מצרים: בוטלה ההרשעה האחרונה של הנשיא לשעבר מובארק, עתיד להשתחרר בקרוב

בית המשפט בקהיר הורה לקיים משפט חוזר לנשיא לשעבר ולשני בניו ולדון שוב בראיות שהביאו להרשעתם בגין עבירות מעילה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא מצרים לשעבר, חוסני מובארק, עתיד להשתחרר בימים הקרובים ממאסר לאחר שבית הדין לערעורים במצרים הורה אתמול לקיים משפט חוזר בתיק המעילה, שבו הורשע יחד עם שני בניו, עלא וג'מאל. זוהי ההרשעה האחרונה שעומדת נגד הנשיא לשעבר.

בית המשפט לערעורים הורה להעביר את התיק לבית דין פלילי אחר ולדון שוב בראיות שהציגה התביעה המצרית, שלטענתה, מובארק ובניו ניצלו את מעמדם והוציאו מכספי ציבור סכום של 125 מיליון לירות מצריות (יותר מ–14 מיליון דולר) לשיפוץ מעונם הפרטי ובניית מתקנים חדשים במתחם ארמון הנשיאות.

מובארק מנופף לתומכיו ממרפסת בית החולים הצבאי בקהיר בו הוא עצורצילום: אי־אף־פי

בחודש מאי האחרון גזר בית משפט על מובארק שלוש שנות מאסר בפועל ועל שני בניו מאסר של ארבע שנים כל אחד. בנוסף נגזר עליהם להחזיר 21 מיליון לירות מצריות לקופת המדינה והוטל עליהם קנס בגובה 125 מיליון לירות.

לדברי בכירים במערכת המשפט המצרית, מובארק, בן 86, עשוי להשתחרר מבית החולים הצבאי בדרום קהיר, בו הוא מוחזק בשל מצבו הרפואי, כבר במשך הימים הקרובים. לפי החוק המצרי, אדם לא יכול להישאר במעצר יותר מ–45 חודשים כל עוד עדיין לא נגזר דינו. הודות למשפט החוזר למובארק, שנמצא במעצר מאז אפריל 2011, יש לו זכות לדרוש להשתחרר. 

סנגורו של מובארק, עו"ד פריד אדיב, אמר אתמול שהוא הגיש בקשה רשמית לבית המשפט על מנת לשחררו לאלתר, אך עדיין לא ברור אם ההחלטה תצא לפועל באופן מיידי או שהנושא עוד יידון בבית המשפט. עם זאת, אחד ממקורביו של מובארק אמר אתמול כי הנשיא לשעבר יישאר בינתיים בבית החולים והרופאים יכריעו אם יוכל להשתחרר לביתו.

תיק המעילה הוא האחרון שעדיין מחזיק את הנשיא לשעבר מובארק מאחורי הסורגים. בחודש נובמבר ביטל בית המשפט לערעורים פליליים את הרשעתו בהרג מפגינים בעת המהפכה ב–2011, עבירה שבגללה נידון למאסר עולם ב–2012. בית המשפט קבע כי אין מקום לדון בתיק עקב "אי-שלמות התביעה" וסירב להגיע להכרעה. גם יתר הנאשמים, שר הפנים לשעבר חביב אל־עדלי ושישה מיועציו, זוכו ממעורבות בהרג המפגינים. לאחר זיכויו אז הפגינו אלפים בכיכר תחריר בקהיר. שני בני אדם נהרגו ולפחות תשעה נפצעו, 85 מהם נעצרו. מובארק גם זוכה לחלוטין מעבירות השחיתות שבהן הואשם יחד עם שני בניו, כולל בפרשת ייצוא הגז לישראל. 

זיכוי של מובארק גרר לא מעט תגובות ברחוב המצרי, בעיקר מצד משפחות ההרוגים והנפגעים שהובילו את המחאה והמהפכה ב–2011 ושרואים בהחלטה כסתימת הגולל על המהפכה ועל עקרונותיה. פעיל בארגון מצרי לזכויות אדם אמר אתמול בשיחה עם "הארץ" כי ההחלטות של מערכת המשפט כבר לא מפתיעות את הציבור במצרים שברובו אדיש ולא רוצה להתעסק במובארק ובאנשיו: "בין אם מובארק ישתחרר או בין אם יתלו אותו, זה כבר לא משנה, האזרחים במצרים רוצים להתפרנס ולחיות בכבוד ושואפים לדמוקרטיה אמיתית". 

בכיר באחד ממכוני המחקר והאסטרטגיה במצרים ששוחח עם "הארץ" הסביר כי האדישות להחלטה נוגעת לעובדה שמדובר בדיון חוזר אבל להערכתו זיכויו או אי־זכויו של מובארק במשפט החוזר, עם כל הסימבוליות שבדבר, אינו משמעותי, בעיקר עבור הצעירים שהובילו את המהפכה נגדו ונגד משטרו משום שעיקר דאגתם היא לחיי היום יום ולבחירות לפרלמנט שיתקיימו במארס השנה. "יש סימנים שנציגי המשטר הישן מנסים לחזור לזירה הפוליטית וכי המפלגות החדשות עוד לא מצליחות להתרומם ולהוביל לשינוי האווירה הפוליטית. מובארק כבר היסטוריה, הדאגה היא ממה שיהיה בעתיד ומעד כמה עקרונות המהפכה חיים ובועטים", אמר.

מאז הודח הנשיא מובארק מהשלטון בשנת 2011, ידעה מצרים תהפוכות פוליטיות רבות. בבחירות החופשיות הראשונות לאחר הדחתו נבחר לנשיאות מועמד תנועת האחים המוסלמים במדינה, מוחמד מורסי. ביולי 2013 הוא הודח בעקבות הפגנות של אזרחים שקראו לצבא להוריד אותו מהשלטון. שר ההגנה דאז, הגנרל עבד אל-פתאח א-סיסי, עמד בראש ההפיכה. כמעט שנה לאחר מכן הוא התפטר מתפקידו כדי להתמודד בבחירות לנשיאות המדינה והוא אכן נבחר ברוב גדול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ