עדכונים שוטפים

תימן מסלקת חולי איידס מבתי החולים

צעירה בריטית-איראנית שנכלאה באיראן לאחר צפייה במשחק כדורעף פתחה בשביתת רעב ■ ארגון טרור בחצי האי סיני נשבע אמונים לדאעש ■ לפחות 24 הרוגים בטביעת סירת מהגרים לחופי טורקיה ■ כל מה שחשוב ומעניין באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

13:21, תימן: ארגון למען זכויות אדם במדינה טוען כי שתי חולות איידס שאושפזו בשני בתי חולים שונים נדרשו על ידי הרופאים להתפנות מהמקום בשל מחלתן. לדברי הארגון באחד המקרים, החולה אושפזה בבית חולים פרטי עם צירי לידה ונזקקה לניתוח קיסרי, אך בית החולים דרש לפנותה. במקרה אחר אישה נוספת שחולה במחלה, פונתה לבית חולים ציבורי עם התקף קשה, אך הרופא שטיפל בה דרש כי תצא מהמקום וצעק בפני כולם שהיא חולה באיידס. במקרה זה, בעלה של החולה אף עוכב על ידי אנשי בית החולים שאיימו עליו כי יתבעו אותו לאחר שניסה להסתיר את מחלתה של אשתו.

שיעור הנדבקים בנגיף איידס בתימן הוא נמוך יחסית למדינות אחרות ורק כ-6,000 תימנים נושאים את הנגיף. לכן רופאים תימנים רבים, שמעולם לא נתקלו בחולים מסוג זה, מפחדים לטפל בהם. עם זה, רופא שמטפל בחולי איידס בצנעא הדגיש כי לרופאים במדינה יש את המידע והציוד המתאים לטפל בחולים. 

13:09, איראן: צעירה איראנית, שנעצרה בחודש יוני לאחר שביקשה לצפות במשחק כדורעף שנערך באיצטדיון בטהראן, פתחה בשביתת רעב ומסרבת לבלוע מזון ונוזלים. כך הודיעו בני משפחתה. הצעירה, בת 25 בוגרת לימודי משפטים בלונדון, שובתת רעב מיום שבת ומוחה על כוונת השופט להטיל עליה מאסר של שנה. גזר הדין עדיין לא ניתן בבית המשפט ולטענת משפחתה לרשויות אין כל בסיס משפטי להחזיק אותה במעצר.

אחד מניצולי ספינת המהגרים שטבעה בים השחור מובא אל תחנת שיטור ימי באיסטנבולצילום: אי־אף־פי

08:25, מצרים: אנסאר בית אלמקדס, ארגון טרור הפועל בחצי האי סיני, הודיע אתמול כי אנשיו נשבעו אמונים לארגון המדינה האסלאמית (דאעש). בעבר אמרו נציגי הארגון לרויטרס כי הם מקבלים השראה והדרכה מדאעש. "החלטנו להיות נאמנים לאבו בכר אלבגדאדי, ח'ליף המוסלמים בסוריה ובעיראק ובמדינות נוספות", נאמר בהודעה. הארגון פועל בחצי האי נגד כוחות הביטחון המצריים ומאז הודח נשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי בשנה שעברה, נהרגו מאות שוטרים וחיילים מצרים. בשבוע שעבר הכריזה ממשלת מצרים על מבצע נגד גורמי הטרור בסיני לאחר ש-33 חיילים מצרים נהרגו בהתקפה, עליה אך גורם לא נטל אחריות.

3/11/14

13:38, מצרים: מטען חבלה התפוצץ ברפיח המצרים סמוך לבתים שנהרסים על ידי כוחות הביטחון המצריים לצורך הקמת אזור החיץ עם רצועת עזה. הפיצוץ העז לא גרם לנפגעים אך הוביל את צבא מצרים להגביר כוננות באזור.

12:35, טורקיה: לפחות 24 בני אדם נהרגו ורק שבעה ניצלו בטביעת ספינת מהגרים, ככל הנראה מאפגניסטאן וסוריה, בים השחור מצפון למצרי הבוספורוס. ספינות משמר חופים של טורקיה, צוללים שהוזנקו מאיסטנבול וספינות דייגים סורקות אחר ניצולים נוספים. לפי שעה לא ברור מהיכן הפליגה הספינה ומה היה יעדה.

10:17, לוב: לפחות 210 הרוגים נהרגו בשבועיים של לחימה בעיר בנגאזי שבמזרח לוב בין כוחות הנאמנים לממשל המרכזי לבין מיליציות איסלאמיות השולטות בעיר. ההידרדרות הביטחונים בבנגאזי החלה בעקבות המתקפה שמוביל הגנרל חליפה חיפטאר נגד המיליציות האיסלאמיות על רקע שורה של התנקשויות, תקיפות עיתונאים, פעילים חברתיים וכוחות הביטחון. בחודש שעבר הכירה הקהילה הבינלאומית בממשלתו של עבדאללה אל-תיני כגוף שמייצג את הלוב. אל-תיני חבר לחיפטאר במאבקו לכיבוש בנגאזי.

כוחות הנאמנים לממשלת לוב ברחובות בנגאזיצילום: אי־אף־פי

08:09, עיראק: לראשונה מאז הצטרפה לקואליציה הבינלאומית, ביצעה קנדה הפצצה ראשונה על יעדי המדינה האיסלאמית בעיראק. ביומיים האחרונים ביצעו מטוסים קנדיים טיסות לאיסוף מודיעין באזור העיר פאלוג'ה.

2/11/14:

13:45, עיראק: לוחמי המדינה האיסלאמית הוציאו להורג 85 חברים נוספים בשבט אבו נימר בעיראק, לאחר מסע הרג שהחל בשבוע שעבר בתגובה להתנגדות השבט להתקדמותם של האיסלאמיסטים. שייח נאעם אל-גאוד, אחד ממנהיגי השבט, אמר לסוכנות רויטרס כי לוחמי המדינה האיסלאמית הרגו 50 מחברי השבט שנעקרו מבתיהם ביום שישי. בתקרית נפרדת, גורם ביטחוני מסר כי 35 גופות נמצאו בקבר המונים.

11:05, סוריה: כוחות הפשמרגה הכורדים מעיראק חצו את גבול טורקיה לסייע בהגנה על העיירה הסורית קובאני מפני המדינה האיסלאמית. מקורות בעיירה אמרו לבי-בי-סי כי היחידה עושה את דרכה לקו החזית של הלחימה, כארבעה קילומטרים מערבית לקובאני. בשבוע שעבר, התירה טורקיה לכורדים עיראקים לחצות לסוריה משטחה, כדי לסייע בלוחמה בעיירה הנמצאת תחת מצור זה זה ששה שבועות.

כ-150 לוחמי פשמרגה התכנסו בעמדת המתנה כשמונה קילומטרים מקובאני לפני שלושה ימים, וביום שישי החלו להתקדם לעבר העיירה בשיירת ג'יפים, מלווים על ידי כלי רכב חמושים. הם נופפו בדגלים ובסמלי ניצחון. לא ברור כמה מהם נכנסו אל העיירה, שרוב תושביה סורים כורדים. לפי הערכות, לוחמי הפשמרגה מצויידים בנשק כבד, כולל טילים נגד טנקים.

31/10/2014

22:20, איראן: שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, ייפגש עם מקביליו האיראני מוחמד ג'וואד זריף ושרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון בעומאן ב-10-9 בנובמבר, לדון בתוכנית הגרעין של איראן, כך מסר היום משרד החוץ של ארה"ב. השיחות שייערכו בבירה מאסקט, יתקיימו שבועיים לפני 24 בנובמבר – תאריך היעד להגעה להסכם קבע בין איראן לשש המעצמות. לפני כן, תיפגש אשטון עם דיפלומטים בכירים משש המעצמות בווינה ב-7 בנובמבר.

15:40, סוריה: מטוסי הקואליציה הבינלאומית תקפו היום את עמדות המדינה האיסלאמית סמוך לעיירת הגבול הסורית קובאני, במה שנראה כניסיון לסלול את הדרך לכוחות הפשמרגה הכורדים מעיראק להיכנס לעיירה מטורקיה הסמוכה. צבא ארה"ב מסר כי ארבע תקיפות פגעו בארבע עמדות של האיסלאמיסטים וכן בבניין של הארגון. קבוצות המשקיפים לזכויות אדם בסוריה, מסרה כי לפי דיווחים ראשוניים לפחות 21 מלוחמי המדינה האיסלאמית נהרגו בתקיפות בקובאני, בהם ג'יהאדיסט דני. כוח מצומצם של לוחמי פשמרגה נכנס לקובאני לזמן קצר אתמול, כדי לדון באסטרטגיה משותפת עם YPG, הקבוצה הכורדית הסורית החמושה המרכזית המגינה על העיירה.

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, שהתיר לכוחות התגבורת להיכנס לקובאני דרך ארצו, אמר היום כי ארה"ב ובעלות בריתה ממוקדות מדי בקובאני, ועליהן למקד את המאמצים במקומות נוספים. "מדוע קובאני ולא ערים אחרות כמו אידליב, חאמה או חומס... בעוד 40% משטח עיראק נשלט על ידי המדינה האיסלאמית?", אמר ארדואן במסיבת עיתונאים בפריז, לאחר שנפגש עם הנשיא פרנסואה הולנד. לדבריו, תהליך השלום עם הכורדים בטורקיה יימשך למרות ההפגנות האלימות בארצו בעקבות סירובו לסייע במאבק בקובאני. במקביל, כ-200 לוחמים מצבא סוריה החופשי, המאגד כמה קבוצות הנלחמות נגד משטרו של בשאר אסד ונגד האיסלאמיסטים, נכנס לקובאני מטורקיה לסייע בהגנה על העיירה.

30/10/2014

14:25, עיראק: גופותיהם של 150 מחברי אחד השבטים הסונים בעיראק שהתגייסו למלחמה במדינה האיסלאמית נמצאו בקבר המוני. גורמי ביטחון מסרו כי מדובר בעיראקים שנלקחו בכפריהם לעיר רמאדי ושם נורו למוות ונקברו.

11:03, איראן: שלטונות איראן טרפדו ניסיון חבלה במכלים שיועדו לכור המים הכבדים באראק - כך דיווח העיתון האיראני "ארמאן". בדיווח מצוטט אשגאר זריאן, סגן מנהל סוכנות הגרעין האיראנית, כמי שאומר שסיכול החבלה, מאחוריה עומדת מדינה זרה, התרחש בשבועות האחרונים. הוא לא מספר פרטים נוספים.

מתקן הגרעין האיראני באראק, ב-2006צילום: אי-אף-פי

08:47, תוניסיה: המפלגה החילונית התוניסאית נידא תוניס זכתה ב-85 מתוך 217 המושבים בפרלמנט - כך עולה מהתוצאות הסופיות של הבחירות שפורסמו הבוקר. המפלגה האיסלאמיסטית, שהחזיקה ברוב בפרלמנט הקודם, איבדה 23 מושבים ותחזיק כעת ב-69 בלבד. למקום השלישי הגיעה מפלגת "האיחוד הפטריוטי החופשי" בראשות המיליארדר סלים ריחאי.

בראש נידא תוניס עומד בג'י קאיד אסבסי בן ה-87 ששימש בשנות השמונים כשר החוץ ועשור לאחר מכן כיהן כיו"ר הפרלמנט תחת שלטונו של הנשיא המודח זין אל-עבאדין בן עלי. המפלגה כוללת אנשי עסקים, עסקים הקשורים לאיגודים המקצועיים ופוליטיקאים המזוהים עם משטר בן עלי.

29/10/14

11:52, סוריה: לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) כבשו מחדש שדות גז במרכז סוריה, כמה ימים לאחר שנאלצו לסגת מהם. פעיל בארגון סורי למען זכויות אדם אמר כי "לוחמי דאעש השתלטו על שלושה שדות גז במחוז חומס והרגו 30 חיילים בצבא אסד".

11:34, איראן: הפרלמנט האיראני דחה את מועמד הנשיא רוחאני למשרת שר המדע בטענה כי הוא אינו מחויב מספיק לערכי האיסלאם. בשבוע שעבר מינה רוחאני את מחמוד נילי אחמד עבאדי כמועמד לתפקיד לאחר שבחודש אוגוסט הדיח הפרלמנט את שר המדע לשעבר מפני שתמך בהשמעת התבטאויות פרו-מערביות באוניברסיטאות. החלטת הפרלמנט לדחות את מועמדותו של אחמד עבאדי מרחיבה את הקרע העמוק בין רוחאני למתנגדיו השמרנים בפרלמנט שמאשימים גם אותו בכך שהוא קורא לגלות איפוק כלפי המערב.

11:21, טורקיה: סוכנות הידיעות הצרפתית ציטטה גורמים טורקיים מקומיים שמדווחים כי 150 לוחמים מצבא סוריה החופשי חצו הלילה את הגבול מטורקיה לסוריה והצטרפו לכורדים שנלחמים נגד דאעש בעיירה קובאני. ארגון סורי לזכויות אדם אישר, ממקום מושבו בבריטניה, כי אנשי צבא סוריה החופשי נכנסו לסוריה אך טענו כי מדובר רק ב-50 לוחמים.

10:20, טורקיה: פוחתים הסיכויים לחלץ בחיים את 18 הכורים שנלכדו אתמול במנהרת פחם שהוצף בדרום טורקיה. צוותי החילוץ ממשיכים במאמציהם במכרה אך מדגישים כי פני המים עולה במטר אחד בכל שעתיים וכי "הזמן עובד נגדנו". גורם ההצפה עדיין אינו ידוע וההערכה היא כי היא נגרמה מדליפה של מאגר מי גשמים. כלי תקשורת במדינה דיווחו כי כמויות אדירות של מים זרמו דרך פיר המכרה והציפו אותו. מאות עובדי חילוץ פועלים לשאוב את המים, אך הם ממשיכים לזרום לתוך המכרה.

28/10/14

19:51, גרמניה: ראש ממשלת לבנון, תמאם סלאם, אמר בוועידה בברלין בהשתתפותם של נציגים מ-40 מדינות ברחבי העולם כי ארצו רוצה לשים סוף לזרם הפליטים מסוריה. לדבריו, לפחות שליש מ-3.3 מיליון הסורים שנמלטו מארצם מצאו מקלט בלבנון, שאוכלוסיתה נאמדת ב-4.5 מיליון בלבד.

"לשטף הסורים הזה לתוך קהילות עניות שכלל לא היו מוכנות להתמודדות שכזו יש אפקט מערער", אמר סלאם. גם הנציג הירדני הזהיר בוועידה מתופעה דומה ואילו סגן שר החוץ הטורקי גילה כי ארצו הוציאה 4 מיליארד דולר על טיפול בפליטים הסורים אך קיבלה מהקהילה הבינלאומית 250 מיליון דולר בלבד לשם כך.

כוחות פשמרגה נפרשים מחדש במחוז דיאלה לאחר הקרבות עם המדינה האיסלאמיתצילום: רויטרס

17:49, טורקיה: לפחות 150 לוחמי פשמרגה ראשונים חצו את גבול עיראק לתוך טורקיה בדרכם אל העיירה הנצורה קובאני שבצפון סוריה. מנהיג הכורדים בסוריה, סאלח מוסלם, אמר כי הלוחמים הכורדים העיראקים עזבו את ארביל ואמורים להגיע לקובאני בתוך שעות. כלי הנשק שלהם יועברו דרך היבשה.

טורקיה הסכימה בשבוע שעבר לפרישת לוחמי פשמרגה בקובאני אחרי שסירבה לאפשר ללוחמי פ-ק-ק (כורדים טורקים) לחצות את הגבול אל העיירה הנצורה. ראש ממשלת טורקיה, אהמט דבוטולו, אמר בראיון לבי-בי-סי כי כיבוש קובאני והאזורים שסביבה "מחייב מבצע צבאי" וכי ארצו תסייע לקואליציה הבינלאומית בכך.

14:54, טורקיה: 18 כורים נלכדו בעקבות קריסת מכרה פחם בטורקיה - כך מדווחים כלי תקשורת במדינה. חלק מהכורים, לפי הדיווחים, חולצו מיד, אך רובם עדיין לכודים. גורם התאונה עדיין לא ידוע. בחודש מאי נהרגו 301 כורי פחם בשריפה שפרצה במכרה בסומה, מקרה שעדיין נמצא תחת חקירה.

14:27, אלג'יריה: מאות שוטרים התאספו מול ארמון הנשיאות באלג'יריה בכדי למחות על תנאי העסקתם ובדרישה לפטר את מפקד המשטרה, שהוא מינוי ישיר של הנשיא עבד אל-עזיז בוטפליקה. ההפגנות, האסורות על פי החוק באלג'יריה, נמשכות זה שלושה ימים ומגיעות בתקופה של מחלוקות קשות בין הצבא האלג'יראי לבין המפלגות הפוליטיות. עד כה, גילתה הממשלה באלג'יר נכונות לפשרה עם השוטרים.

13:11, סוריה: אנשי "המדינה האיסלאמית" פרסמו סרטון חדש המציג את ג'ון קנטלי, בן הערובה הבריטי שבידיהם, ובו הוא נמצא בעיירה הנצורה קובאני, כך לפחות לפי הנאמר בסרטון. קנטלי, עיתונאי שסיקר את האירועים בסוריה ובעיראק, נראה על רקע מבני העיר, ולא מאחורי שולחן כתיבה, כפי שהיה בסרטונים הקודמים שבהם הופיע. בסרטון, אומר קנטלי בן ה-43 כי אנשי המדינה האיסלאמית השתלטו על קובאני, וכי הם מחזיקים גם בחלקיה המזרחיים והדרומיים, שהיו עד לאחרונה בשליטת המיליציה הכורדית.

13:03, איראן: מספר ההוצאות להורג באיראן עלה ותנאי הדיכוי של נשים במדינה החריפו, כך לפי בדיקה שביצע האו"ם ושתוצאותיה פורסמו אתמול. האחראי על הבדיקה, אחמד שהיד, לשעבר דיפלומט מהאיים מלדיביים וכעת שליח מיוחד לזכויות אדם באיראן, אמר את הדברים לקראת הצגת מסקנותיו הסופיות בפני חברי העצרת הכללית של האו"ם.

שהיד הוסיף כי היה המום מהוצאתה להורג בשבת של רייהאנה ג'בארי בת ה-26, שהורשעה בהרג אדם שהאשימה שאנס אותה. לפי שהיד, בין יוני 2013 ליוני 2014 היו באיראן בסך הכול 852 הוצאות להורג, עלייה חדה לעומת הנתון הקודם. ביניהם, מספר בני מיעוטים ששהיד הגדיר כ"פעילי זכויות תרבותיות".

11:45, סוריה: ג'ורדן מטסון, חייל בצבא ארצות הברית לשעבר, שמתנדב כלוחם בשורות המיליציה הכורדית הנלחמת בדאעש, התראיין לרשת סי-אן-אן וסיפר על מניעי הצטרפותו ללחימה.

"האנשים הללו (דאעש) מאיימים על אזרחים אמריקאים, וגורמים לנו נזק. החלטתי שמספיק זה מספיק, והחלטתי ללכת בדרך הזאת", אמר. לדבריו, נפילת העיר העיראקית מוסול בידי לוחמי המדינה האיסלאמית הייתה נקודת מפנה. "אחרי כל האמריקאים שאיבדו את חייהם בכדי שלעיראקים תהיה דמוקרטיה - לא יכולתי לאפשר למדינה הזאת ליפול, ולדעת שכל חבריי שנהרגו בה מתו לחינם", הוסיף מטסון.

27.10.14:

ג'ון קנטלי באחד הסרטונים של דאעש, ספטמבר 2014צילום: רויטרס

16:28, סוריה: לפחות 19 בני אדם נהרגו בקרבות שפרצו בעיר אידליב בעקבות התקפה משולבת של לוחמי ג'בהת א-נוסרה ומיליציות מורדים אחרות על מחסומים ועמדות השייכות לממשל הסורי. כל ההרוגים הם חיילים או לוחמי מיליציות. זו ההתקפה החמורה והמשמעותית ביותר על כוחותיו של בשאר אל-אסד, מאז השתלטו המורדים על שורה של כפרים באזור אידליב לפני יותר משנתיים.

במקביל דיווחה סוכנות הידיעות הגרמנית כי לפחות 60 ילדים נהרגו בשבוע האחרון בהפצצות של חיל האוויר הסורי על יעדי מורדים ברחבי המדינה. ארגון לזכויות אדם העוקב אחר הנעשה בסוריה מלונדון דיווח לפחות 182 בני אדם נהרגו בהפצצות, בהן גם 38 נשים. לפחות 300 בני אדם נפצעו.

14:22, תימן: לפחות 250 בני אדם נהרגו בשלושה ימי לחימה עזה בין מורדים חותים שיעים לבין שבט סוני בעיירה ראדה שבמרכז תימן. החותים, הזוכים לסיוע מאיראן, השתלטו על הבירה צנעא בחודש שעבר ומאז מנהלים קרבות במרכז המדינה נגד שבטים יריביים וחמושים הפועלים במסגרת זרוע אל-קאעדה בחצי האי ערב. הסכם פיוס שנחתם בין המורדים לבין הממשל המרכזי אינו מצליח להביא לפי שעה להפסקת האש.

13:19, מצרים: חוק חדש במצרים קובע כי כל מי שיפגע בתשתיות קריטיות יישפט בפני בתי משפט צבאיים. בחוק נקבע כי גם הצבא מחזיק למשך שנתיים באחריות להגן על תשתיות הגז והחשמל, מסילות הברזל, הכבישים ומטות המשטרה. בתקופה זו ייחשבו מתקנים אלה כתשתיות צבאיות לכל דבר.

משרד החוץ המצרי מסר כי החוק החדש יאפשר לשפוט נאשמים במהירות גדולה יותר, בין היתר לאור העומס הרב שמונח על כתפי מערכת המשפט האזרחית. המהלך נתפס כאמצעי הרתעה נוסף נגד טרוריסטים הפועלים נגד מוסדות ותשתיות בכל רחב מצרים, בדגש על הנעשה בחצי האי סיני.

12:23, עיראק: לפחות 27 בני אדם נהרגו ו-60 נפצעו בפיצוץ מחבל מתאבד סמוך לקבוצה של חמושים שיעים סמוך לעיירה העיראקית ג'ארף אל-סחאר. הפיגוע מתרחש יממה אחרי שכוחות הביטחון העיראקיים הצליחו להדוף את לוחמי המדינה האיסלאמית מהאזור. גורמי ביטחון מסרו כי המחבל נהג ברכב עמוס בחומרי חבלה לתוך קבוצת החמושים המסייעים לממשל המרכזי במאבקם להשגת שליטה מדרום לבגדאד.

11:17, ארה"ב: מתאם פעולות ארה"ב נגד המדינה האיסלאמית, ג'ון אלן, אמר לעיתון "א-שארק אל-אווסאט" כי ארה"ב אינה מצפה מהמורדים הסורים המתונים שאמורים להילחם במדינה האיסלאמית, להיאבק גם בכוחותיו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד. עם זאת ציין הגורם כי למורדים המתונים יש תפקיד מרכזי בכל פתרון הפוליטי למלחמת האזרחים בסוריה.

אלן התייחס בדבריו למעמדו של צבא סוריה החופשי, המורכב בעשרות קבוצות לוחמות שמטרתן המשותפת הוא הפלת אסד. הבעיה המרכזית של קבוצות אלה הוא היעדר התיאום ביניהן והעובדה שהן פועלות ללא הנהגה המרכזית. על פי הערכות, קרוב ל-200 אלף בני אדם נהרגו מאז פרצה מלחמת האזרחים בסוריה ב-2011.

10:07, קטאר: גורמים בכירים בקטאר הכחישו בראיון לבי-בי-סי כי הנסיכות מעורבות במימון קבוצות טרור חמושות בסוריה, ובכלל זה המדינה האיסלאמית. לדברי הגורמים, קטאר מספקת סיוע כספי אך ורק לארגונים מתונים ובתיאום עם הסי-איי-איי וסוכנויות ביון נוספות. דברי הבכירים הקטארים באים לקראת ביקורו של אמיר קטאר, שייח תמים בן חאמד אל-תאניף בלונדון בהמשך השבוע.

08:46, מצרים: קבוצה של עורכי עיתונים במצרים קראו אמש להגבלת הביקורת על מוסדות המדינה. העורכים גינו את מתקפת הטרור בסיני שבה נהרגו לפחות 31 חיילים והבטיחו לעשות הכל כדי לסייע למאבק "בתרבות העוינת כלפי הפרויקט הלאומי ויסודות המדינה המצרית".

ענני עשן מיתמרים מעל קובאני. סוף שבוע של הפגזות קשותצילום: רויטרס

ניו יורק טיימס דיווח כי המהלך נתפס כניסיון לרצות את נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, נוכח התבטאויותיו החריפות נגד ארגוני הטרור שפועלים וסיני וטענותיו כי בפעילות הג'יהאדיסטים בחצי האי מעורבים גורמים זרים. "מצרים עומדת בפני קרב על קיומה. אנו חייבים לדעת את ממדי המזימה נגדנו, מזימה שמטרתה להפיל את המדינה", אמר סיסי.

26/10/14

22:55, סוריה: כ-815 בני אדם נהרגו בארבעים ימי הלחימה בין הכורדים לארגון המדינה האיסלאמית בעיירת הגבול קובאני שבצפון סוריה ובסביבתה, כך מסר היום ארגון לזכויות אדם.

מספר הקורבנות הגבוה מורכב בעיקר מלוחמי דאעש. 481 מהם נהרגו מאז פתח הארגון במתקפה על העיר באמצע החודש שעבר. לפי הארגון, 302 מההרוגים הם לוחמים כורדים, ו-21 הם אזרחים, 17 מהם הוצאו להורג על ידי הג'יהאדיסטים.

15:08, מצרים: שר החוץ המצרי, סאמח שוקרי, ייצור קשר עם שגרירים זרים בארצו כדי  לבקש סיוע ביטחוני בעקבות הפיגוע בחצי האי סיני בו נהרגו 33 אנשי כוחות ביטחון מצרים. סוכנות הידיעות הממלכתית המצרית ציטטה את שר החוץ שאמר כי הוא יפנה לדיפלומטים זרים בקהיר ויבקש עוד סיוע מדיני וכלכלי. שוקרי לא פירט לאלו מדינות הוא יפנה או איזה סיוע בדיוק הוא יבקש.

14:40, מצרים: בית משפט במצרים גזר שלוש שנות מאסר על 23 מפגינים למען הדמוקרטיה בגין קיום הפגנה ללא אישור הרשויות. המפגינים הואשמו גם בהתפרעות, בהחזקת נשק שלא כחוק ובגרימת נזק לרכוש בעת שהפגינו בחודש יולי סמוך לארמון הנשיאות, במחאה על חוק המגביל קיום עצרות והפגנות במדינה. כל אחד מהנאשמים חויב לשלם גם קנס בסך 1,400 דולרים.

12:57, לבנון: הצבא הלבנוני הכניס טנקים, משוריינים וכוחות קומנדו לתוך העיר טריפולי שבצפון המדינה בעקבות הקרבות העזים בין קיצונים איסלאמים לכוחות הצבא. חמישה חיילים ושני אזרחים לבנונים נהרגו מאז פרצו העימותים בין הצדדים ביום שישי ורבים אחרים נפצעו. ביום רביעי נעצר בצפון המדינה מטיף מוסלמי ושלושה חמושים אחרים נהרגו בפשיטה של כוחות הצבא במחוז דינייה. בין אלה שנהרגו בתקרית היה חייל לבנוני שערק לשורות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

08:23, מצרים: העיתון א-שרק אל-אווסט ציטט את עוזר שר הפנים המצרי, הגנרל סמיח בשאדי, לפיו גורמים פלסטיניים היו מעורבים בפיגוע בצפון סיני ביום שישי. עיתון אל-אחבאר המצרי דווח כי מבצעי הפיגוע נכנסו דרך המנהרות בעזה . כתבנו ג'קי חורי מוסיף כי על פניו נראה שמדובר בניסיון להכשיר את דעת הקהל במצרים להקמת אזור חיץ בין הרצועה לרפיח המצרית.

25/10/14

21:24, לבנון: כלי תקשורת לבנוניים הודיעו כי חמישה בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בקרבות בין חיילים לחמושים איסלאמים קיצונים בטריפולי שבצפון המדינה. לדברי הצבא, החיילים כיתרו את החמושים בשוק הישן של העיר ובמהלך חילופי אש נפצעו כמה מהם. כמו כן נעצרו מספר חמושים ונתפסו כלי נשק ותחמושת שהיו בידיהם. לפני יומיים הרגו חיילים לבנונים שלושה חמושים ועצרו מטיף מקומי בפשיטה במחוז דינייה שגם כן בצפון המדינה. בין אלה שנהרגו בתקרית היה חייל לבנוני שערק לשורות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

צילום: רויטרס

20:05, טורקיה: הצבא הטורקי הודיע כי חמושים כורדים הרגו שלושה חיילים טורקים בדרום מזרח המדינה. לדברי הצבא שלושה פעילים מ"ארגון טרור בדלני", כך מכונה מפלגת הפועלים של כורדיסטאן (PKK), ירו לעבר חיילים שרכשו מוצרים לבסיס בו הם שירתו. המתיחות בטורקיה עלתה בתקופה האחרונה לאחר שביום שישי ירו למוות חיילים טורקים בשלושה לוחמים כורדים במהלך חילופי אש בין הצדדים. כמו כן עשרות נהרגו החודש במזרח טורקיה בהפגנות של כורדים שמחו על כך שהממשלה באנקרה לא פועלת מספיק כדי לסייע לכורדים בסוריה נגד דאעש. 

19:48, עיראק: כוחות הביטחון העיראקיים החזירו לידיהם את השליטה בעיירה ג'רף א-סחר סמוך לבגדאד, לאחר שנכבשה על ידי לוחמי דאעש. החזרת השליטה העיראקית על העיירה מסייעת לשלטונות למנוע מהלוחמים הקיצונים מלהגיע קרוב לבירה ומנתקת אותם מאזורי השליטה שלהם במערב המדינה.

18:15, עיראק וסוריה: פיקוד מרכז בצבא ארה"ב הודיע כי מטוסי מדינות הקואליציה הבינלאומית ובראשן ארה"ב תקפו 22 פעמים מטרות של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בעיראק בסוף השבוע. כמו כן מטוסים אמריקאים הרסו מכונת ירי של הארגון סמוך לעיירת הכורדית קובאני בסוריה. התקיפות נגד דאעש בוצעו סמוך לסכר מוסול ובערים פלוג'ה ובייג'י שבצפון עיראק וכוונו נגד עמדות, כלי רכב ומבנים של הארגון.

16:41, סעודיה: יותר ממאה בני אדם הפגינו בסוף השבוע במזרח סעודיה במחאה על גזרי דין מוות שהוטלו על מטיף שיעי ושבעה אנשים נוספים. כך מסר פעיל חברתי במדינה לסוכנות הידיעות הצרפתית. השמונה הורשעו, על פי כלי תקשורת במדינה, בגין השתתפותם בהפגנות של המיעוט השיעי במדינה שהחלו לפני כשלוש שנים ושנגררו להפרות סדר ועימותים עם השלטון. פעילים חברתיים טוענים כי המורשעים היו קטינים בעת מעצרם. בית המשפט הסעודי הודיע כי גזר דין מוות הוטל כאזהרה לאחרים המפגינים נגד השלטון.

16:34, פקיסטאן: בית משפט בפקיסטאן זיכה אתמול את אחד מהחשודים המרכזיים ברצח העיתונאי האמריקאי דניאל פרל בשנת 2002. מוחמד האשים קאדיר הואשם בכך שעזר לארגן פגישה בין פרל לחוטפיו, אך השופט בבית המשפט נגד טרור בהיידראבאד זיכה אותו בשל היעדר ראיות.פרל, שכתב עבור הוול סטריט ג'ורנל, נחטף בינואר 2002 בקראצ'י, ונרצח כמה חודשים לאחר מכן. על החשוד המרכזי, אחמד עומאר שייח, בריטי ילדי פקיסטאן שהורשע בכך שפיתה את פרל לפגישה, נגזר עונש מוות ביולי 2007.

09:15, טורקיה: חבילות עם אבקה צהובה לא מזוהה נשלחו לחמש קונסוליות של מדינות מערביות באיסטנבול אתמול – ארה"ב, קנדה, צרפת, גרמניה ובלגיה. גורמים רשמיים בטורקיה מסרו כי החומר נשלח לבדיקה. 16 עובדים משלוש קונסוליות שונות אושפזו מתוך זהירות, בהם עשרה מהקונסוליה הקנדית, וכן נציגים מהקונסוליות הגרמנית והבריטית, כך מסר משרד הבריאות הטורקי.

01:27, מצרים: המועצה לביטחון לאומי הכריזה על מצב חירום בן שלושה חודשים בצפון חצי האי סיני, בעקבות המתקפה בה נהרגו אמש 30 אנשי ביטחון. המועצה, בהנהגתו של הנשיא א-סיסי, הורתה גם על עוצר בן שלוש שעות, החל מהיום, באזורים הסמוכים לגבולות עם רצועת עזה ועם ישראל. כמו כן, הוחלט בקהיר לסגור את צדו המצרי של מעבר רפיח.

24/10/14

בעקבות האירועים כינס נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, את המועצה לביטחון לאומי. החזרת הביטחון לסיני נחשבת לאחד היעדים המרכזיים של א-סיסי, אולם עד כה, ולמרות המאמצים הגדולים, לא הצליח הצבא להשליט סדר. עיקר המאמצים מתמקד בחוליות הנאמנות לקבוצת המורדים אנסאר בית אל-מקדס, הנחשבת לזרוע של אל-קאעדה, ובגורמים עבריינים שעוסקים בעיקר בהברחות. בקהיר מאשימים גם את תנועת האחים המוסלמיות באחריות להסלמה ובמתן גיבוי לאותן חוליות, במטרה לזעזע את תחושת הביטחון לא רק בסיני, אלא ברחבי מצרים.

13:10, עיראק: מקורות במדינה מאשימים כי לוחמי המדינה האיסלאמית השתמש בגז כלור כנשק נגד כוחות הביטחון העיראקים ומיליציות שיעיות בחודש שעבר. לפי הדיווח, המורדים הפעילו פצצות ששחררו כמות רבה של עשן צהוב בעימותים בספטמבר בבאלאד, צפונית לבגדאד. מקורות ביטחוניים אמרו לסוכנות אי-פי כ-40 חיילים ואנשי מיליציה הראו לאחר מכן תסמינים המתאימים להרעלת כלור, והחלימו לאחר מכן.

יזידים נמלטים מעיראק לכיוון סוריהצילום: רויטרס

דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב הודיע הלילה כי הדיווח החדש נמצא בבדיקה. מאז החלו מורדי המדינה האיסלאמית להשתלט על שטחים בעיראק, דווח כמה פעמים כי הם השתמשו בפצצות מאולתרות עם גז כלור – דיווחים המעלים חששות כי מאגרי הנשק העיראקי נפלו בידיהם. בספטמבר הודיע הארגון למניעת הפצת נשק כימי כי גז כלור נמצא בשימוש בסוריה, שגם בה נלחמים אנשי המדינה האיסלאמית. ארה"ב מייחסת את המתקפות הכימיות בסוריה לממשלתו של בשאר אסד.

23/10/14

19:12, לבנון: הוסר החשד כי אדם בלבנון נדבק באבולה, לאחר שבדיקות שנערכו לו בבית החולים של אוניברסיטת רפיק אל-חרירי שללו את האפשרות שנדבק במחלה. מוקדם יותר הודיע שר הבריאות של לבנון כי אדם שהגיע למדינה לאחרונה ממערב אפריקה חשוד כנשא אבולה, והושם בבידוד. שר הבריאות, ואאל אבו פאור, אמר שהאזרח הלבנוני פנה בעצמו בבית החולים, לאחר שחשש שהוא נתקף תסמינים של המחלה. השר אמר כי האזרח הלבנוני מטופל בבית חולים בביירות, שהכין יחידה מיוחדת לטיפול במחלות דוגמת האבולה. 

12:37, טורקיה: נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר כי 200 לוחמים כורדים מעיראק הורשו להיכנס לעיירה קובאני בכדי להגן עליה מפני לוחמי המדינה האיסלאמית. ארדואן דיבר במסיבת עיתונאים בלטביה אחרי שהפרלמנט הכורדי בצפון עיראק אישר את כניסתם של כוחות פשמרגה לסוריה.

במהלך המסיבת העיתונאים המשיך ארדואן בביקורת שלו על הפעולה האמריקאית להצנחת נשק ואמצעי לחימה למורדים הכורדים בקובאני. "האם טורקיה רואה את הדבר הזה (ההצנחה) בעין חיובית? לא. ארה"ב עשתה זאת למרות שטורקיה ואני באופן אישי אמרנו לו שקובאני אינה יעד אסטרטגי אמריקאי לפי שעה. אןם היא אסטרטגית למישהו, זה לנו", אמר ארדואן בהתייחס לשיחת הטלפון שקיים עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בסוף השבוע.

10:45, איראן: אלפי איראנים הפגינו אמש בעיר איספהאן במחאה על שורה של מקרים שבהם הותקפו נשים באמצעות חומצה. לפחות שמונה נשעים הותקפו בשלושת השבועות האחרונים על ידי רוכבי אופנועים שהתיזו חומצה על פניהן.

10:31, סוריה: לפחות 553 חמושים ו-32 אזרחים סורים נהרגו מאז החלה המתקפה הבינלאומית נגד הג'יהאדיסטים. ארגון העוקב אחר מצב זכויות אדם בסוריה ממקום מושבו בלונדון דיווח כי מרבית ההרוגים, לפחות 464, הם אנשי המדינה האיסלאמית. 57 הם אנשי ג'בהת א-נוסרה המזוהה עם אל-קאעדה.

08:28, סין: שר ההגנה הסיני, צ'אנג וונקוואן, אמר בפגישה עם מפקד הצי האיראני כי בייג'ין מעוניינת בשיפור הקשרים הביטחוניים עם טהראן. "המגעים בין חילות הים של שתי המדינות הניבו פירות. סין מעוניינת להמשיך ולעבוד עם איראן בנוגע להמשך שיתוף הפעולה בין הצבאות". הבכיר האיראני אמר כי ארצו מייחסת חשיבות גדולה ליחסים עם סין.

22/10/14:

17:55, סוריה: שר ההסברה הסורי הודיע כי חיל האוויר בארצו השמיד שניים מתוך שלושת המטוסים שנלקחו על ידי לוחמי דאעש מהבסיס הצבאי בא-ראקה. בשבוע שעבר השתלטו פעילי ארגון המדינה האסלאמית על המטוסים וביצעו בהם אימונים בשמי העיר חאלב.

מפגינים באיספהאן נגד הפגיעה בנשיםצילום: אי־אף־פי

14:41, פקיסטאן: תומכיו של איש הדת הבכיר בפקיסטאן, טהירול קאדרי, סיימו את ישיבת המחאה בת החודשיים שקיימו בבירה איסלאמבאד, בדרישה שראש-ממשלת פקיסטאן, נאוואז שריף, יתפטר מתפקידו. לדברי קאדרי, המחאה תימשך בערים אחרות. איש אופוזיציה אחר, אימראן חאן, אמר שתומכיו ימשיכו במחאה בבירה עד התפטרות שריף. חאן ארגן בעת האחרונה צעדות נגד הממשלה בקראצ'י ובערים במחוז פונג'אב.

13:37, איראן: המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, אומר שעיראק מסוגלת להתמודד כהלכה עם ארגון המדינה האיסלאמית גם ללא כוחות זרים. את הדברים אמר לראש ממשלת עיראק, היידר אל-עבאדי, בביקורו בטהראן. המערכה הצבאית נגד המדינה האיסלאומית מתבססת כעת בין היתר על המתקפות האוויריות של ארה"ב ושל מדינות אחרות בעיראק ובסוריה. 

"אנו עומדים לצדכם ונגן על הממשלה שלכם ברצינות, כפי שעשינו עם הממשלה הקודמת", אמר חמינאי והוסיף: "איראן רואה בביטחון עיראק, שכנה ואחות עבורנו, כפי שהיא רואה את ביטחונה שלה".

12:28, סוריה: משלוח נשק אמריקאי לכורדים הנצורים בעיירה קובאני החמיץ ככל הנראה את יעדו, והגיע לידיהם של אנשי המדינה האיסלאמית. סרטון שפרסמו אנשי הארגון מציג את אחד הלוחמים כשהוא מציג ערמת קופסאות המכילות את מה שנראה כנשק אמריקאי. משרד ההגנה בוושינגטון הודיע כי הוא בודק את המקרה, אך הודה זה מכבר שאחד ממשלוחי הנשק שהעביר אכן חסר. 

מאמצי המשא ומתן ניזוקו לפני שבועיים, כש-35 בני אדם נהרגו במהומות בדרום מזרח טורקיה. קריאתו של אוג'לאן לרגיעה אז תרמה לסיום הפגנות הרחוב האלימות של הכורדים. בהפגנות השתתפו עשרות אלפי כורדים, שמחו על שטורקיה אינה מסייעת לכורדים בסוריה במאבק נגד המדינה האיסלאמית.

21/10/14

22:34, ארה"ב: סוכנות הידיעות רויטרס כי לוחמי המדינה האיסלאמית שוב מתקדמים לעבר הר סינג'אר ומאיימים לכתר אלפי יזידים הנמצאים באזור. היזידים שבו וקראו לארה"ב לפעול במהירות על מנת למנוע מרחץ דמים בכפריהם. "אין לנו די אנשים ואין לנו די נשק. איננו יודעים כמה זמן נוכל לבלום אותם", סיפר פעיל יזידי לרויטרס. לדבריו רוב המשפחות כבר נמלטו מסינג'אר לפני פשיטת הג'יהאדיסטים, שבה נהרגו על פי הערכות מאות יזידים. במקביל הודיע הפנטגון כי מאז החל במבצע למיגור הג'ידהאדיסטים מעיראק ומסוריה ב-8 באוגוסט מסתכמות עלויותיו ב-424 מיליון דולר - 7.6 מיליון דולר ליום.

20:27, עיראק: כוחות הקואליציה ביצעו ארבע הפצצות על יעדי המדינה האיסלאמית בסוריה אתמול והיום ושלוש ההפצצות נוספות בעיראק - כך נמסר ממטה פיקוד מרכז של צבא ארה"ב (סנטקו"ם). בסוריה התמקדו ההפצצות באזור קובאני, שבה ניטשים קרבות מזה חודש, ואילו בעיראק הותקפו עמדות ג'יהאדיסטים מדרום-מזרח לסכר מוסול, מדרום לבית הזיקוק בייג'י וסמוך לעיר פאלוג'ה.

במקביל דיווח ארגון זכויות אדם העוקב אחר הנעשה בסוריה ממקום מושבו בלונדון כי חיל האוויר הסורי ביצע ב-36 השעות האחרונות יותר מ-200 הפצצות על יעדי ג'יהאדיסטים בדיר א-זור, חאמה, דרעא, אידליב, חאלב וקונייטרה.

19:00, מצרים: בית משפט צבאי בקהיר גזר עונש מוות על שבעה פעילי טרור שהיו מעורבים בפיגועים נגד חיילים מצריים. שני פעילי טרור נוספים נידונו לעונשי מאסר עולם. אחד המורשעים נשפט שלא בפניו. המורשעים הם פעילי ארגון "אנסאר בית אל-מקדאס" המזוהה עם אל-קאעדה. מרביתם נעצרו במארס והואשמו פיגוע באוטובוס צבאי ובמחסום צבאי בהם נהרגו שבעה בני אדם.

הלוויה של לוחמות כורדיות שנהרגו בקובאניצילום: רויטרס

17:50, איראן: הממשלה השיעית הודיעה כי תתמוך בממשלת עיראק במאבקה נגד ההתקוממות של האיסלאמיסטים הסונים, לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית. נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר לראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי המבקר בטהראן כי מדינתו תומכת בבגדאד "מהיום הראשון, ותמשיך בדרך זו עד היום האחרון", כך דווח בסוכנות הידיעות הממשלתית של איראן, IRNA.

17:37, פקיסטאן: ערוץ טלוויזיה אנטי ממשלתי הורד מהאוויר למשך 15 ימים, לאחר שבית משפט קבע כי השידורים "משמיצים" את מערכת המשפט של המדינה, כך דיווחה הרשות לפיקוח על התקשורת בפקיסטאן. הסגירה קשורה, ככל הנראה, למאבקים פנימיים בין כלי התקשורת על סיקור המחאה בת החודשיים הקוראת להתפטרותו של ראש הממשלה נוואז שריף, בשל האשמות בזיוף הבחירות.    

16:03, איראן: מנהיג דת בכיר, האיתוללה מוחמד רזה מהדוי כני, שעמד בראש הגוף הדתי החשוב באיראן שאחראי על בחירת מנהיגה העליון של המדינה, מת היום בגיל 83. כני עמד בראש מועצת המומחים האיראנית, גוף הכולל 86 אנשי דת בכירים המפקח על המנהיג העליון וממנה את יורשו לאחר שהוא מת. משום כך מדובר באחד הגופים החזקים באיראן, על אף שאינו מתערב בעניינים יומיומיים. נשיא איראן רוחאני הכריז על יומיים אבל לאומי.

09:56, איראן: טהראן מביעה נכונות למה שהיא מתארת כפשרות חדשות בשיחות הגרעין, אך במערב אומרים כי לא מדובר בוויתורים משמעותיים. דיפלומטים איראנים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי טהראן אינה דורשת עוד ביטול מלא של הסנקציות הכלכליות בתמורה לעצירת תוכנית הגרעין, וכי היא תקבל בתור התחלה הסרה חלקית של הסנקציות הקשות ביותר, בהן הסנקציות על מגזרי האנרגיה והבנקאות שהוטלו ב-2012.

אולם גורמים רשמיים במערב אומרים כי בהצעה אין כל חדש, ולדבריהם האיראנים ידעו לאורך כל הדרך כי הסנקציות יוסרו בהדרגה, בהתאם לעמידה ביעדי ההסכם. "הקו התחתון הוא שלא נראה כי הם מוכנים להגביל את תוכנית העשרת האורניום שלהם לרמה שתהיה מקובלת", אמר דיפלומט אירופי. "ייתכן שלא תהיה לנו ברירה, אלא להאריך את השיחות מעבר לנובמבר. אחרת, הן עלולות לקרוס". אתמול דווח בניו יורק טיימס כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, חותר להשיג הסכם שיכלול רק השהייה של הסנקציות ולא ביטול מוחלט שלהן, כך שלא יידרש לקבל את אישור הקונגרס.  

20/10/14

18:15, סוריה: צבא ארה"ב הודיע כי ביצע ביומיים האחרונים 16 תקיפות אוויריות נוספות בעיירה קובאני ובסביבתה. יעדי התקיפה היו עמדות של אנשי המדינה האיסלאמית, ולפי הודעת ארה"ב, נפגעו מבנים, כלי רכב ומאגרים של הארגון. אתמול החלה ארה"ב בהעברת משלוחי נשק ואספקה ללוחמים הכורדים המגנים על העיר ממתקפות ארגון הג'יהאד.

15:45, דנמרק: בעיר הדנית אורהוס מציעים לתושבים מקומיים שהצטרפו לארגון המדינה האיסלמית לחזור למדינה. רשויות העיר מציעים לחוזרים מהלחימה בשורות הארגון, עזרה בקבלה לבתי הספר והאוניברסיטאות בעיר, וייעוץ על חשבון המדינה, כך דווח בוושינגטון פוסט. "מדובר בצעירים שפנו לדת בתקופה קשה מאוד בחייהם, והם יצאו להילחם עבור מה שהם מאמינים בו. אנחנו לא יכולים לחוקק חוקים שישנו את איך שהם חושבים, אבל אנחנו יכולים להראות להם שאנחנו רציניים לגבי אינטגרציה ודיאלוג", אמר ראש העיר, יעקוב בונסגארד.

מדי שנה, כ-80 אזרחי דנמרק עוזבים את המדינה כדי להילחם בסוריה ועיראק. אחד מהחוזרים הוא טאלה, שיצא לסוריה והצטרף לארגון המזוהה עם אל-קאעידה. הוא מספר כי הוא עדיין מאמין בג'יהאד, אך לא תומך בעריפות הראשים של ארגון המדינה האיסלאמית: "אי אפשר להאמין לכל מה שמספרים על הארגון. הם עושים דברים רעים, אך גם דברים טובים".

15:04, עיראק: לפחות 16 בני אדם נהרגו ו-41 נפצעו בפיצוץ שלוש מכוניות ממולכדות בעיר העיראקית כרבלא הקדושה לשיעים. גורמי ביטחון מסרו כי המכוניות התפוצצו באזור מסחרי ובמגרשי חנייה סמוך למשרדי ממשלה. מוקדם יותר נהרגו לפחות 17 בני אדם כשמחבל מתאבד פוצץ עצמו בין מתפללים שיעים במסגד במרכז בגדאד.

14:03, לוקסמבורג: שרת החוץ האירופית, קתרין אשטון, הודיעה כי תמשיך בתפקידה עד לסיום שיחות הגרעין עם איראן, גם אם אלה יימשכו מעבר לתאריך היעד - 24 בנובמבר. אשטון צפויה לסיים בסוף החודש את תפקידה כשרת החוץ ולהעביר את השרביט לפדריקה מוגריני.

בכינוס שרי החוץ של האיחוד האירופי בלוקסמבורג אמרה אשטון בתשובה לשאלה אם תישאר מעבר לתאריך היעד: "התבקשתי להמשיך עד שזה יסתיים". אשטון מנהלת בעבור שש המעצמות את המשא ומתן עם איראן בחמש השנים האחרונות.

12:51, טורקיה: שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו, אמר כי ארצו תתיר ללוחמים הכורדים מעיראק לחצות את הגבול עם סוריה כדי לסייע לכורדים מקומיים להילחם נגד דאעש בעיירה קובאני. במקביל הבהיר גורם רשמי במשרד החוץ הטורקי כי המטוסים האמריקאים שהצניחו הלילה ציוד וסיוע לכורדים בקובאני לא השתמשו במרחב האווירי של טורקיה.

במקביל נודע כי שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, הודיע לטורקיה כי הצנחת משלוחי הנשק לכורדים אינם מייצגים שינוי במדיניות ארה"ב, אלא "תגובה נקודתית" למשבר בקובאני. קרי אמר כי יהיה זה "לא אחראי ובעייתי מאוד מבחינה מוסרית" להפנות גב לאלה שנאבקים במדינה האיסלאמית.

05:40, סוריה: צבא ארה"ב הצניח נשק, תחמושת וציוד רפואי לכוחות הכורדים המגנים על העיר קובאני שבסוריה מפני לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש). זוהי הצנחה ראשונה מסוגה לאחר שבועות בהם ארה"ב ושאר מדינות הקואליציה הפציצו את קובאני ואת סביבתה, סמוך לגבול עם טורקיה.

בהצהרה שנמסרה הלילה מהמטה הכללי של צבא ארה"ב, נאמר כי מטוסי מטען סי-130 אמריקאיים הצניחו חבילות רבות של נשק וציוד שסופק על ידי הרשויות הכורדיות בעיראק. זאת, כדי לאפשר לכוחות ההתנגדות להמשיך במאמצים למניעת השתלטות דאעש על קובאני.

ההצנחה צפויה לעורר את זעמה של ממשלת טורקיה, שאמרה כי תתנגד לכל העברת נשק על ידי ארה"ב למורדים הכורדים בסוריה. טורקיה רואה בקבוצה הכורדית העיקרית בסוריה כשלוחה של הקבוצה הכורדית בטורקיה, הידוע כ-PKK. הקבוצה הזו הובילה התקוממות בת 30 שנים במדינה, והוגדרה כארגון טרור על ידי ארה"ב ונאט"ו. 

בתוך כך, אמר דובר הכורדים הנלחמים בקובאני כי הם מקווים לקבל עוד ציוד ותמיכה מצד האמריקאים: "תהיה לזה השפעה חיובית על הפעולות הצבאיות נגד דאעש".

19/10/14

14:38, מצרים: שבעה חיילים מצרים נהרגו וארבעה נפצעו קשה בפיצוץ מטען צד על הכביש בחצי האי סיני. הפיצוץ התרחש מדרום לעיר אל-עריש. אתמול נהרגו שלושה חיילים מצרים בקריסת מנהרת הברחה בגבול בין סיני לרצועת עזה.

13:33, עיראק: הרשויות בעיראק הסירו את העוצר שהוטל ביום שישי על העיר רמאדי במחוז אנבאר שבמערב המדינה. העוצר הוטל מחשש שלוחמי המדינה האיסלאמית, המחזיקים בחלקים מהעיר, יינסו לכבוש את מרכזה. גורמי ביטחון מסרו כי הג'יהאדיסטים ממשיכים גם היום בהפגזת שכונות מסוימות ברמאזי בפצצות מרגמה אולם אין מצליחים לזכות בהישגים.

12:40, טורקיה: נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר כי ארצו לא תסכים שארה"ב תחמש את המורדים הכורדים הסורים במאבקם בלוחמי המדינה האיסלאמית. טורקיה רואה בזרוע הפוליטית של הכורדים בסוריה (PYD) ובזרוע הצבאית שלה (YPG) כשלוחה של המחתרת הכורדית בטורקיה (פ-ק-ק). "הלוחמים הכורדים בסוריה שווים לפ-ק-ק. שניהם ארגוני טרור וטורקיה אינה יכולה להגיד כן לכזה דבר", אמר.

בסוף השבוע נודע כי ארה"ב משתפת פעולה עם הכורדים בסוריה וכי האחרונים מכוונים מהקרקע את ההפצצות האוויריות באזור קובאני ובמקומות אחרים. החודש נהרגו לפחות 35 בני אדם  בהפגנות כורדים ברחבי טורקיה נגד מדיניות ארדואן. הכורדים מהווים כ-20% מאוכלוסיית טורקיה.

08:55, איראן: גורם בכיר במשמרות המהפכה אמר בראיון לטלוויזיה הממלכתית כי לאיראן יש הוכחה כי חמושים נכנסים לשטח המדינה מפקיסטאן על מנת לבצע פיגועים וכי העניין מטופל "בערוצים דיפלומטיים".

בראיון אמר עבדאללה אראגי כי כוחותיו סיפקו לממשלה מסמכים המוכיחים את זליגת החמושים לתוך איראן. יצויין כי בסוף השבוע מסר צבא פקיסטאן כי כוחות משמר הגבול האיראניים פתחו באש לעבר רכב סיור בגבול המשותף בין המדינות במחוז סיסטאן ובלוצ'יסטאן.

08:27, לוב: ארה"ב וארבע מבעלות בריתה באירופה - בריטניה, צרפת, גרמניה ואיטליה, קראו במשותף להפסקה מיידית של מעשי האלימות בלוב והדגישו כי "אין פתרון צבאי" לכאוס במדינה. ההודעה המשותפת התפרסמה לנוכח התגברות הקרבות בעיר בנגאזי, שם נאבקות מיליציות איסלאמיות בכוחות הממשלה ובכוחותיו של הגנרל חליפה חפטאר.

18/10/14

22:02, עיראק: הפרלמנט העיראקי אישר את הרכב ממשלת האחדות בהובלת חיידר אל-עבאדי אחרי שבועות של דיונים פנימיים. שר הפנים הבא יהיה השיעי מוחמד סאלם אל-גבאן, בעוד שלתפקיד שר ההגנה הבא מונה הסוני חאלד אל-עוביידי. ממשלת האחדות העיראקית אמורה להוביל את הלחימה הקרקעית למיגור הג'יהאדיסטים משטחי המדינה.

19:17, סוריה: כוחות הקואליציה תקפו לפחות שש פעמים עמדות של המדינה האיסלאמית בעיירה הנצורה קובאני שעל גבול סוריה-טורקיה. היום ידעה קובאני את אחד מימי ההפגזות הקשים ביותר מאז החלה הלחימה עליה לפני כחודש. חלק מהפגזים נפלו בעיירה מורסיטפינאר, שמצדו הטורקי של הגבול.

15:42, מצרים: גורם רשמי בצבא מצרים הודיע כי לפחות שלושה חיילים מצרים נהרגו בקריסת מנהרת הברחה בגבול בין סיני לרצועת עזה. הגורם הוסיף כי החיילים גילו את המנהרה מוקדם יותר היום ונכנסו לתוכה כדי לבדוק אותה. הוא ציין כי בין ההרוגים קצין ושני חיילים וכי חייל נוסף עדיין נעדר. צבא מצרים אטם כבר מאות מנהרות שבהן השתמשו מבריחים מרצועת עזה להעברת כלי נשק לתוך הרצועה.

12:09, בריטניה: בני משפחותיהם של אלן הנינג ודיוויד היינס, שנרצחו בסוריה על ידי לוחמי המדינה האיסלאמית, פרסמו מכתב פתוח ובו הם קוראים לציבור הבריטי "להתאחד בכדי להביס את השנאה" של אלה שאחראים לרצח יקיריהם. על המכתב, שפורסם בעיתון גרדיאן, חתומים ברברה הנינג, רעייתו של אלן, ומייק היינס, אחיו של דיוויד.

09:00, עיראק: לפחות 24 בני אדם נהרגו בשרשרת פיגועים ברחבי בגדאד, בירת עיראק. גורמי ביטחון מסרו כי מאחורי הפיגועים עומדים ארגונים סונים קיצוניים וכן ארגון המדינה האיסלאמית הנאבקים בממשל המרכזי. הפיגוע הגדול ביותר התרחש בשכונה השיעית בלדיאט, שם גרם פיצוץ מכונית ממולכדת למותם של תשעה בני אדם.

08:01, תימן: לפחות 15 בני אדם נהרגו בקרבות בין לוחמים סונים לבין מורדים חותים במרכז תימן בסוף השבוע. הקרבות מתרחשים שעה שהחותים, פלג שיעי שאנשיו מתגוררים במחוזות הצפוניים, משתלטים על עוד ועוד ערים ונכנסו לעיירה ראאדה.

לעדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ