שוב תקיפות אוויריות מסתוריות בבירת לוב

המדינה המשוסעת ממשיכה להיות שדה קרב ליריבויות אזוריות גדולות יותר, כשהשחקניות המרכזיות הן קטאר, סוריה, מצרים ואיחוד הנסיכויות

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

מטוסי קרב בלתי מזוהים ביצעו אתמול (שני) ארבע תקיפות באזור טריפולי בירת לוב, וגרמו למותו של אדם אחד ולפציעתם של חמישה אחרים, כך אמרו גורמי מיליציה איסלאמים במדינה.

סדרת תקיפות מסתוריות בלוב, שגורמים בארצות הברית ייחסו בעבר למצרים ולאיחוד הנסיכויות, חיזקו את התפישה לפיה לוב הופכת לשדה קרב למאבקים אזוריים, כשטורקיה וקטאר מגבות את המיליציות האיסלאמיות, ומצרים, סעודיה ואיחוד הנסיכויות מגבות את מתנגדיהן.

ההתערבות האזורית מעיבה על המדינה ההולכת ומתפלגת, שצללה לתוך מהומה בעקבות ההפיכה בגיבוי נאט"ו ב-2011 שהובילה להדחת הדיקטטור מועמר קדאפי, אך גם יצרה מציאות של מיליציות חמושות וסוררות במידה גוברת.

אזורי הקרבות בטריפוליצילום: אי־אף־פי

מוחמד אל-קריאני, דובר ברית "השחר הלובי", אמר כי התקיפות האוויריות כוונו לעיירה המרוחקת כ-60 קילומטרים מטריפולי. הוא סיפר כי אנשי צבא אמרו לתושבים לעזוב את אזורי התקיפות. גורם מיליציה אחר אמר כי היעד לתקיפות היה מחסן תחמושת של "השחר הלובי", ושמטרתן היתה לערער את האחיזה של המיליציה בבירה.

ארגון גג המאגד בתוכו את המיליציות האיסלאמיות במדינה, הנקרא "חדר מבצעים למהפכנים מלוב", מסר כי התקיפה בוצעה על ידי מטוסי קרב של איחוד הנסיכויות, ותיאר אותה כ"כישלון".

בלוב יש כעת שני בתי פרלמנט שונים ושתי ממשלות. אחד מהפרלמנטים נבחר לאחרונה ונמצא בעיר טובוק, לשם עבר אחרי שהמיליציות האיסלאמיות השתלטו גם על הבירה טריפולי וגם על העיר השנייה בגודלה במדינה, בנגאזי. הפרלמנט האיסלאמי נשאר בטריפולי, והוא מגובה על ידי המיליציות.

ההשתלטות האיסלאמית על הבירה הגיעה אחרי שבועות של קרבות שאילצו כמעט רבע מיליון מתושבי לוב לברוח מבתיהם. בימים האחרונים של הקרב על טריפולי באוגוסט, הכתה סדרת תקיפות אוויריות מסתוריות ביעדי מיליציות סמוך לשדה התעופה. אולם, ההתקפות לא הצליחו למנוע מהג'יהאדיסטים להשתלט על שדה התעופה, והם הצליחו לחזק את אחיזתם בעיר.

גורמים רשמיים בארצות הברית אמרו שהתקיפות בחודש שעבר בוצעו במשותף על ידי מצרים ואיחוד הנסיכויות, כשמצרים מספקת תמיכה לוגיסטית למטוסים של איחוד הנסיכויות. באיחוד סירבו להגיב לטענות, ובמצרים גורמים רשמיים הכחישו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ