סוכנויות פליטים: ירדן חסמה את הגבול בפני סורים

ארגונים טוענים כי בשבוע האחרון לא נכנסו פליטים למדינה. ממשלת ירדן מכחישה, אך פרשנים אומרים כי האיום מצד דאעש הביא להחמרת הביקורת

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

ירדן מסרבת לאפשר לפליטים סורים לחצות את הגבול אליה, כך הודיעו אתמול סוכנויות פליטים בינלאומיות, שהביעו חשש כי אלפי סורים יתקעו מעבר לגבול עם גישה מוגבלת למזון ולאספקה אחרת. "אין עדות לכניסת פליטים לירדן בשבוע האחרון", מסר אנדרו הרפר, העומד בראש סוכנות הפליטים של האו"ם בירדן. הארגון הבינלאומי להגירה הוסיף כי אף אזרח סורי לא נלקח מאזור הגבול למחנות הפליטים בירדן מאז 2 באוקטובר.

ממשלת ירדן מכחישה שסגרה את הגבול בפני פליטים, אלא אם המבקשים להיכנס לתחומה נחשבים לסיכון ביטחוני. "לא היה כל שינוי במדיניות הגבול הפתוח שלנו", הודיע דובר הממשלה, מוחמד מומאני, "פצועים, נשים וילדים ממשיכים לחצות את הגבול, אך הנכנסים עוברים בדיקה ביטחונית".

ירדן הצטרפה לפעילות הצבאית שמובילה ארה"ב נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), ובחודש שעבר שלחה מטוסי קרב להפציץ את לוחמי הארגון בסוריה, מה שמעלה את חשש עמאן מפני מעשי נקמה. פרשנים טוענים כי האיום מצד ארגון המדינה האיסלאמית וארגונים הקשורים אליו הביא להחמרה בביקורת הגבולות.

"הידוק הגבול הוא תגובה הגיונית מבחינת הממשלה", אמר מנאר רחוואני, בעל טור ועורך באל־גאד, עיתון יומי עצמאי, "במיוחד מפני שג'בהת אל־נוסרה, הזרוע של אל־קאעדה בסוריה, עומדת בגבולה של ירדן, וגם היא נחשבת למטרה של הקואליציה האמריקאית־ערבית נגד המדינה האיסלאמית".

יותר משלושה מיליון סורים, מחציתם ילדים, נמלטו ממלחמת האזרחים אל המדינות השכנות, בהן לבנון, טורקיה וירדן. עד אמצע 2013, מנה זרם הפליטים מסוריה לירדן יותר מ–2,000 בני אדם ביום. שיעור זה צנח לכדי כמה מאות, ובשבוע האחרון הוא עומד על אפס, כך הודיעו סוכנויות הפליטים.

אוכלוסיית ירדן מונה 6.5 מיליון בני אדם, והיא משכה גלים של פליטים בעבר, אולם המשבר הקשה בסוריה מותח עד קצה גבול היכולת את משאביה המוגבלים. במשך שלוש שנות המלחמה בסוריה, באו לירדן יותר מ–600 אלף פליטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ