עדכונים שוטפים

איראן מפתחת טיל שיוט שניתן לשגרו ממטוסים ומספינות

רוחאני: איראן וארה"ב לא חייבות להיות עוינות זו לזו לנצח ■ פסק הדין במשפטו של מובארק נדחה ל-29 בנובמבר ■ זוכו 112 מצרים שהואשמו בקיום הפגנות בלתי חוקיות ■ כל מה שחשוב ומעניין באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

08:08: מפגינים פרצו אמש למשרדי רשת אל-ג'זירה בביירות וזאת במחאה על ציוצים של אחד מאנשי התחנה בגנות הצבא הלבנוני. סוכנות הידיעות הלבנונית הרשמית דיווחה כי האזרחים נכנסו למבנה, קראו סיסמאות בזכות הצבא ודרשו לפטר את העיתונאי פייסל אל-קאסם.

הזעם הציבורי פרץ אחרי שאל-קאסם פרסם תמונות שבהם נראים זמרים לבנונים שרים שירים בזכות הצבא לצד תמונות שבהן נראים אזרחים סורים שנעצרו בעיירת הגבול ערסאל. "הצלחות לצבא הלבנוני", כתב אל-קאסם לצד התמונות.

צילום: אי–פי

28/09/14

19:00: בית משפט לערעורים במצרים זיכה 112 בני אדם שהורשעו בקיום הפגנות בלתי חוקיות ביום השנה השלישי להדחתו של חוסני מובארק. המואשמים, בהם פעילים בתנועת האחים המוסלמים, נידונו בתחילה לשנת מאסר. הם חלק קטן מקבוצה של 1,079 בני אדם שנעצרו ברחבי מצרים ב-25 בינואר בפשיטה משטרתית גדולה. באותו יום נהרגו במהומות במצרים 49 בני אדם.

14:52: סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" מדווחת כי טהראן בונה טיל שיוט הניתן לשיגור ממטוסים ומספינות. מפקד האגף האווירי במשמרות המהפכה, הגנרל אמיר עלי חז'יזדה, אמר כי הטיל יהיה בעל טווח של 700 קילומטרים וניתן יהיה לשגרו מקני שיגור יבשתיים, מספינות קרב, מטוסים, מסוקים ומל"טים.

10:00: 10 שוטרים נהרגו בשני פיגועים באפגניסטאן, יממה לפני השבעת הנשיא הבא אשרף גאני. בפיגוע אחד ירה שוטר שפעל יחד עם הטליבאן בחמישה מעמיתיו למוות במערב המדינה. במזרח המדינה נהרגו חמישה שוטרים נוספים בפיצוץ מטען חבלה.

רוחאני בעצרת האו"ם, היוםצילום: אי־פי

27/09/14

20:00: ראש ממשלת לבנון, סלאם תמאם, אמר בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם כי ארצו עומדת בפני "התקפת טרור עזה" ובפני "אסון לאומי" שנוצר על ידי יותר ממיליון פליטים סורים. תמאם הוסיף כי לבנון "נחושה שלא להיכנע ללחץ ולסחיטה" מצד קיצונים איסלאמיים שהשתלטו על עיירת הגבול ערסאל בחודש אוגוסט ומחזיקים מאז בכ-20 חיילים ושוטרים לבנונים בני ערובה.

17:47: ארה"ב הודיעה כי היא מעניקה גיבוי מוחלט לממשלת תימן, וזאת חרף השתלטות מורדים חותים על הבירה צנעא והאיום המוחשי שהם מציבים לשלטונו של הנשיא עבד ראבו מנסור האדי. גורמים בוושינגטון אמרו כי "לא חלה כל נסיגה" בגיבוי שלו זוכה האדי.

12:25: בית משפט במצרים דחה ל-29 בנובמבר את פסק הדין במשפטו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק, בוא מואשם מובארק שהורה על הרג מפגינים במהלך ההתקוממות נגד שלטונו ב-2011. השופט אמר כי הוא וחברי צוות התביעה לא סיימו לעבור על כל העדויות בתיק, שנפרשות על פני 160 אלף עמודים.

מובארק, שר הפנים שלו חביב אל-עדלי ושישה קציני ביטחון בכירים נוספים, מואשמים כי הורו על הרג יותר מ-800 מפגינים במהלך ההתקוממות שנמשכה 18 ימים. הם מכחישים את האישומים. מובארק ועדלי נידונו למאסר עולם ב-2012 לאחר שהורשעו, אך בית משפט לערעורים הורה לערוך משפט חוזר.

26/09/14

23:20: איראן ושש המעצמות לא הגיעו להתקדמות משמעותית בסבב השיחות האחרון בנוגע לנקודות שבמחלוקת, בהן העשרת האורניום, כך אמרו היום דיפלומטים איראנים ומערביים. "בנושאים המרכזיים נותר פער גדול למדי", אמר לכתבים דיפלומט מערבי, "אנחנו עוד לא שם בנושא ההעשרה, ואנחנו לא שם בנושא הסנקציות". לדבריו ייתכן כי איראן והמעצמות ייפגשו פעם נוספת בשבועות הקרובים, אך לא נקבע לכך מועד. תאריך היעד להגעה להסכם הוא 24 בנובמבר.

בכיר איראני מסר הערכה דומה בנוגע לשיחות, שהחלו לפני שמונה ימים ונמשכות בשולי עצרת האו"ם בניו יורק. "למרות שעות של שיחות ופגישות, לא היתה התקדמות בנושאים המשמעותיים שבמחלוקת, אפילו לא אינץ' אחד", אמר הדיפלומט. מוקדם יותר אמר שר החוץ של צרפת, לורן פביוס, כי בשל חוסר ההתקדמות בסבב השיחות האחרון בוטלה פגישה בין הצדדים שתוכננה להיום.

במסיבת עיתונאים בניו יורק, אמר נשיא איראן חסן רוחאני כי "ההתקדמות בימים האחרונים היתה איטית ביותר". "עלינו להתבונן קדימה לעתיד ולקבל החלטות אמיצות", הוסיף רוחאני. לדבריו קשריה של ארצו עם ארה"ב לא חייבים להיות עוינים לנצח. "יום אחד זה ישתנה", אמר רוחאני והוסיף כי על שתי המדינות ליצור את התנאים לכך.

12:46: קציני יחידת עלית של משטרת קפריסין פינו מאות מהגרים, ככל הנראה פליטים סורים, מספינת שיט שהצילה אותם יממה קודם לכן, לאחר שאלה סירבו לעזוב והתעקשו על העברתם לאיטליה. דוברת המשטרה מסרה כי מתווכים הצליחו לפנות בוקר לפנות בהצלחה מהספינה את כמעט 300 הפליטים שנותרו בה, לאחר שעות של משא ומתן. בסך הכל 345 בני אדם, בהם 52 ילדים, יישארו במרכז קבלה סמוך לבירה ניקוסיה, עד שהרשויות ייקבעו מה יעלה בגורלם. ספינת השיט הקפריסאית הצילה את המהגרים מהספינה הקטנה עליה שטו, לאחר שזו שידרה סימני מצוקה בשל הים הסוער באזור עיירת החוף הדרום-מערבית פאפוס.

ספינת המהגרים מסוריה שנתקעה מדרום לחופי קפריסיןצילום: אי־אף־פי

12:10: מאות לוחמי טליבאן הסתערו על המחוז האסטרטגי ע'זני שבמזרח אפגניסטאן והרגו יותר ממאה בני אדם בחמישה ימי לחימה, כך מסרו גורמים רשמיים שהביעו חשש כי המורדים ישתלטו על האזור. הממשלה המחוזית איבדה את הקשר עם המשטרה בחבל אז'רסטאן אותו תקפו המורדים, כך אמר סגן מפקד משטרת ע'זני. "אם לא תגיע עזרה דחופה מהממשלה המרכזית, האזור יקרוס", אמר.

לפי הערכות כ-700 לוחמי טליבאן משתתפים בתקיפה. גורמים רשמיים באפגניסטאן אמרו כי המורדים ערפו את ראשיהם של 12 אזרחים והציתו 60 בתים. מחוז ע'זני נמצא דרומית לבירה קאבול, והכביש המרכזי המחבר בין הבירה לדרום אפגניסטאן, שם נחלו המורדים הצלחות בחודשים האחרונים, עובר דרך המחוז.

09:38: דיפלומטים אומרים כי ארצות הברית שוקלת לרכך את דרישותיה מאיראן לוותר על מרבית הפרויקטים להעשרת אורניום, ובמקום זה להתיר לטהראן להשאיר כמעט חצי מהצנטריפוגות שלה, ולהטיל על השאר מגבלות שימנעו מהן להתפתח לכדי נשק גרעיני. ארצות הברית רצתה תחילה שלא ישארו יותר מ-1,500 צנטריפוגות להעשרת אורניום. איראן התעקשה שהטכנולוגיה מיועדת לפיתוח דלק גרעיני בלבד, וביקשה שיותר לה לשמור את כל 9,400 הצנטריפוגות.

ההצעה החדשה, לפי הדיווח בסוכנות הידיעות אי-פי, מתירה לאיראן להשאיר עד 4,500 מכונות העשרה כאלה, אך מורה להקטין את כמות האורניום שתוכנס לתוכן, לרמה כזאת שיקח יותר משנה עד שיהיה די חומר מועשר לפיתוח ראש נפץ גרעיני.

03:50: שר החוץ של גרמניה פרנק וולטר שטיינמאייר אמר כי הסכם גרעין בין שש המעצמות לבין איראן קרוב מתמיד. "מעולם לא היינו קרובים יותר להסכם", אמר שר החוץ לאחר שנפגש בשולי עצרת האו"ם בניו יורק עם נשיא איראן, חסן רוחאני. "אנו עומדים לפני השלב האחרון שהוא הקשה ביותר. זהו הזמן לשים קץ לקונפליקט הזה", הדגיש. שטיינמאייר הוסיף כי הוא מקווה שאיראן יודעת כי אין לאפשר כעת כישלון של השיחות. 

25/09/14

18:11: נשיא איראן אמר כי הסכם גרעין עם המערב אפשרי לפני הדדליין בנובמבר, אם המערב יגלה גמישות. חסן רוחאני, שדיבר בפני העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק אמר כי איראן נחושה להמשיך בבניית האמון ובשקיפות במשא ומתן על תוכנית הגרעין שלה. הוא הוסיף כי הסכם גרעין יצור סביבה חדשה "לשיתוף פעולה אזורי ובינלאומי, שיאפשר לשים דגש רב יותר על איומים אזוריים כמו מלחמה בקיצוניים". רוחאני אמר עוד כי תהיה זו "הזדמנות היסטורית" למערב להראות שאינו מתעלם מהאמנה הבינלאומית המאפשרת לטהראן לגבש תוכנית גרעין למטרות שלום ולהפקת אנרגיה.

רוחאני התייחס גם לקיצוניות לדבריו באזור, ואמר כי מדינות מסוימות עזרו ליצור את הקיצוניות ועכשיו מתקשות להתמודד איתה.לדברי רוחאני, מטרת הקיצוניים היא השמדת הציבליזציה ועליית האיסלאמופוביה. לדבריו, הטרוריסטים המוסלמים רוצים ליצור "קרקע פורה להתערבות נוספת של כוחות זרים באזורנו".

הוא הוסיף כי קיצוניים מגיעים למזרח התיכון מאזורים ברחבי העולם עם אידיאולוגיה אחת - "אלימות וקיצוניות". רוחאני ציין כי כל המדינות שתמכו בטרוריסטים חייבות להתנצל, "לא רק לדור הקודם, אלא גם לדור הבא". לדברי רוחאני, הקואליציה שמובילה ארה"ב נגד המדינה האיסלאמית במזרח התיכון היא "טעות אסטרטגית". לדבריו, הפתרון צריך להגיע מהאזור, והתערבות מבחוץ לא רצויה. הוא הזהיר כי העולם לא יהיה בטוח לאיש  "אם לא נגייס את כל כוחנו נגד הקיצוניות".

הלווייתו של חייל לבנוני שנגד בקרב עם ג'יהאדיסטים בעיירה ערסאלצילום: רויטרס

13:32: לפחות 300 מהגרים מסוריה נלכדו על ספינה מדרום לחופי קפריסין. ממשרד ההגנה בניקוסיה נמצא כי כוחות הצלה החלו בפעולה להצלתם וכי שתי ספינות של משמר החופים ושני מסוקים הוזנקו למקום - כ-55 מיילים ימיים מדרום לפאפוס.

11:00: לבנון עצרה 450 חשודים בהשתייכות לארגונים איסלאמיים קיצוניים סמוך לגבולה עם סוריה לאורך השבועיים האחרונים. גורמי ביטחון בביירות אמרו כי צבא לבנון הגביר מאוד את מאמצין למנוע מלוחמי המדינה האיסלאמית ואל-קאעדה להשתמש בעיירה ערסאל כבסיס.

בערסאל מתנהלים זה כחודש קרבות בין ג'יהאדיסטים לבין צבא לבנון בהן נהרגו עשרות בני אדם. הג'יהאדיסטים מחזיקים בקבוצה של חיילים לבנונים בשבי וערפו את ראשיהם של שלושה מהם. לפחות 12 נוספים מוחזקים בני ערובה.

09:47: שר החוץ המצרי, סמח שוכרי, ביטל פגישה עם עמיתו הטורקי, מבלוט צ'בושולו, בעקבות האשמותיו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן לפיהן צבא מצרים ביצע הפיל את שלטון האחים המוסלמים בהפיכה. הפגישה בין שוכרי לצ'בושולו היתה אמורה להתקיים בשולי העצרת הכללית של האו"ם.

"אלה ששותקים לנוכח הרג ילדים, רצח נשים חפות מפשע, הדחת ממשלה בהפיכה צבאית עם רובים וטנקים, לוקחים חלק בפשע כנגד האנושות", אמר ארדואן בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם. ארדואן הוסיף ודיבר בנאומו על "הרג הדמוקרטיה במצרים" בהתייחס להפלתו של מוחמד מורסי מכס הנשיאות. בהודעה שפרסם משרד החוץ בקהיר נאמר כי נשיא טורקיה "להוט ליצור כאוס במזרח התיכון בכך שהוא מציע סיוע פוליטי וכספי וכן מקלט לקבוצות טרור".

24/09/14

22:00: חמושים אלג'יראים הפיצו סרטון וידאו שבו מתועדת לכאורה עריפת ראשו של אזרח צרפתי, לדבריהם במחאה על מעורבות צרפת בלחימה נגד ארגון המדינה האיסלאמית. ארגון "חיילי החליפות", שאליו משתייכים החמושים, נטל השבוע אחריות על חטיפתו של הרווה גורדל, תייר בן 55 מניס. הארגון, שהתפלג משלוחת אל-קאעדה בצפון אפריקה, נחשב לשלוחה של המדינה האיסלאמית באלג'יריה.

16:48: בית משפט בירדן זיכה את המטיף המוסלמי הבריטי אבו-קטדה מעבירות טרור והורה לשחררו מהכלא. בפסק הדין קבעו השופטים כי "לא נמצאו ראיות מספקות" להרשעת אבו-קטדה בתכנון מזימות טרור נגד תיירים, מטרות דיפלומטיות ומטרות ישראליות בירדן.

אבו-קטדה גורש מבריטניה לירדן ב-2013 אחרי מאבק משפטי ממושך. משרד הפנים הבריטי הודיע בעקבות הפסיקה כי לא יאפשר למטיף הקיצוני לשוב לממלכה, שכן הוסכם כי הוא מהווה סכנה ביטחונית.

12:15: מנהיג המורדים החותים בתימן, עבד אל-מאלכ אל-חותי, כינה את השתלטות אנשיו על חלקים מהבירה צנעא "מהפכה מוצלחת". לדבריו, החותים - פלג שיעי באיסלאם שמאמיניו מתגוררים במחוזותיה הצפוניים של תימן ונהנים מתמיכה איראנית - הצליחו לכפות על ממשלת תימן להיכנע לדרישותיהם במסגרת הסכם שנחתם בין הצדדים בראשית השבוע.

סולימאן אבו ריית (מימין) באיור מפסק דינוצילום: רויטרס

בקרבות שהתנהלו בבירה צנעא בין המורדים החותים לבין צבא תימן ומיליציות סוניות הנאמנות לנשיא עבד אל-ראבו מנסור האדי, נהרגו מאות בני אדם. בהסכם הפשרה נקבע כי בתימן תוקם ממשלת טכנוקרטים וכי החותים והמורדים בדרום המדינה יוכלו להשתתף בהליך בחירת ראש הממשלה.

23/09/14

18:22: סולימאן אבו-ריית, חתנו של אוסמה בן לאדן ומי שכיהן כדוברו של מנהיג אל-קאעדה לשעבר, נשפט למאסר עולם בארה"ב בגין פעילותו אחרי פיגועי 11 בספטמבר 2001. אל-ריית, איש דת כווייתי, הוא האישיות הבכירה ביותר באל-קאעדה שמורשעת על אדמת ארה"ב בגין מעורבות במתקפת הטרור. הוא היה הקול שנשמע מאחורי סרטוני הגיוס הרבים שפרסם אל-קאעדה לאורך העשור שעבר. לאורך המשפט טען אל-ריית כי קריאות הגיוס שלו נבעו ממניעים דתיים בלבד.

17:55: נשיא תימן, עבד ראבו מנסור האדי, טוען כי השתלטות המורדים החותים על הבירה צנעא היא תוצאה של "מזימה זרה", והאשים במרומז את איראן בסיוע למיליציה השיעית. לאורך השבוע האחרון נהרגו מאות בקרבות בבירת תימן בין החותים לבין הצבא ומיליציות סוניות.

16:27: המיליציות הכורדיות שפועלות בסוריה בירכו על התקיפות האוויריות שביצעו הלילה צבאות ארה"ב וחמש מדינות ערביות. במקביל מסרו הרשויות בטורקיה כי זרם הפליטים הכורדים שנמלטים מסוריה אל מעבר לגבול הצפוני נמשך ומספרם נאמד כעת בכ-150 אלף.

15:09: נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן רומז לראשונה כי ייתכן שמדינתו ערכה עסקת חילופי שבויים לשחרור 49 הטורקים שהוחזקו בידי לוחמי המדינה האיסלאמית. כשנשאל על כך בניו יורק, השיב ארדואן "הדבר ייתכן". הוא הזכיר גם כי ישראל שיחררה 1,500 אסירים פלסטינים תמורת בן ערובה אחד. "אם כך אתה רואה, זה אפשרי" הוסיף. השבויים – 46 טורקים ושלושה עיראקים – הוחזרו לטורקיה בשבת, לאחר שלושה חודשים בהם הוחזקו על ידי הארגון.

15:00: נציבות האו"ם לפליטים הודיעה כי היא משרטטת תוכנית לפינוי כל 400 אלף הכורדים מהעיר קובאני בסוריה, שלעברה מתקדמים לוחמי המדינה האיסלאמית. בימים האחרונים חצו רבבות כורדים נמלטים את הגבול מסוריה לטורקיה.

14:50: ארגון "המדינה האיסלאמית" שחרר סרטון שני של העיתונאי ג'ון קנטלי, אזרח בריטי המוחזק בידי הארגון בסוריה מאז 2012. לפני פחות משבוע שוחרר הסרטון הראשון בהופעת קנטלי, בו הוא מבטיח לחשוף בסדרת סרטונים את האמת על ארגון הטרור ועל התקשורת המערבית והמדינות הנלחמות בו.

12:00: ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון צפוי להיפגש ביומיים הקרובים עם נשיא איראן חסן רוחאני בניו יורק, ולבקש ממנו להצטרף ללחימה המדינה האיסלאמית. זאת הפגישה הראשונה של מנהיגי שתי המדינות מאז המהפכה האיסלאמית בטהראן ב-1979. גורם בהנהגה הבריטית אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי השניים ייפגשו בשולי עצרת האו"ם המתקיימת בניו יורק.

קמרון יבקש בניו יורק לחזק את התמיכה העולמית בקואליציה הפועלת נגד דאעש, וכן צפוי להבהיר את עמדתה של לונדון בנוגע לתקיפות אוויריות בסוריה ועיראק, שעד כה נמנעה מלהשתתף בהן. הוא צפוי לבקש מרוחאני לוותר על תמיכתו בנשיא סוריה בשאר אל-אסד, לומר לו שפיתוח נשק גרעיני אינו מקובל, ולהאיץ בו להצטרף לקואליציה נגד דאעש.

חייל טורקי מעביר בקבוק מים לפליט סורי שממתין בגבול עם סוריה
חייל טורקי מעביר בקבוק מים לפליט סורי שממתין בגבול עם סוריהצילום: אי־פי

04:52: צבא ארה"ב ומדינות נוספות תוקפות מטרות של דאעש בסוריה לראשונה, כך הודיע היום הפנטגון. התקיפות כוללות טילים לטווח ארוך ופצצות. "אני יכול לאשר כי צבא ארה"ב וכוחות של מדינות נוספות נוקטים פעולה צבאית נגד דאעש בסוריה, כשהם משתמשים באמצעי לחימה משולבים", אמר אדמירל ג'ון קירבי, דובר הפנטגון. "בהתחשב בכך שהמבצע עדיין נמשך, אנחנו לא יכולים להוסיף עוד פרטים".

21/09/14

23:40: מסמך משותף שפרסמו 13 מדינות ערביות ואירופיות, האיחוד האירופי והאו"ם קורא לכל הצדדים המעורבים בלחימה בלוב לנצור את האש באופן מיידי במסגרת הסכם משותף. החותמות על המסמך הן: אלג'יריה, מצרים, צרפת, גרמניה, איטליה, קטאר, סעודיה, ספרד, תוניסיה, טורקיה, איחוד הנסיכויות ובריטניה.

המסמך מביע התנגדות להתערבויות חיצוניות בלחימה בסוריה, תוך שהוא רומז להפצצות האוויריות החוזרות ונשנות שבוצעו בשבועות האחרונים סמוך לנמל התעופה בטריפולי.

19:42: הבית הלבן הודיע כי הוא דוחה את הצעתה של איראן לשיתוף פעולה במאבק למיגור ארגון המדינה האיסלאמית בתמורה לגמישות בסוגיית הגרעין. דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט אמר כי הפעילות המשותפת של שש המעצמות לשכנוע איראן לוותר על תוכניתה הגרעינית "היא דבר נפרד לגמרי" מניסינותיו של הנשיא ברק אובמה להקים קואליציה רחבה ככל האפשר למיגור המדינה האיסלאמית. "ארה"ב לא תעמוד במצב של מקח וממכר על אספקטים שונים בתוכנית הגרעין האיראנית כדי לקבל מחויבויות בנוגע למדינה האיסלאמית", אמר.

18:49: שר החוץ הגרמני, פרנק ולטר שטיינמאייר, אמר כי ארצו מארגנת ועידה בינלאומית לטיפול במשבר הפליטים כתוצאה מהלחימה בעיראק ובסוריה. הוועידה תתקיים ב-28 באוקטובר, לא ברור עדיין היכן. בעקבות הימלטותם של 130 אלף כורדים לתוך שטח טורקיה בעקבות התקדמות הג'יהאדיסטים וכיבוש עוד עשרות כפרים ועיירות בצפון סוריה בשבוע האחרון, הגיע מספר הפליטים לשלושה מיליון, כשליש מהם בטורקיה.

במקביל, הודיעה צרפת כי לא תשתתף בתקיפות אוויריות בסוריה, אלא רק בעיראק. שר החוץ לורן פביוס התחמק ממתן תשובה ישירה בעניין ואמר כי ארצו נענתה לדרישותיה של ממשלת עיראק לספק הגנה אווירית לכוחותיה. "נמשיך לסייע למורדים המתונים במאבקם במשטרו של בשאר אל-אסד אך אין לנו כוונה לתקוף מהאוויר בסוריה", אמר.

16:22: ארגון המדינה האיסלאמית קרא לפעיליו בחצי האי סיני להגביר את פעולות הטרור נגד כוחות הביטחון המצריים וכן את עריפות הראשים. "פגעו בכבישים, תקפו את הבסיסים, פשטו על בתיהם, קטעו את ידיהם. אל תאפשרו להם לחוש בטחון", אמר דובר המדינה האיסלאמית בהקלטה שפורסמה באינטרנט.

גורמים רשמיים בקהיר, ובהם שר החוץ סמח שוכרי, הודו באחרונה כי מתקיימים שיתופי פעולה בין המדינה האיסלאמית לבין ארגוני טרור במצרים, ובכלל זה עם ארגון "אנסאר בית אל-מקדס", שממקד את פעילותו בסיני ואחראי לעשרות פיגועים בהם נהרגו בשנה האחרונה מאות בני אדם.

בהקלטה, שאורכה 42 דקות, קורא הדובר למוסלמים להרוג אזרחים במדינות שלוקחות חלק במבצע למיגור הג'יהאדיסטים מעיראק ומסוריה. "אם אתם יכולים, הרגו אמריקאים ואירופאים כופרים, במיוחד צרפתים או אוסטרלים או קנדים מזוהמים, או כל זר אחר שאינו מאמין ומסתמך על אללה בכל דרך אפשרית", לשון ההודעה.

עובדת הקונסוליה במוסול (עם פרח ביד) שהוחזקה בשבי דאעש מתקבלת על ידי משפחתה באנקרהצילום: רויטרס

14:55: שתי ספינות מלחמה סיניות עגנו לראשונה אי פעם בנמל הימי המרכזי של איראן, כך אמרו אדמירלים איראנים לרשת הטלוויזיה הממלכתית, והוסיפו כי שתי המדינות יבצעו תרגילים ימיים משותפים במשך ארבעה ימים. אתמול דיווחה סוכנות הידיעות הסינית הרשמית, כי ספינות של חיל הים הסיני המעורבות בהגנה על אוניות במפרץ עדן, חנו בנמל איראני ל"ביקור ידידותי". לפי הדיווח אחת הספינות היתה משחתת נושאת טילים. בתקשורת האיראנית נאמר כי התרגילים יתמקדו במשימות הצלה.

13:20: טורקיה החלה לסגור כמה מעברי גבול עם סוריה, לאחר שכ-130 אלף פליטים כורדים שנמלטו בעקבות התקדמות לוחמי "המדינה האיסלאמית" נכנסו אל המדינה ביומיים האחרונים, כך דווח בבי-בי-סי. רוב הפליטים באים מקובאני, עיירה כורדית בגבול טורקיה באזור בו הצליח ארגון המדינה האיסלאמית לכבוש עשרות כפרים בימים האחרונים.

עוד לפני זרם הפליטים הנוכחי, כבר היום נמצאים בטורקיה יותר ממיליון פליטים סורים. מעבר לכך, רבים מהכורדים בסוריה עוינים לטורקיה, והכוחות הטורקיים לחמו נגד מורדים כורדים בארצם. ביום שישי פתחה טורקיה רצועת גבול של 30 קילומטרים עבור הסורים הנמלטים מקובאני, אך היום רק שתיים מבין תשע עמדות הגבול באזור נותרו פתוחות, כך מסרה סוכנות האו"ם לפליטים.

במקביל טוענים הלוחמים הכורדים בסוריה כי עצרו את התקדמות לוחמי המדינה האיסלאמית אל מזרח קובאני, כך מסר דובר הקבוצה הכורדית החמושה המרכזית YPG. לדבריו החזית המזרחית היתה זירת הלחימה העזה ביותר במתקפה של המדינה האיסלאמית על קובאני, שהחלה ביום שלישי.

10:00: ראש ממשלת בריטניה לשעבר ושליח הקוורטט למזה"ת, טוני בלייר, אמר כי ארצו לצריכה להיות מוכנה לאפשרות שהמבצע למיגור ארגון המדינה האיסלאמית יורחב וידרוש הצבה של חיילי רגלים בעיראק. במאמר שפרסם בלייר לקראת העצרת הכללית של האו"ם אמר בלייר כי "הפצצות אוויריות לא יספיקו נגד הגי'האדיסטים".

"כוח אווירי הוא מרכיב מרכזי, במיוחד עם אמצעי הלחימה שעומדים לרשותנו כיום. אבל, וזוהי אמת קשה, כוח אווירי לבדו לא יספיק... ממשלות המערב נמצאות בסכנה של עשיית 'טעות גורלית' אם יניסו שעליהם להילחם רק באיסלאם קיצוני שאחראי למעשי אלימות. המאבק צריך להיעשות בספקטרום רחב כנגד מי שמאמין שדתו היא הבלעדית".

21/09/14

22:21: סוכנות הידיעות הרשמית של איראן "פארס" דיווחה כי חיזבאללה תקף עמדות של מורדים סורים מארגון ג'בהת א-נוסרה בפאתי העיר ערסאל שבצפון מזרח לבנון באמצעות מל"טים מפציצים. לפחות 23 אנשי הארגון נהרגו ועשרות נפצעו, שעה שכוחות חי"ר עצרו כמה מורדים נוספים. בין ההרוגים גם אבו לית' א-שאמי, חבר בכיר בארגון, ממוצא לבנוני. זוהי הפעם הראשונה שחיזבאללה משתמש במטוסים ללא טייס כדי להפציץ מטרות טרור.

כתבתנו גילי כהן מוסיפה כי במערכת הביטחון יודעים שלחיזבאללה ישנם כלי טיס בלתי מאוישים הנושאים עמם חומר נפץ. לפי הערכות בישראל, בידי חיזבאללה מספר דו-ספרתי של כלים כאלה. קצין בחיל האוויר ששוחח עם כתבים בנושא זה בחודש שעבר אמר כי איראן היא המעורבת בהעברת הידע והטכנולוגיה לטובת מימון תכניות לכלים בלתי מאוישים - לחיזבאללה בצפון ולחמאס בדרום. לעתים, העברת הידע בנושא זה, שכולל גם אימון בהפעלת המל"טים, מתבצעת דרך סוריה, ולעתים, כך טען הקצין, נעשית באופן ישיר. 

20:06: בית המשפט העליון של איראן הודיע לממשלה כי עליה לחסום את אפליקציית ווטסאפ, ועוד מספר אמצעי תקשורת מיידית, בתוך חודש. באזהרה החריפה ביותר של מערכת המשפט הנוקשה של איראן כלפי ממשלו המתון יחסית של נשיא איראן, חסן רוחאני, הואשם שר התקשורת האיראני, מחמוד ואאזי, בכישלונו לנתק את איראן מרשתות חברתיות ומאפליקציות שלהן "תוכן בלתי מוסרי ועברייני".

לוחמי המדינה האיסלאמית בהפגנת כוח ברחובות א-ראקה בעיראקצילום: אי־פי

"על אף שנתנו לך ולמקביליך זמן חסד של שלושה חודשים, אף פעולה ממשית לא ננקטה לסנן מתקפות בלתי מוסריות ולא-איסלאמיות", רולאם-חוסיין מוחסני-אג'יי, איש דת משפיע באיראן והתובע הראשי במדינה.

15:07: נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר כי לא שולמו דמי כופר לשחרור 46 עובדי הקונסוליה במוסול ובני משפחותיהם, שהוחזקו בני ערובה מאז כיבוש העיר בידי לוחמי המדינה האיסלאמית בחודש יוני. לדברי ארדואן, השחרור התאפשר בתום משא ומתן דיפלומטי ופוליטי. הוא הוסיף כי שוחח עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ועם יתר מנהיגי נאט"ו באפשרות להקים אזור חיץ לאורך הגבול הטורקי-סורי.

גורמי ביטחון טורקיים אמרו כי קבוצת החטופים שבה לשטח טורקיה דרך עיירת הגבול תל עבאייד, אליה הגיעה מהעיר א-ראקה שהיא מעוז הג'יהאדיסטים בצפון מזרח סוריה. בין המשוחררים: הקונסול הכללי של טורקיה במוסול.

13:55: ממשלת תימן והמורדים החותים חתמו על הסכם רגיעה אחרי שבוע של מהומות ברחבי הבירה צנעא. בין היתר השתלטו החותים על מבנה הטלוויזיה הממלכתית, על אוניברסיטת אימאן שבצפון העיר והובילו לסגירת נמל התעופה למשך יומיים.

12:23: המיליציות הכורדית בסוריה ובטורקיה קוראות לחימושן על מנת שיוכלו להגן על העיירה קובאני מפני לוחמי המדינה האיסלאמית. במקביל, ממשיכות הרשויות בטורקיה בסיוע ארגונים בינלאומיים והאו"ם בהכנותיהן לקליטת כ-70 אלף כורדים סורים שנמלטו אל מעבר לגבול מאז יום שישי.

מפקד בכיר באחת המיליציות הכורדיות בסוריה מסר כי הג'יהאדיסטים נמצאים מרחק של 15 קילומטרים מקובאני. לדבריו, הג'יהאדיסטים השתלטו על עשרות עיירות וכפרים באזור והם עורפים ראשי תושבים שמתנגדים להם.

11:53: לפחות שלושה בני אדם נהרגו ושניים נפצעו בפיצוץ מטען חבלה סמוך למטה משרד החוץ המצרי במרכז קהיר. שניים מההרוגים הם שוטרים. גורמי ביטחון אמרו כי המטען נועד לפגוע במחסום שהוצב בחלקו האחורי של המטה.

09:32: רעייתו של אלן הנינג, אזרח בריטי המוחזק בידי ארגון המדינה האיסלאמית, פנתה לחוטפיו וקראה להם לחוס על חייו. הנינג, עובד סיוע בן 47 שנחטף בדצמבר 2013 בסוריה, ומופיע בסרטון ההוצאה להורג של הבריטי דיוויד היינס מלפני כשבוע.

בהודעה שפורסמה באמצעות משרד החוץ הבריטי, אומרת ברברה הנינג כי בעלה נהג באמבולנס עמוס במזון ובמים בעת שנחטף. לדבריה היא פנתה לחוטפים אולם עד כה לא קיבלה כל תשובה.

09:12: נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, אמר בריאיון לסוכנות הידיעות אי-פי כי הפעילות המוגברת של מערכת אכיפת החוק במדינה למעצר פעילים בתנועת האחים המוסלמים ובארגונים איסלאמיים קיצוניים נועד למנוע ממצרים לגלוש למלחמת אזרחים. לדבריו, מצרים היא מודל למאבק בטרור ועל הקואליציה שגיבשה ארה"ב למאבק בארגון המדינה האיסלאמית בסוריה ובעיראק "ללמוד ממנה". לפחות 1,000 נהרגו ו-20,000 נעצרו מאז ההפיכה הצבאית במצרים שבה הודח הנשיא האיסלאמי מוחמד מורסי.

עובד הסיוע אלן הנינג בסרטון שפרסם ארגון המדינה האיסלאמיתצילום: YouFaceNews

זהו הריאיון הראשון שמעניק סיסי לכלי תקשורת זר מאז הפיכתו לנשיא ביוני. במהלך הריאיון הוא התייחס גם לנעשה בלוב והודה כי "מצרים משתפת פעולה עם אלג'יריה במאמץ להשיב את היציבות למדינה". הוא לא התייחס לתקיפות האוויריות באזור טריפולי, שלגביהן נטען כי מדובר בשיתוף פעולה בין מצרים לבין איחוד הנסיכויות.

08:58: איראן מוכנה לשתף פעולה עם ארה"ב ובעלות בריתה במאבק בארגון המדינה האיסלאמית, אך היא מעוניינת לראות יותר גמישות בעניין תוכנית הגרעין שלה - כך אמר גורם איראני בכיר לסוכנות הידיעות רויטרס.

מאז החל המבצע הצבאי למיגור המדינה האיסלאמית מעיראק יש חוסר בהירות בנוגע למידת שיתופה של איראן בברית הבינלאומית. מנהיגה הרוחני של איראן, עלי חמינאי, אמר בשבוע שעבר כי דחה פנייה אמריקאית בעניין, אולם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי אמר כי לא כל פנייה כזו.

08:37: ראש סוכנות הביון הבריטית לשעבר (MI-6), נייג'ל אינקסטר, הזהיר בראיון לשבועון "אובזרוור" מפני מעורבות ישירה של לונדון בלחימה בשטח סוריה. לדבריו, על אף שחיזוק המיליציות הסוריות המתונות הוא "מהלך הגיוני", הדבר יגרום "לאנטגוניזם" בקרב בעלות הברית של המשטר הסורי, ובראשן רוסיה.

ממשלת בריטניה לא פסלה סיוע להפצצות האוויריות שמבצעות ארה"ב וצרפת על יעדי ארגון המדינה האיסלאמית בעיראק, אך הבהירה כי מתקפות דומות בשטח סוריה "הן דבר מורכב".

08:11: מחבל מתאבד התפוצץ אמש סמוך למחסום דרכים של ארגון חיזבאללה במזרח לבנון והרג שלושה בני אדם. כלי תקשורת בלבנון דיווחו כי המחבל הפעיל מטען חבלה בעת שהתקרב עם רכבו לכפר חרייבה.

שעות ספורות לפני כן הודיע ארגון "ג'בהת א-נוסרה" כי הוציא להורג חייל לבנוני שיעי, השייך לקבוצה של כ-30 חיילים ושוטרים שנחטפו בעיירה ערסאל הסמוכה לגבול הלבנוני לפני יותר מחודש. מאז חטיפתם הוצאו להורג שניים מבני הערובה, אחד סוני והשני שיעי, בעריפת ראש.

20/9/14

21:12: ארגון "המדינה האיסלאמית" פרסם היום סרטון בשם "להבות מלחמה", ובו נראים שבויים מצבא אסד לכאורה, "חופרים את הבור בו ייקברו ובמקום בו שירתו". בסרטון אומר חמוש רעול פנים, בעל מבטא אמריקאי, המדבר תחילה ערבית ואחר כך אנגלית, כי המקום בו נחפרים הקברים הוא בשטח בסיס צבאי בו "חיילים הטילו טרור על מוסלמים בא-ראקה". ברקע נראים מבנים שספגו ירי, ולדברי החמוש מדובר במגורי חיילים בצבא סוריה שנפגעו מאש המדינה האיסלאמית. "זה סופו של כל כופר שנתפוס", אמר.

בסרטון נשמע גם אחד מחופרי הקברים תוקף את נשיא סוריה אסד, ומאחל לו "שאללה ינקום בו ובילדיו כפי שהוא לנו". לדבריו, "אנחנו חופרים את קברנו בידינו, המדינה האיסלאמית תפסו אותנו כשנמלטנו מבסיס אוגדה 17. שירתנו תחת בשאר, בשאר נטש אותנו, בשאר אינו נראה באופק. הקצינים ברחו". בתום הסרטון נראית תמונה של החיילים כורעים על ברכיהם לפני הבור שחפרו, ולאחר מכן גופותיהם הירויות.

11:10: סגן ראש ממשלת טורקיה, נומאן קורטולמוס, הודיע היום שכ-45 אלף כורדים סורים, הנמלטים מפני המדינה האיסלאמית (דאעש) נכנסו במהלך היממה האחרונה לטורקיה.

10:15: מקורות פלסטינים מדווחים כי משמר הגבול המצרי ירה בשני פלסטינים שניסו לצאת מפתח מנהרה ברפיח המצרית. זאת בתקופה בה הגביר משמר הגבול המצרי את כוחותיו באזור הגבול עם רצועת עזה וישראל. כמו כן נמצאים הכוחות המצריים בכוננות גבוהה באזור הפרויקט החדש של תעלת סואץ מחשש לפיגועים ושיבוש פעילות החפירה בתעלה, שעל פי נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי אמורה להסתיים בתוך שנה. (ג'קי חורי)

8:30: ראש הממשלה הטורקי אהמט דבוטלו הודיע כי 49 טורקים שנשבו בידי המדינה האיסלאמית (דאעש) בעיראק שוחררו ושבו בשלום לארצם, במה שמהווה סוף למשבר בני הערובה החמור ביותר של אנקרה. סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה כי השבויים טורקים שנחטפו מהקונסוליה הטורקית במוסול ב-11 ביוני, כללו את הקונסול עצמו, דיפלומטים אחרים, ילדים ואנשי כוחות מיוחדים של המשטרה.

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר כי שחרור בני הערובה היה חלק מ"מבצע מתוכנן" של המודיעין הטורקי. זאת אף כי קודם לכן צוטט ראש הממשלה דבוטלו שאמר כי לא נעשה מבצע כלשהו לשחרורם. "אני חולק אתכם את הבשורות המשמחות", אמר הבוקר דבוטלו לכתבים. "בשעות הבוקר המוקדמות אזרחי המדינה נמסרו לנו והחזרנו אותם לטורקיה".

רק השבוע הסביר סגן ראש ממשלת טורקיה, ילצ'ין אקדואן, כי הימצאותם של 49 טורקים בשבי דאעש מגבילה את יכולתה של אנקרה לתרום למאמץ, שכן מחויבותה הראשונה של טורקיה היא כלפי אזרחיה. ואכן, עד עתה מיאנה אנקרה מלחבור לקואליציית המדינות הפועלות נגד המדינה האיסלאמית, ואף הבהירה לארצות הברית כי זו לא תוכל להשתמש בבסיסים הצבאיים של טורקיה לצורך תקיפות אוויריות בסוריה ובעיראק.

19/09/14

13:05: צרפת הודיעה כי ביצעה לראשונה תקיפה אווירית בעיראק, והשמידה מחסן ציוד לוגיסטי שהוחזק בידי ארגון המדינה האיסלאמית. משרדו של הנשיא פרנסואה הולנד מסר כי מטוסי קרב הפציצו את המתקן בצפון-מזרח עיראק בשעות הבוקר, וכי המטרה "הושמדה בשלמותה". עוד נמסר כי "מבצעים נוספים יתבצעו בימים הקרובים". אתמול הודיע הולנד כי צרפת הסכימה לבצע "בקרוב" תקיפות אוויריות, כפי שביקשה עיראק, כדי לסייע במאבק נגד לוחמי המדינה האיסלאמית שהשתלטו על כשליש מהמדינה. הוא הדגיש כי ארצו לא תרחיב את פעולתה מעבר לתקיפות אוויריות, ולא תתקוף מטרות בסוריה.

11:50: רשות התעופה האווירית של תימן אומרת כי חברות תעופה זרות עצרו את הטיסות אל נמל התעופה המרכזי בבירה צנעא, בשל הלחימה העזה בין מורדים שיעיים למיליציות סוניות. לפי ההודעה חברות התעופה השהו את הטיסות למשך 24 שעות, לאחר שבחנו את המצב הביטחוני. הלחימה פרצה ביום חמישי בין מורדים שיעים לחמושים הנאמנים למפלגת חזב אל-אסלאח, זרוע האחים המוסלמים בתימן.

02:40: האו"ם מזהיר מפני מחסור בתקצוב מזון לששה מיליון פליטים סורים. דוברת התוכנית העולמית לסיוע במזון אמרה כי תקציב המזון החודשי לכשני מיליון עקורים סורים יופחת בשל כך וכי מספר הפליטים במדינות השכנות שמקבלים שוברים וסיוע יקוצץ אף הוא. הדוברת הוסיפה כי התכנית זקוקה לקצוב של מיליארד דולר, אך היא קיבלה השנה רק 410 מיליון. היא הדגישה כי בחודש הבא יופחת הסיוע שמוגש לעוד ארבעה מיליון פליטים מסוריה והם ייאלצו להסתפק ב-60% מערכי התזונה שהם זקוקים לה.

02:25: הסנאט בארה"ב אישר את בקשתו של הנשיא אובמה לאמן ולחמש את המורדים בסוריה הנלחמים באנשי ארגון המדינה האיסלאמית. 78 חברים תמכו בהצעה, 22 התנגדו. אישור הסנאט התקבל לאחר שבית הנבחרים אישר אף הוא את ההצעה וכעת היא צריכה את חתימתו של הנשיא כדי שתצא לפועל.

בנאום הערב אמר הנשיא אובמה כי אישור הסנאט מוכיח שהאמריקאים מאוחדים ומגובשים במלחמה נגד ארגון המדינה האיסלאמית. הוא ציין כי יותר מ-40 מדינות, בהן מדינות ערביות, חברו לקואליציה הבינלאומית והציעו סיוע בלחימה נגד המדינה האיסלאמית ואישר כי צרפת תיקח חלק בתקיפות נגד הארגון בעיראק.

18/09/14

21:57: לפחות 30 בני אדם נהרגו בשורה של פיגועים שאירעו היום בבגדאד, בירת עיראק. בפיגוע הקשה ביותר בשכונת חיזימידייה, שכלל פיגוע התאבדות בתוך מכונית ממולכדת וירי פצצות מרגמה, בשכונת חזימידייה, נהרגו 17. עשרות נפצעו בפיגוע אחר שבו פגעו פצצות מרגמה בבתים ובתחנת אוטובוס.

20:32: נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, אמר כי ארצו תשתתף בתקיפות האוויריות בעיראק על מעוזי המדינה האיסלאמית. הולנד הוסיף כי במקביל יינתן "סיוע אווירי" לצבא עיראק במאבקו בג'יהאדיסטים. צרפת כבר החלה בימים האחרונים בטיסות ריגול בשמי עיראק, והיא הראשונה מבין כ-30 החברות בקואליציה הבינלאומית למיגור המדינה האיסלאמית שמאשרת כי תצטרף לארה"ב בתקיפות.

במסיבת עיתונאים בפריז אמר הולנד כי ארצו לא תשלם דמי כופר בעבור שבויים צרפתיים המוחזקים בני ערובה. כשנשאל אם הוא יכול להבטיח את שחרורם של ארבעה צרפתים שנחטפו בסוריה מוקדם יותר השנה, ענה הולנד כי ארצו "אינה עוסקת בחילופי אסירים אך אין זה אומר שמדינות אחרות אינן עוסקות בזה. יש מדינות שמסייעות לנו בכך".

18:48: שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו, קרא למדינות המערב להרחיב את שיתוף המידע המודיעיני עם ארצו בנוגע לג'יהאדיסטים הפועלים במסגרת ארגון המדינה האיסלאמית ונכנסים לסוריה ולעיראק. על פי הערכות, אלפי ג'יהאדיסטים שמוצאם מטורקיה, בריטניה, צרפת ומדינות אחרות התגייסו לשורות הארגון ורבים מהם נכנסים לעיראק ולסוריה דרך הגבול הטורקי. "טורקיה אינה יכולה להילחם בעניין זה לבדה. אנו זקוקים בראש ובראשונה למידע מודיעיני ולשיתוף מידע עם בנות בריתנו", אמר צ'בושולו במסיבת עיתונאים בברלין עם עמיתו הגרמני פרנק ולטר שטיינמאייר.

16:31: ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי, אמר כי יקח לפחות שלושה חודשים עד שיחל תהליך החימוש והאימון של המיליציות המתונות שפועלות בסוריה. דמפסי ציין כי המשימה היא לאפשר ללוחמים להתפרש בשטח בתוך 8-12 חודשים.

בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי אמר דמפסי כי החלק הרשה ביותר באימון המורדים הסורים הוא לקבוע למה יהיה תחת אחריותם בסוריה. דמפסי ציין כי לאחר שיאומנו ייתכן שהמורדים יתבקשו להשיב את השליטה לאורך הגבול הסורי עיראקי, שפרוץ כיום לחלוטין.

14:54: האיחוד האירופי הביע היום אכזבה מחוסר ההתקדמות של איראן בפתרון סוגיית הגרעין, וקרא לטהראן לשתף פעולה עם חקירת סוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית (סבא"א). דו"ח האו"ם מתחילת ספטמבר הראה כי איראן נכשלה להשיב על שאלות בנוגע למה שהסוכנות מכנה המימדים הצבאיים האפשריים של תוכנית הגרעין שלה עד תאריך היעד שהוסכם, 25 באוגוסט.

"האיחוד האירופי מאוכזב מההתקדמות המעטה של איראן בנוגע למימדים הצבאיים האפשריים", נמסר בהצהרה בפגישת הוועד המנהל של סבא"א, שעות לפני פתיחת סבב השיחות החדש עם איראן בניו יורק. "הכרחי ודחוף שאיראן תשתף פעולה בצורה מלאה ועל פי לוח הזמנים בנוגע לכל הנושאים הרלוונטיים. אנו קוראים לאיראן להפגין שיתוף פעולה באמצעות סיפוק הגישה לכל האנשים, המסמכים והאתרים שהסוכנות ביקשה". מומחים אומרים כי החקירה התקועה יכולה לעכב את מאמצי המעצמות להגיע להסדר עם איראן במסגרת המשא ומתן עמה.

13:32: הפרלמנט הנבחר של לוב דחה את הקבינט החדש של ראש הממשלה עבדאללה א-תאני, כך מסר דובר הפרלמנט. לדבריו המחוקקים דורשים כי א-תאני ימנה לא יותר מעשרה שרים, ואילו א-תאני הציג קבינט בן 16 שרים. א-תאני הוא ראש ממשלת לוב מאז מארס. לאחר הבחירות שנערכו ביוני מינה אותו הפרלמנט מחדש, אולם ממשלו לא הצליח עד כה להשליט סדר במדינה המפולגת, ורבים חוששים כי לוב עלולה להידרדר למלחמת אזרחים.

12:30: שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, שלל שיתוף פעולה עם ארה"ב בלחימה מול "המדינה האיסלאמית", והזהיר כי ארגון הטרור מציב איום עולמי רחב יותר שהשמדתו דורשת חשיבה מסוג חדש. לדבריו לאיראן יש ספקות כבדים אודות הנכונות והיכולת של ארה"ב לפעול ברצינות מול "איום" המדינה האיסלאמית בכל החזיתות, ולא רק לבחור היכן להתעמת עמה כפי שכבר החלה לעשות בעיראק. "זה ארגון מאוד נייד", אמר זריף. "זה אינו איום נגד קהילה יחידה או אזור יחיד. הסכנה לא הוגבלה לסוריה והיא לא תוגבל לעיראק. היא איום עולמי".

דבריו של זריף נאמרו לפני פתיחת סבב חדש של שיחות הגרעין עם המערב שיחל היום. צרפת קראה לצרף את איראן לוועידה שנערכה ביום שני בפאריס בנוגע למאבק במדינה האיסלאמית, אך ארה"ב התנגדה לכך. זריף כינה את 24 המדינות שהשתתפו בוועידה כ"קואליציה של חוזרים בתשובה", משום שחלקן תמכו במדינה האיסלאמית במשך שנים. אתמול אמר שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, כי ארה"ב לא משתפת פעולה עם איראן במאבק בארגון האיסלאמיסטי, אך הוסיף כי היא "תהיה מוכנה לראות אם איראן יכולה לתרום בדך מועילה".

17/09/14

14:44: נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן הכחיש היום את הטענות לפיהן מדינתו תומכת בקיצונים האיסלאמיסטים בסוריה, וביטל דיווחים בתקשורת הרומזים שאנקרה מעלימה עין מגיוס לשורות המדינה האיסלאמית בשטחה. בכמה דיווחים בשבועות האחרונים, נאמר כי ארגון המדינה האיסלאמית מסתמך על זרם קבוע של מתנדבים מטורקיה. "טורקיה מתנגדת לטרור ולכל ארגוני הטרור. מעולם לא קיבלנו את המושג 'טרור איסלאמי', ולעולם גם לא נקבל אותו", אמר הנשיא והוסיף "לתאר את טורקיה כמדינה שתומכת בטרור זה חצוף".

13:08: לפחות 34 ילדים במחוז אידליב שבצפון סוריה מתו לאחר שקיבלו חיסון מזוהם נגד חצבת, כך דווח בעיתון הגרדיאן. מספר הקורבנות של החיסון צפוי לעלות, ובקרב המורדים בסוריה יש הטוענים כי משטר אסד הוא שחיבל בכוונה בחיסונים. מנגד מאשימים הוריהם של הילדים את רשויות הבריאות של האופוזיציה בכך שנכשלו לאחסן את החיסונים באופן שישמור על תקינותם. בכירים באופוזיציה הסורית מכחישים את ההאשמות בהזנחה, וטוענים שהחיסונים הגיעו מארגון הבריאות העולמי ומארגון יוניצ"ף וכי כ-60 אלף ילדים אחרים שחוסנו באותם החיסונים באזורים אחרים במדינה, לא נפגעו.

16/09/14

18:52: ראש הכוחות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי, אמר בשימוע בקונגרס כי אם המבצע הצבאי האווירי של ארה"ב נגד ארגון המדינה האיסלאמית ייכשל, הוא ימליץ לו לשקול פרישת כוחות רגלים בעיראק.

לדברי דמפסי, ארה"ב שיגרה לבגדאד יועצים שסייעו לכוחות העיראקים בתכנון, לוגיסטיקה ובתיאומים צבאיים עם יתר חברות הקואליציה. "ברצוני להיות ברור, אם נגיע לנקודה שבה אאמין שעל יועצינו להתלוות לכוחות עיראקיים בהתקפות על הג'יהאדיסטים, אני אמליץ על כך לנשיא", אמר דמפסי לחברי ועדת השירותים המזוינים בסנאט.

16:00: מאות קופטים התעמתו עם שוטרים מצריים בעיירה סאמאלוט שדרום המדינה, בתום הפגנה שבה דרשו להרחיב את הסריקות אחר אשה שנחטפה מביתה. המפגינים השליכו בקבוקי תבערה לעבר השוטרים ופצעו שלושה מהם. לפחות 33 מהמפגינים נעצרו. האשה, בת 37, נעדרת מזה שבועיים.

הקהילה הקופטית מתלוננת זה תקופה ארוכה על עלייה במספר החטיפות, מעשי השוד המזוינים והתקיפות כנגדה מאז ההתקוממות העממית ב-2011.

12:10: ארצות הברית תפגע במערך ההגנה האווירית של נשיא סוריה בשאר אסד, אם הוא יבקש לפגוע במטוסים אמריקאים שתוקפים בשטח מדינתו במסגרת המאבק הבינלאומי בארגון המדינה האיסלאמית, כך אמר גורם בכיר בממשל אובמה.

גורמי ממשל אמרו כי לארה"ב יש הערכה טובה לגבי היכן ממוקמים מרכזי הפיקוד ובקרה של מערך ההגנה האווירית. אם אסד ישתמש ביכולות שברשותו כדי לאיים על ארצות הברית, הוא יעמיד את מערך ההגנה בסכנה, אמרו הגורמים.

11:10: נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר כי טורקיה תסכים לקבל לשטחה את מנהיגי האחים המוסלמים במצרים, שהתבקשו לעזוב את קטאר. המנהיגים חיפשו מקלט בקטאר אחרי המהפכה במצרים, שהובילה להדחתו של ראש התנועה, מוחמד מורסי. אך נוכחותם של המנהגים בקטאר פגעה ביחסיה עם קהיר, סעודיה ואיחוד הנסיכויות, כולן רואות באיסלאמיסט בן ה-85 איום. בביקור בקטאר אמר ארדואן לכתבים כי טורקיה תבחן בקשות למקלט מצד מנהיגי האחים המוסלמים, "כל מקרה לגופו".

11:00: לפחות אלף טורקים התנדבו להילחם בשורות הארגון הג'יהאדיסטי המדינה האיסלאמית, כך דווח היום בעיתון הניו יורק טיימס. לפי הדיווח, טורקיה היא המקור הגדול ביותר ללוחמים זרים בארגון. בדיווח הובא לדוגמא מקרה של חייל טורקי לשעבר בן 27, שנלקח לסוריה עם 10 מחבריו, והצטרף לשורות דאעש לאחר 15 ימי הכשרה. הוא ירה בשני בני אדם, השתתף בהוצאה פומבית להורג, וקבר אדם בעודו חי.

09:55: משרד הפנים בקהיר הודיע כי שישה שוטרים מצרים נהרגו בפיצוץ מטען צד שהופעל נגדם בצפון סיני כשנסעו בשיירה משוריינת, כך מסר שר הפנים של מצרים. שני שוטרים נוספים נפצעו.

15/09/14

23:47: נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר כי ארצו בוחנת אפשרות להקים "אזור חיץ" לאורך הגבול הדרומי. כלי תקשורת דיווחו כי ארדואן אמר לכתבים במהלך טיסה חזרה לאנקרה מקטאר כי מערכת הביטחון הטורקית טרם החליטה אם צעד זה נחוץ למאבק בארגון המדינה האיסלאמית. לא נמסרו פרטים היכן שוקלת טורקיה להקים את אזור החיץ.

20:51: לוחמים כורדים סורים כבשו יותר מ-12 עיירות וכפרים מידי לוחמי המדינה האיסלאמית בצפון ממזרח סוריה. גורמי ביטחון מסרו כי אנשי ארגון YRK, הנאמנים למפלגת האיחוד הדמוקרטי הכורדי, השתלטו על אזור תל חמיס מאז יום שבת.

במקביל נודע כי בעיר מוסול, שנפלה בידי הג'יהאדיסטים בחודש יוני, הופצה תוכנית לימודים חדשה לכבוד השנה החדשה. התוכנית אוסרת על לימודי אמנות, מוסיקה, היסטוריה, ספרות, נצרות. עוד נקבע כי שירים פטריוטים מנאצים את כבוד האל ותמונות מסוימות נקרעו מספרי הלימוד.

18:47: כוח אונדו"ף ברמת הגולן נטש ארבע עמדות לנוכח המשך הלחימה בין כוחות סוריים לבין מורדים סמוך לאזור החיץ עם ישראל. המשקיפים הבינלאומיים התפנו לתוך שטח ישראל.

17:21: המדריך הכללי של האחים המוסלמים במצרים, מוחמד בדיע, נידון יחד עם 14 פעילים נוספים בתנועה למאסר עולם בגין רצח ועידוד אלימות במהלך הפגנה בקהיר אשתקד.

16:44: מצרים מתכוונת להגדיל את מספר מצלמות האבטחה במלונות וביעדי תיירות פופולריים ברחבי המדינה, וזאת כחלק משורה של צעדים חדשים לחיזוק הביטחון והמאבק בטרור. התיירות המצרית ספגה מכה קשה מאז הפלתו של חוסני מובארק ב-2011 ומספר התיירים בה צנח מ-14 מיליון ב-2010 ל-9.5 מיליון בשנה שעברה.

שר התיירות המצרי, הישאם זאזואה, אמר כי למעט מצלמות אבטחה מתכוונת הממשלה לחייב את עובדי תעשיית התיירות בבדיקות רקע. בנוסף, יתוגברו אמצעי הביטחון בנמלי התעופה ויוכנסו נהלים לפיקוח על רמות התברואה במלונות.

15:32: עלא עבד אל-פתאח, אחד הפעילים החברתיים החילוניים החשובים במצרים, שוחרר בערבות לקראת משפטו החוזר בגין הפרת חוק המחאה. עשרות מתומכיו של אל-פתאח הריעו לו בבית המשפט עם פרסום ההחלטה.

אל-פתאח היה גורם מרכזי בהתקוממות שהובילה להפלת חוסני מובארק ב-2011. בנוסף לאל-פתאח הועמדו לדין 24 פעילים נוספים וחלקם נשפטו שלא בפניהם ל-15 שנות מאסר.

14:49: חשש כבד לחייהם של כ-200 מהגרים מאפריקה שספינתם טבעה זמן קצר אחרי הפליגו מלוב לעבר אירופה. דובר הצי הלובי איוב קאסם אמר רק 36 מתוך כ-250 נוסעים שהיו על הסיפון נמשו מהמים בחיים ממזרח לבירה טריפולי.

בשנים האחרונות חלה עלייה הדרגתית במספר האפריקאים שמנסים להגר לאירופה בספינות מלוב. מנתוני סוכנות הפליטים של האו"ם עולה כי יותר מ-100 אלף הגיעו לאיטליה מאז תחילה השנה אך לפחות 2,000 נהרגו במהלך המסע.

11:53: מנהיגה העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, שוחרר מבית החולים, שבוע לאחר שעבר ניתוח ערמונית. סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית, אירנ"א, דיווחה שחמינאי בן ה-75 נמצא במצב בריאותי טוב בעקבות היתוח המוצלח.

11:29: ראש ממשלת לוב מאשים את קטאר בכך ששלחה שלושה מטוסי קרב, עמוסים באמצעי לחימה, לנמל התעופה של טריפולי הנשלט בידי מתנגדיה. הממשלה הלובית כבר האשימה את סודאן בניסיון לחמש את המורדים האיסלאמיסטים שהשתלטו על טריפולי בחודש  שעבר. "נשקול לנתק את קשרינו אם ההתערבות בענייניה הפנימיים של לוב תימשך", אמר. בקטאר לא הגיבו לטענות לפי שעה. בעבר גיבתה קטאר את תנועת האחים המוסלמים, הקשורה לארגון המורדים הלובי.

14/9/14:

15:01: שר הפנים הצרפתי, ברנאר קזנוב, מזהיר כי לפחות 930 מאזרחי המדינה התגייסו לשורות המדינה האיסלאמית. בדברים שאמר לשבועון "ז'ורנל דו דימאנש" אמר קזנוב כי לפחות 350 מהם נמצאים כעת בוודאות על אדמת סוריה או עיראק. עוד ציין השר כי מאז הקימו הרשויות קו לדיווח על ג'יהאדיסטים פוטנציליים סוכלו לפחות 70 מקרים שבהם עמדו מוסלמים צרפתיים לנסוע לעיראק ולסוריה.

09:56: בכירים בתנועת האחים המוסלמים ומספר מטיפים דתיים מצריים מובילים התבקשו לעזוב את קטאר, שם שהו מאז ההפיכה נגד מוחמד מורסי. הקבוצה כוללת את המזכיר הכללי מחמוד חוסיין, השר לשעבר עמר דראג, המטיף הקיצוני ווג'די רוניים,

קטאר העניקה סיוע משמעותי למורסי ולאחים המוסלמים בשנה שבה החזיקו בשלטון במצרים. עמדה זו הובילה לחיכוכים בינה לבין סעודיה ואיחוד הנסיכויות וגרמה בין היתר לשתי מדינות אלה, ולמצרים, ולהחזיר את שגריריהם מדוחא. עזיבת בכירי האחים המוסלמים באה בימים שבהם גובר הלחץ הבינלאומי והערבי על קטאר לשנות את מדיניותה ולהצטרף למאבק בתנועות סוניות קיצוניות בכלל, המדינה האיסלאמית בפרט.

08:17: אוסטרליה הודיעה כי היא שולחת 600 חיילים למזרח התיכון לקראת האפשרות שישולבו בפעילות צבאית נגד ארגון המדינה האיסלאמית בעיראק. ראש ממשלת אוסטרליה, טוני אבוט, אמר כי בשלב זה החיילים יוצבו באיחוד הנסיכויות.

עד כה הודיעו 40 מדינות, בהן 10 ערביות, על הצטרפותן לקואליציה האמריקאית למיגור הארגון הג'יהאדיסטי. צרפת תארח מחר ועידה אירופית-ערבית ובשיתוף נציגים אמריקאים ורוסים בנוגע לאיום שמציב הארגון.

13/09/14

22:47: שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, המבקר במדינות במזרח התיכון כדי לגבש קואליציה נגד ארגון האיסלאמית, קיבל ממצרים הבטחות נרחבות לתמיכה במאבק - אך לא התחייבויות מפורשות.

ביחד עם הצהרה דומה מצד עיראק, ההכרזות על כוונותיהן של בגדאד וקהיר סימנו דווקא את הדרך הארוכה והבודדה העלולה להיסלל לממשל אובמה בניסיונו לפרק את המדינה האיסלאמית. ממשלת עיראק נקטה עד עתה במהלכים סמליים בלבד כדי לזכות באמון המיעוט הסוני, בעוד בנות הברית באזור, מצרים וטורקיה, הסתפקו אף הן בתמיכה סמלית בלבד.

במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו האמריקאי, הצהיר שר החוץ המצרי סאמח שוכרי כי "מצרים מאמינה כי חשוב מאוד שהעולם יתאחד כדי להילחם בקיצוניות". עם זאת, פקידים מצריים סרבו לפרט איזה סיוע תעניק קהיר במאבק במדינה האיסלאמית.

19:24: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הבחין בין המערכה הצבאית נגד ארגון "המדינה האיסלאמית" לבין הלחימה בעיראק ובאפגניסטאן וציין כי במערכה הנוכחית יש להימנע מטעויות העבר. אובמה הוסיף כי מדינות רבות מצטרפות לקואליציה נגד הקיצוניים. "זו לא יכולה להיות מלחמתה של ארה"ב בלבד", הדגיש.

18:08: יו"ר הפרלמנט האיראני, עלי לאריג'יאני, הזהיר את ארה"ב כי תקיפה של סוריה, בעלת בריתה של איראן, כחלק מהמערכה נגד לוחמי "המדינה האיסלאמית" משמעה "לשחק באש".  "ארה"ב חייבת לדעת שאם היא תתקוף מדינות באזור, השליטה בו תאבד – הפתיל יידלק", אמר. 

במקביל, מזכ"ל המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן האשים היום (שבת) את ארצות הברית בהפרת ריבונותן של מדינות במזרח התיכון בתירוץ של מאבק בטרור בעיראק ובסוריה. "באמתלה של מאבק בטרור, ארה"ב רוצה להמשיך במדיניותה החד-צדדית ולהפר את ריבונותן של מדינות", אמר עלי שמחאני, כך לפי סוכנות הידיעות האיראנית. "וושינגטון מנסה להסיט את תשומת הלב של העולם מכך שיש לה חלק מרכזי בתמיכה בטרור בסוריה, בניסיון להפיל את השלטון הלגיטימי", הוסיף.

12:01: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, בא למצרים וידון עם בכירי הממשל בקהיר ועם ראשי הליגה הערבית במבצע למיגור ארגון המדינה האיסלאמית מעיראק ומסוריה. זו התחנה החמישית במסע הדילוגים של קרי במזרח התיכון. קודם לכן ביקר בעיראק, ירדן, סעודיה וטורקיה. במצרים צפוי קרי להיפגש עם הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי ועם שר החוץ סאמח שוקרי.

10:23: משפחתו של האזרח הבריטי דיוויד היינס, שנחטף בסוריה במארס 2013 ועלול להיות מוצא להורג על ידי לוחמי המדינה האיסלאמית, פרסמה מכתב הקורא לחוטפים ליצור עמה קשר. היינס, בן 44, הוא עובד סיוע שפעל בעבר בלוב ובדרום סודאן. יש לו בת מנישואיו הראשונים בסקוטלנד ובת נוספת מנישואיו השניים בקרואטיה.

"שלחנו לכם מסרים אך לא הגבתם. אנו מבקשים מאלה שמחזיקים בדיוויד ליצור עמנו קשר", נכתב בהודעת המשפחה. הינס נראה בסרטון שבו הוצא להורג העיתונאי הישראלי-אמריקאי סטיבן סוטלוף. בסרטון מאיים ג'יהאדיסט רעול פנים כי היינס יהיה הבא בתור.

05:12: נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר כי הוא משוכנע שארגון המדינה האיסלאמית יובס בסופו של דבר, וכי ארה"ב נמצאת "בצד הנכון של ההיסטוריה". אובמה, שדיבר בכנס לגיוס תרומות מטעם הוועדה ליחסי ישראל-ארה"ב, הוסיף כי נראה ש"לראשונה מזה זמן רב תשומת הלב בעולם המוסלמי נתונה לצורך להתרחק מהסוג הזה של קיצוניות דתית, שאין לו מקום במאה ה-21".

12/09/14

21:11: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, נפגש עם נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ועם ראש הממשלה החדש, אהמט דבוטלו, בניסיון לרתום את אנקרה למבצע הצבאי למיגור המדינה האיסלאמית מעיראק ומסוריה. קרי בא לטורקיה בעקבות החלטת האחרונה שלא לאפשר לארה"ב להשתמש בבסיסיה הצבאיים להתקפות אוויריות על הג'יהאדיסטים.

בתום הפגישה פרסם ארדואן הודיעה שבה נאמר כי כי טורקיה וארה"ב "ימשיכו להילחם נגד ארגוני הטרור באזור כפי שעשו בעבר" וכי טורקיה "תמשיך לחלוק מידע מודיעיני עם ארה"ב ולספק סיוע לוגיסטי לאופוזיציה הסורית, כמו גם סיוע הומניטרי לסורים שנפגעו ממלחימת האזרחים".

בנוסף, קרי הצהיר היום כי יהיה זה "לא ראוי" שאיראן תיקח חלק במאמצים של הקואליציה המתגבשת נגד המדינה האיסלאמית. קרי ציין כי הוא משוכנע ביכולתה של ארה"ב לבנות קואליציה עם שותפותיה האירופיות והערביות. יצויין כי איראן הציעה סיוע במבצע הצבאי בעיראק אולם היא מתנגדת לכל פעילות צבאית בינלאומית בסוריה.

20:31: נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, אמר במהלך ביקורו בבגדאד כי ארצו מוכנה להגדיל את הסיוע הצבאי לעיראק, כחלק מהמאמץ הבינלאומי למיגור ארגון המדינה האיסלאמית. במסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי, אמר הולנד כי צרפת "מוכנה לקחת חלק בהפצצות האוויריות על הג'יהאדיסטים בעיראק, אם יהיה בכך צורך". הולנד ביקר גם בכורדיסטאן, נפגש עם נשיא המחוז מסעוד בראזני וביקר בכנסייה המשמשת מקלט לעיראקים נוצרים שנמלטו מבתיהם.

19:00: צבא סוריה הודיע כי כבש את העיירה חלפאייה, הסמוכה לעיר חאמה, מידי לוחמי ארגון "ג'בהת א-נוסרה". בנוסף, הצליחו כוחות אסד להשתלט על אזורים השולטים על שדה התעופה הצבאי בחאמה וסילקו מהשטח ג'יהאדיסטים שאיימו להיכנס לכפרים נוצרים ועלוואים הנאמנים לשלטון. כיבוש חלפאייה מרחיב את המסדרון הטריטוריאלי שבו מחזיק אסד בין דמשק לבין ריכוזי העלאווים לאורך הים התיכון.

16:21: הגנרל האמריקאי בדימוס ג'ון אלן, ששימש מפקד הכוחות האמריקאים באפגניסטאן, נבחר על ידי ממשל אובמה לעמוד בראש תיאום הפעילות הבינלאומית נגד ארגון המדינה האיסלאמית. גורם בוושינגטון אמר לניו יורק טיימס כי ניסיונו של אלן וקשריו עם מנהיגים במזרח התיכון יסייעו לארה"ב לבנות קואליציה בינלאומית רחבה נגד הג'יהאדיסטים.

אלן שימש במהלך מלחמת עיראק כסגן מפקד הנחתים במחוז אנבאר, שחלקים ממנו נשלטים כיום על ידי המדינה האיסלאמית. הוא לקח אז תפקיד מרכזי בחיזוק הקשרים עם השבטים הסוניים. באחרונה שימש אלן כאחד מיועציו של שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, ועמד מאחורי התוכנית הביטחונית שהציג קרי לגדה המערבית בניסיון להביא להסכם בין ישראל לבין הפלסטינים.

13:40: צבא פקיסטאן עצר עשרה קיצונים החשודים בירי בנערה מלאלה יוספזאי, אשר זכתה לפרסום עולמי. יוספזאי נורתה בראשה באוקטובר 2012 בעת שהובילה קמפיין הקורא לחינוך שווה לבנות לבנים בפקיסטאן. העצורים משתייכים לקבוצה המכונה "שורה" שהיא חלק מארגון הטליבאן הפקיסטאני.

החמושים עלו על האוטובוס שבו נסעה יוספזאי לבית ספרה באחת הערים בצפון-מערב פקיסטאן וירו בה ובשני תלמידים אחרים. יוספזאי ניצלה בנס, החלימה וזכתה לתהילה בינלאומית. ב-2013 נבחרה על ידי המגזין טיים כאחד האנשים המשפיעים ביותר ושמה הוזכר כמועמדת לפרס נובל לשלום. באחרונה פרסמה יוספזאי אוטוביוגריה.

11:05: הסי-איי-איי פרסם הערכה מחודשת על סדר הכוחות של ארגון המדינה האיסלאמית והעמיד אותה על 31,000 לוחמים בעיראק ובסוריה - פי שלושה מכפי שסברו עד כה שירותי המודיעין האמריקאיים. ההערכה מבוססת על דו"חות מודיעין מהחודשים מאי-אוגוסט.

09:22: נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, הגיע לבגדאד יחד עם שרי ההגנה והחוץ של ארצו והשלושה ייפגשו עם ראשי הממשל העיראקי בנוגע למעורבות צרפת במבצע למיגור המדינה האיסלאמית. צרפת צפויה להשתתף בתקיפות האוויריות על מטרות המדינה האיסלאמית בשטחי עיראק, אך לא ברור אם תשתתף בתקיפות גם בסוריה. בשבוע הבא ייארח הולנד בפריז ועידה שבה ידונו הדרכים למיגור המדינה האיסלאמית ולחיזוק ממשלת עיראק.

11/09/14

23:07: נשיא תימן, עבד ראבו מנסור האדי, הציע למנות ראש ממשלה חדש בתוך 48 שעות, כחלק מהסכם פיוס עם המורדים החותים שמפגינים וחוסמים כבישים סמוך לבירה צנעא זה שבועות. נציגי המורדים הודיעו כי הם בוחנים את הצעת הנשיא.

החותים יצאו להפגנות במחאה על ביטול הסובסידיות על הדלק ומאז סוף חודש יולי הם משבשים את החיים בבירת תימן, בין היתר באמצעות כוחות חמושים. על פי הצעת הפיוס של האדי, העלייה המתוכננת במחירי הדלק תקוצץ ב-50%.

19:39: 10 מדינות ערביות, בהן סעודיה, הודיעו כי הן מגבות את המבצע הצבאי האמריקאי שהולך ונרקם למיגור ארגון "המדינה האיסלאמית" מעיראק ומסוריה. ההסכם עם מדינות ערב הושג בתום שיחות שקיים שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, בג'דה עם נציגים ערביים.

תשע המדינות הנוספות שהצהירו על "מחויבותן לעמוד יחד נגד איום הטרור ובכלל זה המדינה האיסלאמית", הן: בחריין, מצרים, עיראק, ירדן, כוויית, לבנון, עומאן, קטאר ואיחוד נסיכויות המפרץ. נציגי טורקיה השתתפו בשיחות בג'דה אך לא סיכמו על הצטרפות למבצע.

במקביל, פרסמה רוסיה הודעה שבה היא מזהירה את ארה"ב מפני תקיפות אוויריות בסוריה. בהודעה שפרסם משרד החוץ במוסקבה נאמר כי מדובר יהיה "באקט של תוקפנות" ובהפרה של החוק הבינלאומי.

בריטניה הודיעה אף היא כי לא תשתתף בהפצצות אוויריות בסוריה אך מסרה כי היא עדיין שוקלת כיצד לסייע לארה"ב במבצע. צרפת צפויה לארח בשבוע הבא כינוס של מדינות אירופיות, מדיניות ערביות, ארה"ב ורוסיה כדי לדון באסטרטגיה נגד המדינה האיסלאמית.

16:05: לפחות 11 בני אדם נהרגו ו-20 נפצעו בהפצצות של חיל האוויר הסורי בעיירה אל-באב שבצפון סוריה. העיירה נמצאת בשליטת ארגון המדינה האיסלאמית. צבאו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הגביר בשבועות האחרונים את ההפצצות על יעדי הארגון הג'יהאדיסטי השולט בחלקים נרחבים ממזרח סוריה וצפונה.

12:47: ראש הארגון למלחמה בטרור במרכז אסיה אומר כי סין ושכנותיה עומדות בפני איום, כשאזרחיהן שבים מהלחימה בעיראק ובסוריה. לדבריו, ארגונו עוקב אחר אנשים שנסעו למוקדי הטרור במזרח התיכון, ומנהל מעקבים אחריהם גם ברשת.

ברשת הממלכתית הסינית דווח כי לכל המדינות החברות בארגון יש אזרחים שנסעו לעיראק ולסוריה. השבוע ידונו נציגי המדינות הללו בצעדים נוספים למאבק בטרור, בועידת פסגה שתכונס. המדינות השותפות, לבד מסין ומרוסיה, הן קזחסטן, טג'יקיסטן, קירגיזסטן ואוזבקיסטן.

10:56: רשת אלג'זירה מדווחת כי ארגון ג'בהת אל-נוסרה שחרר את 45 פקחי האו"ם מפיג'י שנשבו על ידו בגולן הסורי לפני כשבועיים.

07:15: סרטון ובו נראים 45 פקחי או"ם מפיג'י שנשבו בידי מורדי ג'בהת אל-נוסרה בסוריה הועלה לאתר יו-טיוב. כך דיווחה סוכנות הידיעות אי-פי. בסרטון נראים שני מורדים שמדברים בערבית כשמאחוריהם הפקחים מפיג'י.

אחד המורדים הזדהה כשייח' סלמי אל-ערידי, והציג את שותפו לסרטון בשם  ד"ר אבו-מוסעב. מאוחר יותר אמר אחד הפקחים באנגלית כי "היום הוא ה-9 בספטמבר, וזהו יום מאוד שמח כי נאמר לנו שאנו הולכים בקרוב הביתה". הוא הוסיף כי כל הפקחים בחיים ומצבם טוב. הוא הדגיש כי הם מטופלים היטב בידי המורדים, למרות משאביו המוגבלים של הארגון.

דובר הממשלה בפיג'י, שרון סמית ג'ונס, אישר כי הפקחים שמוצגים בסרטון הם אלה המוחזקים בידי אנשי ג'בהת אל-נוסרה וכי הפקח שמדבר בו זוהה כאחד מהמפקדים בשם סוונסה רבוקה.

10/09/14

13:28: הפרלמנט הטורקי אישר שורה של תקנות המתירות לרשויות לאחסן מידע על משתמשי האינטרנט ולהפיל את הגישה לאתרים מסיבות של חשש לפגיעה בביטחון לאומי ללא צו בית משפט.

חוק אינטרנט שאושר בטורקיה בחודש פברואר הוביל להפגנות ולהתמרמרות ציבורית קשה, מכיוון שנקבע בו שהרשויות יוכלו לחסום אתרים. התקנות החדשות מרחיבות עוד יותר את החוק.

12:27: ארגון הטרור הסורי "אחראר א-שאם" (חופשיי סוריה) הודיע על מינויו של חאשם אל-שייח אבו ג'אבר לראש הארגון ועל מינויו של סאלח תחאן למפקדו הצבאי. אתמול נהרגה הנהגת הארגון בהתקפה על מבנה שבו נועדה בצפון-מערב סוריה. נסיבות הפיצוץ או מי עומד מאחוריו טרם התבררו.

09:11: העיתונאי הישראלי-אמריקאי סטיבן סוטלוף, שהוצא להורג על ידי לוחמי "המדינה האיסלאמית" בשבוע שעבר, נמכר לג'יהאדיסטים על ידי מורדים סורים. בראיון לרשת סי-אן-אן סיפר בן משפחתו של סוטלוף, ברק ברפי, כי סטיבן "נמכר ככל הנראה תמורת 25-50 אלף דולר וזו בעצם הסיבה שהוא נלכד".

"מישהו במעבר הגבול (מטורקיה לסוריה) טלפן לאנשי המדינה האיסלאמית והם הציבו מחסום מדומה באחד הכבישים. סטיבן והאנשים שאתם נסע לא יכלו להימלט", סיפר ברפי ומתח ביקורת על ממשל אובמה על "הודעות לא מדויקות" שפרסם בעניין סוטלוף.

08:00: שר החוץ המצרי, סמיח שוקרי, אמר כי ארצו תארח ועידת תרומות לשיקום רצועת עזה ב-12 באוקטובר בקהיר. לפי הערכות הרשות הפלסטינית, שיקום רצועת עזה מנזקי מבצע "צוק איתן" יסתכמו 7.8 מיליארד דולר. לפי הרשות 17 אלף מבנים ניזוקו קשות במהלך ההפצצות הישראליות ועלות בנייתם מחדש תסתכם ב-2.5 מיליארד דולר. מגזר האנרגיה זקוק לסיוע דחוף של 250 מיליון דולר עבור שיקום תחנת הכוח היחידה בעזה.

05:09: ממשלת פיג'י חזרה בה מהודעתה על שחרור קרוב של 45 פקחיה שנשבו בגולן הסורי לפני כשבועיים, וטוענת כי הדיווח נמסר בעקבות "קצר בתקשורת". "מישהו לא פירש את זה נכון", אמר דובר הממשלה דן גווידי לסוכנות הידיעות אי-אף-פי. ההודעות שנכתבו על ידי הממשלה שמתייחסות לשחרורם הצפוי של הפקחים הוסרו מהרשת ובמקומן פורסמה הודעה נוספת לפיה המו"מ עם המורדים נמשך.

03:06: בהמשך להודעת משרד ההסברה של פיג'י, דיווחה סוכנות הידיעות אי-פי כי מפקד צבא פיג'י, מוססה טיקויטוגה, אמר שהפקחים שנשבו בגולן הסורי ישוחררו עוד השבוע ללא תנאים מוקדמים. לדבריו, פיג'י קיבלה ממטה האו"ם בניו יורק התחייבות מטעם ג'בהת אל-נסרה, כי החזית תשחרר את הפקחים בימים הקרובים ללא שום דרישות מצדם. הוא לא פירט כיצד יתבצע שחרורם.

02:30: ממשלת פיג'י הודיעה הלילה כי 45 פקחי האו"ם מארצה, שנשבו לפני כשבועיים בגולן הסורי על ידי לוחמי ג'בהת אל-נסרה, ישוחררו בקרוב. כך דווח בסוכנות הידיעות אי-אף-פי. "החיילים מפיג'י ישוחררו בקרוב ופרטים נוספים יימסרו בהמשך", נאמר בהודעת משרד ההסברה שפורסמה בדף הפייסבוק הרשמי שלו. בהודעה לא נאמר מה מצבם של הפקחים או מתי הם ישוחררו.

09/09/14

21:59: שני האזרחים הבריטים שנעצרו בשבוע שעבר בקטאר שוחררו - כך לפי ארגון זכויות האדם הנורבגי שעבורו עבדו. השניים, ילידי נפאל שעסקו במחקר בנושא הגירה בקטאר, עדיין שוהים במדינה. הארגון הנורבגי מסר כי אין ברשותו מידע על סיבת מעצרם. לפי הרשויות בקטאר, השניים נעצרו בשל הפרת החוק המקומי, אך גם בדוחא לא פירטו באילו עבירות מדובר.

19:19: משטרת אוסטריה מנעה משתי נערות תושבות המדינה להגיע לסוריה. איש משרד הפנים האוסטרי, אלכסנדר מאראקוביץ, אמר שהשתיים, בנות 14 ו-15, הוגדרו תחילה כנעדרות בידי משטרת וינה, וכי אמה של נערה שלישית, המתגוררת בעיר גראץ, התריעה בפני המשטרה על האפשרות שהשתיים מתכננות להגיע למזרח התיכון.

לאחר שיציאתן מאוסטריה נמנעה, הודו השתיים כי תכננו להגיע לסוריה או לעיראק. עד כה הצטרפו כ-160 תושבים אוסטרים לשורות לוחמי המדינה האיסלאמית - אך משרד הפנים האוסטרי לא פירט מה תכננו שתי הנערות לעשות כשיגיעו ליעדן.

18:50: קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הזמינה את נשיא מצרים, עבד-אל פתאח א-סיסי, לביקור בגרמניה, כך לפי לשכת הנשיא בקהיר. עוד בשיחת מרקל וא-סיסי אמש (ב'), דנו השניים בהתפתחויות האזוריות ובפרט בדרך ההתמודדות עם גורמי טרור ועם "תפוצת ארגוני טרור וקבוצות קיצוניות". מקור בברלין אמר שביקור א-סיסי יתרחש לאחר הבחירות לפרלמנט במצרים, הצפויות להיערך בהמשך השנה.

16:00: איראן הודיעה כי היא מנהלת מגעים עם רוסיה על שיתוף פעולה בתחומי האנרגיה, דבר שעלול לפגוע באפקטיביות של הסנקציות הבינלאומיות. במקביל הודיעה דרום אפריקה, שמצייתת לפי שעה לסנקציות, כי היא מקווה לחדש את ייבוא הנפט מאיראן בתוך שלושה חודשים.

השגריר האיראני לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, רזה נג'אפי, אמר כי ארצו "תתייחס לדאגות שהביעו שש המעצמות בנוגע לתוכנין הגרעין" וזאת למרות שאיראן לא עמדה בתאריך היעד שהציבה לה סוכנות הגרעין למסירת תשובות הנוגעות לממדים הצבאיים של התוכנית.

לעדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ