מצרים מרחיבה את אזור החיץ ברפיח המצרית ומפנה תושבים לעיר חדשה שתוקם בסמוך

לטענת פעילים, המפונים מתמודדים עם משבר הומניטארי קשה. 2,044 משפחות צפויות להתפנות אך המספר עשוי לעלות, וייתכן שלא כל המפונים יזכו בפיצויים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שלטונות מצרים החלו בימים האחרונים ביישום שלב ב' בתוכנית לפינוי חלקים נרחבים מרפיח המצרית במסגרת התוכנית להקמת אזור חיץ רחב בינה לבין רצועת עזה. השלב השני על פי פרסומים במצרים יכלול פינוי שטח של 500 מטרים מהאזור הגובל ברצועה בנוסף ל-500 מטרים שכבר פונו בשלב הראשון.

מושל צפון סיני, הגנרל עבד אל-פתאח חרחור, אמר בסוף השבוע בריאיון לבי-בי-סי כי אין תוכנית לפנות את רפיח המצרית במלואה, אולם הממשלה מתכוונת להקים עיר חדשה לידה. לפי התוכנית, שלב ב' של הקמת אזור החיץ מחייב פינוי של 1,220 בתים ובניינים בהם מתגוררות 2,044 משפחות. עד כה פונו כמעט 800 בתים ובניינים. הממשלה המצרית אמורה לשלם פיצויים לפי גודל הבית או הבניין, לא כולל השטחים החקלאיים שבבעלות המשפחות. לדברי חרחור, המשפחות יקבלו תחילה סכום של 1,500 לירות מצריות (210 דולר) על מנת לשכור בית לפני תשלום שאר הפיצויים.

עם זאת, יש הטוענים כי מספר האנשים שידרשו להתפנות גדול בהרבה מהמספר הנוכחי. זאת, משום שרבים מהתושבים באזור אינם רשומים במסמכים רשמיים של הממשלה המצרית. מסיבה זו מפונים אלו גם לא יזכו לקבל פיצויים.

כוחות מצריים ברפיח המצרית, היוםצילום: אי־פי

חסן אנחלאוי, פעיל למען תושבי צפון סיני, סיפר כי רוב תושבי רפיח מפונים לאזורים מאוכלסים באל-עריש, דיר אל-עבד ואל-קנטרה לאורך קו החוף בצפון סיני. לדבריו, התושבים מתמודדים עם משבר הומניטארי קשה. אנחלאוי הוסיף כי משפחות רבות נאלצו להתפנות ללא פיצוי, למרות שבתיהן לא נמצאו בתוך אזור החיץ אלא בצמוד לו, זאת בשל הפעילות הצבאית במקום.

לפי עדויות שהתקבלו, הממשלה אכן הכריזה על הקמת עיר חדשה ומודרנית בצמוד לרפיח, שבה אמורים לשכן את המשפחות שפונו. אולם בינתיים מדובר בתוכניות ראשוניות שאגף ההנדסה של צבא מצרים אחראי ליישומן ולא ברור מתי הן יושלמו. "על הנייר יש הרבה רעיונות, בשטח הדברים הרבה יותר מורכבים", אמר עיתונאי מצרי בשיחה עם "הארץ". בכתבה שהתפרסמה לאחרונה בגיליון הדיגיטלי של אל-אהראם ניסו לשווק את העיר החדשה כחלון הזדמנויות להשקעה באזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ