תשעה הרוגים ועשרות פצועים בפיגוע התאבדות כפול בטריפולי בלבנון

ארגון ג'בהת א־נוסרה, המסונף לארגון 
אל־קאעדה, לקח אחריות על הפיגוע שבוצע בבית קפה בשכונה עלאווית. על פי הערכות הוא נועד לפגוע במגעים להרגעת הרוחות במדינה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

לפחות תשעה בני אדם נהרגו ו–36 נפצעו בפיגוע התאבדות כפול שאירע אמש בבית קפה בשכונת ג'בל מוחסן בעיר טריפולי שבצפון לבנון. ארגון ג'בהת א־נוסרה, המסונף לאל־קאעדה נטל אחריות לפיגוע. בהודעת לקיחת האחריות נמסר מארגון ג'בהת א־נוסרה כי בית הקפה נבחר בשל היותו מזוהה עם משטר אסד וכי מרבית תושבי השכונה בה אירע הפיצוץ הם בני העדה העלאווית.

על פי הדיווחים האירוע החל כאשר מחבל מתאבד נכנס לבית הקפה המאוכלס ופוצץ עצמו ולאחר שעשרות אנשים נזעקו למקום כדי לסייע התפוצץ המחבל המתאבד השני. בתקשורת הלבנונית סיפרו כי שני המפגעים היו תושבי שכונת אלמנקובין בטריפולי (שכונת מצוקה). לפי דיווח אחר היתה במקום מכונית תופת נהוגה בידי אזרח תימן שהתפוצצה, אולם דיווח זה לא אומת.

לאחר שהנפגעים פונו לבית חולים בעיר, הטיל צבא לבנון עוצר על האזור, ולפי דיווחים נוספים כותרו בתיהם של שני המחבלים וצבא לבנון פרס כוחות גדולים ברחבי העיר בניסיון למנוע חילופי ירי.

לאחר האירוע יצאו הודעות גינוי מקיר לקיר בלבנון, ועלו חששות להתלקחות עדתית בעיר שידעה במהלך השנים החרונות לא מעט קרבות, בעיקר בין עלאווים לסונים. בלבנון היה אתמול כבר מי שהעריך כי התזמון לא היה מקרי והפיגוע נועד להכשיל את המגעים שהחלו בין נציג חיזבאללה לבין זרם אלמוסטקבל, בראשות ראש הממשלה לשעבר סעד אל־חרירי. מגעים אלה נעשו בניסיון להפיג את המתח במדינה השסועה, בעיקר על רקע המלחמה בסוריה, ולהגיע להסכמות על בחירת נשיא חדש ללבנון.

רק יום קודם לכן, בשישי, נאם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה והזהיר מפני התעצמות ארגונים כמו דאעש וג'בהת א־נוסרה. נסראללה אמר בנאומו כי חיזבאללה ימשיך במאבקו נגד ארגונים אלה ויספק הגנה לתושבי לבנון, עם דגש לכפרים השיעים הקרובים לגבול עם סוריה בבקעת הלבנון. "הארגונים הקיצוניים כמו דאעש ובני בריתם הם איום על האיסלאם, על האזור ועל העולם כולו", אמר נסראללה. "כמו שנלחמנו בישראל נילחם בהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ