לפחות 67 הרוגים בשני פיגועים בתימן

הפיגועים התרחשו שעות לאחר שהחותים השיעים, שהשתלטו בחודש שעבר על צנעא, אילצו את ראש הממשלה המיועד לוותר על תפקידו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
רויטרס

לפחות 67 בני אדם נהרגו בשני פיגועים בתימן אתמול, שעות לאחר שמשבר פוליטי אילץ את ראש הממשלה המיועד לוותר על מינויו. 47 בני אדם, בהם ארבעה ילדים, נהרגו כשמחבל מתאבד הפעיל חגורת נפץ במחסום ביקורת של קבוצת החותי השיעית במרכז הבירה צנעא, שם תכננו תומכי הקבוצה לערוך עצרת. בפיגוע נפצעו לפחות 75 אנשים.

במזרח תימן, באזור שבו תקף ארגון "אל־קאעדה בחצי האי ערב" פעמים רבות מתקני צבא וממשלה, נהרגו 20 בני אדם בהתפוצצות מכונית ממולכדת ובירי על עמדה צבאית, כך דיווחה סוכנות הידיעות התימנית סאב"א.

הפיגועים התרחשו שעות ספורות לאחר שעימות בין החותים לבין הנשיא עבד־ראבו מנסור האדי, אילץ את ראש הממשלה המיועד אחמד עוואד בן מובארק לוותר על התפקיד. מינויו של בן מובארק ביום שלישי, בהתאם להסכם לחלוקת סמכויות שנחתם בחודש שעבר, הכעיס את מנהיגי החותים.

נמלטים מזירת הפיגוע, אתמול בצנעאצילום: רויטרס

החותים הם כיום בעלי ההשפעה הגדולה ביותר בתימן, מאז שכוחותיהם השתלטו על צנעא ב–21 בספטמבר לאחר שבועות של הפגנות נגד הממשלה. מדינות המערב והמפרץ הפרסי חוששות שחוסר היציבות בתימן יחזק את אל־קאעדה, והן תומכות בפשרה הפוליטית שהושגה על ידי האו"ם כדי להביא למדינה יציבות, לראשונה זה עשרות שנים.

ממשלה תימנית חדשה אמורה להתמנות בהתאם להסכם לחלוקת סמכויות שנחתם בחודש שעבר במטרה לשתף את החותים בשלטון. לאחר הקמת הממשלה החדשה, הם היו אמורים להוציא את כוחותיהם מצנעא ולאפשר לצבא ולמשטרה להשליט את סמכותם. ואולם, החותים דחו ביום רביעי את מינויו של בן מובארק לראש ממשלה, ותומכיהם ערכו הפגנות התנגדות למינוי שנאכף, לטענתם, על ידי ארה"ב. וושינגטון מכחישה את הטענות האלה.

הפיגוע בצנעא לא מנע את עריכת ההפגנה, ואלפים מתומכי החותים, חלקם חמושים, נאספו בכיכר תחריר כשהם קוראים סיסמאות נגד הממשלה ונגד השחיתות.

מקורות חותיים אומרים שקודם לכן סיכלו פיגוע נוסף, שהיה אמור להתבצע בעזרת שתי מכוניות תופת. לדבריהם, האחת הושמדה והשניה הצליחה להימלט. ביום רביעי בערב קרא מנהיג החותים, עבדל מאליכּ אל־חותי, לערוך הפגנות המוניות נגד "ההפרעה החיצונית", שלדבריו היתה אחראית למינוי בן מובארק.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ