרעין שהגיע לידי רויטרס נאמר כי הביקור התקיים ב-30 באוגוסט. לא נמסרו פרטים על מהות הביקור או היכן נמצא המתקן בטהראן. איראן משתמשת כיום בצנטרפוגות מיושנות IR-1 במתקנים נתאנז ופורדו ומעבר לדורות מתקדמים יותר אמור להקטין את כמות החומרים הגולמיים הנדרשים להפקת פצצה גרעינית.

05/09/14

23:45: מטוס חכור של הצבא האמריקאי התבקש לנחות באיראן בדרכו מבסיס חיל האוויר בבגראם שבאפגניסטאן לאיחוד האמירויות, כך דיווח "וושינגטון פוסט". כמה שעות אחרי הנחיתה באיראן, המריא המטוס לדובאי. המטוס, שנשא כ-100 אמריקאים וככל הנראה גם זוג קנדים, נחת אתמול בעיר בנדר עבאס שבדרום איראן, לאחר שבכירים איראנים ביקשו לחקור את נתיב הטיסה שלו - כך טענו פקידים אמריקאים. עם זאת, לפי הודעת מחלקת המדינה האמריקאית, המטוס לא אולץ לנחות באיראן, אלא התבקש לעשות זאת בשל "סוגיה ביורוקרטית".

15:00: לוחמי "המדינה האיסלאמית" הוציאו להורג כמה צעירים סוריים בעיר דיר א-זור. זאת אחרי שמאות מתושבי אחת השכונות המזרחיות בעיר הפגינו סמוך למפקדת המדינה האיסלאמית ודרשו את עזיבתם הג'יהאדיסטים, בעקבות התקיפות האוויריות שמבצע צבא ארה"ב באזור. בהפצצות נהרגו שמונה אזרחים.

10:23: המנהיג הרוחני של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, אישר לצבאו לפעול במשותף עם ארה"ב, עיראק והכורדים במאבק נגד ארגון "המדינה האיסלאמית"; כך דיווחה רשת בי-בי-סי בפרסית מפי מקורות בטהראן.

במשך שנים התנגדה איראן למעורבות ולנוכחות אמריקאית בעיראק. עם זאת, בחודש שעבר סייעו תקיפות אוויריות אמריקאיות לכוחות שיעיים וכורדים לשבור את המצור של המדינה האיסלאמית על העיירה השיעית אמרלי.

4/9/14

23:45: מפקד בכיר של המדינה האיסלאמית בעיראק נהרג במתקפה אווירית של הצבא העיראקי על סכר מוסול - כך טוענים כלי התקשורת הרשמיים במדינה. כמו-כן, משרד ההגנה העיראקי טען כי כוחותיו הרגו עוזר בכיר למנהיג המדינה האיסלאמית, אבו בקר אל-בגדאדי. הדברים לא אושרו בידי מקורות אחרים. במקביל, לוחמי המדינה האיסלאמית טענו כי חטפו 40 גבר

22:53: אבדו עקבותיהם של שני אזרחים בריטים שעסקו במחקר בקטאר, ומשרד החוץ הבריטי הודיע כי הוא מחפש אחריהם. הארגון שעבורו עבדו מסר כי לא שמע מהם מאז יום ראשון האחרון.

הארגון, "הרשת העולמית לזכויות ולפיתוח", הודיע כי הוא חושש שעובדיו, בני 52 ו-36, נעצרו, על אף שהרשויות בקטאר מכחישות זאת. השניים, ממוצא נפאלי, עסקו במחקר בנושא זכויות האדם בקטאר עבור הארגון, שבסיסו בנורווגיה.

15:05: דו"ח של האו"ם קובע כי 250 אלף בני אדם נמלטו מבתיהם בארבעת החודשים האחרונים בשל הלחימה בין מיליציות בשתי הערים הגדולות בלוב - טריפולי ובנגאזי - בהם 100 אלף עקורים בתוך ארצם. הדו"ח מעריך כי 150 אלף בני אדם, בהם מהגרי עבודה, נמלטו מהמדינה. עוד נכתב כי "אווירת הפחד" מרתיעה אזרחים מלדבר על מעשי המיליציות.

12:25: נאט"ו תשקול ברצינות כל בקשה עיראקית לסיוע במלחמה בארגון "המדינה האיסלאמית", כך אמר מזכ"ל נאט"ו אנדרס פוג ראסמוסן. "אני בטוח כי אם ממשלת עיראק תעביר בקשה לסיוע מנאט"ו, הדבר יישק ברצינות על ידי בעלות הברית", אמר ראסמוסן עם הגעתו לפסגה בוויילס. "אני מאמין כי לקהילה הבינלאומית בכללה יש מחויבות לעצור את התקדמות המדינה האיסלאמית".

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, המשתתף גם הוא בוועידת נאט"ו, פתח לראשונה נתיב חוקי לתקיפת המדינה האיסלאמית בתוך סוריה, כשאמר שממשלת אסד אינה לגיטימית. לדבריו המערב לא יצטרך אישור מאסד לפי החוק הבינלאומי כדי לתקוף בגבולות סוריה. כשנשאל אם הוא תומך בתקיפות אוויריות נגד הארגון בעיראק, אמר קמרון כי הוא "לא שולל דבר, וחושב לחלוטין כי המדינה האיסלאמית מהווה איום ישיר על בריטניה".

12:05: הפסקת חשמל שנמשכה שעות בקהיר שיתקה חלק מתנועת רכבות התחתית והורידה מהאוויר כמה ערוצי הטלוויזיה. דובר המטרו בעיר אמר כי תנועת הרכבות המחברות את הפרברים הדרומיים של קהיר ואת מרכז העיר הופסקה. אולם דובר משרד החשמל טען כי הפסקת הזרם נגרמה בשל עבודת "תחזוקה" שגרתית. הפסקת החשמל היא האחרונה בתקלות חשמל יומיומיות המתרחשות במצרים בחודשים האחרונים. המחסור בחשמל מקושר בין היתר לצניחה בהכנסות ולחוסר יכולתה של מצרים לשלם את חובותיה לחברות נפט זרות. הממשלה טוענת כי הפסקות החשמל נגרמות בשל חבלנים שפוגעים בקווי החשמל, והיא הבטיחה לאחרונה להביא לסיום התקלות בתוך ארבעה חודשים.

3/9/14

23:27: מנהיג ארגון אל-קעאדה, איימן א-זוואהירי, הכריז הערב כי ארגונו הקים שלוחה בתת-היבשת ההודית. בסרטון שפורסם בפורומים ג'יהאדיסטיים ברשת, טוען זוואהירי שהגוף החדש יילחם בכדי ליצור חליפות חדשה בבורמה, בנגלדש, ובחלקים מהודו. זוואהירי שימש סגנו של מנהיג אל-קעאדה הקודם, אוסאמה בן-לאדן, שחוסל בידי כוחות מיוחדים אמריקאים ב-2011.

21:40: אנשי המדינה האיסלאמית הוציאו להורג מאות חיילים עיראקים שנפלו בשבי לאחר פשיטה של לוחמי ארגון הג'יהאד על בסיס צבאי בצפון בגדאד ביוני האחרון. כך טוען ארגון זכויות האדם הבינלאומי יומן רייטס ווטץ'. לפי הארגון, הוצאו להורג בסך הכול בין 560 ל-770 חיילים עיראקים, מספר גבוה פי כמה מזה שדווח בתחילה.

ההרג נעשה ליד בסיס קמפ ספייצ'ר, בסיס אווירי ששימש בעבר את צבא ארה"ב. הבסיס ממוקם ליד העיר תיקרית. פרד אברהמס, יועץ לארגון זכויות האדם, אמר: "אלה מעשים איומים בהיקף נרחב, פשעים של המדינה האיסלאמית, ובסדר גודל שהופך אותם לפשע נגד האנושות".

מלך סעודיה עבדאללהצילום: אי–פי

20:58: התקשורת המקומית במצרים מדווחת כי בית משפט במדינה הורה לחברת לוויין ממשלתית להפסיק לשדר את שלוחת ערוץ אל-ג'זירה במצרים. בתגובת החברה נאמר כי פסיקת בית המשפט לא משפיעה עליה כלל, משום שהיא אינה מעבירה את שידורי הערוץ ממילא.

בפסיקה נכתב כי מובאשר מיסר, רשת הבת של אל-ג'זירה בטלוויזיה המצרית, משדרת דיווחי חדשות מזויפים, שמטרתם להצית אלימות כחלק מ"מזימה בינלאומית שנועדה לפלג את המדינה".

בשנה שעברה פסק בית משפט במצרים כי שידורי אל-ג'זירה פוגעים בביטחון הלאומי של המדינה, ולכן עליה להפסיק ולשדר ממצרים. מאז, משדרת אל-ג'זירה למצרים מהמטה המרכזי של בקטאר. השלטון הנוכחי במצרים מאשים את אל-ג'זירה שהיא תומכת בהנהגה האיסלאמית, שאיבדה את האחיזה בקהיר בשנה שעברה. ראשי הרשת הכחישו את הטענות.

2.9.14

22:24: שר החוץ של סודאן הורה לסגור את מרכזי התרבות האיראנים במדינה, בטענה כי הם מהווים איום חברתי ואידאולוגי על המדינה הסונית ברובה. בהצהרה רשמית של המדינה, נכתב כי לעובדי המרכזים האיראנים ניתנו 72 שעות לעזוב את המדינה ולשוב לטהראן.

איראן השיעית שמרה על יחסים חמים עם הממשלה הסונית של סודאן במשך שנים, כולל שיתוף פעולה צבאי הדוק. לא ברור מה הצית את ההודעה היום, אולם היחסים של סודאן עם טהראן העיבו על קשריה עם מדינות המפרץ הסוניות.

19:45: סגן ראש הוועדה האיראנית לאנרגיה אטומית אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי הרפובליקה האיסלאמית סיכלה מזימה של מרגלים שניסו לגייס את מומחי הגרעין שלה. אשגר זריאן, שאחראי על אבטחת תוכנית הגרעין האיראנית, אמר כי סוכנויות מודיעין זרות ניסו לגייס את מומחי הגרעין מטהרן בעת כשאלה ביקרו בחו"ל, אולם סירב להרחיב.

14:45: קרובי משפחה של חיילים עיראקים שהוצאו להורג לכאורה על ידי לוחמי "המדינה האיסלאמית" הסתערו על בניין הפרלמנט בבגדאד, במחאה על מה שהגדירו כאיטיות של חקירות מקרי הרצח. "המפגינים הסתערו על השער והצליחו להיכנס אל תוך הפרלמנט", אמר אחד המחוקקים. "משפחות המפגינים דרשו מהוועד הנשיאותי של הפרלמנט להביא לצדק קציני ביטחון שאחראיים למותר ילדיהם", אמר. כוחות ביטחון הגיעו לבניין והחל משא ומתן עם המפגינים, כך דווח בתקשורת המקומית. ביוני, לאחר שהשתלטו על בסיס בתכרית, המורדים האיסלאמיסטים הרגו מאות חיילים. לפי דיווחים לא מאומתים, מספר הקורבנות היה כ-1,700 בני אדם.

13:38: לפחות 11 חיילים מצרים נהרגו בפיגוע בחצי האי סיני, באזור שיח' זוויד (בין רפיח לאל עריש). מטען חבלה הופעל נגד כלי רכב שבו נסעו החיילים. הפיגוע מתרחש לאחר אירועים ביטחוניים נוספים בצפון סיני בימים האחרונים, שבהם נהרגו ונפצעו כמה אנשי ביטחון מצרים וכן טרוריסטים, במסגרת הלחימה הנמשכת של ממשלת מצרים בגורמי הטרור בגזרה (ג'קי חורי).

12:33: אמנסטי מאשימה את "המדינה האיסלאמית" בביצוע שיטתי של "טיהור אתני" בצפון עיראק, הכולל רציחות המוניות, חטיפות ופשעי מחלמה נוספים. דו"ח בן 26 עמודים של קבוצת זכויות האדם קובע כי המורדים האיסלאמיסטים, שמאז יוני שולטים על חלקים בצפון ובמערב עיראק, פוגעים באופן שיטתי בקבוצות מיעוטים.

ניקולא הנא פוגש את בתו עם שובו לצרפתצילום: אי־פי

בדו"ח נכתב כי הג'יהאדיסטים סילקו נוצרים, שיעים ומיעוטים אחרים מבתיהם. הקבוצה תיעדה כמה מקרים בהם המורדים ביצעו טבח המוני של גברים יזידים, כשאספו גברים וילדים והרגו אותם בקבוצות. הדו"ח גם מתעד את חטיפתן של מאות נשים וילדים יזידים, ואומר כי גורל מרבית החטופים עדיין אינו ידוע.

10:37: איראן הודיעה כי פיתחה טיל קרקע-אוויר חדש ושתי מערכות מכ"ם שלטענתה יתגברו את יכולות ההגנה שלה. מפקד חיל האוויר האיראני, הגנרל פרזאד איסמעילי, אמר כי הטיל יאפשר לכוחות האיראניים "ליירט כל מטרה עוינת" גם בגבהים גדולים. לדבריו הטיל הנקרא טאלאש-3 נוסה לאחרונה בהצלחה.

איסמעילי אמר כי אחת ממערכות המכ"ם החדשות מסוגלת לאתר מל"טים זעירים במרחק של 150 קילומטרים, והשנייה לאתר טילי שיוט ומל"טים. טהראן מכריזה באופן תדיר על התקדמויות צבאיות וטכנולוגיות, שלא ניתן לאמתן באופן עצמאי.

1/9/14

22:09: מועצת זכויות האדם של האו"ם גינתה את מעשי הזוועה שמבצע ארגון "המדינה האיסלאמית" בעיראק והחליטה כי צוות חוקרים מטעם האו"ם ייצא למדינה על מנת לאסוף ראיות לפשעי מלחמה ולפשעים נגד האנושות.

20:59: שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר בתום פגישה עם שרת החוץ האירופית, קתרין אשטון, כי הוא "אופטימי" בנוגע לסיכויים להסדר קבע בסוגיית הגרעין עוד לפני פקיעת המועד שאותו קבעו הצדדים לדיונים - 24 בנובמבר.

18:15: מועצת זכויות האדם של האו"ם תקיים דיון חירום בבקשה לחקור את מעשי הזוועה שמבצע ארגון המדינה האיסלאמית בעיראק בחשד לפשעי מלחמה ולפשעים נגד האנושות. את הבקשה הגישה עיראק בגיבוי ארה"ב וגוש המדינות הערביות והאיחוד האירופי. 47 חברות המועצה ידונו בהצעת החלטה הקוראת להסמיך את הנציב החדש, הנסיך הירדני ראאד זייד אל-חוסיין, לשלוח לעיראק ועדת חקירה.

15:52: מפגינים נגד ממשלת פקיסטאן פרצו היום לבניין תחנת הטלוויזיה הממשלתית והביאו להחשכת המסך למשך זמן מה. במקביל נמשכים העימותים בין המפגינים לבין הצבא והמשטרה, ב"אזור האדום" שבו מרוכזים מרבית מבני הממשל איסלמבאד.

המוחים, בהנהגתם של האופוזוציונר - וטאהר אול–קאדרי, איש דת במדינה, מאיימים שלא לעזוב את רחובות איסלמבאד עד להתפטרות ממשלתו של נוואז שריף.

13:51: 1,420 בני-אדם נהרגו בחודש אוגוסט בעיראק - בהם 1,265 אזרחים - כך לפי ממצאים שפרסם היום האו"ם. עוד עולה מהנתונים שפורסמו כי מדובר בירידה במספר ההרוגים לעומת חודש יולי – אז איבדו את חייהם במלחמה המתמשכת 1,737 אנשים. המספר ביולי היה גם הוא נמוך מזה של החודש שלפניו: בחודש יוני נהרגו 2,400 בני-אדם בעיראק, המספר הגבוה ביותר לחודש אחד מאז אפריל 2005. אנשי משלחת האו"ם לעיראק ציינו כי המספרים מתייחסים למינימום האפשרי, וכי כמות ההרוגים עשויה להיות משמעותית גדולה יותר.

מחנה פליטים עיראקים בעיר תל עפרצילום: אי־אף־פי

11:48: נשיא איראן חסן רוחאני קורא לאנשי הדת באיראן לגלות פתיחות רבה יותר כלפי האינטרנט וטכנולוגיות חדשות אחרות, ואומר כי איראן "אינה יכולה לסגור את שעריה בפני העולם".

את הדברים אמר רוחאני במהלך פגישה עם אנשי דת בטהראן. הוא הוסיף שהאינטרנט הוא כלי חשוב עבור סטודנטים ומומחים המנסים להשיג גישה לידע חדש. הנאום שודר בטלוויזיה הממלכתית האיראנית. מספר אתרי אינטרנט ואפליקציות חסומות לשימוש הציבור באיראן. על-אף התחייבותו של רוחאני בעבר שיקדם חופש רב יותר ברשת, הוא נתקל בהתנגדויות מצד גורמים שמרנים בארצו.

31/8/14

23:06: נערה בת 16 שהתגוררה בצרפת נעצרה בעיר ניס, בחשד שניסתה להגיע לסוריה בכדי להצטרף לארגון המדינה האיסלאמית, כך מסר שר הפנים הצרפתי. לדבריו, משטרת הגבולות של צרפת עלתה על עקבותיה של הנערה בנמל התעופה של ניס, בטרם עזבה כדי "להצטרף לג'יהאד".

מאוחר יותר, עצרו הרשויות בצרפת אדם נוסף, כבן עשרים, החשוד ששימש כמגייס של הנערה, ושרכש עבורה את כרטיס התעופה לטורקיה, ממנה הייתה אמורה לחצות את הגבול לסוריה. נאמר כי משפחתה של הנערה לא ידעה על כוונותיה.

על פי הערכות המודיעין בארה"ב ובאירופה, אלפי לוחמים זרים, רבים מהם ממדינות מערב אירופה, הצטרפו לקבוצות איסלאמיות קיצוניות בסוריה ובעיראק. הוערך כי את צרפת לבדה עזבו 800 אזרחים בכדי להצטרף לקבוצות איסלאמיות בסוריה.

21:23: 37 בני אדם נהרגו בעיראק כשמחבל מתאבד נסע ברכב צבאי עמוס חומרי נפץ אל תוך אתר בנייה המשמש את הצבא והמשטרה. בפיצוץ נהרגו 22 אנשי ביטחון ו-15 אזרחים, כך אמרו מקורות במשטרה ובמערכת הרפואה. הבניין בין תשע הקומות שהיה תחת בניה, ומשמש כבסיס לאנשי ביטחון, ממוקדם במרכז העיר רמאדי במחוז המערבי אל-אנאבר. רמאדי ופלוג'ה, הנמצאת גם היא באותו מחוז, מהוות מוקד ללחימה בין כוחות הביטחון, לוחמי "המדינה האיסלאמית" וקבוצות חמושות נוספות מאז ינואר.

19:02: מיליציה איסלאמיסטית בלוב טוענת כי השתלטה על מתחם השייך לשגרירות ארצות הברית בטריפולי, בירת לוב, יותר מחודש לאחר שהסגל הדיפלומטי האמריקאי פונה מהמדינה. דווח כי החלונות במבני המתחם נותצו, אך נראה כי אנשי המיליציה, המכונה "השחר של לוב", לא נגעו לרעה ביתר הרכוש. מפקד בארגון טען כי אנשיו השתלטו על המתחם עוד בשבוע שעבר.

סרטון שהתפרסם ברשת הראה מספר גברים השוהים בבריכה שבמתחם. שגרירת ארצות הברית בלוב, דבורה ג'ונס, צייצה בחשבון הטוויטר שלה וכתבה כי נראה שהסרטון צולם באזורי המגורים שהיו שייכים בעבר לעובדי השגרירות.

לאחר שבועות של לחימה הודיעה החודש "השחר של לוב" כי השתלטה על נמל התעופה בטריפולי, והבריחה מהבירה מיליציה יריבה מהעיירה זינתאן. לוחמי המיליציה האיסלאמיסטית מוצבים כעת סביב לבירה, והם קראו לדיפלומטים זרים לשוב אליה כעת כשהלחימה שככה.

נשיא מצרים עבד אל פאתח א-סיסיצילום: רויטרס

13:51: כוחות עיראקים הגיעו לעיירה הנצורה אמרלי, שבה לכודים זה חודשיים כ-15 אלף שיעים טורקמנים, מחשש שייטבחו על ידי לוחמי המדינה האיסלאמית. הלילה תקפו מטוסים קרב אמריקאיים עמדות ג'יהאדיסטים בסביבת אמרלי והצניחו סיוע הומניטארי לתושבים. בריטניה, צרפת ואוסטרליה הצטרפו למבצע הסיוע.

המבצע לכיבוש אמרלי החל כבר אתמול כשכוח משולב של צבא עיראק, מיליציות שיעיות והצבא הכורדי תקפו משלוש חזיתות את עמדות המדינה האיסלאמית. על פי הדיווחים מדובר במבצע הקרקעי המשולב הגדול ביותר שמקיימים כוחות אלה מאז השתלטה המדינה האיסלאמית על ערים ועיירות בצפון עיראק בחודש יוני.

08:57: אוסטרליה תסייע להעביר נשק לצבא הכורדי בצפון עיראק די לסייע לו במאבקו בלוחמי המדינה האיסלאמית. ראש הממשלה, טוני אבוט, אמר כי ארה"ב ביקשה מקנברה סיוע בהעברת משלוחי ציוד, ובכלל זה נשק ותחמושת, כחלק מהמאמץ של מדינות המערב לבלום את התקדמות הג'יהאדיסטים.

אוסטרליה צפויה להצטרף בכך לקנדה, איטליה, צרפת, בריטניה, ארה"ב, דנמרק, אלבניה, קרואטיה שכבר לוקחות חלק במבצע לאספקת נשק לצבא עיראק ולכורדים. האופוזיציה האוסטרלית הודיעה כי היא תומכת במהלך ומסרה כי הצבא הכורדי הוא "המחסום האפקטיבי היחיד שעומד בין המדינה האיסלאמית לבין טבח אזרחים".

05:30: הפנטגון הודיע הלילה כי צבא ארה"ב תקף מהאוויר לוחמים של ארגון "המדינה האיסלאמית" סמוך לעיירה הטורקמנית המכותרת אמרלי בצפון עיראק, והצניח לאזרחים באזור חבילות סיוע הומניטארי. מוקדם יותר דווח כי הצבא האמריקאי תקף מהאוויר גם סמוך לסכר מוסול שבצפון המדינה.

הפעולה האמריקאית, שאושרה על ידי הנשיא אובמה, נועדה למנוע מהלוחמים האיסלאמיסטים לתקוף את תושבי העיר הנצורה. בהעברת חבילות הסיוע השתתפו גם מטוסים בריטיים, צרפתיים ואוסטרליים. אמרלי נצורה בידי המדינה האיסלאמית זה יותר מחודשיים וכוחות צבא עיראקיים וכורדיים עוסקים בבלימתם.

30/8/14

23:00: לוחמי המדינה האיסלאמית ערפו את ראשו של חייל לבנוני, שנשבה יחד עם 18 מעמיתיו בעיירה ערסאל שבגבול סוריה. בסרטון שפרסם הארגון נראה החייל, עלי אל-סייד, כשעיניו מכוסות וידיו אזוקות מאחורי גבו בטרם נרצח. כמה שעות לאלר מכן פורסם סרטון נוסף שבו נראים תשעה חיילים לבנוניים מתחננים על חייהם וקוראים למשפחותיהם לצאת לרחובות ולדרוש שחרורם של איסלאמיסטים שנאסרו.

לוחמי המדינה האיסלאמית השתלטו מוקדם יותר החודש על ערסאל למשך חמישה ימים, ושבו 19 חיילים, אולם הם ממשיכים להילחם באזור נגד כוחות צבא לבנון. באזור פועלים גם כוחות שמזוהים עם חזית א-נוסרה המזוהה עם אל-קאעדה.

20:36: חילופי אש עזים פרצו בין מיליציות חמושות בעיר בנגאזי שבמזרח לוב. לפחות 10 בני אדם נהרגו. גורמי ביטחון מסרו כי נמל התעופה בעיר ספג הפגזות כבדות של רקטות.

הפגנה בבירת תימן נגד התחמשות השיעים צילום: אי־פי

השלטון המרכזי בלוב התמוטט עם בריחת הממשלה לעיר טוברוק והידרדרות המצב הביטחוני בבירה טריפולי לכאוס. קבוצות חמושים שלחמו ב-2011 להפלת משטר קדאפי מסיירות ברחובות העיר ולוחמות אלה באלה בניסיון להשיג שליטה פוליטית ועל משאבי הנפט. בבנגאזי נאבקת מיליציה הנאמנה לגנרל בדימוס חליפה חפטאר במיליציות איסלאמיסטיות, ובהן "אנסאר אל-שריעה" המואשמת על ידי ארה"ב בביצוע המתקפה בספטמבר 2012 על הקונסוליה האמריקאית בעיר.

14:21: בית משפט בקהיר גזר מאסרי עולם על שמונה מראשי האחים המוסלמים, ובהם המדריך הכללי מוחמד בדיע וכן בכירי התנועה מוחמד אל-בלטגי ועסאם אל-אריאן. השמונה הורשעו בהתססה, רצח תשעה בני אדם ומעשי חבלה אחרים במהלך המהומות שאירעו במצרים בעקבות הדחת הנשיא, מוחמד מורסי, אשתקד. סוכנות הידיעות המצרית הממלכתית דיווחה כי שישה בכירים נוספים באחים המוסלמים נידונו למוות שלא בפניהם.

בדיע, שכבר נידון למאסר עולם בתיקים אחרים, ושבעת המורשעים הנוספים יכולים עדיין לערער על הפסיקה לערכאה גבוהה יותר. מורסי עומד למשפט נפרד בגין שורה של עבירות ובהן התססה וקשירת קשר עם מדינה זרה.

12:20: עבדאללה מלך סעודיה הזהיר בשיחה עם שגרירי זרים בג'דה כי אם הקהילה הבינלאומית לא תגיב במהירות לאיומי הטרור במזרח התיכון, הוא "יתפשט בקרוב לאירופה ולארה"ב".

"הטרור הוא כוח מרושע ויש להילחם בו בחוכמה ובמהירות. אם הדבר יוזנח, אני משוכנע שחודש לאחר מכן הוא יגיע לאירופה וחודש לאחר מכן לארה"ב", אמר המלך. דבריו באים יממה אחרי העלאת הכוננות בבריטניה מחשש לטרור שמקורו בקבוצות ג'יהאדיסטיות.

09:12: נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר לטלוויזיה הממלכתית כי החלטת ארה"ב להרחיב את הסנקציות על ארצו היא בגדר "פלישה אל האומה האיראנית". עוד נאמר בטלוויזיה הממלכתית כי הרחבת הסנקציות הן בגדר הפרה של הסכם הביניים שנחתם בין שש המעצמות לבין איראן בסוגיית הגרעין.

אמש החליטה ארה"ב להטיל סנקציות על יותר מ-25 חברות, בנקים וגורמים פרטיים נוספים הקשורים לתוכנית הגרעין האיראנית או מסייעים לה לחמוק מהסנקציות האמריקאיות והבינלאומיות. בין היתר אוסרות הסנקציות לקיים קשרים עסקיים עם אותם גורמים איראנים ומקפיאה את נכסיהם בארה"ב.

29/8/14

23:15: הפנטגון מסר כי עלויות הפעילות הצבאית נגד "המדינה האיסלאמית" בעיראק נאמדות ב-7.5 מיליון דולר ליום וכי מאז תחילת המבצע, באמצע חודש יוני, הוציא הממשל האמריקאי כחצי מיליארד דולר.

במקביל דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית כי ארה"ב החלה לחמש את לבנון על מנת לסייע לה במאבקה בג'יהאדיסטים באזור הגבול הסורי. שגריר ארה"ב בביירות, דיוויד הלי, אמר כי בקרבות בבקעת הלבנון ובאזור העיירה ערסאל נהרגו בחודש האחרון לפחות 19 חיילים לבנוניים, 16 אזרחים ועוד עשרות ג'יהאדיסטים.

מחנה הפליטים זעתרי שבצפון ירדןצילום: REUTERS

21:33: מאות אלפים הפגינו ברחובות צנעא, בירת תימן, לאות תמיכה בנשיא עבד ראבו מנסור האדי ולמען אחדות תימן. זאת על רקע שביתת שבת שמקיימים שיעים חוטים סמוך לכביש המוביל לנמל התעופה והתחמשותם.

בשבועות האחרונים גובר החשש לחידוש העימות בין הממשל המרכזי לבין החוטים, שהשתלטו בין היתר על עמדות הצופות על לפחות שלושה מבני ממשל בצנעא. הנשיא הסוני האדי, השייך למפלגתו של הנשיא לשעבר עלי עבדאללה סאלח, מאשים את החוטים בניסיון לחתור תחת מאמציו לרפורמות נרחבות בתימן.

19:15: הצבא הכורדי הודיע כי חייליו השתלטו מחדש על שלושה שדות נפט סמוך לעיר מוסול שבצפון עיראק. בהודעת הפשמרגה נאמר כי לוחמי "המדינה האיסלאמית" פוצצו את כל מתקני הנפט בעת שנסוגו מהשדות. עדי ראייה דיווח על עשן סמיך שמיתמר באזור‬

18:00: ארה"ב הטילה סנקציות על יותר מ-25 חברות, בנקים וגורמים פרטיים החשודים בשיתוף פעולה עם תוכנית הגרעין האיראנית, בתמיכה בטרור או בסיוע לאיראן לחמוק מהסנקציות האמריקאיות והבינלאומיות. תת שר האוצר האמריקאי, דיוויד כהן, אמר כי ההחלטה להרחיב את הסנקציות נועדה להראות לאיראן שארה"ב תמשיך לאכוף את העיצומים עליה חרף העובדה ששיחות הגרעין נמשכות.‬

13:21: ראש ממשלת טורקיה, אהמט דבוטולו, מינה את השר לענייני האיחוד האירופי מבלוט צ׳בושולו לתפקיד שר החוץ בממשלתו. ילסין אקדורן, ששימש כיועצו של הנשיא ארדואן, מונה לסגן ראש הממשלה ונומאן קורטולמוס לסגן יו"ר מפלגת "הצדק והפיתוח".

הצמרת הכלכלית של טורקיה שמרה על מקומה: סגן ראש הממשלה לענייני כלכלה, עלי בבקאן, שר האוצר מהמט סימסק, שר הכלכלה ניהאט זייבקצ'י ושר האנרגיה טאנר יילדיז - יישארו בתפקידיהם גם בממשלה הבאה.

10:18: שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי הודות לסיוע רוסי, ארצו מקווה להגיע "לתוצאה חיובית" בשיחות הגרעין עם שש המעצמות עוד לפני תאריך היעד בחודש נובמבר. זריף דיבר במהלך מסיבת עיתונאים שקיים עם שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב.

08:43: מספר הפליטים במלחמת האזרחים הסורית עבר את השלושה מיליון ומספר העקורים בתוך המדינה עולה על 6.5 מיליון - כך עולה מנתונים חדשים שפרסמה סוכנות הפליטים של האו"ם. לדברי הארגון מדובר "במצב החירום ההומניטרי החמור ביותר של תקופתנו".

מנתוני האו"ם כמעט מחצית מהסורים נאלצו לעזוב את בתיהם ואחד מכל שמונה סורים ברח למדינה זרה. לפני הערכות האו"ם בלבנון שוהים 1.17 מיליון פליטים סורים, בטורקיה 832 אלף, בירדן 613 אלף, בעיראק 215 אלף, במצרים 139 אלף וביתר מדינות צפון אפריקה 23 אלף.

28/8/14

23:36: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר כי שר החוץ ג'ון קרי ייצא למזרח התיכון כדי לבנות קואליציה שתאבק בארגון "המדינה האיסלאמית", וכי שר ההגנה צ'אק הייגל הונחה להכין "קשת רחבה של דרכים להתמודדות עם הארגון".

"כדי להחליש את המדינה האיסלאמית בטווח הארוך יש צורך באסטרטגיה של שיתוף פעולה עם הסונים בעיראק ובסוריה. לכוחותיו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אין את היכולת להיכנס לאזורים שנשלטים על ידי המדינה האיסלאמית. האסטרטגיה למאבק בארגון עדיין בשלבי פיתוח, אך יהיה לה אספקט צבאי", אמר אובמה.

19:00: צרפת קוראת לקהילה הבינלאומית לפעול להעברת "סיוע יוצא דופן בהיקפו" ללוב, וזאת מחשש שהמצב במדינה ידרדר לכאוס. "אם לאת תהיה תגובה, הטרור יתפשט בכל האזור", אמר הנשיא פרנסואה הולנד. אתמול קראה מועצת הביטחון להפסקת אש מידית בלוב והודיעה כי תפעל להטלת סנקציות על הגורמים שמלבים את האלימות במדינה.

לפני כשבוע השתלטה ברית של מיליציות, ובהן כמה קבוצות טרור איסלאמיות, על נמל התעופה של טריפולי וחלקים שונים בעיר אחרי מצור של חמישה שבועות. הממשלה הלובית נאלצה לברוח לעיר טוברוק שבמזרח המדינה.

15:33: רג'פ טייפ ארדואן הושבע היום כנשיאה ה-12 של טורקיה, בטקס שנערך בפרלמנט באנקרה. בכך משמר ארדואן את מעמדו כמנהיג בעל הסמכויות הרבות ביותר בהיסטוריה המודרנית של המדינה, ומגביר את החשש של מתנגדיו משלטון רודני הולך וגובר. "בתפקידי כנשיא הרפובליקה, אני נשבע בכבודי ובשמי בפני האומה הטורקית הגדולה ובפני ההיסטוריה, לשמור על קיומה ועצמאותה של המדינה", אמר.

לאחר שהביא ארדואן כראש ממשלה לאישור את השינוי שיזם בחוקה הטורקית, הפכה משרת הנשיא לבעלת סמכויות נרחבות, יותר מאלה של ראש הממשלה. זאת בשל רצונו להמשיך לשאת בעיקר הסמכויות, ומאחר שלא יכול היה להתמודד שוב על תפקיד ראש-הממשלה בתום שתי כהונות.

13:08: לוחמי הפשמרגה הכורדים הצליחו להשתלט מחדש על שבעה כפרים שנכבשו בעבר על ידי ארגון המדינה האיסאלמית בצפון עיראק, כך דיווחה הטלוויזיה הממשלתית במדינה. הכפרים ממומקמים סמוך לסכר מוסול, אותו הצליחו הכורדים להשיב מידי הג'יהאדיסטים מוקדם יותר החודש. הסכר, הגדול ביותר בעיראק, נמצא בנהר החידקל הזורם גם בבירה בגדאד.

גורמים בפשמרגה אמרו כי לוחמי המדינה האיסלאמית העלו באש מאגר נפט ליד מוסול, במטרה לחסום את התקדמות הצבא הכורדי.

12:40: מטוסים של צבא סוריה הפציצו הלילה סמוך למעבר קונייטרה ברמת הגולן עמדות של המורדים -  של המעבר. כך לדברי תושבי האזור ומקורות בכוחות האופוזיציה. ארגון ג'בהת א-נוסרה, המקושר לאל-קאעדה, הוא שהשתלט ביום רביעי על מעבר הגבול יחד עם קבוצות מורדים מתונות יותר. למרות ההפצצות של צבא סוריה, המורדים מצליחים לפי שעה להחזיק באתר, כך לדברי מקור בארגון "חטיבות בית אל מקדס", שלוחמיה השתתפו בקרבות. אבו עיאש אל-חורני, דובר אחת מקבוצות המורדים שפועלות באזור, אמר שלפחות שישה מלוחמי האופוזיציה נהרגו בהפצצות.

27/08/14

19:05: נשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי יבקר בארצות הברית בחודש הבא כדי להשתתף בכינוס העצרת הכללית של האו"ם - ביקורו הראשון במדינה מאז היבחרו לנשיא. סוכנות הידיעות הממלכתית בקהיר מסרה כי הוא ישתתף וינאם בפסגה בענייני סביבה של האו"ם שתיערך ב-25 בספטמבר.

15:53: איראן החלה לעצב מחדש את כור המים הכבדים שלה באראק באופן שיגביל את כמות הפלוטוניום שהוא יוכל להפיק. הטלוויזיה האיראנית הממלכתית דיווחה כי השינוי במבנה הכור נעשה כחלק מהסכם הביניים אליו הגיעה איראן עם שש המעצמות. ראש הוועדה האיראנית לאנרגיה אטומית, עלי אכבר סאלחי, אישר את הדברים בשיחה עם הערוץ.

כור המים הכבדים באראק היה נושא מרכזי בסבבי הדיונים שקיימו נציגי ארה"ב, רוסיה, צרפת, בריטניה, סין וגרמניה, עם נציגי איראן בז'נבה. מדובר בכור שיכול לייצר כמות משמעותית של פלוטוניום, חומר רדיואקטיבי המשמש לפצצות גרעין. איראן הציגה במהלך השיחות כי הכור יעוצב מחדש כך שייצר חמישית מהכמות שיועדה לו. המערב דרש מאיראן לסגור את הכור.

במקביל אמרו דיפלומטים בווינה כי איראן לא עמדה ביעד שהוצב לה - 25 באוגוסט - למסירת תשובות לשאלות שהפנתה אליה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). שני הנושאים המרכזיים שאליהם התבקשה איראן להתייחס הם הממדים הצבאיים האפשריים של תוכנית הגרעין והניסויים שהיא מבצעת לכאורה במרעומים ובהדקים גרעיניים. בשבוע הבא תפרסם סוכנות הגרעין דו"ח תקופתי על תוכנית הגרעין האיראנית.

14:05: בריטניה, צרפת, קנדה, קרואטיה, דנמרק, איטליה ואלבניה הסכימו לספק יחד נשק קל ותחמושת לצבא הכורדי, הפשמרגה, במאבקו בארגון "המדינה האיסלאמית". שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, בירך על ההחלטה וקרא למדינות נוספות להצטרף למהלך.

12:16: צבא סוריה ולוחמי המדינה האיסלאמית מבצעים פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות - כך קובעים חוקרים עצמאיים מטעם האו"ם בדו"ח חדש שפרסמו. לדברי ארבעת החוקרים, שני הצדדים לוקחים חלק במעשי זוועה, עינויים והוצאות פומביות להורג.

עוד נכתב בדו"ח, המתפרש על פני 45 עמודים, כי כוחותיו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הפילו מהאוויר חביות דלק שהכילו גם כלור על אזורי מגורים בשמונה מקרים שהתרחשו בחודש אפריל. כלור נחשב לחומר כימי.

זהו הדו"ח השמיני שמפרסם הצוות על הפרת זכויות האדם בסוריה מאז הוקם והוא מבוסס על צילומים, ראיות פורנזיות וראיונות עם 480 אזרחים סורים. בראש הצוות עומד הדיפלומט הברזילאי פאולו סרג'יו פיניירו ואחת מחברותיו היא תובעת בית הדין הבינלאומי בהאג קרלה דה-פונטה.

10:45: ארה"ב החלה לגבש קואליציה מאחורי פעולה צבאית אפשרית נגדי מעוזי האיסלאם הקיצוני בסוריה והרחבת התקיפות האוויריות בצפון עיראק. גורמי ממשל אמרו חיל האוויר האמריקאי צפוי להצניח משלוחי מים ומזון על העיירה הטורקמנית אמרלי, הנמצאת תחת מצור המדינה האיסלאמית מזה חודשיים.

08:38: ספינה של משמר החופים האמריקאי ירתה לעבר כלי שיט איראני במי המפרץ הפרסי. בהודעה שפורסמה ממטה הצי החמישי בבחריין נאמר כי מדובר היה בצעד הגנתי לאור "כוונות עוינות" שנצפו על סיפון כלי השיט האיראני.

26/08/14

22:04: שר החוץ של סעודיה נועד היום עם סגן שר החוץ האיראני, הפגישה בדרגים הבכירים ביותר בין המעצמות הים תיכוניות, מאז בחירתו בשנה שעברה של הנשיא האיראני, חסן רוחאני. היחסים בין סעודיה הסונית לאיראן השיעית מתוחים, והפגישה סיפקה הזדמנות לשתי האומות העשירות בנפט להתחיל ולהפשיר את היחסים בינהן.

סוכנות הידיעות הסעודית דיווחה כי שר החוץ של המדינה, הנסיך סעוד אל-פייסאל, וסגן השר האיראני, אמיר אבדולליאן, שוחחו על "מספר סוגיות אזוריות ובינלאומיות בעלות אינטרסים משותפים".

שתי המדינות עוקבות זו אחר זו בחשש, והיחסים ביניהן הפכו מתוחים אף יותר בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה. סעודיה תומכת במורדים המבקשים להפיל את אסד וממשלתו, הנתמכים על ידי איראן.

16:03: 62% מהאמריקאים מתנגדים לכך שממשלתם תשלם כופר בעבור שחרור חטופים לעומת 21% שתומכים בכך - כך עולה מסקר שערכו סוכנות הידיעות רויטרס ומכון המחקר איפסוס בעקבות הידיעות על כך שכופר שולם בעבור שחרור העיתונאי האמריקאי תיאו קרטיס. במקרה של העיתונאי ג'יימס פולי, שנרצח בסופו של דבר, דרשו החוטפים מארגון "המדינה האיסלאמית" כופר בסך 132 מיליון דולר.

בהתייחס לנעשה בעיראק אמרו 31% מהאמריקאים סבורים שארה"ב צריכה לספק סיוע הומניטרי לפליטים, 29% סבורים שארה"ב לא צריכה להתערב כלל במלחמה ו-21% אמרו כי על וושינגטון להפציץ מהאוויר ולסייע לצבא עיראק. רק 12% צידדו בהקמת קואליציה בינלאומית שתפלוש שוב לעיראק, 11% סבורים שעל ארה"ב להסתפק בשליחת כוחות מיוחדים לבגדאד. רק 7% מצדדים בשליחת חיילים אמריקאים לעיראק.

12:00: נשיא חבל כורדיסטאן, מסעוד ברזני, אישר כי איראן מכרה לצבא הפשמרגה נשק ותחמושת. במסיבת עיתונאים שקיים בארביל עם שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר ברזני כי "איראן היתה הראשונה שנענתה לבקשות הכורדים וסיפקה להם נשק".

10:37: לפחות 18 בני אדם נהרגו ו-12 נפצעו בהתנגשות אוטובוסים בדרום מצרים. הרשויות דיווחו כי שני האוטובוסים, שהיו עמוסים בחוגגים ששבו מחתונה בעיר לוקסור, התנגשו מסיבה לא ברורה והתהפכו לתעלה.

25/8/14

20:51: מאות מתושבי איסטנבול הפגינו ברוב איקיטלי בעיר במחאה על החיכוך ההולך וגובר בינם לבין המוני פליטים סורים שהגיעו לעיר. על פי הערכות שונות, מספר הפליטים הסורים בטורקיה אחרי יותר משלוש שנות מלחמת אזרחים הגיע ל-1.2 מיליון בני אדם.

במרכז ההפגנה עמדה טענת התושבים כי סורים צעירים תקפו מינית נערה טורקית. בתמונות ששידרו כלי תקשורת טורקיים מההפגנה נראים תושבים חמושים בסכינים בעת שהם פוגעים בחנויות ובכלי רכב השייכים לאזרחים סורים. שוטרים הגיבו בגז מדמיע וסילוני מים.

אין זו הפעם הראשונה שבטורקיה מתקיימות הפגנות נגד נוכחות הפליטים הסורים בערים. הפגנות נוספות התרחשו בשבועות האחרונים, רובן בערים בדרום ובדרום מזרח טורקיה - שם מרוכזים מרבית הפליטים. מנתוני הממשלה באנקרה עולה כי במחנות הפליטים שהוקמו בדרום המדינה חיים 285 אלף סורים, אך מספר גדול בהרבה - 912 אלף - חיים בערים.

18:29: לפחות 43 בני אדם נהרגו בשורה של פיגועים והתקפות טרור בשכונות שונות ובאזורים מסחריים בבגדאד ובעיר כרבלא הקדושה לשיעה. הפיגוע הקשה ביותר התרחש במזרח הבירה העיראקית כשמחבל מתאבד פוצץ עצמו בתוך קבוצה של מתפללים שיעים שיצאו ממסגד. לפחות 15 נהרגו.

ראש הממשלה המיועד של עיראק, חיידר אל-עבאדי, אמר היום הוא מעריך שיסיים את מלאכת הרכבת הממשלה בתוך יומיים. המגעים הפוליטיים בין הפלגים השיעים, הסונים והכורדים להקמת ממשלת אחדות מתקדמים באיטיות רבה, בין היתר בשל גל הפיגועים בבגדאד. אל-עבאדי הדגיש כי ממשלתו החדשה לא תאפשר לאף מיליציה שפועלת מחוץ לצבא העיראקי לאחוז בנשק. הוא הוסיף כי העברת הציוד הצבאי בימים האחרונים לצבא הכורדי, הפשמרגה, נעשתה בידיעת ובאישור הממשל המרכזי.

נציבת זכויות האדם היוצאת של האו"ם, נבי פילאי, אמרה היום כי בידי האו"ם עדויות לכך שלוחמי המדינה האיסלאמית הרגו לפחות 670 אסירים שיעים שהוחזקו בבית סוהר בעיר מוסול וביצעו פשעים נוספים בצפון עיראק שניתן להגדירם פשעים נגד האנושות. "הם פוגעים בשיטתיות בגברים, נשים וילדים תוך הבחנה אתנית, דתית ושבטית ובאכזריות רבה", אמרה פילאי.

14:29: שר החוץ של סוריה, ואליד אל-מועלם, אמר כי סוריה מוכנה לעבוד בשיתוף פעולה עם המערב והקהילה הבינלאומית במלחמה בטרור, על רקע התקדמות המורדים האיסלאמיסטים. "מי שמעוניין לתאם ולשתף פעולה איתנו צריך לקחת את הנושא ברצינות, ללא סטנדרטים כפולים", אמר.

עם זאת הוא הזהיר את ארה"ב שלא לתקוף את ארגון "המדינה האיסלאמית" בשטחה של סוריה ללא הסכמת דמשק. אל-מועלם אמר כי מעשה כזה "מצד כל אחד", שלא יקבל את אישור ממשלתו של בשאר אסד, יהווה הפרה של ריבונות סוריה ויחשב למעשה תוקפני נגדה.

הדברים שנאמרו במסיבת עיתונאים בדמשק הם ההערה הפומבית הראשונה מצד בכיר בממשל אסד על האיום שמטיל ארגון המידנה האיסלאמית, שהשתלט על שטחים נרחבים בעיראק ובסוריה. אל-מועלם גינה את רציחתו של העיתונאי האמריקאי ג'יימס פולי על ידי הארגון הקיצוני.

13:11: סגן ראש ממשלת איראן, חוסיין אמיר עבד אל-ליאן, יגיע היום לסעודיה, בביקור הראשון של גורם איראני רשמי בריאד מאז החלפת השלטון ב-2012. איראן השיעית וסעודיה הסונית מצויות במאבק  על השפעתן ברחבי המזרח התיכון, והן תומכון בצדדים מנוגדים במחלוקות הפוליטיות ובסכסוכים האלימים בעיראק, סוריה, לבנון, בחריין ותימן.

אולם גם ריאד וגם טהראן בירכו החודש על מינויו של חיידר אל-עבדי השיעי לראשות ממשלת עיראק, בניסיון להקים ממשלה רחבה שתוכל להתמודד עם איומי הג'יהאדיסטים מארגון "המדינה האיסלאמית". בסוכנות הידיעות אירנ"א דווח כי עבד אל-ליאן ייפגש עם שר החוץ של סעודיה, הנסיף סעוד אל פייסל, וידון איתו בנושאים הנוגעים לשתי המדינות.

10:38: העיתונאי האמריקאי פיטר תאו קרטיס, ששוחרר אתמול לאחר שהוחזק במשך כמעט שנתיים על ידי ארגון ג'בהת א-נוסרה בסוריה, המסונף לאל-קאעדה, הועבר אל שטח ישראל, כך אמר מקור רשמי בממשלת ארה"ב. קרטיס הועבר דרך רמת הגולן, שם פגש בנציגים של ממשלת ארה"ב, ומשם ימשיך לתל אביב. העיתונאי, בן 45 ממסצ'וסטס, נחטף בקרבת גבול סוריה-טורקיה באוקטובר 2012.

24/08/14

23:00: עיתונאי אמריקאי, ששהה כמעט שנתיים בשבי ג'בהת א־נוסרה - הסניף הרשמי של אל־קאעדה בסוריה - שוחרר, זאת לדברי נציג של משפחת העיתונאי ועל פי דיווח של רשת אל־ג'זירה.

העיתונאי, פיטר תאו קרטיס, נחטף בקרבת גבול סוריה־טורקיה באוקטובר 2012. הוא הוחזק על ידי ג'בהת א־נוסרה בסוריה. ידיד משפחה, שדיבר בעילום שם, אישר שקרטיס הועבר לידי נציג של האו"ם.

עיתונאי אחר שהיה בשבי הארגון ושוחרר, מתיו שרייר, תיאר את חטיפתו בחאלב ב–31 בדצמבר על ידי לוחמי ג'בהת א־נוסרה, ואת מפגשו עם קרטיס: "הם נראו אדישים. הם לא כיוונו אליו נשק ולא התנהגו אליי בגסות".

בסרטון שצולם ביוני והגיע לידי הניו יורק טיימס, קרטיס נראה מלוכלך, שיערו ארוך ופרוע. הוא הקריא דברים מן הכתב ואמר כי חוטפיו נוהגים בו יפה וש"הוא מקבל כל מה שהוא זקוק לו". "הכל מושלם: המזון, הבגדים, אפילו חברים", אמר בסרטון.

21:50: לוחמים של "המדינה האיסלאמית" (לשעבר דאע"ש) הסתערו על בסיס טבקה של חיל האוויר הסורי והשתלטו על רובו. הבסיס היה המאחז האחרון של המשטר במחוז א-ראקה, שבצפון-מזרח סוריה.

רוב כוחות משטר אסד נסוגו למדבר ממערב לשדה התעופה הצבאי, לאחר שלוחמי המדינה האיסלאמית השאירו את הכביש פתוח כדי שהחיילים יוכלו להתפנות, כך דיווח ארגון אופוזיציה המנטר את מצב זכויות האדם בסוריה.

סוכנות הידיעות הממשלתית בדמשק דיווחה כי הצבא "התארגן מחדש בהצלחה בעקבות פינוי שדה התעופה, וכוחותיו ממשיכים להנחית מכות מדויקות על ארגוני הטרור שבאזור". תומכי המדינה האיסלאמית בעיר א־ראקה ירו יריות שמחה באוויר עם הסתערות של הג'יהאדיסטים על הבסיס. בעיר נמצאת מפקדת הארגון, והוא מנהל את הממשל המקומי באזור.

17:12: איראן מדווחת כי משמרות המהפכה יירטו מל"ט ריגול ישראלי מעל מתקן להעשרת אוראניום בנתאנז‬ שבמרכז המדינה. ישראל לא הגיבה לדיווח. בהמשך הודיעו משמרות המהפכה כי המל"ט הופל בטיל קרקע-אוויר, וכי האיראנים "שומרים לעצמם את הזכות להגיב".

לא ידוע מתי אירעה התקרית לכאורה, אך היא מתפרסמת בעת שאיראן דנה עם המעצמות על הסכם הגרעין. לאחרונה הודיע שר החוץ האיראני זריף כי הסיכוי להגיע להסכם עד המועד המתוכנן בנובמבר אינו גבוה (ג'קי חורי).

13:40: קטאר דחתה את ההאשמות כי היא מספקת תמיכה לארגון "המדינה האיסלאמית" או לקבוצות קיצוניות אחרות, וקראה לפעולה "נחושה ומשותפת" לסיום האלימות העדתית בעיראק ובסוריה. שר החוץ של קטאר, חליד בין מוחמד אל-עטיה, מסר אתמול בהצהרה כתובה כי המאמצים לעצור את האלימות הדתית חייבים לכלול את עצירת זרימת הכספים לקבוצות הקיצוניות.

לדבריו, קטאר לא תומכת בקיצונים, כולל "המדינה האיסלאמית", בכל דרך שהיא, ו"חשה גועל מעמדותיהם, שיטותיהם האלימות ומטרותיהם" של הלוחמים הקיצוניים. בשבוע שעבר אמר השר לפיתוח של גרמניה כי "מילת המפתח היא קטאר" בהתייחסו למימון המדינה האיסלאמית בראיון בטלוויזיה.

10:30: חמושים במיליציה איסלאמית שבסיסה בעיר מיסראתה הודיעו כי השתלטו על נמל התעופה הראשי בבירת לוב טריפולי לאחר קרבות עזים באזור מול מיליציה אחרת. תמונות שהופצו ברשתות החברתיות מראות כביכול חמושים ממיליציית "השחר של לוב" חוגגים בבניין הטרמינל בנמל ועומדים על מטוסים אזרחיים, במה שעשויה להיות להתפתחות משמעותית במאבק על השליטה בבירת לוב.

המיליציה היא חלק מתנועה רחבה יותר המכונה "מיסראתה", המנסה מאז אמצע יולי לכבוש את נמל התעופה מידי המיליציה היריבה "זינטאן", שהחזיקה בו שלוש שנים ונחשבת למקורבת לזרם הפוליטי המרכזי במדינה. נמל התעופה בטריפולי הוא הגדול ביותר בלוב, והוא היה סגור זה חודש בשל הלחימה על השליטה בו. הפרלמנט הנבחר החדש של לוב, שמתנגד ברובו לאיסלאמיסטים, הכריז אתמול על השחר של לוב ובעלת בריתה אנצאר א־שריעה ארגוני טרור.

בחודשים האחרונים לוב היתה עדה לאלימות הקשה ביותר מאז הדחתו של מועמר קדאפי ב–2011. ההשתלטות על נמל התעופה צפויה לפגוע במאמציו של הגנרל בדימוס חליפה חפטר, שכוחות הנאמנים לו נלחמים במאז מאי נגד המיליציות האיסלאמיסטיות בעיר בנגאזי שבמזרח לוב. האלימות בטריפולי ובבנגאזי הובילה בשבועות האחרונים כמה מדינות לפנות את אזרחיהן ואת נציגויותיהן הדיפלומטיות מהמדינה.

23/08/14

13:30: סוכנות הידיעות הרשמית של איראן מדווחת כי המדינה חנכה מתקן להמרת אורניום לתצורה המאפשרת להשתמש בו רק בכורים גרעיניים. בדיווח צוטט על אכבר סאלהי, ראש תוכנית הגרעין האיראנית, שאמר כי זהו צעד ביישום הסכם הביניים שעליו חתמה בנובמבר הרפובליקה האיסלאמית עם המעצמות.

סאלהי אמר כי במפעל החדש ימירו אורניום הקספלואוריד, תרכובת שאפשר להשתמש בה להעשרת אורניום, לאורניום דיוקסיד, שבו משתמשים בדרך כלל במוטות דלק גרעיני עבור כורים אטומיים.

במסגת הסכם הביניים שנחתם בז'נבה התחייבה איראן שלא להגביר את יכולות ההעשרה שלה באמצעות התקנת צנטרפוגות גז חדשות במתקנים פורדו ונתאנז. כמו כן, התחייבו האיראנים לדלל את מאגר האורניום המועשר לדרגה גבוהה (20%) לדרגות העשרה נמוכות יותר. לפי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, .

22/08/14

14:21: האו"ם פרסם מניין הרוגים ראשון לגבי מלחמת האזרחים בסוריה מאז יולי 2013, שלפיו נהרגו יותר מ-191 אלף בני אדם. המספר כמעט כפול מהמניין האחרון של ההרוגים שפרסם הארגון, שעמד על כ-100 אלף. רק אתמול פרסם ארגון אופוזיציה, מצפה זכויות האדם הסורי, מניין אחר - 180 אלף הרוגים.

נציבת זכויות האדם היוצאת נאבי פילאי אמרה עם פרסום הדו"ח החדש: "השיתוק הבינלאומי מחזק את הרוצחים, המשמידים והמענים בסוריה". לפי הדו"ח, 85% מההרוגים הם גברים, ו-9% נשים. כמו בדו"חות קודמים, לא הצליחו המחברים להפריד בין לוחמים לאזרחים במניין ההרוגים, הכולל כנראה גם רציחות רבות שביצעו אנשי "המדינה האיסלאמית".

בינואר האחרון הודיע האו"ם כי הוא מפסיק לספור את ההרוגים בסוריה, בטענה כי אין לו גישה מספקת לשטח, ולכן אין הוא יכול לאמת באופן משביע רצון את הנתונים. מספר ההרוגים הגדול ביותר היה בסביבה הכפרית סביב דמשק, ואחריו - חאלב, חומס, אידליב, דרעא וחאמה.

21/08/14

22:37: לפחות 180,000 בני אדם נהרגו במלחמת האזרחים בסוריה, 9,000 מהם בחודשיים האחרונים - כך עולה מאומדן חדש שפרסם ארגון לזכויות אדם בסוריה שמושבו בלונדון.

מנתוני הארגון עולה כי 58,000 מההרוגים הם אזרחים - כולל 9,200 ילדים ו-6,000 נשים. 68,000 מההרוגים הם מלוחמיו ונאמניו של הנשיא בשאר אל-אסד, 30,000 הם לוחמי אופוזיציה. זהותם של יותר מ-2,900 בני אדם אינו ברורה.

21:43: חוטפיו של העיתונאי האמריקאי ג'יימס פולי, שראשו נערף השבוע על ידי אנשי "המדינה האיסלאמית", תבעו כופר בסך 132 מיליון דולר עבור שחרורו - כך טוען פיליפ בלבוני, מעסיקו של פולי בעיתון גלובל פוסט. לדבריו, דרישת הכופר פורסמה לראשונה בשנה שעברה, כשנה אחרי שפולי נחטף.

19:11: נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הודיע כי שר החוץ, אהמט דבוטולו, יהיה ראש הממשלה ויו"ר מפלגת "הצדק והפיתוח" הבא. בהודעתו שיבח ארדואן את דבוטולו ואמר כי "מאבקו הנחוש בתופעת 'המדינה העמוקה' בטורקיה היווה שיקול חשוב בבחירתו".

ארדואן הוסיף כי יעניק לדבוטולו גיבוי להתקדם בתהליך השלום בין טורקיה לבין המחתרת הכורדית וציין כי ניסוח חוקה חדשה היא אחד היעדים המרכזיים של ממשלתו הבא.

18:21: לפחות 20 בני אדם נהרגו בעימותים בין מורדים שיעים לבין אנשי השבטים הסונים בצפון-מזרח תימן. העימותים במחוז אל-ג'וף התחדשו ביום רביעי בעקבות כישלונה של ועדה מטעם נשיא תימן להביא לסיום מעשי האלימות באזור.

16:00: חיל האוויר האמריקאי חידש את התקיפות על מעוזי ארגון "המדינה האיסלאמית" בצפון עיראק ובמערבה. עדי ראייה וגורמי ביטחון מסרו כי מטוסי קרב ומל"טים נצפו מפטרלים סמוך לעיר מוסול ועוסקים במשימות תקיפה וסיוע לכוחות הכורדים והעיראקים.

13:42: סעודיה הוציאה להורג 19 בני אדם מאז 4 באוגוסט, בהם שמונה שנידונו למוות על עבירות לא אלימות ואחד על כישוף, כך מסר היום ארגון Human Rights Watch. הארגון מסר כי סביר להניח שמתוכננות הוצאות נוספות להורג. "כל הוצאה להורג מחרידה, אבל כשהן מתבצעות על פשעים כגון הברחת סמים או כישוף, שאינם מובילים לאובדן חיים הן שערוייתיות במיוחד", אמרה שרה לאה ויטסון, שעומדת בראש מחלקת המזרח התיכון וצפון אפריקה של הארגון. עריפת ראשים היא שיטת הוצאה להורג נפוצה בסעודיה, ולעתים קרובות מתבצעת במקומות ציבוריים.

12:00: איראן מייעצת לכוחות הכורדים במלחמתם בלוחמי "המדינה האיסלאמית" בצפון עיראק - כך אישר סגן שר החוץ האיראני, חוסיין אמיר-עבדוללהיאן. לדבריו, לאיראן אין שום נוכחות צבאית בבגדאד, בעיר השיעית סמרה או בכורדיסטאן. במקביל דיווח משרד החוץ האיראני כי טהראן מנהלת מגעים עם כמה מדינות אירופיות בנוגע לנעשה בעיראק ובנוגע לסכנה שמציבים לאזור הג'יהאדיסטים הסונים.

10:45: מיליציה של בני המיעוט היזידי בעיראק הרגה אתמול 22 לוחמים מארגון "המדינה האיסלאמית" בעימותים בעיר הצפונית סינג'אר, כך מסר דובר במיליציה. כוח מהקבוצה היזידית, המכונה מאליק אל-טאווס (הטווס המלך), התעמת עם מורדי המדינה האיסלאמית בסינג'אר, מערבית לעיר מוסול הנמצאת בשליטת המורדים. עוד נמסר כי חמישה כלי רכב משוריינים של האיסלאמיסטים נשרפו במבצע, וכי אין נפגעים בקרב הלוחמים היזידים.

המדינה האיסלאמית, ארגון סוני קיצוני, השתלט בשבועות האחרונים על אזורים בהם חיו היזידים בצפון עיראק, ואילץ אותם להימלט. הארגון הקיצוני הרג לפי דיווחים עשרות יזידים לאחר שסירבו להמיר את דתם לאיסלאם. המורדים רואים ביזידים, המאמינים בדת ששורשיה קודמים לאיסלאם, כופרים. המיליציה היזידית הוקמה לפי הערכות ב-2007, במטרה להגן על קהילת היזידים בעיראק מפני מתקפות איסלאמיסטים קיצונים.

20/08/14

18:46: גורמים בוושינגטון מסרו כי חיל האוויר האמריקאי ביצע עשר הפצצות בעיראק ב-24 השעות האחרונות. טרם נמסרו פרטים נוספים. צבא עיראק מנהל מאז אתמול בשעות הבוקר מתקפה משולבת בניסיון לכבוש את העיר תיכרית שבמרכז המדינה מידי לוחמי "המדינה האיסלאמית". אתמול בשעות הערב נמסר כי המתקפה נהדפה לפני שעה.

17:32: בית משפט בקהיר הרשיע אזרח ירדני ואזרח ישראל בריגול אחרי "גורמים והתפתחויות" במצרים. סוכנות הידיעות המצרית הממלכתית דיווחה כי הירדני, בשאר אבו-זייד, נשפט לעשר שנות מאסר ואילו הישראלי "עופר הררי" נשפט שלא בפניו למאסר עולם. אבו-זייד, מהנדס במקצועו, נעצר ב-2011 והורשע בשתילת מתקני ציתות ובהעברת המידע להררי.

16:00: נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, הציע לארח בספטמבר פסגה בינלאומית בעניין המצב הביטחוני בעיראק ואיום שמציב ארגון "המדינה האיסלאמית". "עלינו לגבש אסטרטגיה גלובלית נגד הקבוצה הזו, שנהנית מיכולות כלכליות וצבאיות מתקדמות ושמאיימת על מדינות כעיראק, סוריה ולבנון", אמר הולנד. "המצב הביטחוני בעולם הוא הגרוע מאז 2001", הוסיף הולנד, "אלא שעכשיו אנו לא ניצבים בפני ארגון טרור כאל-קאעדה, אלא מול סמי-מדינת טרור. אי אפשר להמשיך ולדבוק בדיונים המסורתיים בשאלת 'האם להתערב או לא'".

13:02: גופות כרותות ראש של ארבעה גברים נמצאו על ידי תושבי העיירה שיח' זוויד בחצי האי סיני, כך מסרו מקורות ביטחוניים במצרים לסוכנות הידיעות רויטרס. המקורות הטילו את האחריות למעשה על מורדים איסלאמיסטים הנאבקים בממשלה בקהיר. כוחות הביטחון בסיני ובקהיר אמרו כי התושבים מצאו את הגופות יומיים לאחר שארבעת הגברים נחטפו על ידי חמושים, בזמן שטיילו במקום במכונית, במרחק של כמה קילומטרים מרצועת עזה. אף על פי שהגברים אזרחים, ייתכן כי הם הותקפו בשל נאמנותם למשטרה ולצבא, כך מסרו המקורות, שלא נתנו פרטים נוספים על זהותם של הגברים.

המורדים במצרים האיצו את המתקפות על שוטרים וחיילים מאז שעבד אל פתח א-סיסי, אז מפקד הצבא וכיום הנשיא, הפיל את הנשיא מוחמד מורסי מתנועת האחים המוסלמים ביולי 2013. הממשלה אינה מבחינה בין המורדים בסיני לבין האחים המוסלמים, אותה הגדירה כקבוצת טרור, אף על פי שהתנועה טוענת כי היא אינה אלימה ומכחישה כל קשר לגל התקיפות האלימות. א-סיסי אמר בחודש שעבר כי המורדים האיסלאמיסטים זורעים הרס במזרח התיכון ומציבים איום לביטחון העולמי. לפי הערכות, המורדים בסיני אינם מקושרים באופן רשמי לארגון "המדינה האיסלאמית" שהשתלט על חלקים נרחבים בעיראק ובסוריה.

12:20: מחוקקים איראנים הדיחו היום את שר המדע, בשל תמיכתו לכאורה בקולות פרו-מערביים באוניברסיטאות. הצבעת האי-אמון בשר המדע, המחקר והטכנולוגיה, רזה פרג'י דאנה היא מכה לנשיא המתון חסן רוחאני, שנבחר בשנה שעברה על בסיס הבטחה לפתיחות רבה יותר ומעורבות דיפלומטית עם המערב. מבין 270 מחוקקים שנכחו בהצבעה - מתוך 290 חברים בפרלמנט האיראני - 145 הצביעו נגד השר.

המניע להחלטה היתה תמיכתו של דאנה במורים פרו-מערביים, או שהיו מעורבים בעצרות של האופוזיציה בעקבות המחלוקת על הבחירות לנשיאות ב-2009. המחוקקים גם האשימו את דאנסה בכך שאיפשר פרסומים של סטודנטים המפקפקים בחינוך האיסלאמי.

19/08/14

19:58: פעיל מצרי פתח בשביתת רעב במחאה על כליאתו לאחר שהורשע בהפרת חוק המחאה, כך נמסר ממשפחתו. , שהביאה להפלתו של הנשיא חוסני מובראק – נכנס ויוצא מבתי כלא בשלוש השנים מאז.

בהצהרה שפורסמה ביום שלישי, צוטט הבלוגר: "לא אוסיף עוד לשחק את התפקיד שהם כתבו עבורי", ונאמר כי שביתת הרעב נכנסה לתוקף אתמול בלילה. משפחתו אמרה כי היא רואה ברשויות אחראיות לבטחונו.

01:13: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הודיע על השלמת השמדת מאגר הנשק הכימי עליו הצהירה סוריה לפני המועד המתוכנן. אובמה בירך על המהלך ואמר כי "חיסול מאגר הנשק הכימי הסורי המוצהר הוא אבן דרך חשובה במאמצינו המתמשכים לעצור את התפשטות הנשק להשמדה המונית". אובמה ציין כי צוות הספינה, שנמצאת במזרח התיכון ועליה הושמד הנשק, השלים את משימתו לפני המועד המתוכנן. הוא הוסיף כי השלמת המשימה מקדמת את המטרה הבינלאומית כי "למנוע משלטון אסד להשתמש בנשקו הכימי נגד העם הסורי".

18/08/14

20:29: שגריר גרמניה בטורקיה זומן למשרד החוץ באנקרה שם נדרש "למסור הסבר פורמלי ומספק" בנוגע לדיווחים לפיהם שירות הביון הגרמני ב-נ-ד מרגל אחרי טורקיה. כלי תקשורת בגרמניה דיווחו בסוף השבוע כי ב-נ-ד האזין באופן שיטתי לפוליטיקאים טורקיים מאז 2009.

19:46: סעודיה הוציאה להורג ארבעה בני אדם שהורשעו בהברחת סמים בגבול עם תימן. ממשרד הפנים בריאד נמסר כי מאז תחילת השנה הוצאו להורג בסעודיה 32 בני אדם. עונש המוות נהוג בסעודיה במקרים של אונס, כישוף, שוד מזוין, סחר בסמים ורצח. בשנת 2013 דורגה סעודיה במקום הרביעי בעולם בהוצאות להורג (78) אחרי סין, איראן ועיראק.

17:30: שישה בני אדם נהרגו בהתקפה אווירית בטריפולי, בירת לוב. גורמי ביטחון מסרו כי שני מטוסי קרב שהוזנקו על ידי גורם לא ברור הפציצו יעד של מיליציה איסלאמית מהעיר מיסרטה. לדבריהם, הדבר מדגיש את הכאוס ששורר בבירה הלובית. הממשלה הלובית הזמנית פרסמה הודעה שבה היא קוראת למפקד צבא לוב ולראש אגף המודיעין לחקור את נסיבות המקרה.

15:20: פעילים אומרים כי מטוסי קרב סורים הפציצו עמדות של ארגון "המדינה האיסלאמי" במחוז הצפוני א-ראקה, בעוד האיסלאמיסטים צרים על הבסיס הצבאי האחרון באזור. בסיס חיל האוויר טבקה הוא העמדה האחרונה בה מחזיקים חייליו של אסד במחוז, שנמצא ברובו תחת שליטת המדינה האיסלאמית.

ארגון המשקיפים הבריטי המזוהה עם האופוזיציה הסורית, דיווח על עימותים כבדים בין החיילים ללוחמי המדינה האיסלאמית בכפרים אג'יל וקזנה, ומסר כי יש נפגעים בשני הצדדים. ארגון רפואי במחוז מסר כי הלוחמים הקיצוניים מהמדינה האיסלאמית כבשו ארבעה כפרים סמוך לבסיס חיל האוויר, בהם אג'יל. עוד דווח על מתקפות אוויריות כבדות בבירת המחוז זה היום השני ברציפות.

14:10: יפן בודקת דיווחים לפיהם אזרח יפני מוחזק על ידי מורדים בסוריה, כך מסר היום משרד החוץ בטוקיו. הממשלה עדיין מנסה לאשר באמצעות שגרירות יפן בדמשק את הדיווחים שהתפרסמו במהלך סוף השבוע, בהם תמונה בה נראה אדם נתפס, לכאורה בסוריה. זהותו, סיבת שהותו בסוריה ופרטים נוספים אינם ברורים. ממשלת יפן הזהירה את אזרחיה מפני נסיעה לסוריה, בשל המלחמה בין כוחות הממשלה למורדים. החוקה של יפן, שנקבעה לאחר מלחמת העולם ה-2, אוסרת על המדינה לקחת חלק במרבית הפעילויות הצבאיות בעולם. עם זאת, היא השתתפה במשימות הומניטאריות ומשימות שמירת שלום במזרח התיכון.

13:57: משטרת רוסיה עצרה היום אדם שירה לעבר שגרירות טורקיה במוסקבה, כך מדווחות סוכנויות חדשות רוסיות. החמוש פתח באש פעמיים ברובה צייד לעבר שלט בבניין השגרירות, כך נמסר בדיווחים. עוד נאמר כי היורה הוא איש עסקים ארמני, וכי הוא פגע בשלט טורקיה בכניסה לשגרירות. איש לא נפגע בתקרית.

11:30: רעידת אדמה בעוצמה 6.2 פגעה במחוז הררי מיושב בדלילות באיראן, סמוך לגבול עם עיראק. אין דיווחים על הרוגים, אך גורמים מקומיים אמרו כי כ-60 בני אדם נפצעו, והרעידה גרמה לנזק רב. בטלוויזיה דווח כי רעידת האדמה פגעה בעיירה מורמורי, כ-500 קילומטר דרום-מערבית לבירה טהראן, בשעה 07:02 (שעון מקומי). היא התרחשה בעומק של עשרה קילומטר מתחת לפני האדמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ