"הארץ"

המבצע למיגור לוחמי ארגון "המדינה האיסלאמית" נכנס לשלב חדש עם הרחבת ההפצצות האוויריות מעיראק לשטח סוריה. את התקיפות מוביל צבא ארה"ב והוא נעזר במטוסי קרב של לפחות חמש מדינות ערביות – סעודיה, קטאר, איחוד הנסיכויות, בחריין וירדן. טורקיה איננה לוקחת לפי שעה חלק פעיל במבצע.

עד כה כוונו התקיפות נגד מפקדות, מטות לוגיסטיים, מחסנים ותשתיות צבאיות וכן מתקני נפט שנפלו בידי הג'יהאדיסטים בחודשים האחרונים. מרבית התקיפות נעשות באזור העיר א-ראקה, אבו-כמאל שעל גבול סוריה-עיראק, דיר א-זור וא-חסכה. הפצצות נוספות בוצעו סמוך לעיירה קובאני שעל גבול טורקיה, באזור שאליו נמלטו בשבוע האחרון לפחות 150 אלף כורדים סורים, ועליו צרים הג'יהאדיסטים.

22:03: קרבות עזים מתנהלים בין לוחמים כורדים, מגובים בסיוע אווירי אמריקאי, לבין לוחמי המדינה האיסלאמית על השליטה בעיירה קובאני שעל גבול טורקיה-סוריה. עדי ראייה דיווחו על לפחות 18 הרוגים, תשעה כורדים ותשעה ג'יהאדיסטים.

19:37: מטוסי קרב בריטיים שהמריאו מקפריסין הפציצו מטרות של ארגון המדינה האיסלאמית בעיראק. זו הפעם השנייה שמטוסי צבא הוד מלכותה משתתפים בקמפיין האווירי למיגור הג'יהאדיסטים. בתקיפה הנוכחית הופצצו שיירות כלי רכב ומשוריינים.

16:22: ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי, אמר בריאיון לרשת בי-בי-סי כי הוא "מתנגד לחלוטין" למעורבותן של מדינות ערביות בתקיפות יעדי המדינה האיסלאמית בתוככי עיראק. לדברי אל-עבאדי, היכולת האווירית של מדינות ערב "מכסה פערים רבים" ביכולות העיראקיות להיאבק בג'יהאדיסטים.

13:00: כוחות הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב נגד המדינה האיסלאמית ביצעו כמה תקיפות נגד יעדי הארגון בעיירה הכורדית קובאני שנכבשה על ידו בצפון סוריה. עדי ראייה בצד הטורקי של הגבול מסרו כי מטוסים אמריקאים תקפו בדרום מזרח העיירה ותימרות עשן כבד עלו מהאזור. במקביל דיווח ארגון סורי לזכויות אדם ממקום מושבו בבריטניה כי לוחמי המדינה האיסלאמית ערפו את ראשיהם של תשעה חיילים כורדים, בהם שלוש נשים, שנשבו במהלך הקרבות בעיירת הגבול הכורדית. הארגון מסר עוד כי בקרבות הלילה באזור נהרגו עשרות לוחמי דאעש וחיילים כורדים.

11:50: טורקיה עשויה לשלוח חיילים לסוריה ולעיראק ולאפשר למדינות זרות להשתמש בבסיסיה כחלק מהמאבק הבינלאומי בארגון המדינה האיסלאמית, כך לפי הצעת הממשלה שתובא להצבעה בפרלמנט מחר. התקדמות לוחמי הארגון בגבול סוריה-טורקיה הפיעלה לחץ על אנקרה לשחק תפקיד משמעותי יותר בקואליציה בהנהגת ארצות הברית שמבצעת בשבוע האחרון תקיפות אוויריות בסוריה.

30/09/14:

דגלי המדינה האיסלאמית וג'בהת א-נוסרה במחוז אידליבצילום: אי־פי

23:45: "מנדט פרלמנטרי שיאפשר לטורקיה לנקוט פעולה צבאית בעיראק ובסוריה, יכסה את כל האיומים והסיכונים האפשריים", כך אמר היום סגן ראש הממשלה של טורקיה, בולנט ארינץ'. הפרלמנט צפוי להצביע ביום חמישי על הצעת הממשלה להרחיב את המנדט הקיים, המתיר לטורקיה לתקוף לוחמים כורדים בצפון עיראק ולהתגונן מפני כל איום מכוחותיו של בשאר אסד. ההצבעה תתקיים על רקע התקדמותם של לוחמי "המדינה האיסאלמית" בצפון סוריה והעימותים בינם לבין לוחמים כורדים בגבול טורקיה.

23:00: אישתו של עובד הסיוע הבריטי המוחזק בשבי המדינה האיסלאמית בסוריה, פנתה היום באמצעות הטלוויזיה לשוביו, בבקשה שישחררו אותו. אלן הנינג, נהג מונית לשעבר בן 47, נחטף בדצמבר לאחר שחצה את הגבול מטורקיה לסוריה עם שיירת סיוע. אישתו, ברברה הנינג, אמרה בקטע המצולם: "בבקשה שחררו אותו. אנחנו צריכים אותו חזרה בבית".

19:38: מטוסי קרב בריטיים תקפו לפני זמן קצר מטרות של ארגון המדינה האיסלאמית בעיראק. זוהי התקיפה הבריטית האווירית הראשונה מאז החלה הקואליציה הבינלאומית בהנהגת ארה"ב את המבצע למיגור דאעש. בסוף השבוע הצביע הפרלמנט הבריטי בעד הצטרפות לתקיפות, ואף שלחה את מטוסיה לקפריסין, משם ביצעו כמה גיחות למטרות סיור.

11:43: בכיר איראני אמר כי טהראן תחמש את צבא לבנון במאבקו באיסלאמיסטים הקיצוניים שמאיימים לחדור אליה מסוריה. עלי שמחאני, מזכיר המועצה האיראנית לביטחון לאומי, לא מסר פרטים על כלי הנשק והתחמושת שיועברו ללבנון, אך ציין כי העסקה תסוכם בביקורו הקרוב של שר ההגנה הלבנוני בטהראן.

צבא לבנון נאבק זה כחודשיים להשיב לידיו את השליטה בעיירה ערסאל, וזאת אחרי ש-20 חיילים ושוטרים נפלו בשבי ג'יהאדיסטים שהשתלטו עליה. שניים מהחיילים הוצאו להורג וראשם נערף ובן ערובה שלישי נורה למוות. יצויין כי גם ארה"ב העבירה באחרונה מספר משלוחי נשק לצבא לבנון.

חיידר אל-עבאדיצילום: אי־פי

11:30: שר הפנים הצרפתי, ברנאר קזנוב, אמר כי בשנה האחרונה חל זינוק במספר הצרפתים שמתגייסים לשורות המדינה האיסלאמית בעיראק ובוסוריה. לדבריו, הדבר מצדיק את החקיקה חדשה למאבק בטרור שהתקבלה החודש בפרלמנט הצרפתי.

בראיון לתחנת הרדיו RTL אמר קזנוב כי מספר הצרפתים שפועלים בשורות קבוצות ג'יהאדיסטיות במזרח התיכון זינק ב-74 אחוז השנה, לכאלף בני אדם. נתון זה כולל צרפתים שנסעו ושבו וכן אזרחים שהביעו נכונות להתגייס.

10:07: ארגון המדינה האיסלאמית פרסם סרטון וידאו, שלישי במספר, שבו נראה השבוי ג'ון קנטיל. בסרטון קורא העיתונאי הבריטי מסר תגובה לנאום שנשא נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לציון יום השנה לפיגועי 11 בספטמבר 2001. בסיום הסרטון אומר קנטיל כי המדינה האיסלאמית "מקדמת בברכה" כל מפגש עם צבאו של אובמה, אותו מכנה הארגון "צבא בשלבי בנייה".

08:00: המבצע למיגור הג'יהאדיסטים מעיראק ומסוריה עלה עד כה כמעט מיליארד דולר ומחירו צפוי להסתכם ב-2.4-3.8 מיליארד דולר לשנה, אם יימשכו הפעולות האוויריות והקרקעיות בקצב הנוכחי. בהערכה שפרסם מכון המחקר האמריקאי Center for Strategic and Budgetary Assessments נאמד כי הרחבת התקיפות האוויריות, ובוודאי שהרחבת הפעילות הקרקעית, יובילו לעלייה דרמטית בהוצאות עד לכדי 13-22 מיליארד דולר.

שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, אמר לכתבים בשבוע שעבר כי הפנטגון הוציא 7-10 מיליון דולר ליום מאז 16 ביוני בפעולות שונות נגד הג'יהאדיסטים. מאז החלה ארה"ב את תקיפותיה בעיראק ובסוריה ב-8 באוגוסט בוצעו 290 הפצצות, מהן 265 על ידי חיל האוויר האמריקאי.

29/09/14:

19:28: שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, אמר בנאומו בעצרת האו"ם כי ארצו "תומכת בכל מאמץ בינלאומי למאבק בטרור", אך אמר כי מאמץ כזה חייב להיעשות תוך כיבוד הריבונות הסורית ותוך ניסיון להימנע מפגיעה בחפים מפשע. מועלם הזהיר כי פעולה צבאית של מדינות מסוימות, כשכמה מהן ממשיכות לתמוך בארגונים איסלאמיסטיים, עלול להוביל לכך שהמאמץ יימשך "עשורים", וקרא לקהילה הבינלאומית ללחוץ על מדינות אלו לחדול מכך.

14:35: כוחות קרקעיים עיראקים, מגובים מטוסי קרב, בלמו את התקדמות לוחמי המדינה האיסלאמית לעבר העיירה אמרייאט אל-פלוג'ה, כ-40 קילומטרים ממערב לבגדאד. כלי תקשורת מדווחים על קרבות עזים באזור הכביש שמוביל מבגדאד לעיר פלוג'ה ומשם צפונה. כביש זה נשלט על ידי הג'יהאדיסטים. במקביל, בי-בי-סי דיווח כי מטוסי קרב אמריקאים תקפו הלילה מטרות במחוז אנבאר שבמערב עיראק.

11:21: מטוסי קרב של צבאות הקואליציה הפציצו הלילה מטרות של ארגון המדינה האיסלאמית בארבעה מחוזות בצפון ובמזרח סוריה. בין היתר הופצצו בסיסים צבאיים וממגורה גדולה במחוז חאלב, ארבעה שדות נפט בא-ראקה וא-חסכה. עוד דווח על הפצצות באזור העיירה תל-עבאייד, שבסביבתה מרוכזים רבבות פליטים כורדים שנמלטו מכפריהם עקב התקדמות הג'יהאדיסטים צפונה לעבר הגבול הטורקי. תושבים באזור מסרו כי בין היתר הופצצו מתקן צבאי ובית ספר נטוש.

אובמה פנה שוב לעולם המוסלמי - הפעם עם נבוט ביד/ חמי שלוהקואלציה נגד דאעש: הזדמנות למורדים הסונים/ ג'קי חוריהתקיפות בסוריה משיבות לאובמה את המומנטום שאיבד/ חמי שלואובמה: גאים לעמוד לצד מדינות ערב, המאבק בדאעש אינו רק של ארה"ב / הארץ ארה"ב עדכנה מראש את ישראל / ברק רבידחורסאן: הזרוע הקדמית החדשה של אל-קאעדה לפיגועי ראווה / ניו יורק טיימס

ארגון זכויות אדם העוקב אחר הנעשה בסוריה ממקום מושבו בבריטניה דיווח כי מספר הנפגעים בתקיפות אינו ברור. בנוסף דווח על תקיפה אווירית סמוך למתקן הגז "קונקו" בדיר א-זור. המתקן מפעיל את תחנת הכוח ג'נדאר בעיר חומס, המספקת חשמל לכמה מחוזות בסוריה. חלק מהפגזים נפלו סמוך לשער הכניסה ולפי דיווחים אחרים המתקן לא נפגע. לא נמסרו לפי שעה פרטים נוספים אודות אירוע זה.

08:47: העיתון הבריטי "גרדיאן" מדווח כי גורמים בכירים בארגוני הטרור ג'בהת א-נוסרה והמדינה האיסלאמית מקיימים מפגשי תיאום, במה שנראה כשלב הראשון לקראת איחוד אפשרי בין הפלגים. לפי הדיווח, בין שני הארגונים אין עדיין הסכמות אולם נראה שחלק מלוחמי א-נוסרה יופנו לחיזוק שורות המדינה האיסלאמית לנוכח המתקפה הבינלאומית.

בין ג'בהת א-נוסרה לבין המדינה האיסלאמית שררה מתיחות מאז אשתקד, אולם לפי הדיווח בשנה האחרונה חלה התקרבות בין קבוצות שונות משני הארגונים, בעיקר בצפון סוריה.

אתמול פרסם מפקד ג'בהת א-נוסרה, אבו מוחמד אל-גולני, הקלטה בת 25 דקות שבה תיאר את המתקפה הבינלאומית "קואליציה צלבנית" נגד המוסלמים הסונים. "נשתמש בכל מה שיש לנו כדי להגן על העם הסורי", אמר. דובר הארגון פרסם זמן קצר קודם לכן הודעה לפעילים ברשתות החברתיות, שבה אמר כי המלחמה בסוריה "תהיה ארוכה ולא תימשך חודשים או שנים, אלא עשרות שנים".

28/09/14

21:47: טורקיה אינה יכולה להישאר מחוץ לקואליציה הבינלאומית הנאבקת בארגון המדינה האיסלאמית - כך אומר נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הערב. עד כה סרבה אנקרה להתחייב למעורבות צבאית במבצע, אך נראה שמאז ביקורו של ארדואן בארה"ב בשבוע שעבר, חל שינוי במדיניותו.

"נדון עם המוסדות המתאימים שלנו השבוע. ברור שנהיה היכן שעלינו להיות", אמר ארדואן בנאום בפני כינוס של הפורום הכלכלי העולמי באיסטנבול, שעליו דיווחה סוכנות הידיעות אי-אף-פי. "איננו יכולים להישאר מחוץ לזה", הוסיף.

פליטים כורדים מפילים את גדר הגבול בין סוריה לבין טורקיה סמוך לקובאניצילום: אי־פי

19:38: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר בראיון לרשת סי-בי-אס כי סוכנויות המודיעין האמריקאיות המעיטו ביכולות ארגון המדינה האיסלאמית לגבור על הצבא העיראקי, ולא ייחסו את החשיבות המספקת לאירועים בסוריה. 

"בשנים האחרונות, בזמן התוהו ובוהו שהתחולל בסוריה, הצליחו גורמי הג'יהאד הקיצוני לנצל את המצב ולהתבסס", אמר. לדבריו, בזמן הנוכחות הצבאית האמריקאית בעיראק, ירדו אותם גורמים למחתרת. עוד אמר אובמה, כי בשנים האחרונות הפכה סוריה ל"גראונד זירו" של גורמי הטרור העולמי. אובמה אישר דברים שאמר לאחרונה מנהל המודיעין הלאומי האמריקאי, ג'יימס קלאפר, לפיהם "לא צפינו מראש את קריסת כוחות הביטחון העיראקיים בצפון המדינה".

16:45: שר החוץ הסעודי אמר כי המלחמה נגד הקיצוניים במזרח התיכון עשויה לקחת שנים, וכי אסור שתיעצר, לפני שכל ארגוני הטרור יחוסלו. 

סעודי אל-פייסל, שארצו משתתפת במבצע האווירי נגד המדינה האיסלאמית שמובילה ארה"ב, קרא למדיניות ולהחלטות נחרצות יותר במסגרת המאבק בטרור. "המצב היום מסוכן מאוד", אמר והוסיף, "הטרור התפתח, מתאים לצבאות, ומאיום על נקודות מסוימות, לאיום על אומות".

13:20: דף טוויטר שמזוהה עם גורם באל-קאעדה מדווח על מותו של מוחסיין אל-פדלי, מי שעומד להערכת המודיעין האמריקאי, בראש תא הטרור חורסאן, שמפקדותיו ממערב לעיר חאלב הופצצו בשבוע שעבר. ההודעה, עליה דיווח לראשונה אתר SITE העוקב אחר פעילותם של ארגוני טרור באינטרנט, באה אחרי כמה ימים שבהם לא היה ברור אם אל-פדלי, כווייתי בן 33, נפגע בהתקפה.

אל-פדלי נחשב למקורב למנהיג אל-קאעדה, איימן אל-זוואהירי, הגיע בשנה שעברה לסוריה מפקיסטאן על מנת להקים זרוע חדשה לתכנון פיגועי ראווה במערב. ב-2012 הציע משרד החוץ האמריקאי פרס של 7 מיליון דולר על ראשו של אל-פדלי. בהודעה שפורסמה אז נאמר כי אל-פדלי הוא אחד ממקורביו של אוסמה בן לאדן וכי אחד מאלה שידעו מראש על מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001.

12:00: תושבים באזור גבול טורקיה-סוריה דיווחו כי מטוסי קרב תקפו הלילה בית זיקוק בעיירה תל-עבייד, הנשלט על ידי ארגון המדינה האיסלאמית. בימים האחרונים הציבה הקואליציה הבינלאומית שתוקפת בעיראק ובסוריה את מתקני הנפט ושדות הקידוח בראש סדר העדיפויות.

08:24: לוחמי המדינה האיסלאמית משנים טקטיקה לנוכח ההפצצות האוויריות בצפון עיראק ונוטשים את שיירות הטנדרים לטובת אופנועים, אופניים וכלי רכב אזרחיים. עדי ראייה ומקורות בשבטים החיים באזור אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי בבתים רבים הועלמו דגלי הארגון מהגגות ומהחלונות מחשש לפגיעה מערבית.

עוד דווח על ירידה במספר מחסומי הדרכים של הג'יהאדיסטים לאיתור "כופרים" ועל ירידה בהיקף השימוש שהם עושים בטלפונים סלולריים. לדברי תושבים, הג'יהאדיסטים התפצלו לקבוצות קטנות יותר בניסיון למתן את כמות הנפגעים בתקיפות.

07:11: הממשל האמריקאי אינו פוסל את האפשרות להכריז על המרחב האווירי בצפון-מזרח סוריה כאזור ללא טיסה וזאת כדי להגן על אזרחים מפני הפצצות של חיל האוויר הסורי - כך דיווח העיתון ניו יורק טיימס.

מוחסיין אל-פדליצילום: ללא קרדיט

שר ההגנה צ'אק הייגל וראש המטות המשולבים הגנרל מרטין דמפסי אמרו בסוף השבוע כי הם פתוחים לבקשתו של נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן ליצור אזור ללא טיסה וכן אזור חיץ לאורך הגבול הטורקי-סורי, אליו נמלטו החודש רבבות פליטים כורדים. דמפסי אמר כי "ייתכן שסוגיית אזור החיץ תהפוך לאפשרית בנקודה מסוימת, אך לא באופן מיידי. יצירת אזור חיץ, או אזור אסור בטיסה, יחייב מטוסים לנטרל את מערכות ההגנה האווירית של סוריה".

27/09/14

20:40: ארגון סורי לזכויות אדם שמושבו בבריטניה דיווח כי 23 לוחמי המדינה האיסלאמית נהרגו בתקיפות האחרונות שביצעה הקואליציה נגד דאעש בסוריה. תקיפות שהסבו נזק רב מאוד כוונו לעבר שדה תעופה בצפון המדינה. לדברי פעילי הארגון, כ-30 פיצוצים נשמעו בסבב התקיפות האחרונות רק במחוז א-ראקה, בו ממוקמת מפקדתו הראשית של הארגון. אולם, נדמה כי התקיפות לא פגעו ביכולותיהם של לוחמי המדינה האיסלאמית להמשיך במתקפה על העיירה קובאני, הסמוכה לגבול עם טורקיה. במהלך היממה האחרונה המשיכו לוחמיו להפגיז את חלקה המזרחי ולהתקרב לכיבושה. על פי הדיווח, 40 לוחמים כורדים נהרגו בחמשת הימים האחרונים כתוצאה מהלחימה באזור.

19:00: פיקוד המרכז של הצבא האמריקאי (סנטקו"ם) הודיע כי ארצות הברית וחברות בקואליציה נגד המדינה האיסלאמית תקפו הערב מטרות נוספות בשטח סוריה. על פי הודעת הפיקוד, בתקיפות השתתפו גם ערב הסעודית, ירדן ואיחוד הנסיכויות. במקביל, משרד ההגנה הבריטי הודיע כי מטוסי חיל האוויר המלכותי ששוגרו לעיראק מוקדם יותר חזרו לאחר שאספו מודיעין למטרות תקיפה, אך מבלי שביצעו תקיפות באזור.  

התקיפות האחרונות של הקואליציה נגד דאעש אירעו בשעה ששר החוץ הסורי, וואליד אל-מועלם, אמר בראיון שנתן בשולי עצרת האו"ם לרשת אל-מיאדין הלבנונית כי על ארצות הברית לפעול בשיתוף פעולה עם דמשק, אם ברצונה להכריע את לוחמי המדינה האיסלאמית, והוסיף כי "תקיפות אוויריות לבדן לא יוכלו למגר את הארגון".

בעבר ארצות הברית פסלה כל אפשרות לתיאום עם נשיא סוריה, בשאר אל-אסד. בהודעה שפרסם הבית הלבן נאמר כי היועצת לביטחון לאומי, סוזן רייס, אמרה אתמול לנציגי אופוזיציה סורים עימם נפגשה כי שלטון אסד איבד את הלגיטימיות שלו, וכי התקפות ארצות הברית ושותפותיה לקואליציה מכוונות רק נגד כוחות המדינה האיסלאמית.

17:00: ארבע פצצות מרגמה התפוצצו בשטח טורקיה, סמוך לגבול עם סוריה. הפיצוץ אירע באזור בו מתחוללים בימים האחרונים קרבות בין הכוחות הכורדיים לבין לוחמי המדינה האיסלאמית על השליטה בעיירה קובאני. שני בני אדם נפצעו כתוצאה מהירי. למעלה מ-150,000 כורדים ברחו מהעיירה ומהכפרים הסובבים אותה בשבוע האחרון וחצו את הגבול לטורקיה.

16:40: שני מטוסים בריטים המריאו מקפריסין, במטרה לבצע תקיפות ראשונות בעיראק. זאת לאחר שהפרלמנט הבריטי אישר אתמול ברוב קולות את הצטרפות בריטניה למתקפה נגד דאעש. זמן קצר לאחר שהמריאו המטוסים, הוציא משרד ההגנה הבריטי הודעה לפיה המטוסים חגים מעל עיראק ומוכנים לתקוף ברגע שיזוהו המטרות הראויות.

14:01: שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הביע ספקות ביחס לחוקיות המבצע למיגור המדינה האיסלאמית בסוריה, שכן לדבריו התקיפות האוויריות נעשות ללא אישור וללא שיתוף פעולה מצד דמשק. "אנו מאמינים שכל פעולה גלובלית, כולל שימוש בכוח, כדי להתגבר על איום הטרור, צריכה להיעשות בהתאם לחוק הבינלאומי", אמר לברוב בשולי העצרת הכללית של האו"ם. "חשוב מאוד שיווצר שיתוף פעולה שכזה עם ממשלת סוריה".

12:40: כתב הבי-בי-סי מדווח כי תקיפות אוויריות פגעו בלוחמי המדינה האיסלאמית הצרים על העיירה הסורית קובאני שבגבול סוריה. מטוסי קרב חגו מעל האזור בשעות הלילה ונשמעו פיצוצים. לוחמים כורדים מגנים על העיירה מהתקדמות האיסלאמיסטים, וכ-140 אלף אזרחים כורדים נמלטו ממנה ומהאזורים הסמוכים בשבוע האחרון וחצו את הגבול אל טורקיה.

פליטים סורים, מרביתם כורדים, מגיעים למחנה מעבר לגבול הטורקי סמוך לעיירה סורוץ'צילום: אי־פי

הלילה דווח כי האיסלאמיסטים מהדקים את הסגר על העיירה, והשתלטו על גבעה הנמצאת 10 קילומטרים מערבית לה. "הם מנסים בכל כוחם להגיע לקובאני", אמר אידריס נאסאן, סגן שר החוץ באזור הכורדי. "ישנה התנגדות מצד YPG [הקבוצה הכורדית החמושה המרכזית בצפון סוריה] וכמה מתנדבים מכורדיסטאן הטורקית. כל ילדה, כל גבר צעיר, כל איש שיכול להילחם, לשאת אקדח, חמושים ומוכנים להגן ולהילחם".

11:35: תקיפות אוויריות שהתבצעו לפי הערכה על ידי הכוחות הבינלאומיים בהובלת ארה"ב, פגעו בשעות הבוקר במטרות של ארגון המדינה האיסלאמית וקבוצות איסלאמיסטיות נוספות במזרח סוריה, כך דיווח ארגון המשקיפים לזכויות אדם בסוריה. לפי הדיווח לפחות 13 פיצוצים נשמעו במחוז א-ראקה, מעוז המדינה האיסלאמית, וכן דווח על נפגעים. עוד נמסר כי מטוסי קרב מפציצים אזורים מזרחית לעיר המדברית פלמירה שבמחוז חומס.

26/09/14

22:37: ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי, סבור כי יהיה צורך להקים כוח שימנה 15-12 אלף חיילים על מנת לכבוש אזורים במזרח סוריה, הנשלטים כעת על ידי ארגון המדינה האיסלאמית. בשיחה עם כתבים התייחס דמפסי להרכב הכוח וציין כי מדובר ב"כוח משולב של עיראקים, כורדים וסורים מתונים" שמתנגדים הן לשלטונו של בשאר אל-אסד והן לג'יהאדיסטים.

בשבוע שעבר העניק הקונגרס האמריקאי אישור לתוכנית שלפיה תאמן ארצות הברית כוחות אופוזיציה מתונים למאבק בלוחמי המדינה האיסלאמית. בשלב הראשון צפויים להתאמן ולהתחמש כ-5,000 חיילים. דמפסי אמר בסנאט כי אם הקמפיין האווירי נגד המדינה האיסלאמית לא יוביל לתוצאות משמעותיות, הוא ימליץ לנשיא ברק אובמה לשלוח כוחות קרקעיים לעיראק. כעת הבהיר דמפסי כי כוח זר שכזה "אינו חייב להיות בהכרח אמריקאי", אך הדגיש כי ההמלצות שיגיש לאובמה ישקפו את דרך שבה ניתן, לדעתו, לעמוד במשימה כפי שהוגדרה – השמדת ארגון המדינה האיסלאמית.‬

19:30: הפרלמנט הבריטי הצביע בעד הצטרפות לקואליציה הצבאית הבינלאומית נגד המדינה האיסלאמית בעיראק, ברוב גדול של 524 חברים מול 43. ההחלטה סוללת את הדרך להשתתפותם המיידית בתקיפות האוויריות של שישה מטוסי טורנדו מדגם GR4 של חיל האוויר המלכותי, המוצבים עתה בקפריסין.

בנאום בפני בית הנבחרים מוקדם יותר היום תיאר ראש הממשלה, דיוויד קמרון, את ההצטרפות למאמץ המלחמתי כהכרחית עבור הביטחון הלאומי של בריטניה, ואמר כי ההתערבות הצבאית לבקשת ממשלת עיראק "מוצדקת מוסרית". "מדובר בטרוריסטים פסיכופטיים שמנסים להרוג אותנו, ועלינו להבין זאת", אמר קמרון. "אם נרצה בכך ואם לא, הם כבר הכריזו נגדנו מלחמה. אי אפשר להמשיך בענייננו, אי אפשר פשוט לקוות שכל זה ייעלם".

ההחלטה אינה מתירה לחיל האוויר לפעול בסוריה, אף על פי שבדיון בפרלמנט, שנמשך שבע שעות, ניסו מחוקקים רבים לדחוק בממשלה להודות כי סביר להניח שתקיפה בסוריה תהיה הצעד הבא במערכה. אף מדינה אירופית לא הסכימה עד כה להצטרף לתקיפות האוויריות בסוריה. מלבד בריטניה, הצטרפו היום לקואליציה גם בלגיה ודנמרק.

18:44: דנמרק הודיעה כי תצטרף לקואליציה הצבאית נגד המדינה האיסלאמית, ותשלח שבעה מטוסי אף-16 להשתתף בתקיפות נגד הארגון בעיראק. ראשת הממשלה הלה ת'ורנינג שמידט אמרה כי בנוסף יישלחו לסייע לקואליציה 250 טייסים ועובדי סיוע נוספים, במשימה שתמשך 12 חודשים. הפרלמנט בדנמרק יצטרך לאשר את ההחלטה, אולם הדבר נחשב לצעד רשמי בלבד.

במקביל אישר הפרלמנט הבלגי את הצטרפות המדינה למערכה למשך חודש אחד. 120 נציגים, בהם שמונה טייסים, יסייעו במתקפות האוויריות נגד המדינה האיסלאמית. שישה מטוסי אף-16 יישלחו למערכה, והם יוכלו לבצע תקיפות בעיראק החל מיום ראשון, כך מסר שר ההגנה של בלגיה.

נזקי הפצצה אמריקאית סמוך לחאלבצילום: רויטרס

14:28: ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, קרא לחברי הפרלמנט להצביע הערב בעד הצטרפותה של בריטניה לתקיפות האוויריות שמובילה ארה"ב בעיראק נגד ארגון המדינה האיסלאמית. קמרון צפוי לנצח בהצבעה שתתקיים בעוד כמה שעות. אם הממלכה אכן תצטרף לחברות הקואליציה בתקיפה, תהיה זו הפעם הראשונה שלונדון יוצאת למערכה צבאית מאז התקיפות נגד מועמר קדאפי בלוב ב-2011.

"האם ישנו איום על העם הבריטי? התשובה היא כן", אמר קמרון לפרלמנט, והוסיף כי הפעולה נגד המדינה האיסלאמית יכולה להימשך "שנים". "אין זה איום בצדו השני של העולם. אם לא נטפל בכך, נתמודד עם חליפות טרור על חופי הים התיכון, ובגבולה של מדינה חברת נאט"ו, עם כוונה מוכרזת ומוכחת לתקוף את מדינתנו ואת אנשינו", אמר.

11:50: משטרות ספרד ומרוקו עצרו לפחות תשעה חשודים בהשתייכות לארגון המדינה האיסלאמית, כך הודיע היום משרד הפנים של ספרד. התשעה השתייכו לקבוצה הפועלת במובלעת הספרדית מלייה שבחוף הצפוני של אפריקה, ובעיר נאדור שבמרוקו. בתקשורת בספרד דווח כי אחד מהעצורים הוא ספרדי והיתר אזרחי מרוקו. במקביל נעצרו היום בבריטניה שני בני אדם נוספים כחלק מהמבצע נגד פעילים הקשורים לארגון האיסלאמיסטי. בכך עלה ל-11 מספר העצורים בבריטניה במסגרת המבצע ביומיים האחרונים.

10:01: הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב תקפה הלילה מהאוויר בתי זיקוק, בסיסים ועמדות של ארגון המדינה האיסלאמית במזרח סוריה, כך מדווח ארגון זכויות אדם המשקיף על מלחמת האזרחים בסוריה. לפי הארגון, התקיפות התרחשו במחוז דיר א-זור, הנשלט כמעט בשלמותו על ידי מורדי המדינה האיסלאמית, והתבצעו מהאוויר ובאמצעות ירי טילים. המטרות כללו בין היתר את שדה הנפט הגדול אל-טנק, הנמצא במזרח דיר א-זור על גבול עיראק.

26/09/17

21:23: האף-בי-איי זיהה את הגבר במסכה שנראה בסרטונים שפירסם ארגון המדינה האיסלאמית כשהוא עורף את ראשיהם של שני בני ערובה, כך אומר הים ראש הבולשת הפדרלית, ג'יימס קומי, בראיון לרשת אי-בי-סי האמריקאית. קומי סירב לחשוף את זהותו של האיש, שגורמים רשמיים אמרו בעבר כי נראה שהוא בריטי, אך אמר כי האף-ביי-אי נעזר בזיהוי בשותפים בינלאומיים.

בכמה סרטונים של דאעש בהם נערף ראשם של בני ערובה מערביים עומד לצידם אדם חמוש – ייתכן שאותו אחד בכל פעם – ומוסר הצהרה לפני הוצאתם להורג. העיתונאים האמריקאים ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף, ועובד הסיוע הבריטי דיוויד היינס נרצחו בצורה הזו בשבועות האחרונים.

20:04: גורמים בכירים בארה"ב אמרו לרויטרס כי אין להם מידע על כך שדאעש מתכנן לתקוף את מערך הרכבות, כפי שאמר מוקדם יותר הערב ראש ממשלת עיראק. אחד מהגורמים הוסיף כי בעבר קיבלה ארה"ב איומים מקבוצות מיליטנטיות לפגיעה במערכי התחבורה, אבל לא התקבל מידע על איום מצד המדינה האיסלאמית.

19:27: כוחות הביטחון של עיראק הצליחו להשיב לעצמם שליטה בשני אזורים במערב המדינה, אחרי שלוחמי "המדינה האיסלאמית" החזיקו בשני בסיסים באזור בשבוע האחרון, כך מסר מפקד המשטרה במחוז. "כוחות הביטחון שלנו, בתמיכת שבטים מקומיים ומטוסים והליקופטרים עיראקיים הצליחו לשחרר את א-סיג'אר ואלבו אתע'ה", אמר המפקד במסיבת עיתונאים במקום.

19:14: ראש ממשלת עיראק אמר כי סוכנות המודיעין של ארצו חשפה מזימה לתקיפה מיידית במערך הרכבות התחתיות של ארצות הברית ופריז. ראש הממשלה חיידר אל-עבאדי אמר כי מתכנני מתקפת הטרור הם זרים שהגיעו להילחם בשורות "המדינה האיסלאמית" בעיראק. כשנשאל אם המזימה סוכלה, השיב אל-עבאדי "לא".  את הדברים אמר ראש ממשלת עיראק לעיתונאים מחוץ לאסיפה הכללית של עצרת האו"ם בניו יורק.

15:48: פעילי ג'יהאד הוציאו להורג בפומבי עורכת דין לזכויות אדם בעיר מוסול, אחרי שמצאו אותה אשמה ב"כפירה". משלחת האו"ם לעיראק דיווחה כי סמירה סאלח אל-נועיימי, נתפסה בביתה ב-17 בספטמבר אחרי שפרסמה בפייסבוק ביקורת על הרס אתרים דתיים במוסול בידי לוחמי המדינה האיסלאמית.

14:00: כוחות כורדים בצפון סוריה בלמו את התקדמותם של לוחמי המדינה האיסלאמית לעבר העייירה קובאני. גורמים כורדים מסרו כי במהלך הלילה פרצו חילופי אש בין הצדדים בכפרים הסמוכים לעיירה ובמהלכם נסוגו הג'יהאדיסטים 10-15 דרומה.

במקביל הודיעה צרפת כי מטוסי קרב שלה תקפו יעדים בעיראק. לא נמסרו פרטים נוספים. זו הפעם השנייה שצרפת תוקפת בעיראק מאז הצטרפה למבצע למיגור המדינה האיסלאמית ב-19 בחודש. כמו כן, הודיעה ממשלת צרפת על הגברת אמצעי הביטחון בתחבורה ובמקומות ציבוריים.

הולנד הודיעה בצהריים כי תשלח שישה מטוסי קרב מסוג F-16 להשתתף בהפצצות מטרות המדינה האיסלאמית. במקביל המליצו הרשויות במדינה לחיילים ואנשי ביטחון שלא ללבוש מדים בעת שהם נוסעים באוטובוסים או ברכבות.

13:01: ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר כי ממשלתו נערכת להצבעה אם להצטרף למתקפות האוויריות בעיראק. בפגישה עם שריו, עם שובו מהעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, אמר קרמון כי ההצבעה אם להצטרף לארה"ב ולצרפת תתקיים ביום שישי.

במקביל הודיע הסקוטלנד יארד על מעצרם של תשעה חשודים בסיוע לטרור ובהשתייכות לארגונים אסורים על פי חוק. בין העצורים: אנג'ם חודארי, בן 47, הנחשב לאחד המטיפים הבכירים של האיסלאם הקיצוני בבריטניה. "המעצרים בוצעו כחלק מחקירה מתמשכת נגד הטרור האיסלאמי ולא בתגובה לאיום כלשהו על הסדר הציבורי", נמסר בהודעת הבולשת הבריטית.

12:10: צבא סוריה הצליח להשתלט מחדש על העיירה אדרה אל-אומלייה שצפונית-מזרחית לדמשק, כך מדווח ערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה אל-מנאר. אדרה אל-אומלייה נכבשה לפני כעשרה חודשים על ידי המורדים ושימשה בסיס יציאה להתקפות על פרביב דמשק.

במקביל נודע כי שרת ההגנה הגרמנית, אורסולה וון דר ליין, באה לארביל כדי לדום עם מנהיגי הכורדים במאבק במדינה האיסלאמית ובחימוש צבא הפשמרגה. גרמניה כבר החלה להעביר משלוחי נשק לכורדים בשבוע שעבר, ובכלל זה טילי נ"ט, רובים ומכונות ירייה. בסך הכלל צפוי הסיוע הגרמני להסתכם ב-70 מיליון אירו.

10:15: ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון ונשיא איראן חסן רוחאני נפגשו הלילה בניו יורק, בשולי העצרת הכללית של האו"ם. היתה זו הפגישה הראשונה בין ראשי שתי מדינות אלה מאז המהפכה באיראן ב–1979. דובר מטעם ראש הממשלה הבריטי אמר כי השניים סיכמו לשאוף לשיפור הדרגתי בקשרים שבין שתי המדינות. השניים ציינו כי המדינה האיסלאמית מהווה איום שיש להילחם בו וכי "על כל המדינות באזור לעשות יותר" כדי לנתק את הסיוע לכל ארגוני הטרור, לרבות זה הכלכלי.

08:00: כ-20 לוחמי המדינה האיסלאמית נהרגו הלילה בתקיפות חיל האוויר האמריקאי וחילות האוויר של מדינות ערב על בתי זיקוק בצפון-מזרח סוריה. במקביל דווח כי הגי'האדיסטים שחררו עשרות אסירים מבית סוהר בעיר א-ראקה הנמצאת בשליטתם.

על פי הערכות, המדינה האיסלאמית מחזיקה ב-11 שדות נפט בעיראק ובסוריה וכתוצאה מכך נהנית מרווחים של כשלושה מיליון דולר ביום מהברחות נפט, גניבה וסחיטה. לפחות ארבעה מתקני זיקוק ושלושה שדות נפט כאלה נמצאים סמוך לעיירה מיידאן שבמחוז דיר א-זור. מומחים אמרו לסוכנות הידיעות הגרמנית כי על פי ההערכות, המדינה האיסלאמית מפיקה 25-40 אלף חביות נפט ביום ורובן מוברחות דרך השטחים הכורדיים לסוריה ולטורקיה. טורקיה מכחישה כל קשר לעסקות נפט עם הג'יהאדיסטים.

05:00: ארצות הברית ושותפותיה תקפו הלילה שוב יעדים בסוריה. המטרות בתקיפות האחרונות היו בתי זיקוק שבשליטת המדינה האיסלאמית, מתוך כוונה להקשות על תזרים המזומנים של הארגון. גם צבא סעודיה וחיל האוויר של איחוד הנסיכויות לקחו חלק בתקיפות.

מהפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב (סנטקו"ם) כי בסך הכל היו הלילה 13 תקיפות. "אנחנו עדיין בודקים את תוצאות התקיפות, אבל האינדקיציה הראשונית היא שהן היו מוצלחות", נמסר בהצהרה של הפיקוד. בצבא התייחסו גם לבחירה האסטרטגית ביעדים אותם תקפו: "בתי הזיקוק האלה מספקים את הדלק למבצעים של דאעש, כסף לממן את תקיפותיהם בעיראק ובסוריה ונכס כלכלי למבצעים העתידיים שלהם".

24/09/14

20:31: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אמר הערב בנאומו בפני העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק כי הצבא האמריקאי ובני בריתו ימשיכו להילחם במדינה האיסלאמית, עד שהארגון יושמד. "נמשיך להשתמש ביכולות הצבאיות שלנו עד שדאעש יסוג. נאמן ונצייד כוחות שנלחמים בטרוריסטים האלה בשטח. נעבוד כדי לעצור את מקורות המימון שלהם, ואת זרם המתנדבים שנלחמים בשורותיהם", אמר הנשיא.

"כדאי שאלה שהצטרפו לשורות המדינה האיסלאמית יעזבו את שדה הקרב כל עוד הם יכולים", הוסיף הנשיא. "אנחנו לא ניכנע לאיומים, ואנחנו נוכיח שהעתיד שייך לאלה שבונים, ולא לאלה שהורסים". האכזריות של לוחמי דאעש, אמר אובמה "מאלצת אותנו להביט בלב האפילה".

17:00: הפנטגון פרסם הודעה ובה פרטים נוספים על התקיפות האחרונות בעיראק ובסוריה. לפי ההודעה, "שתי תקיפות מערבית לבגדאד הרסו שני כלי רב משוריינים ומצבורי נשק של דאעש. שתי תקיפות מדרום-מזרח לאירביל פגעו בעמדות לחימה של דאעש. תקיפה חמישית גרמה נזק לחמישה כלי רכב של הארגון בעיירה בצפון-מערב בסוריה. כל המטוסים שבו לבסיסם בשלום"

15:15: ראש המטה למאבק בטרור באיחוד האירופי, ז'יל דה קרשוב, אמר כי מספר האזרחים האירופים שגויסו על ידי ארגון המדינה האיסלאמית ולוחמים בימים אלה בעיראק ובסוריה "זינק בתוך חודשים ספורים בשליש" ומספרם נאמד כעת בכ-3,000. בריאיון לסוכנות הידיעות הצרפתית אמר דה קרשוב כי זרם המגוייסים למדינה האיסלאמית גבר מאוד מאז הכרזתו של אבו-באכר אל-בגדאדי בחודש יוני על הקמת ח'ליפות איסלאמית בסוריה ובעיראק.

דה קרשוב הוסיף כי מרבית האירופאים שמגוייסים לשירות המדינה האיסלאמית באים מצרפת, בריטניה, גרמניה, בלגיה, הולנד, שוודיה ודנמרק. מספר נמוך של מגוייסים הם אזרחי ספרד, איטליה, אירלנד ואוסטריה. להערכתו, 20-30 אחוז מהלוחמים שבו לארצות מוצאם. חלקם שבו לחייהם הרגילים וחלקם מבקשים להעביר את זירת הלחימה אל אדמת אירופה.

13:27: במהלך הלילה הופצצו יעדים של ארגון המדינה האיסלאמית בשטח סוריה סמוך לגבול הטורקי. ההפצצות התרחשו ממערב לעיירה קובאני (עין אל-ערב) ולדברי עדי ראייה מטוסי הקרב הגיעו מתוך שטח סוריה. האזור רווי בימים אלה ברבבות פליטים כורדים שנמלטו לעבר הגבול מתוך שטח סוריה, וזאת מחשש שלוחמי המדינה האיסלאמית יעשו בהם שפטים.

לא ברור לפי שעה איזו מדינה או מדינות ביצעו את ההפצצות, אולם ארגון זכויות אדם העוקב אחר מלחמת האזרחים בסוריה דיווח כי ברור שלא מדובר במטוסים של צבא סוריה. יצויין כי בעקבות כיבושם של עשרות כפרים ועיירות בצפון-מזרח סוריה על ידי הג'יהאדיסטים, נמלטו בימים האחרונים לפחות 150 אלף כורדים סורים אל מעבר לגבול הטורקי, ורובם שוהים סמוך לקובאני.

11:01: חיל האוויר האמריקאי הפציץ הלילה לפחות 13 מטרות נוספות בעיירה הסורית אבו-כמאל הסמוכה לגבול העיראקי. זו ההתקפה האווירית השנייה שמבצע חיל האוויר האמריקאי מאז הרחיב את פעילותו אל השטחים שבשליטת לוחמי המדינה האיסלאמית בצפון-מזרח סוריה.

אבו כמאל, הנמצאת על גדול הנהר פרת, היא אחד ממערבי הגבול החשובים ביותר בין סוריה לבין עיראק. היא מחברת בין א-ראקה, שמתפקדת כ"בירת" המדינה האיסלאמית בסוריה, עם קווי הג'יהאדיסטים במערב עיראק ומדרום לבגדאד. מניעת תנועת הג'יהאדיסטים לאורך עמק הפרת היא מטרה אסטרטגית מרכזית במבצע שמנהלים כוחות הקואליציה.

09:16: ארה"ב הודיעה לאיראן על כוונתה להרחיב אל תוך שטח סוריה את המבצע למיגור לוחמי המדינה האיסלאמית, והעבירה לטהראן ערבויות לפיהן כוחותיו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, לא יותקפו.

גורם איראני בכיר אמר כי טהראן "הביעה את חששה שהרחבת התקיפות לסוריה יערערו ויחלישו את מעמדו של אסד". לדבריו, הנושא הועלה לראשונה במהלך מפגשים שהתקיים בז'נבה ונמשך בימים האחרונים בניו יורק, שם נפתחו דיוני העצרת הכללית של האו"ם. הגורם הוסיף כי איראן "קיבלה התרעה נפרדת" על ליל ההפצצות הראשון בשטח סוריה.

07:00: נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הצהיר הלילה כי הוא "תומך במאבק הבינלאומי נגד הטרור", במה שנראה כניסיון של הממשל בדמשק להציב את עצמו לצד הקואליציה המערבית והערבית שהחלה אמש לתקוף יעדים של ארגון המדינה האיסלאמית בשטח סוריה. דברי אסד התפרסמו שעות ספורות אחרי הרחבת הקמפיין האווירי שמנהלת ארה"ב נגד הגיהאדיסטים לתוך שטח סוריה. בהפצצות באזור א-ראקה, חאלב, אבו כמאל וא-חסכה נהרגו על פי הערכות עשרות פעילי ג'יהאד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ