מהמנהרות לחילוץ בלב ים: עזתים מספרים על הבריחה לאירופה

אחרי הלחימה מול ישראל, ברצועה מתמודדים עם טרגדיה אחרת. המהגרים מגלים כיצד הפקירו עצמם לחסדי מבריחים, על מאות שטבעו ובודדים שניצלו

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן

לפני שבועות ספורים היה הרחוב הראשי של עבסאן ג'דיד, עיירה צמודה לחאן יונס שבדרום הרצועה, קו החזית במלחמה עם ישראל. היום פוקדת אותה טרגדיה שונה. בשלושה בתים שכנים מתמודדים בני משפחה עם אבל קשה. שבעה מבני המשפחות הללו נעלמו בים בדרכם לאירופה. ולא רק כאן, אלא גם בחאן יונס, ברפיח ובעזה, מצפות משפחות למידע על קרובים שניסו לברוח מהחיים הקשים ברצועה.

נוואל עספור מצפה לחדשות מבנה אחמד, ומציינת שזו הפעם השלישית שהיא חוששת לחייו. לדבריה, אחמד נפצע בפעם הראשונה מירי טיל ישראלי ב-2009, ואיבד שלוש אצבעות, פיסה מעצם הזרוע ואת הלבלב. בפעם השנייה חששה האם שאיבדה את בנה כשנשלח לטיפול בישראל, ונעצר במחסום הגבול בחשד שהוא חבר בארגון הג'יהאד האיסלאמי. לנוואל חולת הסרטן קשה להאמין שבנה יחזור בפעם השלישית.

מבחינות מסוימות מגלם אחמד את סיפורה של עזה: חסר תקווה, זועם, לא מצליח להחלים, נואש לעבור לכל מקום אחר. "נמאס לו מהמצב כאן. הוא לא הצליח להבריא מהפציעות. מישהו אמר לו שבאירופה יקבל טיפול בחינם", אומרת נוואל.

סמיר, אביו של אחמד, מספר כי הרעיון שבנו יצא לים הדאיג אותו, "כיוון שאין לו לבלב, אבל הם (המבריחים) הבטיחו שישמרו עליו". לדבריו, ארבעה ימים לאחר שעזב את הבית דיווח בנו השני שחי בגרמניה כי נאמר לו בשיחת טלפון שאחיו יגיע לאיטליה למחרת היום. זה היה המידע האחרון שהתקבל בעניין אחמד.

אבו פאדי מרפיח היה מעובדי מנהרות ההברחה בין עזה למצרים לפני שבקהיר החליטו להפסיק את פעולתן. הוא שלח את שני בניו לשוודיה לפני שפרצה "מלחמת 50 הימים" בקיץ האחרון ברצועת עזה.

לדבריו, הוא לא עסק מעולם בהברחת בני אדם, אולם הוא מכיר את המבריחים, שרבים מהם נמצאים במעצר בהוראת חמאס כיוון ש"הציגו את עזה בצורה שלילית". "האנשים שהמנהרות בבעלותם מזייפים את אישורי המעבר", הוא מספר. לטענתו, הם גובים עבור השירות הזה כמאה דולר, כשהמעבר דרך המנהרה עולה בין 400 ל-600 דולר נוספים. הוא מוסיף כי למרות שהמנהרות נמצאות בשליטת חמאס, הברחת אנשים דרכן איננה פעולה מורכבת, והלחימה בקיץ ברצועה הקלה עוד יותר כשהסיחה את דעתם של אנשי חמאס.

לדברי בודדים שיצאו מהרצועה, היעד הראשון לאחר היציאה מהמנהרות בלב המדבר הם בתיהם של אזרחים מצרים. משם מועברים המהגרים לאל-עריש ובהמשך לאלכסנדריה. שלבים אלה נמשכים כ-12 שעות. מהגרים נואשים מספרים כיצד מסרו את עצמם לחסדי מבריחים, על מאות אנשים שטבעו למוות בדרך ועל בודדים שניצלו.

אחד מהניצולים הוא חאמיד ברבאח, תושב חאן יונס שהיה על סיפון ספינת דיג יחד עם מאות פליטים. לדברי ברבאח, אוניית מבריחים גדולה משלהם התנגשה בהם. מאות טבעו.

"יצרתי קשר עם אדם שעובד בכנופיית מבריחים. הוא זה שארגן שייקחו אותי דרך מנהרות ההברחה ברפיח אל מחוץ לעזה. כשהגעתי לאלכסנדריה נלקחתי לדירת מסתור שבה המתנתי יחד עם פליטים אחרים מעזה. היינו שם במשך ארבעה ימים", הוא מספר. מאות מהגרים אחרים המתינו כמוהו, בדירות אחרות באותו מקום.

לדבריו, ביום החמישי במצרים הוא הועלה יחד עם פליטים אחרים לאוטובוסים שהסיעו אותם לחוף. שם, הם הועלו על ספינות המבריחים. "במהלך ארבעת הימים הבאים העבירו אותנו בין ארבע ספינות שונות. האחרונה היתה הגדולה מכולן, היו עליה כ-500 איש. אנחנו הבאנו את חגורות ההצלה מהבית".

היום הרביעי למסע בים, ספינה קטנה יותר נצמדה לספינה שלהם. "המבריחים על הספינה הקטנה אמרו שאנחנו צריכים לעבור לספינה שלהם, אבל הקפטן אמר שאם כולנו נעבור אליה היא תטבע. אחרי שסירבנו לעבור ספינה, אוניה גדולה משלנו התנגשה בנו והטביעה אותנו". ברבאח, שמצא חגורת הצלה בים, התחיל לשחות בתקווה שכוחות ההצלה יגיעו אליו בהקדם. "הייתי במים במשך יומיים. כשסוף סוף מצאו אותי הייתי באפיסת כוחות והקאתי דם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ