ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית המשפט לערעורים פליליים במצרים ביטל אתמול את הרשעתו של נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק בהרג מפגינים במהלך המהפכה ב–2011, עבירה שבגללה נידון למאסר עולם ב–2012. בית המשפט קבע כי אין מקום לדון בתיק עקב "אי שלמות התביעה" וסירב להגיע להכרעה. גם יתר הנאשמים, שר הפנים לשעבר חביב אל־עדלי ושישה מיועציו, זוכו ממעורבות בהרג המפגינים. מובארק זוכה לחלוטין מעבירות השחיתות שבהן הואשם יחד עם שני בניו, כולל בפרשת ייצוא הגז לישראל. 

עקב ביטול האישום בהרג, לתביעה ולמשפחות המפגינים שנהרגו שמורה הזכות לערער על ההחלטה בעניין עבירה זו בבית המשפט הגבוה לערעורים, וכן בערכאה אזרחית. השופט, מחמוד כאמל א־רשידי, דיבר על הצורך בפיצוי הנפגעים ומשפחות החללים ועל כך שבית המשפט הכריע על פי הראיות שעמדו לפניו. "בסופו של דבר מובארק, שהנהיג את המדינה יותר משלושים שנה, יעמוד לדין וחשבון לפני ההיסטוריה ולפני אלוהים", אמר השופט.

מובארק ובניו יישארו בבית הסוהר עד אוגוסט 2016, אז יסיימו לרצות עונש מאסר בפועל של שלוש שנים בתיק שחיתות נוסף, המוכר כתיק "ארמונות הנשיאות", שבו עשה מובארק שימוש לא חוקי בכספי ציבור. מובארק, בן 86, מרצה את מעצר הבית שלו בבית חולים צבאי עקב מצבו הבריאותי. 

5 מתוך 5 |
תומכת במובארק מביעה שמחה על הזיכוי, היום
1 מתוך 5 |
מובארק בבית המשפט, היום
2 מתוך 5 |
אחרי הזיכוי של מובארק בקהיר, היוםצילום: אי־פי

מיד עם סיום הקריאה פרצה שמחה באולם, מפי תומכי מובארק, שנראה כשהוא מנפנף בידיו לקהל. משפחות ההרוגים שעמדו מחוץ לבית המשפט הביעו זעם על ההחלטה ופרצה המולה גדולה. יו"ר איגוד עורכי הדין במצרים ועורך דינה של אחת המשפחות, אחמד עבד אל־ג'ועד, אמר בתגובה לפסק הדין כי "מדובר בהחלטה קשה שיהיו לה השלכות פוליטיות בזירה המצרית, שאף אחד לא הורשע בפועל באחריות על המעשים האלה". עבד אל־ג'ועד העריך כי התביעה הכללית תערער על פסק הדין.

הצבא המצרי נפרס בכל הכיכרות, ובהן כיכר תחריר, כדי למנוע הפגנות. הדבר לא מנע מכמה אלפי מפגינים להתאסף אמש ליד כיכר תחריר, אך הם פוזרו בידי כוחות הביטחון, שהשתמשו בתותחי מים ובגז מדמיע. אנשי תנועת האחים המוסלמים, הנמצאת מחוץ לחוק במצרים, הצטרפו למפגינים.

ד"ר איימן סלאמה, מומחה למשפט פלילי ובינלאומי, אמר בשיחה עם בי־בי־סי שמובארק נשפט עד כה על פי תחושות העם המצרי, שראו בו אחראי לכל, ולא על פי ראיות מוצקות. הוא הוסיף שבתי המשפט התנהלו באיטיות רבה בתיק הזה שנקרא "משפט המאה". לפי סלאמה, אין ספק שלפסק הדין יהיו השלכות שליליות על מובילי המחאה, אבל לא על היציבות במצרים.

בפברואר 2011 מובארק נעצר והואשם בארבע עבירות. הראשונה והחמורה שבהן היתה הרג המפגינים במהפכת 2011, שהביאה להדחתו. בתיק הזה הואשם גם שר הפנים. בתיק הזה הורשע מובארק ונשפט למאסר עולם, אולם בית המשפט התיר לו להגיש ערעור והמשפט התחדש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ