מצרים הכריזה על מצב חירום בסיני בעקבות הפיגוע הכפול

33 אנשי ביטחון נהרגו במתקפה, שכללה פיצוץ מכונית ממולכדת וירי מנשק קל. החל מהלילה: עוצר באזורים הסמוכים לרצועת עזה ולגבול ישראל

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה

המועצה לביטחון לאומי במצרים הכריזה אמש (שישי) על מצב חירום בן שלושה חודשים בצפון חצי האי סיני, בעקבות המתקפה בה נהרגו אתמול 33 אנשי ביטחון. המועצה, בהנהגתו של הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי, הורתה גם על עוצר לילה החל מהיום - מהשעה 17:00 ועד 7:00 למחרת - באזורים הסמוכים לגבולות עם רצועת עזה ועם ישראל. כמו כן, הוחלט בקהיר לסגור את צדו המצרי של מעבר רפיח. בנוסף, הוכרז במצרים על שלושה ימי אבל. 

לפחות 33 אנשי ביטחון נהרגו ועשרות נפצעו בשתי מתקפות בצפון סיני, בין החמורות ביותר שאירעו בחצי האי מאז הדחת הנשיא מוחמד מורסי בשנה שעברה. בפיגוע הראשון נהרגו 27 חיילים כשרכב תופת התפוצץ בסמוך לעמדה של צבא מצרים דרומית לשיח זוויד. לפי עדויות הפיצוץ אירע סמוך לשני נגמ"שים שעצרו ליד עמדת ביקורת. בהמשך דווח כי צבא מצרים פעל בכוחות גדולים כדי ללכוד את מבצעי הפיגוע. שעה לאחר מכן, פתחו חמושים באש במחסום באל-עריש, והרגו שלושה חיילים.

נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, שהשתתף בהלווית החיילים המצריים שנהרגו אתמול אמר כי מצרים מנהלת מלחמה  נגד הטרור ומטרת הטרור להפיל את המדינה המצרית. לדבריו, מדובר בטרור שממומן על ידי גורמים חיצוניים ופנימיים במצרים. "אנחנו מנהלים מלחמה על עתיד מצרים וזו מערכה ארוכה שלא תסתיים במספר
שבועות", אמר א-סיסי, "אף אחד לא ישבור אותנו, אנחנו מאוחדים והכי חשוב לא לתת לאף גורם להתערב בעניינים הפנימיים שלנו, להיות ערים למזימה שנרקמת נגדנו".  אסיסי הבהיר כי המועצה לביטחון לאומי , שהתכנסה בעקבות ההתקפה, קיבלה שורה של החלטות כדי להחזיר את הביטחון לסיני ולמצרים והדגיש כי הצבא ינקוט צעדים בעיקר בקו התפר בין רצועת עזה לבין רפיח המצרית. 

עיקר המאמצים מתמקד בחוליות הנאמנות לקבוצת המורדים אנסאר בית אל-מקדס, הנחשבת לזרוע של אל-קאעדה, ובגורמים עבריינים שעוסקים בעיקר בהברחות. בקהיר מאשימים גם את תנועת האחים המוסלמים באחריות להסלמה ובמתן גיבוי לאותן חוליות, במטרה לזעזע את תחושת הביטחון לא רק בסיני, אלא ברחבי מצרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ