החל המבצע המורחב נגד דאעש בעיראק: ארה"ב תקפה מדרום לבגדאד

הצבא האמריקאי הרחיב הלילה את שדה הקרב שלו בעיראק, כצעד ראשון ביישום תוכנית אובמה החדשה למלחמה במדינה האיסלאמית

אי-פי וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי וגרדיאן

מטוסי הקרב האמריקאים שבו הלילה (שלישי) לשמי עיראק, כחלק מהרחבת תוכנית הלחימה האמריקאית נגד המדינה האיסלאמית. בפעם ה-162 מאז ה-8 באוגוסט, מטוסים אמריקאים תקפו עמדות של הארגון, שלפי הפיקוד המרכזי של ארה"ב שימשו לירי על כוחות הביטחון העיראקים.

בניגוד ל-161 התקיפו שקדמו לה, התקיפה הנוכחית ארעה "מדרום-מערב לבגדאד", ובכך הרחיבה את שדה הקרב האמריקאי. התקיפות האמריקאיות בחודש האחרון התמקדו בעמדות דאעש בצפון עיראק ומערבה – באזור אירביל בירת החבל הכורדי, סכר מוסול או הר סינג'אר.

התקיפה, שלפי הפיקוד המרכזי הצליחה להרוס את עמדות הלחימה של דאעש, מגיעה בעקבות נאומו של אובמה בשבוע שעבר בו הבטיח לצאת למתקפה רחבה יותר נגד המדינה האיסלאמית בעיראק, ובהמשך גם בסוריה. מארצות הברית נמסר כי מדובר בצעד הראשון בתוכנית החדשה, שכן התקיפות הקודמות נעשו במטרה להגן על אנשי צוות או אינטרסים אמריקאים, או לסייע לפליטים לברוח בשלום.

חייל כורדי יורה פצמ"ר לעבר אזור הנמצא בשליטת "המדינה האיסלאמית", אתמול צילום: רויטרס

יותר מ-30 מדינות התחייבו אתמול לסייע למבצע שמובילה ארה"ב למיגור ארגון המדינה האיסלאמית בעיראק, ולהעמיד לידי ממשלת האחדות החדשה בבגדאד את "כל האמצעים הדרושים" לשם כך. בהודעה משותפת שפרסמו שרי חוץ ממדינות אירופיות, ערביות ואחרות שבאו לוועידה שכינס נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, הם התחייבו להגיש את "הסיוע הצבאי הדרוש" למשימה, אך לא התייחסו לאפשרות של הרחבת המבצע לשטח סוריה.

במהלך הוועידה בפריז, שבה השתתפו בין היתר נציגים מהאו"ם, מהליגה הערבית ומחמש החברות הקבועות במועצת הביטחון, נדונה אסטרטגיה שתינקט נגד הארגון הג'יהאדיסטי השולט בחלקים נרחבים ממערב עיראק וממזרח סוריה. הולנד אמר כי נדרשת "תגובה עולמית" לאיום שמציבים לוחמי המדינה האיסלאמית.

את האסטרטגיה שלו למאבק במדינה האיסלאמית הציג נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בשבוע שעבר, בנאום מיוחד שנשא לאומה האמריקאית. אובמה אמר כי אין מקום בטוח למי שמאיים על ארה"ב, ציין כי ארצו תרחיב את התקיפות בעיראק והבהיר כי לא תהסס לתקוף גם בסוריה. עם זאת, הנשיא הדגיש כי ארה"ב תבצע תקיפות אוויריות בלבד במלחמתה נגד הארגון, ולא תערב בה כוחות קרקעיים.

"ייקח זמן למגר סרטן כמו המדינה האיסלאמית, אבל אני רוצה להבהיר לעם האמריקאי שחיילים קרביים של ארה"ב לא יילחמו על אדמת מדינה זרה. המאמץ הצבאי הזה יהיה שונה מהמלחמות בעיראק ובאפגניסטאן", הדגיש אובמה.

הנשיא לא קבע בנאומו מסגרת זמנים למבצע הצבאי נגד הארגון, אך ציין כי "המטרה ברורה: אנחנו נפגע ולבסוף גם נהרוס את המדינה האיסלאמית באמצעות אסטרטגיה מקיפה ומתמשכת למלחמה בטרור", ומנה ארבעה מרכיבים מרכזיים בתוכניתו להפלת הארגון: הרחבת התקיפות בעיראק מעבר להגנה על אמריקאים וסיוע לאוכלוסייה אזרחית; הגברת התמיכה בכוחות המתנגדים לטרוריסטים, עם שליחת עוד 475 יועצים צבאיים שיסייעו לכוחות העיראקיים והכורדיים באימונים, במודיעין ובציוד; חיזוק מערכי היסוד של ארה"ב לסיכול התקפות המדינה האיסלאמית; והמשך מתן סיוע הומניטארי לאזרחים שנעקרו על ידי הארגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ