מזכ"ל סבא"א: איראן הפסיקה להשיב על שאלותינו

מזכ"ל סבא"א, יוקיה אמאנו, אמר בסוף השבוע כי על איראן להבהיר לסוכנות את מעשיה. בשבוע הבא - פגישה מכרעת בין שרי החוץ של ארה"ב, איראן והאיחוד האירופי

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
"הארץ"

יוקיה אמאנו, מזכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), אמר בסוף-השבוע האחרון בביקור כי איראן חדלה להשיב על שאלות הסוכנות בנוגע לפעילותה בתחום הגרעין הצבאי. הסוכנות הודיעה לראשונה ב-2011 שהיא סבורה שלפעילות הגרעין של איראן אכן היו "היבטים צבאיים", ומנסה לגלות פרטים נוספים על הפרויקט האיראני, .

בדברים שאמר במכון ברוקינגס בוושינגטון, סקר יוקיה אמאנו את פעילות הסוכנות מול איראן מאז 2002, ואמר כי על טהרן "להבהיר את הנושאים הללו, מאחר שיש בידינו מידע אמין ברובו המעיד כי היא מעורבת בפעילות בעלת טבע צבאי". "במילים אחרות", הוסיף אמאנו, "לאיראן יש שאלות להשיב עליהן". לדברי אמאנו, חקירת הסוכנות אחר מעשי המשטר האיראני תקועה, בשלב זה.

לעומת זאת, בסוף השבוע דיווח האתר "וושינגטון פרי ביקון" כי בממשל מאמינים כי ניתן להגיע להסדר עם איראן בנושא הגרעין. לפי האתר, סגן היועצת לביטחון לאומי, בן רודס, אמר בחודש ינואר האחרון לקבוצת פעילים ליברלים שעמה נפגש כי פתרון הבעיות מול איראן חשוב מאוד לנשיא אובמה, המבקש בימים אלה לבסס את מורשתו, שנתיים לסיום כהונתו השנייה בבית הלבן.

מזכ"ל סבא"א, יוקיקה אמאנו, בכינוס מועצת הנגידים בוינה. "לאיראן יש שאלות להשיב עליהן"צילום: אי־פי

רודס השווה את גודל ההישג, אם תצליח וושינגטון להגיע להסכם עם איראן, להצלחת ממשל אובמה להחיל בארה"ב חוק ביטוח בריאות ממלכתי. לדברי רודס, מדובר כעת בהזדמנות הטובה ביותר עד כה לפתרון דיפלומטי, מאז שנכנס אובמה לתפקידו. "זו אינה הזדמנות קטנה, אלא דבר גדול. זה כנראה הדבר הגדול ביותר שהנשיא אובמה יעשה בכהונתו השנייה במדיניות החוץ".

רודס הוסיף כי הממשל מנסה לתכנן מתווה להסכם שלא יצריך אישור של הקונגרס. "יש דרכים לעשות זאת", צוטט.

בשבוע הבא תיוועד בעומאן , שבה יקחו חלק שר החוץ של ארה"ב, , שרת החוץ היוצאת של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, ושר החוץ האיראני, זריף. שבועיים לפקיעת מועד הסף שנקבע להשגת הסכם, ינסו השלושה להשיג פריצת דרך. 

כל סבבי המו"מ בין איראן למעצמות בשנה האחרונה התקיימו בז'נבה ובווינה, אולם הפגישה הזו מתקיימת באופן חריג בעומאן. סולטאן עומאן קאבוס היה זה שנתן חסות לשיחות החשאיות בין ארה"ב לאיראן, שהובילו לחידוש המו"מ בין איראן למעצמות ולפריצת הדרך שאפשרה את החתימה על הסכם הביניים, במסגרתו הקפיאה איראן חלקים גדולים מתכנית הגרעין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ