לקריין את דאעש: האם השבוי הבריטי מצטלם בכפייה או מבחירה

בסרטון תעמולה של הארגון האיסלאמיסטי נראה ג'ון קנטלי מדווח מקובאני. מקור ביטחוני בבריטניה אומר כי ייתכן שהוא סובל מתסמונת שטוקהולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

השבוי הבריטי ג'ון קנטלי, שנחטף על ידי לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש), הופיע בסרטון וידיאו חדש שהתפרסם שלשום (שני) בלילה, כשהוא מדווח מתוך העיירה הכורדית הנצורה קובאני. בסרטון עומד קנטלי סמוך לגבול עם טורקיה, ומדבר ישירות למצלמה ככתב מלחמה. הוא דוחה בבוז את הכיסוי התקשורתי המערבי של הקרבות, ואומר כי למרות הדיווחים על הצלחת הלוחמים הכורדים בהגנה על קובאני, בגיבוי אווירי בינלאומי, הלוחמים היחידים שראה בעיר הם אנשי המדינה האיסלאמית. השוני בין הסרטון האחרון לסרטונים קודמים גרם לגורמים בבריטניה לתהות מה מידת הלחץ שנדרשו לוחמי המדינה האיסלאמית להפעיל על קנטלי כדי שישתף פעולה עם הצילומים.

כמו במקרים קודמים של סרטונים שפרסם הארגון, גם הפעם כולל הווידיאו אוסף של מסרי תעמולה בעטיפה המיועדת לדור שגדל מול מסכי המחשב. כך, נפתח הסרטון בתצלום אווירי של קובאני, המצולם מ"מל"ט של המדינה האיסלאמית". לאחר מכן מופיע קנטלי במראה בריא ולבוש בשחור — כלוחם של המדינה האיסלאמית, ובניגוד למדי האסיר הכתומים שלבש בחמישה פרקים של סרטוני תעמולה ג'יהאדיסטים קודמים שפרסם הארגון.

בסרטון ניתן לראות כי שיערו של קנטלי צמח וצבע עורו נראה חיוור פחות, מה שמעלה את האפשרות כי הסרטונים הקודמים צולמו לפני כמה שבועות, סמוך לזמן בו התפרסמו הסרטונים המתעדים את עריפת ראשיהם של העיתונאים האמריקאים ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף. בחמשת הסרטונים הקודמים, הדגיש קנטלי כי הוא אסיר של המדינה האיסלאמית, וכי אינו יודע אם יחיה או ימות. אולם בסרטון שפורסם ביום שני, הנקרא "עין אל־איסלאם" (שמה הערבי של קובאני הוא עין אל־ערב), קנטלי, בן 43, לא מתייחס לכך שהוא שבוי, וכתוצאה מכך יש המעריכים כי ייתכן שהוא "חצה את הקווים", ותומך כעת במטרות המדינה האיסלאמית.

"הסרטון הזה מטריד", אמר גורם ביטחוני בבריטניה לדיילי ביסט. "האם הוא צולם תחת לחץ? התנדב והציע את עצמו? האם זה מקרה של תסמונת שטוקהולם? האם הוא חצה את הקווים, או שהוא משחק בהם?". אחד מעמיתיו לשעבר של קנטלי התייחס לכך שבסרטון ניתן לראות את שטח טורקיה. "כל החופש הזה כל כך קרוב — עם המשקיפים הטורקים ליד. העובדה שהמדינה האיסלאמית שמה אותו שם מראה כי יש לה הרבה ביטחון עצמי".

בדיילי ביסט מציינים כי קנטלי, צלם עיתונות, כבר נחטף בסוריה פעם אחת בעבר — ביולי 2012. קבוצה של איסלאמיסטים בריטים שבו אותו כשחצה את הגבול אל סוריה מטורקיה סמוך לבאב אל־חאווה עם צלם הולנדי. קנטלי נורה בזרועו כשניסה להימלט משוביו, ושוחרר על ידי קבוצת מורדים מתונה יותר לאחר שהוחזק במשך שבוע. הוא חזר לאזור בו נשבה לאחר כמה חודשים, יחד עם העיתונאי ג'יימס פולי, ושניהם נחטפו בקפה אינטרנט באידליב שבצפון סוריה.

כעת, מאשים קנטלי בסרטון החדש את עמיתיו בתקשורת המערבית בהטיית הסיקור של המצור על העיירה. "במשך חודש כעת, חיילי המדינה האיסלאמית צרים על עיירת המפתח הכורדית הזאת, ולמרות תקיפות אוויריות נמשכות, שעד כה עלו כמיליארד דולר, המוג'אהדין נכנסו עמוק אל תוך לב העיירה", הוא אומר. "כעת הם שולטים באזור המזרחי והדרומי".

קנטלי ממשיך ואומר כי "התקשורת המערבית — ואיני רואה אף נציג שלהם כאן בקובאני — אמרה לאחרונה כי המדינה האיסלאמית בנסיגה". כל זאת, הוא אומר, מנוגד לדברים שגורמים אמריקאים השמיעו לפני חודש, לפיהם לא ניתן לשמור על ביטחונה של קובאני באמצעות תקיפות אוויריות. "ללא ספק, המוג'אהדין אינם נמלטים", מוסיף קנטלי.

במהלך סוף השבוע, פרסמה המדינה האיסלאמית את הפרק החמישי בסדרת הסרטונים בה נראה קנטלי הלבוש במדי אסיר יושב מאחורי שולחן כמגיש חדשות, ומבקר את ממשלות בריטניה וארה"ב על שנכשלו לשאת ולתת על שחרור האמריקאים והבריטים המוחזקים בשבי. הפרק התפרסם כמה ימים לאחר שאביו בן ה–80 של קנטלי מת מסיבוכים של דלקת ריאות. קנטלי לא מתייחס בו לאירועים אקטואליים, שלא כמו הפרקים הקודמים שפורסמו, והסרטון שהופץ ביום שני. הוא גם חתום על מאמר בעיתון התעמולה בשפה האנגלית של המדינה האיסלאמית, החוזר על מה שאמר בסרטוני תעמולה מוקדמים. ב–19 באוקטובר, אחותו של קנטלי, ג'סיקה, אמרה לסאנדיי טיימס של לונדון כי "הוא מאמין לפחות בשני שלישים ממה שהוא אומר. הוא אדם בעל עקרונות".

פרסום הסרטון החדש מציב פעם נוספת דילמה בפני ארגוני חדשות, שצריכים להחליט אם לשדר את תעמולת המדינה האיסלאמית. על אף הערך החדשותי של הצגת תצלומים משורות האיסלאמיסטים בקובאני, עיתונאים רבים נרתעים מהאפשרות של מילוי הנחיותיהם של המורדים, על ידי הורדה של הסרטון מהרשת ושידורו.

הניו יורק טיימס מצטט כמה מעמיתיו של קנטלי, האומרים כי לאור המצב הקשה שבו נמצא קנטלי, התגובה ההולמת היא מניעת הפרסום מחוטפיו, והפעלת לחץ על הסרת הסרטון מהאינטרנט. ואכן, בתוך 24 שעות עותקים רבים של הסרטון הוסרו מיו-טיוב. עיתונאים אחרים טענו כי אין זה הוגן לתאר את השתתפותו של קנטלי בסרטון כ"דיווח חדשותי". ולמרות הקולות המאשימים אותו בבגידה, ישנם רבים המביעים סימפתיה למעשיו, בהם עיתונאים שדיווחו מאזורי סכסוך. "שואלים מדוע קנטלי עושה זאת, אם יש לו תסמונת שטוקהולם או שהוא עבר לצד השני", כתבה בטוויטר כתבת הבי-בי-סי קים גטאס. "כל אחד שהיו מאיימים עליו כך היה עושה כל דבר כדי להישאר בחיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ