דאעש השתלטו על שלושה מטוסי קרב ומאמנים טייסים

לפי הדיווח מסוריה, טייסים עיראקים מכשירים כמה מלוחמי הארגון בהטסת מיגים של צבא אסד. טיסות אימון נערכות מעל העיר חאלב

רויטרס

טייסים עיראקים שהצטרפו לשורות המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה, מכשירים את לוחמי הארגון להטיס שלושה מטוסי קרב שנלקחו מצבא סוריה בעת כיבוש בסיס חיל אוויר. כך נמסר מארגון לזכויות אדם שעוקב אחר מלחמת האזרחים במדינה.

אנשי המדינה האיסלאמית מטיסים את מטוסי הקרב מעל בסיס צבאי שנפל לידי המורדים בחאלב. "יש להם מדריכים, קצינים עיראקים שהיו טייסים בעבר בצבאו של סדאם חוסיין", אמר ראמי עבדוללרחמאן, מארגון זכויות האדם הנמצא בבריטניה, "אנשים באזור ראו טיסות, הם המריאו פעמים רבות משדה התעופה".

טרם ידוע אם המטוסים חמושים, או אם הטייסים יכולים להטיס את מטוסי הקרב – שלפי עדי ראיה הם מסוג מיג 21 או מיג 23 – למרחקים ארוכים יותר.

מזרח חאלב משמש כבסיס מרכזי של לוחמי המדינה האיסלאמית, שהצילחו לתפוס בחודשים האחרונים שטחים נרחבים בסוריה ובעיראק. עם זאת, כוחות המדינה האיסלאמית התחילו בנסיגה מהעיר קובאני, שעל גבול סוריה־טורקיה, ובימים האחרונים איבדו כ-20% מהשטחים שהצליחו לכבוש בעיירה - כך לפי מקור כורדי בכיר בסוריה. הקרבות בקובאני נמשכים כמעט חודש, וגבו עד כה את חייהם של לפחות 600 בני אדם, בהם מאות ג'יהאדיסטים. לוחמים כורדים הוסיפו כי הג'יהאדיסטים שולטים כעת בכ-20% בלבד משטח העיירה, בעיקר בחלקיה הדרומיים והמזרחיים.

לוחמי דאעש ליד מטוס קרב של צבא סוריהצילום: אי־פי

אנשי ביטחון אמריקאים אמרו כי בלימת לוחמי המדינה האיסלאמית בקובאני באה כתוצאה מהתגברות ההפצצות האוויריות של כוחות הקואליציה באזור. מתאם פעולות הקואליציה בעיראק ובסוריה, הגנרל בדימוס ג'ון אלן, אמר כי ההפצצות בקובאני נועדו להקל על הלחץ שבו נתונים הכורדים. קרוב ל-40 הפצצות בוצעו בימים רביעי וחמישי בעיירה ובסביבותיה, ובהן הושמדו גם 16 מבנים.

בנוסף, פיקוד המרכז של צבא ארה"ב (סנטקו"ם) דיווח על חמש הפצצות נגד מטרות של המדינה האיסלאמית באזור סכר חדיתא והעיר בייג'י שבמערב עיראק. עוד נודע כי הג'יהאדיסטים מתקדמים לעבר העיירה אמרייה אל-פאלוג'ה, אחת האחרונות במחוז אנבאר שעדיין נשלטות על ידי הממשל העיראקי המרכזי, כ-40 קילומטרים מבגדאד. פעילותם נמשכת גם בשטח סוריה, שם בוצעו בימים האחרונים 18 מתקפות של כוחות הקואליציה. צבא ארה"ב הכריז כי המבצע של הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש ייקרא "נחישות טבועה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ