דיווח: קטאר שילמה כופר של 20 מיליון דולר עבור שחרור פקחי האו"ם

45 הפקחים מפיג'י נשבו לפני כשבועיים באזור קונייטרה על ידי ג'בהת א-נוסרה, ארגון המזוהה עם אל-קאעדה. השבויים שוחררו ביום חמישי

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

לפי דיווחים המבוססים על מקורות באופוזיציה הסורית, קטאר שילמה 20 מיליון דולר לארגון ג'בהת א-נוסרה עבור שחרורם של 45 פקחי האו"ם מפיג'י שנשבו לפני כשבועיים באזור קונייטרה שבסוריה. מקורות אחרים טענו כי הממשלה הקטארית שילמה מיליון דולר עבור כל פקח.

קטאר הודיעה באופן רשמי כי אכן ניהלה את המשא ומתן לשחרור השבויים, אך במשרד החוץ הקטארי לא נקבו בסכומים ולא דיווחו על תנאי השחרור. הפקחים שוחררו ביום חמישי כשהם בריאים ושלמים. דובר מטעם האו"ם גרס לאחר השחרור כי לא שולם כל כופר כדי להבטיח את שחרורם. הפקחים הועברו לתוך ישראל, לפני ששבו לעמדה של האו"ם בצידו הסורי של הגבול. 

הפקחים נשבו ב-28 באוגוסט על ידי פעילי הארגון ג'בהת א-נוסרה המזוהה עם אל-קאעדה, זמן קצר לאחר שהארגון השתלט על הצד הסורי של מעבר קונייטרה. מספר ימים לאחר מכן, מפקד צבא פיג'י מסר כי הארגון לא דרש כופר עבור השבויים, אך תבע כי שם הארגון יוסר מרשימת ארגוני הטרור של האו"ם, וכן כי יועברו פיצויים עבור שלושה מפעיליו שנהרגו במהלך הלחימה בסוריה. 

זמן קצר לפני שחרורם של הפקחים ביום חמישי, הועלה לאתר יו-טיוב סרטון ובו נראים השבויים. אחד מהם אף נראה מדבר למצלמה באנגלית, ומאשר כי הסרטון עדכני וכי הם מטופלים היטב. דובר הממשלה של פיג'י אישר כי אלה הם אכן הפקחים.

באותו יום שבו נשבו הפקחים מפיג'י, כותרו שתי קבוצות של משקיפי או"ם פיליפינים על ידי ארגוני המורדים באזור בתקריות נפרדות. קבוצה אחת של 35 פקחים חולצה בתום קרב יריות כמה שעות לאחר שנלכדו, והשנייה, של כ-40 פקחים, נמלטה בשעות הלילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ