סגנו של נסראללה מאשר: עצרנו בכיר בארגון ששיתף פעולה עם ישראל

מוחמד שורבה, האחראי על תיאום המבצעים בחיזבאללה, חשוד שהעביר מידע מפליל על סוכנים לאחר הפיגוע בבורגס. סגנו של נסראללה: "נוכל להתמודד עם כל חדירה מודיעינית ולשקם את הנזק"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

סגן מזכ"ל חיזבאללה, השייח נעים אל קאסם, אישר אתמול (שלישי) בעקיפין את הדיווחים על מעצרו באחרונה של מוחמד שורבה, האחראי על תיאום המבצעים החיצוניים של הארגון, באשמת ריגול לטובת ישראל.

בראיון לרדיו א־נור של חיזבאללה לא התייחס ישירות אל קאסם למעצר והשלכותיו, אך הסביר כי "הארגון יכול להתמודד עם כל חדירה מודיעינית לשורותיו ולשקם את הנזק שנותר מפעולות ריגול". דברי אל קאסם, גם אם נאמרו בצורה עקיפה, הוגדרו על ידי פרשנים ותומכי חיזבאללה כהודאה של הארגון בכך שישראל הצליחה לגייס את האחראי בפועל על התוכניות לנקום את מותו של מפקד המערך הצבאי של הארגון, עימאד מורנייה, שעל פי גורמים זרים ישראל התנקשה בחייו בדמשק ב-2008 ואחריו בבכיר הארגון חסן אל לקיס בביירות ב-2013.

דברי אל קאסם אתמול מהווים אישור ראשון מפי גורם בכיר שמתייחס לפרשה בשמו. מאז שהחלו להתפרסם דיווחים על מעצרו של שורבה, בחיזבאללה לא אישרו או הכחישו את הדבר. כלי תקשורת לבנוניים וערביים שנחשבים קרובים לחיזבאללה, סיקרו את האירוע וציטטו מקורות בארגון אך מבלי לנקוב בשמותיהם. על פרטי מעצרו של שורבה אין פרטים רבים למעט דיווחים קודמים שהוא היה תחת מעקב של מנגנון הביטחון הפנימי של חיזבאללה במשך שבעה חודשים טרם מעצרו לפני כחודש וחצי, וכי נעצרו כמה חשודים בשיתוף פעולה עמו. עוד דווח כי הוא עדיין בחקירה וצפוי לעמוד למשפט פנימי בארגון.

מצעד אנשי חיזבאללה בבגדאד, ביוליצילום: רויטרס

בנוסף דווח כי החשדות נגד שורבה עלו לאחר חשיפת שני סוכני חיזבאללה בבולגריה לאחר הפיגוע בבורגס ב-2012. התברר, כי המידע על השניים התקבל מישראל בסיועו של שורבה. בהמשך הזינו בחיזבאללה את שורבה במתכוון במידע שגוי, שהתברר שהועבר ישירות למודיעין בישראל.

סיפור מעצרו של שורבה, בן 42, תושב העיירה א-נבטייה בדרום לבנון, נתון לפרשנויות רבות ויש המגדירים את המעצר כהצלחה למנגנון הביטחון הפנימי של חיזבאללה, וכניסיון לשקם את מערך המבצעים החיצוניים. יש הרואים בדבר אף ניסיון לחדש את המאמצים לנקום את מותם של מורנייה ואל לקיס בטענה כי חדירה מסוג זה - גם אם מדובר בדמויות בכירות מאוד - אינה ממוטטת את הארגון הבנוי ממעגלים שונים שאינם מחוברים.

מנגד, יש הרואים בחשיפה הודאה שהארגון נהפך לפגיע יותר ואנשיו מרגישים חשופים יותר, חוששים לחייהם ואינם מוכנים להפקיד את ביטחונם האישי בידי הארגון. בלבנון יש הטוענים כי הסתבכותו של חיזבאללה בסוריה מבחינת משאבים וכוח אדם פגעה גם ביכולתו המודיעינית, ובהשקעתו במערך הביטחוני הפנימי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ