מכון מחקר בוושינגטון: תצלומי לוויין מראים פגיעה במתקנים בפרצ'ין

לפי המכון, בשריפה שאירעה בתחילת השבוע ניזוקו שישה בניינים באתר בו חשד האו"ם בעבר כי איראן עורכת ניסויים לפיתוח פצצה גרעינית

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
רויטרס

מכון ביטחוני טוען כי הצליח לאתר בצילומי לווין את הנזק לאתר בו נאמר כי  פרצה שריפה מוקדם יותר השבוע. סוכנות הידיעות הרשמית של איראן ציטטה ביום שני מקורות בממשלת איראן לפיהם במחוז טהראן המזרחי. לפי הדיווח, השריפה פרצה ביום ראשון בערב.

אתר אופוזיציה באיראן, Saham, תיאר את התקרית כפיצוץ עז שהתרחש במתחם הצבאי פרצ'ין, כ-30 ק"מ מדרום-מזרח לבירת המדינה. עם זאת, האתר לא נתן מקור לדברים, ולא ניתן היה לאמת אותם. בפריז, גורם מקבוצת אופוזיציה איראנית אמר גם הוא כי הפיצוץ אירע במפעל כימי בפרצ'ין, שעוסק בייצור אבק שריפה, וכי ארבעה בני אדם נהרגו בפיצוץ.

. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם (סבא"א) מאמינה כי , אולם מהצילומים עולה כי הפגיעה אירעה באזור אחר של המתחם.

תמונת לווין בה נראה לכאורה האתר לניסויים בחומרי נפץ בפרצ'ין, אוגוסט 2012צילום: אי־פי

ביקשה בעבר לבקר באזור פרצ'ין, אולם עד כה לא הוענקו לנציגי הסוכנות גישה למתחם. איראן טוענת כי המפעל בפרצ'ין עוסק בתעשייה צבאית קונבנציונלית, וכי כוונותיה הגרעיניות הן למטרות שלום.

מהמכון למדע וביטחון בינלאומי נמסר כי האנליסטים במכון הצליחו לזהות בתצלומי לוויין מה-7 ומה-8 באוקטובר כי הפיצוץ אירע בחלק הדרומי של פרצ'ין. "ניתן לראות כמה פרטים המזוהים עם זירות פיצוץ", נכתב באתר. "שני בניינים שנראו בתצלומי לוויין מחודש אוגוסט, אינם נמצאים בתמונות יותר, ואילו בניין שלישי ניזוק קשות".

איראן האשימה לא פעם את יריבותיה, בראשן ארה"ב וישראל, בניסיונות חבלה במתקניה הגרעיניים. טהראן נמצאת במשא ומתן עם שש המעצמות על הסכם קבע בנוגע לתוכנית הגרעין שלה. השיחות מתמקדות בהסרת הסנקציות המערביות בתמורה לצמצום משמעותי של תוכנית העשרת האורניום של איראן, ותאריך היעד להסכם נקבע ל–24 בנובמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ