ארה"ב מובילה סבב תקיפות נוסף בסוריה

גורמים בממשל אישרו שהתקיפות כוונו למאגרי נפט בשליטת המדינה האיסלאמית. הבוקר דווח כי לפחות 14 מלוחמי הארגון נהרגו הלילה בתקיפות

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
"הארץ"

לפחות 14 לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש) נהרגו הלילה (חמישי) בתקיפות חיל האוויר האמריקאי וחילות האוויר של מדינות ערב השותפות למאמץ המלחמתי נגד הארגון. בתקיפות שבוצעו בצפון-מזרח סוריה, נהרגו גם חמישה אזרחים, כך דיווח הבוקר ארגון המשקיפים הסורי לזכויות אדם, היושב בבריטניה. גורמים בפנטגון אישרו יותר מוקדם במהלך הלילה את דבר התקיפות, אולם דובר הפנטגון, ג'ון קירבי, אמר כי בשל העובדה שהפעילות הצבאית נמשכת, לא יינתנו בשלב זה פרטים נוספים אודות מטרותיה. 

על פי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, גורמים בממשל האמריקאי ציינו כי התקיפות נעשו בשיתוף צבאות סעודיה ואיחוד האמירויות, וכוונו לעבר מאגרי נפט ובתי זיקוק שבשליטת המדינה האיסלאמית בשטח סוריה, במה שנראה כניסיון "לייבש" את אחד ממקורות ההכנסה המרכזיים של הארגון הקיצוני.

מוקדם יותר הפנטגון אישר כי הקואליציה בראשות ארצות הברית תקפה חמש מטרות נוספות של ארגון "המדינה האיסלאמית" בסוריה ובעיראק. שלשום ארצות הברית ובנות בריתה ביצעו תקיפות נרחבות נגד "המדינה האיסלאמית" וארגוני טרור נוספים בשטחי סוריה. בתקיפות אתמול נהרגו עשרות בני אדם ב-14 הפצצות אוויריות על מפקדות ומתקנים של ארגון המדינה האיסלאמית בעיר א־ראקה שבצפון־מזרח סוריה ובסביבתה. ההתקפה כללה ירי טילי שיוט משתי ספינות קרב המשייטות בים האדום ובמפרץ הפרסי. בהפצצות השתתפו – מלבד ארצות הברית – סעודיה, קטאר, בחריין, ירדן ואיחוד הנסיכויות.

טייסי חיל האוויר הסעודי מתכוננים לתקיפה בסוריה, השבועצילום: אי־פי

עד כה גם צרפת לקחה חלק בתקיפות בעיראק, ואתמול הביע ראש ממשלת בריטניה, דיויד קמרון, תמיכה באפשרות שמדינתו תצטרף לתקיפות במדינה. "זה נכון שבריטניה צריכה לעבור לשלב פעולה חדש", אמר קמרון במהלך עצרת האו"ם בניו יורק. הוא ציין כי יכנס את הפרלמנט הבריטי כבר ביום שישי בכדי לאשר תקיפות נגד המדינה האיסלאמית בעיראק.

בתוך כך, בתום כינוס של מועצת הביטחון של האו"ם, אושרה אמש הצעה אמריקאית המחייבת את כל המדינות החברות בארגון לחוקק חוקים האוסרים על הצטרפות ללחימה בארגונים האיסלאמיסטיים, ומגדירים אותה כעבירה פלילית חמורה. 

בדיון מיוחד שקיימה המועצה בהובלתו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הצביעו 15 המדינות החברות בה פה אחד לאימוץ הצעה אמריקאית הקוראת לקהילה הבינלאומית לשתף פעולה במאמצים למנוע מלוחמים זרים להצטרף לשורות המדינה האיסלאמית, כמו גם לארגונים איסלאמיסטיים נוספים. בהצעה מודגש הצורך להיאבק בשיטות הגיוס, החימוש ומימון הנסיעות של המגוייסים ללחימה בארגונים אלו, תוך הטלת עונשים כבדים על המעורבים. המסמך כולל בתוכו גם קריאה למדינות להגביר את רמת שיתוף המידע בכל הנוגע לתנועות של אלו החשודים בפעילות טרור בשטחיהן. כמו כן, חברי המועצה קראו לשחרור מידי, ללא תנאים מוקדמים, של אלו המוחזקים כבני ערובה על ידי המדינה האיסלאמית, חזית ג'בהת אל-נוסרה וקבוצות נוספות.

ההחלטה התקבלה תחת סעיף 7 באמנת האו"ם, עובדה המחייבת את 193 המדינות החברות בארגון לפעול על פיה, ומאפשר למועצה להפעיל למולן סנקציות כלכליות וצבאיות במידה וימנעו מפעולה בנידון. היא התקבלה לאחר שבשבועות האחרונים העריכו גורמי מודיעין כי כ-12,000 לוחמים מלמעלה מ-70 מדינות שונות הצטרפו עד כה ללחימה בסוריה ובעיראק.

במהלך כינוס עצרת האו"ם התייחס אובמה לעריפת ראשו של התייר הצרפתי באלג'יריה, אשר גונתה על ידי מועצת הביטחון במהלך הישיבה. "רבות מהאומות שנציגיהן כאן היום, כולל זו שלי, ראו איך אזרחיהן נהרגו על ידי טרוריסטים", אמר. "אם יש איום שאומה אחת אינה יכולה להתמודד איתו לבד, הוא זה של טרוריסטים החוצים גבולות ומאיימים בביצוע מעשי אלימות מתועבים". הוא הוסיף כי "הבטחות על הנייר לא יוכלו להבטיח את שלום אזרחינו, וכוונות טובות לא יעצרו אפילו לא מתקפת טרור אחת. על המילים להיהפך לפעולות קונקרטיות לאורך השנים הקרובות".

בנאום שנשא קרא הנשיא האמריקאי למדינות ערב לנקוט בצעדים מעשיים על מנת לדחות את האידיאולוגיה המניעה ארגונים כמו המדינה האיסלאמית, ולפגוע בדרכי המימון שלהם. "אף כוח חיצוני לא יכול להביא לשינוי הלבבות והנפשות הפועלות", אמר.

גם נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, התייחס בשני נאומיו בעצרת למעבר של אזרחים ללחימה בסוריה ובעיראק. בין היתר הגיב להאשמות המושמעות נגד מדינתו, המאפשרת לאלפי הלוחמים לחצות את גבולותיה לסוריה. "לטורקיה תפקיד מרכזי במלחמה בטרור, אבל היא אינה מקבלת סיוע מספיק", אמר. "אנחנו יכולים לעצור את זרם הטרוריסטים רק אם נקבל עזרה ממדינות אחרות. זוהי אינה המלחמה רק של טורקיה".

מטוסים אמריקאיים יוצאים לתקיפה בסוריהצילום: רויטרס

תגובות