גילי כהן
גילי כהן

מצרים רוכשת מרוסיה מערכות טילי קרקע־אוויר אס-300 — כך דיווחו השבוע כלי תקשורת ברוסיה. לפי אחד הדיווחים, שצוטט במגזין הצבאי "ג'יינס", עלות העסקה כחצי מיליארד דולר. עיתון שיוצא בסנט פטרסבורג דיווח בתחילת ספטמבר כי במסגרת ייצור כלי הרכב המשמשים את המערכת, אחד מהם נצבע בצבעי מדבר. לפי הדיווח, הדגם שתרכוש מצרים הוא s-300 vm, שטווח הגילוי שלו 200 קילומטרים. מדובר במערכת זחלית, בדומה לטנקים, הנחשבת עמידה יותר בתנאי שטח.

"זו מערכת שמסוגלת לשבש תעופה מעל שטח ישראל אם נורא רוצים, אבל כמו כל סיפור של מערכת נשק, מה שחשוב זה לא איזו מערכת יש — אלא בידי מי היא נמצאת", אמר יפתח שפיר, ראש פרויקט המאזן הצבאי במזרח התיכון במכון למחקרי ביטחון לאומי. "היום מצרים היא מדינה שיש לנו אתה אינטרסים משותפים ושיתוף פעולה מסוים, ועדיין אנחנו צריכים לזכור שאין לנו תעודת ביטוח על זהות השליט במצרים".

באוגוסט השנה ביקר הנשיא מצרים, עבד אל־פתאח א־סיסי, את עמיתו הרוסי ולדימיר פוטין, והשנים דנו בעסקאות נשק בין המדינות, בהן עסקה למכירת טילי קרקע־אוויר. לאחר הביקור דווח ברשת "ודמוסטי" כי בין שתי המדינות נרקמת עסקה למכירת נשק בגובה כשלושה מיליארדי דולרים. מי שיממנו את העסקה, לפי הדיווח, הם ערב הסעודית ואיחוד האמירויות, והיא עתידה לכלול מטוסי קרב.

טילים מסוג אס-300 ורכבי השינוע שלהם במצעד צבאי באוקראינה, באוגוסטצילום: רויטרס

השבוע דווח בסוכנות הידיעות הרוסית ITAR-TASS כי נציגים מצרים יבואו החודש לשיחות טכניות על רכש מטוסי הקרב - ככל הנראה מיג–35. אלה מטוסי קרב רוסיים שמהווים שדרוג למטוס מיג–29 במערכות המידע, המכ"ם והנשק. שפיר ספקן ביחס לדיווחים אלו, שכן חיל האוויר המצרי מתבסס על מערכות מערביות, דבר שיקשה על השתלבות כלי טיס רוסיים. עם זאת, מערכות ההגנה האוויריות שלו נותרו מתוצרת רוסית. צבא מצרים מקבל סיוע מארה"ב סיוע בגובה 1.3 מיליארד דולר בשנה. בשנת 2013 הודיע משרד החוץ האמריקאי כי ישהה מאות מיליוני דולרים מהסיוע הצבאי למצרים, בשל ההתפתחויות במדינה. אם אכן יתממשו שתי עסקאות אלו, מומחי נשק מעריכים כי יהיה לדבר משמעות אסטרטגית בעומק המעורבות הרוסית במזרח התיכון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ