רויטרס

הפרלמנט בטורקיה אישר הערב (חמישי) לממשלה להורות על פעולה צבאית נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), בעוד המורדים הידקו את אחיזתם סביב לעיירה הסורית קובאני הסמוכה לגבול, ואלפי תושבים נוספים נמלטו מפניהם אל טורקיה. ההחלטה, שאושרה בפרלמנט ברוב של שלושה רבעים, מעניקה לממשלה סמכות להורות על פעולה צבאית בסוריה ובעיראק במטרה להתגונן מפני מתקפות של "כל קבוצת טרור" נגד טורקיה.

ההחלטה תאפשר גם לחיילים זרים לפעול מאדמת טורקיה ולהשתמש בבסיסיה הצבאיים לשיגור מבצעים. טורקיה היא חברה בברית נאט"ו, אך עד כה הסתייגה מהתייצבות בחזית המערכה הצבאית הבינלאומית שמובילה ארה"ב נגד המורדים. "ההשפעה הגוברת של קבוצות קיצוניות בסוריה מאיימת על הביטחון הלאומי. מטרת ההחלטה היא להפחית ככל הניתן את האפשרות של עימותים בגבולותינו", אמר שר ההגנה, איסמט אילמז, בפני הפרלמנט.

על אנקרה הופעל לחץ למלא תפקיד פעיל יותר במבצע הצבאי הבינלאומי, בעקבות התקדמות האיסלאמיסטים בצפון סוריה סמוך לגבול הטורקי. אולם הנשיא, רג'פ טייפ ארדואן, עמד על כך שתקיפות אוויריות לבדן לא יעצרו את האיום, וקרא להדחת נשיא סוריה בשאר אסד, שאינה מהווה את אחת ממטרותיה של הקואליציה הבינלאומית. טורקיה גם מסתייגת מפעולה שעשויה לחזק את הכורדים בסוריה, הנאמנים למפלגת הפועלים הכורדית (פ־ק־ק) בטורקיה, שנלחמה באנקרה במשך שלושה עשורים וכיום מנהלת עמה שיחות שלום. הכורדים בטורקיה איימו היום כי תהליך השלום יקרוס אם טורקיה תאפשר לטבח להתבצע בכורדים מהצד השני של הגבול.

פליטים כורדים בעיירה הטורקית סורוק לאחר שחצו את הגבול מסוריה, היוםצילום: אי־אף־פי

לוחמי המדינה האיסלאמית התקדמו למרחק של קילומטרים בודדים מהעיירה הכורדית קובאני, לאחר שבשבועות האחרונים השתלטו על מאות כפרים סמוכים לה. אספקת החשמל לקובאני שובשה לאחר שהמורדים הפגיזו תחנת כוח מקומית. כוחות הקואליציה, המפציצים מטרות של המדינה האיסלאמית בסוריה ובעיראק, פגעו שלשום בכפר סמוך לקובאני, ומקורות בעיירה דיווחו על תקיפות מדרום לה בלילה.

אסיה עבדוללה, חברה במפלגה הכורדית בסוריה, אמרה כי "אם הקואליציה רוצה למנוע טבח, עליה לפעול באופן מקיף יותר", והוסיפה כי הפצצות באזורים אחרים בסוריה דחקו את לוחמי המדינה האיסלאמית לעבר עיירת הגבול.

האו"ם הודיע היום כי יותר מ–5,500 בני אדם נהרגו בעיראק על ידי המדינה האיסלאמית מאז החלה מתקפת הארגון ביוני, בהם מאות בני המיעוט היזידי שנטבחו בהוצאות המוניות להורג. הדו"ח מציין במיוחד את האלימות הפיזית והמינית שמפעיל הארגון נגד נשים וילדים, ומצטט עדויות על נשים שנשבו ונמכרו כשפחות מין לאנשי המדינה האיסלאמית, וילדים שמשמשים כחיילים.

כורדים סורים שנמלטו לטורקיה, היוםצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ