שוחררו 45 הפקחים מפיג'י שנשבו בסוריה

האו"ם אישר אחה"צ כי הם שוחררו לאחר שבועיים בשבי ג'בהת אל-נוסרה. הבוקר פורסם סרטון המתעד את הפקחים בשבי, כשהם מעידים שמצבם טוב

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
"הארץ"

האו"ם אישר אחר הצהריים (חמישי) באופן רשמי כי ארגון ג'בהת אל-נוסרה שחרר את 45 פקחי הארגון מפיג'י שנשבו על ידו בגולן הסורי לפני כשבועיים. רשת אלג'זירה דיווחה הבוקר כי הפקחים צפויים לעבור את הגבול מסוריה לישראל באזור הגולן. 

לדברי פעיל סורי שהתראיין לסוכנות הידיעות הגרמנית די-פי-איי, "השחרור נעשה בתיווך מדינות המפרץ". לדבריו, פרטי ההסכם ייחשפו לאחר שהפקחים יועברו לכוח המשקיפים של האו"ם ברמת הגולן.

הבוקר פורסם ביוטיוב סרטון ובו נראים פקחי האו"ם בשבי. בסרטון נראים שני מורדים שמדברים בערבית כשמאחוריהם הפקחים מפיג'י. אחד המורדים הזדהה כשייח סלמי אל-ערידי, והציג את שותפו לסרטון בשם  ד"ר אבו מוסעב. מאוחר יותר אמר אחד הפקחים באנגלית כי "היום הוא ה-9 בספטמבר, וזהו יום מאוד שמח כי נאמר לנו שאנו הולכים בקרוב הביתה". הוא הוסיף כי כל הפקחים בחיים ומצבם טוב. הוא הדגיש כי הם מטופלים היטב בידי המורדים, למרות משאביו המוגבלים של הארגון.

דובר הממשלה בפיג'י, שרון סמית ג'ונס, אישר כי הפקחים שמוצגים בסרטון הם אלה המוחזקים בידי אנשי ג'בהת אל-נוסרה וכי הפקח שמדבר בו זוהה כאחד מהמפקדים בשם סוונסה רבוקה.

פעילי ג'בהת א-נוסרה דרשו בתמורה לשחרור הפקחים כי קבוצתם תוסר מרשימת ארגוני הטרור של האו"ם וכי ישולמו פיצויים עבור שלושה מחברי הארגון שנהרגו במהלך הלחימה. לפי מפקד המורדים, מוזס טיקוטוג'ה, הכוחות הציבו שלושה תנאים לשחרור הפקחים: ראשית, פיצוי כספי עבור שלושה מלוחמיהם שנהרגו בלחימה מול פקחי האו"ם. שנית, העברת סיוע הומניטרי לתושבי גוטה, מאחז של הארגון בפרברי דמשק, ושלישית, הסרה של הארגון מרשימת ארגוני הטרור של האו"ם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ