דאעש פרסם סרטון בו נראית עריפת ראשו של הבריטי אלן הנינג

הנינג, עובד סיוע בן 47 ואב לשניים, נחטף בסוריה בדצמבר. ארגונים מוסלמיים ברחבי בריטניה גינו את הרצח וקמרון אמר כי הוא "בלתי נסלח"

אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי ורויטרס

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) פרסם אמש (שישי) סרטון וידאו בו נראית עריפת ראשו של עובד הסיוע הבריטי אלן הנינג. בסרטון נראה גבר לבוש בסרבל כתום כורע על ברכיו ולצדו חמוש עוטה שחורים על רקע נוף מדברי, בדומה לסרטונים קודמים שפרסם הארגון. קבוצות מוסלמיות ברחבי בריטניה גינו בחריפות את המעשה, וראש הממשלה דיוויד קמרון אמר כי הוא "בלתי נסלח".

זהו הסרטון הרביעי המפורסם על ידי המדינה האיסלאמית בשבועות האחרונים בו נראה לוחם מטעם הארגון עורף את ראשיהם של אזרחי ארה"ב ובריטניה. קדמו לו הסרטונים בהם נראו מוצאים להורג העיתונאים האמריקאיים ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף, ועובד הסיוע הבריטי דיוויד היינס, בו איים כי הנינג יהיה הבא בתור.

הנינג, נהג מונית בן 47 ואב לשניים מסלפורד שבצפון אנגליה, הצטרף בסוף השנה שעברה למשלחת סיוע בצפון סוריה ונחטף בדצמבר האחרון, חצי שעה לאחר שעבר את הגבול מטורקיה למדינה. מוקדם יותר השבוע פנתה בטלוויזיה אשתו, ברברה הנינג, לאנשי המדינה האסלאמית בבקשה מיוחדת לשחררו, וכינתה אותו אדם "שוחר שלום ונטול אנוכיות".

אלן הנינג, שהוצא אתמול להורגצילום: אי-פי

בסרטון, באורך דקה ו-11 שניות, פונה תחילה הנינג למצלמה ומציג את עצמו: "שלום, אני אלן הנינג. מכיוון שהפרלמנט שלנו החליט לתקוף את המדינה האסלאמית – אני, כחלק מהציבור הבריטי – אשלם עכשיו את המחיר של ההחלטה הזו". לאחר מכן הגבר שלצדו נשמע אומר באנגלית במבטא בריטי: "הדם של דיוויד היינס היה על ידיך, קמרון", בהתייחס לעובד הסיוע הבריטי שסרטון הוצאתו להורג פורסם בחודש שעבר. "אלן הנינג יחוסל גם הוא, אך הדם שלו יהיה על ידיו של הפרלמנט הבריטי". קולו של לוחם הארגון המופיע בוידיאו נשמע דומה לזה שהופיע בסרטונים הקודמים.

קמרון אמר כי הנינג היה אדם עדין ומלא חמלה, שניסה לסייע לאחרים. "העובדה שאלן נלקח בשבי ועכשיו נרצח כשניסה לעזור לאחרים - ללא כל קשר לדתם - מדגישה שאין גבולות לשחיתות המוסרית של הטרוריסטים מהמדינה האסלאמית. נעשה כמיטב יכולתנו בכדי לאתר את הרוצחים ולהעמיד אותם לדין. מחשבותיי ותפילותיי נמצאות הלילה עם רעייתו של אלן, ברברה, עם ילדיה ועם כל אלו שאהבו את אלן".

בשבועות האחרונים קראו מנהיגי הקהילה המוסלמית בבריטניה לשחרורו, והיום נערכו תפילות למענו במסגדים ברחבי המדינה במקביל לחג הקורבן. שוג'א שאפי, מזכ"ל המועצה המוסלמית של בריטניה, כתב בטוויטר כי רציחתו של הנינג היא מעשה "בזוי ופוגעני". קבוצת המוסלמים של צפון אנגליה כינתה את הנינג "גיבור לאומי", ומוחמד שאפיק, מנהל קרן הרמדאן המסייעת למוסלמים צעירים, אמר כי "ההרג הברברי הוא מתקפה נגד כל האנשים ההגונים ברחבי העולם".   

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הגיב לסרטון ואמר כי הקואליציה נגד המדינה האיסלאמית תמשיך בפעולותיה כדי להשמיד את הארגון ותעשה כל שביכולתה כדי להעמיד לדין את רוצחי הנינג, פולי, סוטלוף והיינס. "ארצות הברית מגנה בחריפות את הרצח הברוטאלי של האזרח הבריטי על ידי הטרוריסטים מדאעש. הנינג עבד כדי לשפר את חייהם של אזרחי סוריה, ומותו הוא אבידה גדולה עבורם, עבור משפחתו ועבור אזרחי בריטניה", אמר. "נעמוד לצד בריטניה ושותפותינו כדי להעמיד את הרוצחים לדין".

בהמשך הסרטון, האיש הלבוש בשחורים מציג למצלמה שבוי נוסף, שמזוהה כאמריקאי פיטר אדוארד קסיג. בהודעה שפרסמה אתמול, אישרה דוברת המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב, קייתלין היידין, שפיטר קסיג, בן 26, מוחזק על ידי לוחמי המדינה האסלאמית. "בנקודה הזו אין לנו שום סיבה לפקפק באותנטיות של הסרטון שפורסם", אמרה. "נמשיך להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותנו – צבאיים, מודיעיניים ודיפלומטיים – כדי לנסות להביא את פיטר בחזרה הביתה".

קסיג, תושב אינדיאנה, הקים בשנים האחרונות ארגון לא ממשלתי המספק סיוע הומניטרי לפליטים סורים. הוא פעל מלבנון בחודשים שלפני נפילתו בשבי, ונחטף על ידי לוחמי הארגון לפני שנה, כאשר עשה את דרכו למזרח סוריה. לדברי משפחתו, במהלך שהותו בשבי המיר את דתו לאיסלאם ושינה את שמו לעבדול רחמן. בהודעה שהוציאו בני המשפחה, ביקשו מהקהילה הבינלאומית להתפלל עבור בנם ועבור "שחרורם של כל החפים מפשע אשר מוחזקים בשבי במזרח התיכון וברחבי העולם. לפי הערכות, הארגון האיסלאמיסטי מחזיק בסוריה פחות מעשרה שבויים מערביים.

לפני כשבועיים, תושבי א-ראקה בצפון סוריה - אשר שם על פי ההערכות מחזיק הארגון את שבויו במשך מרבית הזמן - דיווחו שראו לוחמי דאעש מובילים אסיר לבוש מדים כתומים הדומה להנינג לגבעה סמוכה, בה לדבריהם הוצא להורג העיתונאי ג'יימס פולי. כמו כן, טענו כי אחת המכוניות בשיירה נשאה "מצלמת טלוויזיה גדולה".

אם האדם שהובל על ידי לוחמי הארגון ב-20 לספטמבר אכן היה הנינג, הדבר מצביע על כך שחברי המדינה האיסלאמית מבצעים את הוצאותיהם להורג לעיתים שבועות לפני פרסום סרטוני הוידיאו המתעדים אותן. במקרה הזה, נראה כי הארגון חיכה להצטרפותה של בריטניה לתקיפות האוויריות בעיראק בכדי לשחרר את הוידיאו.

הפעיל ההומניטרי האמריקאי שדאעש מאיים להרוג, פיטר קסיגצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ