בתגובה לפיגועים בסיני: מצרים שוקלת טרנספר לאלפי בדואים מאזור רפיח

המהלך נועד להרחיב את אזור החיץ סמוך לגבול רצועת עזה. עוזר שר הפנים המצרי: גורמים פלסטינים היו מעורבים במתקפות בסוף השבוע

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מצרים שוקלת ליישב מחדש בכפייה אלפי תושבים בדואים מאזור רפיח כדי להרחיב את אזור החיץ הצבאי סמוך לגבול רצועת עזה, כך אמרו הבוקר (ראשון) גורמי ביטחון במדינה. זאת בעקבות שתי מתקפות שנערכו בסוף השבוע בצפון סיני שבהן נהרגו 33 אנשי ביטחון מצרים, מהחמורות שאירעו באזור מאז הדחתו של הנשיא מוחמד מורסי והנהגת האחים המוסלמים בשנה שעברה.

לפי מקורות ביטחוניים מצריים הצבא המצרי יחל הקמת אזור חיץ ברוחב של 14 ק"מ לאורך הגבול עם רצועת עזה כולל חפירה בעומק של מאות מטרים ופעולות הנדסיות כדי למנוע כל ניסיון של הברחה לצד חשיפת הציר באופן מלא. יצוין כי אין זו הפעם הראשונה שהצבא המצרי מדבר על הקמת אזור חיץ. הדברים עלו בעבר וגררו ביקורת בשל העובדה שפעולות אלו יגרמו להריסת מאות אם לא אלפי בתים.

בתגובה למתקפות הציעה אתמול מועצת השרים במצרים לנקוט צעדים, הממתינים לאישורו של הנשיא, עבד אל-פתאח א-סיסי, ולפיהם יורחבו סמכויותיהם של בתי המשפט הצבאיים לצורך טיפול באירועי אלימות כמו חסימת כבישים או פגיעה ברכוש ציבורי.

ישיבת חירום שקיים א-סיסי בעקבות המתקפות בסיני, שלשוםצילום: אי־אף־פי

לפי שעה, שום ארגון לא קיבל אחריות למתקפות. אולם עיתון א-שרק אל-אווסט, הרואה אור בלונדון, ציטט הבוקר את עוזר שר הפנים המצרי גנרל סמיח בשאדי, שאמר כי גורמים פלסטינים היו מעורבים בפיגועים. במקביל, דיווח העיתון אל-אחבאר המצרי בכותרתו הראשית הבוקר כי מבצעי הפיגועים נכנסו דרך המנהרות בעזה. 

בטלוויזיה המצרית דיווחו כי א-סיסי שוחח בעקבות האירוע עם כמה מנהיגי ערב ובהם המלך הירדני והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, ואלה הביעו תמיכה בכל מהלך שתנקוט מצרים נגד המלחמה בטרור.

א-סיסי, שהשתתף בהלוויית החיילים המצרים שנהרגו שלשום אמר כי מצרים מנהלת מלחמה נגד הטרור ומטרת הטרור להפיל את המדינה המצרית. לדבריו, מדובר בטרור שממומן על ידי גורמים חיצוניים ופנימיים. "אנחנו מנהלים מלחמה על עתיד מצרים וזו מערכה ארוכה שלא תסתיים בכמה שבועות", אמר א-סיסי.

לדבריו, "אף אחד לא ישבור אותנו, אנחנו מאוחדים והכי חשוב לא לתת לאף גורם להתערב בעניינים הפנימיים שלנו, להיות ערים למזימה שנרקמת נגדנו". א-סיסי הבהיר כי המועצה לביטחון לאומי , שהתכנסה בעקבות ההתקפה, קיבלה שורה של החלטות כדי להחזיר את הביטחון לסיני ולמצרים והדגיש כי הצבא ינקוט צעדים בעיקר בקו התפר בין רצועת עזה לבין רפיח המצרית.

מצרים ביטלה את הגעת המשלחת הפלסטינית

בכיר חמאס, חבר משלחת המשא ומתן הפלסטינית, חליל אל-חיה, אמר הבוקר כי מצרים הודיעה לחברי המשלחת כי הם לא יוכלו להגיע לקהיר בימים הקרובים, בהתאם ללוח הזמנים שנקבע לחידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים על הפסקת האש. 

אל-חיה אמר כי מצרים הודיעה שמעבר רפיח יהיה סגור ושהמצב הביטחוני בסיני לא יאפשר בשלב זה את חידוש השיחות. השיחות היו אמורות להתחדש השבוע ונדחו למועד שטרם נקבע.

ברצועה מביעים דאגה עמוקה מעיכוב השיחות ואומרים כי המשמעות המיידית של העיכוב היא אי הכנסת חומרי בנייה לרצועה ואי יישום המתווה לשיקום הרצועה על פי התכנית של הפלסטינים. ברצועה אף טוענים כי חומרי הבנייה שהוכנסו עד עתה לא מספיקים לשיקום בניין אחד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ