לחימה עזה בבירת תימן: ירי ארטילרי סמוך לארמון הנשיאות

מאז שעות הבוקר נמלטים תושבים ממרכז צנעא, עליה השתלטו מורדים חותים עוד בחודש ספטמבר. המורדים השתלטו על כלי התקשורת הממלכתיים והציבו אנשיהם במוסדות ממשלה

גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
רויטרס

חילופי אש התנהלו לאורך כל שעות היום (שני) בין צבא תימן למורדים חותים סמוך לארמון הנשיאותי בבירה צנעא ובמקומות נוספים בעיר. שיירתו של ראש הממשלה, חאלד באהה, נקלעה לירי אחרי שסיים פגישה עם הנשיא עבד ראבו מנסור האדי ועם נציגי החותים. יריות נשמעו גם סמוך למשכנו של ראש הביטחון הלאומי. איש לא נפגע בשני המקרים הללו. כל השגרירויות הזרות בצנעא נסגרו.

עדי ראייה דיווחו על עשרות תושבים שנמלטים מהאזור אחרי שבתיהם, באזור ארמון הנשיאות, נפגעו מאש ארטילרית. עד כה ידוע על שלושה הרוגים ו-16 פצועים. שרת ההסברה, נדיה אל-סאקף, מסרה כי החותים השתלטו על סוכנות הידיעות ותחנת הטלוויזיה הממלכתית וכינתה את ההסלמה צעד לקראת הפיכה". היא גם קשרה את האירועים לחטיפת אחמד עוואד בן מובארק, ראש הסגל של הנשיא, בסוף השבוע.

ערוץ הטלוויזיה בלוויין של החותים האשים את הצבא בכך שפתח באש לעבר סיור של המיליציה חותית סמוך לארמון הנשיאות וטען כי זו הסיבה להתלקחות המחודשת בעיר. יודגש כי האדי אינו מתגורר בארמון הנשיאות, אך ביתו, הנמצא בסמוך, הוקף במהירות על ידי חיילים וטנקים. גורם בצבא תימן אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי החותים הם שיצרו פרובוקציה במטרה להסלים את המתיחות, כשהתקרבו לעמדות צבאיות באזור והקימו מחסומי דרכים.

חיילים ברחובות הסמוכים לארמון הנשיאותי בצנעא, היוםצילום: אי־אף־פי

בשעות הערב דווחה סוכנות הידיעות רויטרס מפי גורם חותי רשמי כי הושגה הפסקת אש בני הצדדים. גם הטלוויזיה התימנית דיווחה על ההסכם והוסיפה כי הנשיא האדי ייפגש עם כמה מיועציו כדי לדון בסוגיות הפוליטיות שבמחלוקת.

זוהי ההסלמה החריפה ביותר במצב הביטחוני בצנעא מאז השתלטו החותים, קבוצת שבטים שמשתייכים לזרם הזיידי של השיעה ושמרבית אנשיה מתגוררים במחוזות הצפוניים, על חלקים נרחבים בבירה התימנית בחודש ספטמבר. מאז, הצליחו המורדים להרחיב את שליטתם גם למחוזות במרכז ובמערב המדינה, הנמצאים בשליטה סונית. הם גם לוקחים חלק בלחימה נגד אל-קאעדה, שמרבית מעוזיו נמצאים בדרום המדינה ומנסים להתקדם צפונה.

החותים נחשבים לבעלי ברית של איראן במאבק הסמוי שהיא מנהלת נגד סעודיה להשפעה במדינה. מאז הם השתלטו על חלקים מצנעא, השעתה סעודיה את מרבית הסיוע הכלכלי לתימן. בספטמבר נחתם הסכם פוליטי בין הממשלה לבין החותים ובו קראו הצדדים להקמת ממשלת אחדות לאחר נסיגת המורדים מהבירה. ההסכם לא יושם, וכפועל יוצא מכך נותרו מיליציות המורדים בצנעא. הם הקימו "ועדות התנגדות" והציבו את אנשיהם במוסדות ממשלתיים ובבנק המרכזי.

לוחמים חותים במהלך העימותים סמוך לארמון בצנעא, היוםצילום: אי־פי

במרכז המחלוקת בין השלטון הסוני למורדים החותים עומדת התנגדות האחרונים לטיוטה חדשה לחוקה, המחלקת את תימן לשישה מחוזות. החותים תובעים כי המדינה תחולק לשני מחוזות בלבד, דבר שייתן להם סיכוי טוב להרחיב את סמכויותיהם ולהשפיע על השלטון המרכזי.

מאז ההתקוממות העממית ב-2011 וסילוקו של הנשיא עלי עבדאללה סאלח, הידרדרה תימן לכאוס פוליטי ולשפיכות דמים. היחלשות השלטון המרכזי הובילה לעליית מיליציות וגופים פוליטיים לא ממוסדים, שחלקם ממומנים על ידי מדינות זרות. הניסיונות הבינלאומיים, בראשם של סעודיה, להביא לפיוס ולהפסקת אש נכשלו. שלטונו של האדי רעוע מאוד ולדברי גורמים רשמיים כמה מיחידות הצבא המוצבות בפרברי הבירה מסרבות לבקשתו לתקוף את החותים ומעדיפות לשמור על נייטרליות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ